سلامتقاعدگی

حقایق مربوط به تامپون واژینال و نحوه ی استفاده از آنها

اطلاعات مربوط به این مقاله ی حقایق مربوط به تامپون واژینال و نحوه ی استفاده از آنها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA منتشر شده است .

تامپون واژینال چیست و چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

تامپون وسیله ای است که در دوران قاعدگی استفاده می شود و برای جذب خون قاعدگی به کار گرفته می شود . تامپون ها توسط یک اپلیکاتور یا بدون آن به آرامی در واژن قرار می گیرند . شما از هر تامپون تنها یکبار می توانید استفاده کنید و این محصولات بهداشتی یکبار مصرف هستند . و حداقل هر 8 ساعت یکبار باید تامپون خود را تعویض کنید .

تامپون واژینال از چه چیزی ساخته شده اند ؟

تامپون ها تولید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا از پنبه ، ریون و یا ترکیب هردو ساخته شده اند . الیاف جاذب بکار رفته در تامپون واژینال با یک فرآیند سفید کننده و فاقد کلر ساخته می شوند . تامپون ها ی بهداشتی و استاندارد فاقد دیوکسن است ( دیوکسن نوعی آلاینده ی محیط زیست است ). قبل از فروش قانونی ، تامپون ها را تست می کنند تا مطمئن شوند ایمن و موثر هستند . قدرت جذب و یکپارچگی آن مورد کنترل قرار می گیرد و اینکه تامپون ها باکتری های مضر را افزایش می دهند یا خیر و PH  طبیعی واژن را تغییر می دهند یا خیر .

آیا تامپون هایی که چند بار استفاده می شوند بی خطر هستند ؟

تامپون هایی که چند بار مورد استفاده قرار می گیرند خطرات عفونت واژن را افزایش می دهند و خطر رشد باکتری ها را بیشتر می کنند . می توان گفت تنها تامپون های یکبار مصرف تایید شده هستند و استفاده مجدد از آنها خطرات عفونت را زیاد می کنند .

نحوه ی استفاده از تامپون واژینال

تامپون ها انواع مختلف دارند . اگر میزان خون قاعدگی شما کم یا متوسط است از تامپون هایی باجذب متوسط استفاده کنید . و یادتان باشد فقط در زمانی از تامپون استفاده کنید که پریود شده باشید در غیر این صورت تامپون ها ترشحات مفید واژن را به خود جذب می کنند و PH طبیعی واژن را تغییر می دهند و موجب رشد باکتری های غیر مفید واژن می شوند . بعد از پیدا کردن سوراخ واژن با آرامش کامل چند قطره نرم کننده به انگشتانتان بزنید و آرام تامپون را به داخل واژن فرو ببرید . اگر ناخن هایتان بلند است خیلی با احتیاط این کار را انجام دهید تا باعث خراش یا زخم در ناحیه ی تناسلی نشوید . اگر تامپون واژینال درست کار گذاشته شود نباید بعد از ایستادن آن را احساس کنید . اگر با اپلیکاتور این کار رابکنید راحت تر است . به آرامی اپلیکاتور را داخل واژن بگذارید و چند تکان آرام بدهید تا تامپون از اپلیکاتور جدا شود . وقتی احساس کردید از هم جدا شدن ودر واژن قرار گرفت ، اپلیکاتور را از واژن خارج کنید .

مزایا و معایب تامپون واژینال

برخلاف پدها تامپون ها داخل واژن قرارمی گیرند . پس از قرار دادن صحیح آن با خیس شدن خون قاعدگی منبسط می شوند . با این حال علاوه بر خون قاعدگی ،ترشحات ،چربی ها و باکتری های واژن را نیز جذب می کنند که می تواند سبب تغییر PH طبیعی واژن شود و در نتیجه خطر ابتلا به عفونت های باکتری هایی چون استافیلوکوکوس را افزایش دهد و می تواند منجر به سندروم شوک سمی (TSS) شود که یک عفونت نادر اما تهدید کننده است و نیاز به فوریت پزشکی دارد . از خوبی های تامپون این است که کوچک هستند و تقریبا در هر کیسه ای جای می گیرند و کسی متوجه وجود آن ها نمی شود . اگر از تامپون استفاده کنید پرده ی بکارت خود را از دست نمی دهید و می توانید به ورزش های قبلی خود ادامه بدهید و به استخر بروید بدون اینکه نگران نشت خون و یا افتادن تامپون باشید . در مقاله ی بعد تامپون ها را با پدهای بهداشتی مقایسه می کنیم .

مقاله دیگر بانو مگ درباره فنجان های قاعدگی شاید برایتان جالب باشد. 
بخوانید

منبع : https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/facts-tampons-and-how-use-them-safely

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا