سلامتقاعدگی

حقایق مربوط به تامپون واژینال و نحوه ی استفاده از آنها

اطلاعات مربوط به این مقاله ی حقایق مربوط به تامپون واژینال و نحوه ی استفاده از آنها توسط سازمان غذا و داروی آمریکا FDA منتشر شده است .

تامپون واژینال چیست و چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

تامپون وسیله ای است که در دوران قاعدگی استفاده می شود و برای جذب خون قاعدگی به کار گرفته می شود . تامپون ها توسط یک اپلیکاتور یا بدون آن به آرامی در واژن قرار می گیرند . شما از هر تامپون تنها یکبار می توانید استفاده کنید و این محصولات بهداشتی یکبار مصرف هستند . و حداقل هر 8 ساعت یکبار باید تامپون خود را تعویض کنید .

تامپون واژینال از چه چیزی ساخته شده اند ؟

تامپون ها تولید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا از پنبه ، ریون و یا ترکیب هردو ساخته شده اند . الیاف جاذب بکار رفته در تامپون واژینال با یک فرآیند سفید کننده و فاقد کلر ساخته می شوند . تامپون ها ی بهداشتی و استاندارد فاقد دیوکسن است ( دیوکسن نوعی آلاینده ی محیط زیست است ). قبل از فروش قانونی ، تامپون ها را تست می کنند تا مطمئن شوند ایمن و موثر هستند . قدرت جذب و یکپارچگی آن مورد کنترل قرار می گیرد و اینکه تامپون ها باکتری های مضر را افزایش می دهند یا خیر و PH  طبیعی واژن را تغییر می دهند یا خیر .

آیا تامپون هایی که چند بار استفاده می شوند بی خطر هستند ؟

تامپون هایی که چند بار مورد استفاده قرار می گیرند خطرات عفونت واژن را افزایش می دهند و خطر رشد باکتری ها را بیشتر می کنند . می توان گفت تنها تامپون های یکبار مصرف تایید شده هستند و استفاده مجدد از آنها خطرات عفونت را زیاد می کنند .

نحوه ی استفاده از تامپون واژینال

تامپون ها انواع مختلف دارند . اگر میزان خون قاعدگی شما کم یا متوسط است از تامپون هایی باجذب متوسط استفاده کنید . و یادتان باشد فقط در زمانی از تامپون استفاده کنید که پریود شده باشید در غیر این صورت تامپون ها ترشحات مفید واژن را به خود جذب می کنند و PH طبیعی واژن را تغییر می دهند و موجب رشد باکتری های غیر مفید واژن می شوند . بعد از پیدا کردن سوراخ واژن با آرامش کامل چند قطره نرم کننده به انگشتانتان بزنید و آرام تامپون را به داخل واژن فرو ببرید . اگر ناخن هایتان بلند است خیلی با احتیاط این کار را انجام دهید تا باعث خراش یا زخم در ناحیه ی تناسلی نشوید . اگر تامپون واژینال درست کار گذاشته شود نباید بعد از ایستادن آن را احساس کنید . اگر با اپلیکاتور این کار رابکنید راحت تر است . به آرامی اپلیکاتور را داخل واژن بگذارید و چند تکان آرام بدهید تا تامپون از اپلیکاتور جدا شود . وقتی احساس کردید از هم جدا شدن ودر واژن قرار گرفت ، اپلیکاتور را از واژن خارج کنید .

مزایا و معایب تامپون واژینال

برخلاف پدها تامپون ها داخل واژن قرارمی گیرند . پس از قرار دادن صحیح آن با خیس شدن خون قاعدگی منبسط می شوند . با این حال علاوه بر خون قاعدگی ،ترشحات ،چربی ها و باکتری های واژن را نیز جذب می کنند که می تواند سبب تغییر PH طبیعی واژن شود و در نتیجه خطر ابتلا به عفونت های باکتری هایی چون استافیلوکوکوس را افزایش دهد و می تواند منجر به سندروم شوک سمی (TSS) شود که یک عفونت نادر اما تهدید کننده است و نیاز به فوریت پزشکی دارد . از خوبی های تامپون این است که کوچک هستند و تقریبا در هر کیسه ای جای می گیرند و کسی متوجه وجود آن ها نمی شود . اگر از تامپون استفاده کنید پرده ی بکارت خود را از دست نمی دهید و می توانید به ورزش های قبلی خود ادامه بدهید و به استخر بروید بدون اینکه نگران نشت خون و یا افتادن تامپون باشید . در مقاله ی بعد تامپون ها را با پدهای بهداشتی مقایسه می کنیم .

مقاله دیگر بانو مگ درباره فنجان های قاعدگی شاید برایتان جالب باشد. 
بخوانید

منبع : https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/facts-tampons-and-how-use-them-safely

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا