بیماری هاکودکان

15 درمان خانگی سرفه کودکان با داروهای گیاهی

15 داروی طبیعی برای درمان خانگی سرفه کودکان

سرفه یکی از شایع ترین مشکلات افراد چه کودکان و چه بزرگسالان به خصوص در فصل های سرد سال می باشد. داروهای گیاهی می‌توانند یک گزینه عالی برای درمان سرفه کودکان باشند. سرفه کاملا طبیعی است و می تواند به پاکسازی گلو از خلط، گرد و غبار و سایر عوامل تحریک کننده کمک کند. معمولا سرفه به دلایل مختلفی مانند آلودگی هوا، خشکی گلو، ابتلا به ویروس‌های تنفسی و… ایجاد می شود. با این حال، سرفه مداوم می تواند نشانه بیماری خاص مانند : آلرژی ، عفونت ویروسی ، عفونت باکتریایی و یا رفلاکس معده (GERD) باشد . در این مقاله، به بررسی 15 درمان خانگی سرفه کودکان و قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان خواهیم پرداخت.

معمولا شما می توانید سرفه های ناشی از سرماخوردگی، آلرژی و عفونت های سینوسی را با چندین داروی بدون نسخه (OTC) درمان کنید. عفونت های باکتریایی اغلب نیاز به آنتی بیوتیک دارند. افرادی که می خواهند از داروهای طبیعی برای درمان سرفه کودکان خود استفاده کنند، باید در مورد منابع و برندها تحقیق کنند. علاوه بر این، برخی از گیاهان و مکمل ها می توانند با داروها تداخل داشته باشند که ممکن است منجر به عوارض جانبی ناخواسته شود . بهتر است قبل از مصرف مکمل ها با پزشک مشورت کنید.

انواع سرفه در کودکان

1. سرفه خشک طولانی

سرفه هایی که به دلیل عفونت ویروسی خفیف یا مشکلات مداوم آلرژی در یک فصل خاص از سال رخ می دهد. یا به دلیل عفونت سینوسی می تواند هفته ها طول بکشد. این نوع سرفه معمولاً خفیف است و تأثیر جدی بر زندگی روزمره کودک ندارد، اما به سادگی از بین نمی رود.

2. سرفه هایی که کودک خس خس سینه دارد

سرفه ای که کودک هنگام تنفس خس خس می کند، می تواند نشانه تورم در مجاری هوایی ریه باشد. ممکن است ناشی از آسم یا عفونت ویروسی باشد که منجر به برونشیت می شود.

توجه: اگر سرفه هنگام غذا خوردن یا بعد از اینکه کودک چیزی را در دهان خود گذاشت شروع شود، ممکن است نشان دهنده این باشد که چیزی از نای استنشاق شده و در ریه ها نشسته است. فوراً به مرکز اورژانس مراجعه کنید.

3. سرفه پارسی مانند که ناشی از بزرگ شدن نای است

این سرفه شبیه پارس سگ است و بیشتر در کودکان زیر سه سال دیده می شود. معمولاً به دلیل بزرگ شدن نای و حنجره ایجاد می شود که بیشتر به عنوان کروپ شناخته می شود. از آنجایی که روی نای تأثیر می گذارد، سرفه ممکن است با صدای سوت هنگام نفس کشیدن کودک همراه باشد. کروپ معمولاً خفیف است و فقط چند روز طول می کشد.

4. سرفه با آبریزش بینی

کودکانی که آبریزش بینی یا سرماخوردگی دارند ممکن است تا زمانی که برای استراحت یا خواب دراز بکشند دچار سرفه نشوند. نحوه تخلیه مخاط از طریق مجاری سینوس می تواند تغییر کند و از گلو پایین برود و راه های هوایی را تحریک کند و باعث سرفه شود و از خواب آرام جلوگیری کند.

5.سرفه و تب ناشی از سرماخوردگی

تب خفیف همراه با سرماخوردگی و سرفه ناشی از آن قابل انتظار است. با این حال، سرفه‌ای که همراه با تب بالا و نفس کشیدن سریع همراه است، می‌تواند نشانه‌ای از ذات‌الریه باشد.

6. سیاه سرفه

سیاه سرفه، یک عفونت مجاری هوایی ناشی از باکتری بوردتلا پرتوسیس است. کودکان مبتلا به سیاه سرفه پشت هم آنچنان سرفه می کنند که هرگز بینشان نفس نمی کشند. در پایان سرفه, آن ها نفس عمیقی می کشند که باعث ایجاد یک ” صدای عمیق ” مانند فریاد می شود.

علائم دیگرش عبارتند از آبریزش بینی, عطسه, سرفه خفیف و تب درجه پایین. سیاه سرفه ممکن است که در هر سنی رخ دهد, اما در نوزادان زیر 1 سال که واکسن سیاه سرفه دریافت نکرده اند، بسیار شدید است و بخشی از واکسن خوراکی فلج اطفال (دیفتری, کزاز و سیاه سرفه) است.

این بیماری بسیار واگیردار است, بنا براین همه کودکان باید واکسن سیاه سرفه را در 2 ماهگی, 4 ماهگی, 6 ماهگی, 15 ماهگی, و 4-6 سالگی بزنند.

7. سرفه هایی که ممکن است منجر به استفراغ شود

کودکانی که سرفه‌های شدید دارند ممکن است رفلکس، تهوع آنها را تحریک کرده و باعث استفراغ آنها شود. از طرف دیگر، ترشح مقادیر زیادی مخاط به معده در هنگام سرماخوردگی یا عفونت سینوسی نیز ممکن است منجر به تهوع و استفراغ شود.

15 درمان خانگی سرفه کودکان

مردم از طیف وسیعی از داروهای طبیعی برای درمان سرفه های مداوم استفاده می کنند. البته این داروها ممکن است برای بعضی از افراد کارساز باشد، و باعث بهبودی شخص شود ولی برای برخی خیر . در صورت طولانی شدن سرفه کودکان خود حتما به پزشک متخصص مراجعه نمایید. در این جا به بررسی 15 درمان خانگی سرفه کودکان می پردازیم و قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان را معرفی می کنیم :

1. عسل

عسل قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان

عسل یکی از بهترین درمان خانگی سرفه کودکان است و می توان گفت عسل یکی از قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان می باشد. مطالعات نشان داده است که عسل برای تسکین سرفه و کمک به خواب بهتر کودکان بیمار بهتر از دارو است . در یک تحقیق در سال 2021، محققان به تأثیر استفاده از عسل برای درمان سرفه در عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی پرداختند. محققان دریافتند که عسل نسبت به مراقبت های معمول برتری دارد، هم در سرکوب سرفه و هم در کمک به جلوگیری از نیاز به آنتی بیوتیک. در یک آزمایش دیگری، محققان عسل را با دکسترومتورفان، یک سرکوب کننده رایج سرفه، مقایسه کردند. آن ها دریافتند که هم عسل و هم دکسترومتورفان در سرکوب سرفه موثر هستند. در این آزمایش ها نشان داد که عسل در یک آزمایش کمی بالاتر و در آزمایشی دیگر با دکسترومتورفان همتراز بود.

یکی از محققان به نام Ian Paul، M.D.، عضو کمیته فارماکولوژی بالینی و درمانی AAP می گوید: “عسل برای کودکان بالای یک سال بی خطر است و بچه ها طعم آن را دوست دارند زیرا طعم خوبی دارد.”

نصف قاشق چای خوری به کودکان یک تا پنج ساله و یک قاشق چای خوری به کودکان شش تا 11 ساله بدهید. اگر کودک شما مستقیماً عسل مصرف نمی کند، می توانید آن را به آب گرم، چای گیاهی یا شیر گرم نیز اضافه کنید.

نکته بسیار مهم : به هیچ عنوان به کودکان زیر یک سال عسل ندهید ، کارشناسان می گویند که عسل برای کودکان زیر یک سال ممنوع است، زیرا می‌تواند باعث واکنش‌های آلرژیک شدید، یا حساسیت‌های دائمی شود.

2. سوپ رشته مرغ

سوپ رشته مرغ برای درمان خانگی سرفه کودکان

تحقیقات نشان می دهد که سوپ مرغ دارای خواص ضد التهابی است. همچنین دمای گرم آن می تواند گلودرد را تسکین دهد و به شل شدن مخاط در مجرای بینی کمک می کند که می تواند گرفتگی بینی را کاهش دهد.

از آنجایی که سرفه و گلودرد اغلب به دلیل چکه‌ کردن بینی به درون گلو (مخاطی که به جای بیرون آمدن از بینی به گلو می‌ریزد) ایجاد می‌شود، باز کردن مجرای بینی برای کمک به پاک کردن آنها به توقف سرفه نیز کمک می‌کند.
جادوی سوپ ممکن است ناشی از تعادل کامل الکترولیت‌ها باشد که به هیدراته نگه داشتن شما کمک می‌کند و پروتئین و کربوهیدرات‌ها که یک وعده غذایی عالی را برای هر کسی که احساس تهوع دارد را فراهم می کند.

3. زنجبیل

زنجبیل قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان

زنجبیل یکی از قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان می باشد. این گیاه به دلیل خواص ضدالتهابی که دارد، می تواند سرفه های خشک یا آسمی را کاهش دهد. علاوه براین حالت تهوع و درد را تسکین می دهد. می‌توانید آن را به صورت ترکیبی با عسل به کودکان داده تا به تسکین سرفه کمک کند.

نکته : گاهی ممکن است در برخی از افراد چای زنجبیل باعث ناراحتی معده یا سوزش سر دل شود.

4. ریشه گل ختمی

ریشه گل ختمی قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان

ریشه گل ختمی یکی از قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان می باشد. گل ختمی گیاهی با سابقه طولانی به عنوان درمان سرفه و گلودرد است. این گیاه به دلیل محتوای موسیلاژ بالایی که دارد می تواند تحریک ناشی از سرفه را کاهش دهد. موسیلاژ ماده غلیظ و چسبنده ای است که گلو را می پوشاند.

در یک تحقیق نشان داد که شربت گیاهی سرفه که حاوی ریشه گل ختمی، همراه با آویشن و پیچک بود، سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی‌های معمولی و عفونت‌های دستگاه تنفسی را به طور موثری تسکین می‌دهد. پس از 12 روز مصرف شربت، 90 درصد از شرکت کنندگان اثربخشی آن را خوب یا بسیار خوب ارزیابی کردند.در یک مطالعه آزمایشگاه در سال 2020، محققان همچنین به اثر پوششی عصاره ریشه گل ختمی اشاره کردند.آنها دریافتند که عصاره ریشه دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است و تسکین مشابهی با دیکلوفناک، که یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است ، ارائه می دهد.

ریشه گل ختمی هم به صورت سبزی خشک یا چای کیسه ای موجود است. فرد باید آب داغ را به هر کدام اضافه کند و بلافاصله آن را بنوشد یا اجازه دهد ابتدا خنک شود. هرچه ریشه گل ختمی بیشتر در آب بماند، موسیلاژ بیشتری در نوشیدنی وجود خواهد داشت. عوارض جانبی آن می تواند شامل ناراحتی معده باشد، اما ممکن است با نوشیدن مایعات اضافی بتوان با آن مقابله کرد.

راه های درمان آلرژی در کودکان  بخوانید

5.آویشن

آویشن قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان

آویشن یکی از قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان می باشد. علاوه بر این که آویشن یک داروی رایج برای سرفه و گلودرد است ، برای برونشیت و مشکلات گوارشی نیز کاربرد دارد.در یک متاآنالیز در سال 2015 از چندین مطالعه، محققان خاطرنشان کردند که شواهد قوی نشان می دهد که استفاده از ترکیبات آویشن به کاهش علائم سرفه در افراد کمک می کند.

با این حال، آنها اشاره کردند که مطالعات بیشتری برای نشان دادن اثربخشی کلی آن مورد نیاز است.

یک مطالعه جدیدتر در سال 2021 نشان داد افرادی که از ترکیب آویشن و قطره پیچک استفاده می‌کنند علائم برونشیت، سرفه در آن ها بهبود می یابد.

6.آنزیم بروملین

آنزیم بروملین درمان خانگی سرفه کودکان

آنزیم بروملین مخلوطی از آنزیم هایی است که به صورت طبیعی در آب میوه و ساقه گیاه آناناس وجود دارد. این آنزیم بیشتر در هسته میوه آناناس وجود دارد. این ماده دارای خواص ضد التهابی است و همچنین ممکن است دارای خواص موکولیتیک باشد، به این معنی که می تواند مخاط را تجزیه کرده و آن را از بدن خارج کند. این ماده به شکل مکمل نیز در بازار موجود است و یکی از قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان می باشد.

برخی از افراد برای کاهش مخاط گلو و سرفه کردن، روزانه آب آناناس می نوشند. با این حال، ممکن است بروملین کافی در آب میوه برای تسکین علائم وجود نداشته باشد.مکمل های بروملین در دسترس هستند و ممکن است در تسکین سرفه موثرتر باشند. با این حال، بهتر است یک فرد قبل از امتحان هر مکمل جدید با پزشک صحبت کند.

بروملین یک آلرژن بالقوه است و این ماده همچنین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند و با داروها تداخل داشته باشد. افرادی که داروهای رقیق کننده خون یا آنتی بیوتیک های خاص مصرف می کنند نباید بروملین مصرف کنند.

7. مایعات گرم

یک مطالعه قدیمی در سال 2008 نشان داد که نوشیدن مایعات در دمای اتاق ممکن است سرفه، آبریزش بینی و عطسه را کاهش دهد. معمولا، افرادی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند بیشتر ترجیح می دهند که نوشیدنی های گرم بنوشند. براساس این تحقیق نوشیدنی‌های گرم علائم بیشتری از جمله گلودرد، لرز و خستگی را کاهش می‌دهند.نمونه ای از نوشیدنی های گرم که باعث کاهش علائم می شوند و همچنین آرام بخش هستند:

 • دمنوش های گیاهی
 • چای سیاه بدون کافئین
 • آب گرم
 • آب میوه های گرم

مایعات گرم یا خیلی سرد داروهای عالی برای سرفه برای بچه ها هستند زیرا مخاط را رقیق می کنند و سرفه را آسان تر می کنند. به علاوه، مایعات گلوی خام را تسکین می دهند و کودک شما را هیدراته نگه می دارند.

در حالی که ممکن است عقل سلیم به نظر برسد، دانشمندان اخیراً به درک نحوه عملکرد این پدیده علاقه مند شده اند. محققان مرکز سرماخوردگی در دانشگاه کاردیف دریافتند که نوشیدنی های گرم به ویژه در تسکین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا موثر هستند.

آنها در مطالعه خود خاطرنشان کردند که نوشیدنی های گرم علائم آبریزش بینی، سرفه، عطسه، گلودرد، لرز و خستگی را از بین می برد. اما یک نوشیدنی گرم و با دمای اتاق فواید کمتری داشت و فقط به طور موقت آبریزش بینی، سرفه و گلودرد را تسکین می داد.

از کودکتان بخواهید آبمیوه گرم یا چای گیاهی بدون کافئین گرم بنوشد.

8. درمان های تسکین دهنده

کودکان چهار سال به بالا می توانند قرص های گلودرد، آب نبات های سفت بدون قند یا حتی توت های یخ زده را بمکند. برای کودکانی که خارش شدید گلو به همراه گلو درد دارند ، بستنی یا یخ خرد شده ، انواع توت های یخ زده، ماست می تواند مناسب باشد.

9. حمام بخار

سرفه مرطوب، که باعث تولید مخاط یا خلط می شود، معمولا با بخار بهبود می یابد. حمام را از بخار پر کنید و از فرزندتان بخواهید در حمام بخار بنشیند یا دوش آب گرم بگیرد. باید چند دقیقه کودک شما در بخار بماند تا علائم فروکش کند. بعد از اتمام حمام آب گرم یک لیوان آب به کودک خود بدهید تا خنک شود و دچار کم آبی نشود.

بخور آب گرم

علاوه بر این به جای حمام آب گرم ، می توانید یک ظرف بخار درست کنید. یک ظرف بزرگ را با آب داغ پر کنید سپس
گیاهان یا روغن‌های ضروری، مانند اکالیپتوس یا رزماری، که ممکن است به رفع احتقان کمک کند، در آن بریزید. به کودک خود حتماً چشم‌بند بزنید و اجازه ندهید بخار مستقیم با چشم یا پلک کودک تماس پیدا کند. حرارت بالای بخار به چشم‌ها و بینایی آسیب می‌رساند. سپس سر کودک خود را روی ظرف بخار خم کنید و یک حوله روی سر او قرار دهید که بخار را به دام می‌اندازد تا کودک بتواند آن را تنفس کند.

از دستگاه بخور استفاده کنید

در صورت داشتن دستگاه بخور ، از دستگاه بخور استفاده کنید. استفاده از این دستگاه باعث شل شدن قفسه سینه و احتقان بینی می شود که یک درمان عالی برای سرفه های شبانه است. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، مرطوب‌کننده هوای خنک به همراه سایر درمان‌ها مانند استراحت، نوشیدن مایعات زیاد و مصرف عسل، می‌تواند به تسکین سرفه و سایر علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند. البته دستگاه بخار علت را درمان نمی کند، فقط یک مرطوب کننده است که مطمئنا به کودک شما کمک می کند تا کمی بهتر شود، به خصوص در شب که ممکن است سرفه بدتر شود.

نکته : باکتری ها و کپک ها به سرعت رشد می کنند، بنابراین هر روز آب دستگاه را عوض کنید و دستگاه را با رعایت دستورالعمل های سازنده کاملا تمیز کنید.

درمان تب کودکان  بخوانید

10.غرغره آب نمک

غرغره آب نمک درمان خانگی سرفه کودکان

از زمان گذشته تا کنون مردم از غرغره آب نمک برای کاهش گلودرد و علائم مرتبط با سرماخوردگی استفاده می کنند. غرغره آب نمک به شل شدن مخاط و کاهش مقدار درد کمک می کند. ولی، غرغره آب نمک به کاهش بار ویروسی کمکی نمی کند.

نصف قاشق چایخوری نمک را با یک فنجان آب مخلوط کنید، سپس از کودک خود بخواهید محلول را غرغره کند. این محلول تحریک گلو را که اغلب با سرفه همراه است کاهش می دهد. (توجه: حتما مطمئن شوید که کودک شما این محلول را قورت نمی دهد سپس از این روش استفاده کنید.)

11. درمان سرفه کودکان با پماد ویکس

 درمان سرفه کودکان با پماد ویکس

ویکس نیز از قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان می باشد. استفاده از یک پماد موضعی مانند ویکس برای کاهش احتقان قفسه سینه است. اگر کودک شما بیشتر از دو سال سن است، روی سینه آن پماد ویکس مخصوص کودکان بمالید. این محصول ، حاوی آلوئه ورا، اکالیپتوس، اسطوخودوس و رزماری است ، ممکن است این پماد به کودک شما کمک کند تا خواب شبانه بهتری داشته باشد.

اکالیپتوس موجود در ویکس، که یک خلط آور طبیعی است که به شل شدن مخاط کمک می کند، که می تواند سرفه را کاهش دهد، مجاری بینی را باز کند و گلودرد را تسکین دهد.

12. قطره‌های بینی محلول نمکی سالین

سرفه کودک شما ممکن است ناشی از چکه های بینی داخل گلو باشد. برای رفع گرفتگی بینی نوزاد و کاهش سرفه‌های او می‌توانید چند قطره از این محلول را در بینی او بچکانید و سپس با پوار بینی مخاط را خارج کنید.

13. تغییرات رژیم غذایی برای زمانی که علت سرفه رفلاکس اسید معده باشد

رفلاکس اسیدمعده یکی از علل شایع سرفه است. اجتناب از غذاهایی که می‌توانند باعث رفلاکس اسید شوند، یکی از بهترین راه‌ها برای مدیریت این بیماری و کاهش سرفه‌های همراه با آن است.
هر فردی ممکن است محرک های ریفلاکس متفاوتی داشته باشد که باید از آنها اجتناب کند. افرادی که در مورد علت رفلاکس خود مطمئن نیستند، می توانند با حذف رایج ترین محرک ها از رژیم غذایی خود و نظارت بر علائم شروع کنند. غذاها و نوشیدنی هایی که معمولا باعث رفلاکس اسید معده می شوند عبارتند از:

 • الکل
 • کافئین
 • شکلات
 • مرکبات
 • غذاهای سرخ شده و چرب
 • سیر و پیاز
 • نعناع
 • ادویه ها و غذاهای تند
 • گوجه فرنگی و محصولات مبتنی بر گوجه فرنگی

14. گیاه دارویی نارون لغزنده یا نارون قرمز

گیاه دارویی نارون لغزنده یا نارون قرمز یکی از قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان می باشد. در گذشته بومیان آمریکا به طور سنتی از پوست نارون برای درمان سرفه و مشکلات گوارشی استفاده می کردند . نارون لغزنده شبیه ریشه گل ختمی است زیرا حاوی سطح بالایی از موسیلاژ است که به تسکین گلودرد و سرفه کمک می کند.

می‌توانید یک قاشق چای‌خوری گیاه خشک شده نارون را به یک فنجان آب داغ اضافه کنید و 10 دقیقه به آن فرصت دهید تا دم بکشد.

توجه: نارون لغزنده ممکن است در جذب داروها اختلال ایجاد کند، بنابراین در صورتی که کودک شما داروی خاصی مصرف می کند قبل از دادن این داروی گیاهی با پزشکش مشورت نمایید.

15. پروبیوتیک ها برای درمان سرفه کودکان

پروبیوتیک ها به طور مستقیم سرفه را تسکین نمی دهند، اما ممکن است با متعادل کردن باکتری های روده، سیستم ایمنی بدن را تقویت کنندیک سیستم ایمنی سالم می تواند به مبارزه با عفونت هایی که ممکن است باعث سرفه شوند کمک کند.

بر اساس یک مطالعه که در سال 2013 منتشر شده است، یک نوع پروبیوتیک، باکتری به نام لاکتوباسیلوس، در پیشگیری از سرماخوردگی مفید است.

متاآنالیز دیگری که در سال 2016 منتشر شد نشان داد که مصرف پروبیوتیک ها به کاهش تعداد دفعاتی که کودکان مبتلا به عفونت های دستگاه تنفسی می شوند کمک می کند، که می تواند به طور غیر مستقیم سرفه را کاهش دهد.

مکمل‌های حاوی لاکتوباسیلوس و سایر پروبیوتیک‌ها در فروشگاه‌های بهداشتی و دارویی در دسترس هستند.

برخی از غذاها نیز به طور طبیعی سرشار از پروبیوتیک هستند، از جمله: ماست طبیعی ، کلم ترش و … با این حال، تعداد و تنوع واحدهای پروبیوتیک در غذاها می تواند بسیار متفاوت باشد. شاید بهتر باشد علاوه بر خوردن غذاهای غنی از پروبیوتیک، مکمل های پروبیوتیک مصرف کنید.

بهترین روش درمان سرفه خشک در منزل  بخوانید

آیا آنتی بیوتیک ها سرفه را متوقف می کنند؟

معمولا، نه. به این دلیل که بیشتر سرفه ها به دلیل عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا ایجاد می شوند و در عرض یک هفته بهبود می یابند. آنتی بیوتیک ها فقط روی عفونت های ناشی از باکتری ها کار می کنند. اگر بعد از یک هفته سرفه شما بهتر نشد، به پزشک مراجعه کنید تا مطمئن شوید که علت آن یک بیماری باکتریایی مانند عفونت سینوسی یا ذات الریه نیست. اگر چنین است، ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

نحوه ی خوابیدن کودک هنگامی که سرفه دارد

سر کودک را با یک بالش اضافی در شب بالا ببرید. این کار باعث باز شدن راه های تنفسی کودک می شود تا مخاط بتواند تخلیه شود. (توجه کنید اگر کودک شما کمتر از چهار ماه دارد در صورت داشتن سرفه های شدید به پزشک مراجعه کنید .)

بلغم هنگام خواب در پشت گلو جمع می شود، به خصوص اگر بینی کودک شما پر شده باشد. برای کمک به کاهش علائم و کاهش سرفه، سر فرزندتان را بالا نگه دارید تا مخاط به حرکت خود کمک کند. و از آنجایی که گلوی خشک می تواند به راحتی تحریک شود و باعث تجمع بیشتر مخاط شود، حتما از دستگاه مرطوب کننده هوا نزدیک تخت کودک خود استفاده کنید.

نکاتی برای جلوگیری از سرماخوردگی

همیشه نمی توان از ابتلا به سرماخوردگی یا سایر عفونت های دستگاه تنفسی که می تواند منجر به سرفه شود جلوگیری کرد، اما اجتناب از تماس با افرادی که بیمار هستند، شستن مرتب دست ها و هیدراته ماندن می تواند به کاهش خطر کمک کند.

چگونه از سرفه جلوگیری کنیم ؟

زمانی که فرد با سرماخوردگی یا سایر عفونت‌های دستگاه تنفسی سر و کار دارد، ممکن است نیاز به تسکین فوری بیشتری داشته باشد. در حالی که برخی از داروهای فوق، مانند عسل یا بخار، ممکن است فوراً کمک کنند، برخی دیگر به این سرعت عمل نمی کنند.

برخی از اقدامات اضافی که ممکن است برای فرد برای کاهش سرفه مفید باشد عبارتند از :

 • نوشیدن مایعات گرم مانند آبگوشت یا چای
 • اجتناب از محصولات لبنی
 • اجتناب از الکل
 • تنفس هوای مرطوب ناشی از بخار دوش یا مرطوب کننده

همچنین ممکن است فرد با داروهای بدون نسخه مانند داروهای حاوی دکسترومتورفان یا قطره های سرفه مقداری تسکین پیدا کند. اینها می توانند به سرکوب سرفه کمک کنند.

چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد ؟

اگر کودک شما دارای علائم زیر باشد حتما با پزشک مشورت کنید:

 • سرفه خونی
 • تب بیش از 38 درجه سانتیگراد
 • تبی که بیش از 3 روز طول بکشد
 • لب ها / بینی / زبان مایل به آبی هستند
 • سرفه ای که برای مدت طولانی ادامه دارد یا مکرر است
 • بلغم سبز یا زرد بدبو
 • لرز
 • کم آبی بدن
 • ضعف

نتیجه گیری

درمان های طبیعی ممکن است به طور مستقیم یا غیرمستقیم به تسکین سرفه کودک شما کمک کنند. اما ممکن است برای همه کارایی نداشته باشند با اینکه بیشتر این درمان ها پشتوانه علمی دارند. برای کودکانی که دارو مصرف می کنند یا با شرایط سلامتی خاصی دارند، باید قبل از امتحان هر مکمل یا درمان خانگی سرفه کودکان جدید، با یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط صحبت کنید. براساس یک مطالعه علمی تخمین زده شده که 40% از افرادی که دچار سرفه و مشکلات تنفسی هستند نیاز به مراجعه به یک متخصص ریه، دارند.

سوالات متداول

چه چیزی به سرفه شبانه کمک می کند ؟

برای تسکین سرفه شبانه، سعی کنید قبل از خواب از یک مرطوب کننده هوا استفاده کنید، چای گرم بدون کافئین بنوشید. عسل بخورید و غرغره آب نمک گرم انجام دهید.

آیا داروهای گیاهی برای کاهش سرفه کودکان موثر هستند ؟

بله، برخی داروهای گیاهی می‌توانند به تسکین سرفه کودکان کمک کنند. مانند عسل ، زنجبیل، آویشن و ریشه گل ختمی از قویترین داروی گیاهی ضد سرفه کودکان هستند.

آیا می‌توانیم داروهای گیاهی را به عنوان تسکین دهنده سرفه برای کودکان زیر یک سال مصرف کنیم ؟

بله، می‌توانید از داروهای گیاهی به عنوان تسکین دهنده سرفه برای کودکان زیر یک سال استفاده کنید، اما باید از عسل در این گروه سنی خودداری کنید.

چگونه می‌توان داروهای گیاهی را به کودکان داد ؟

داروهای گیاهی را می‌توان به صورت ترشی، عصاره، یا ترکیبی با عسل به کودکان بدهید. دوز مورد نیاز را با دقت رعایت کنید و به توصیه پزشک دقت کنید.

آیا داروهای گیاهی ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشند ؟

بله، ممکن است داروهای گیاهی با داروهای دیگر تداخل داشته باشند. پیشنهاد می‌شود با پزشک یا داروساز مشورت کنید، به ویژه اگر کودک دارای مشکلات پزشکی خاصی است یا داروهای دیگری مصرف می‌کند.

هنگام استفاده از داروهای گیاهی برای کودکان به چه مواردی باید دقت کنیم ؟

برای مصرف ایمن داروهای گیاهی برای کودکان، به دقت دستورات مصرف را رعایت کنید، از دوز مناسب استفاده کنید، و در صورت وجود هرگونه علائم ناراحتی در کودک به پزشک مراجعه کنید. همچنین مطمئن شوید که از محصولات با کیفیت و از منابع قابل اعتماد استفاده می‌کنید.

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا