آرایش و زیباییلیزر

آنچه درباره جوان سازی و سفت کردن پوست با لیزر باید بدانید

جوان سازی و سفت کردن پوست با لیزر

احتمالا تبلیغات زیادی راجع به جوان سازی و سفت کردن پوست خود از طریق لیزر در رسانه ها یا از دوستان خود در باشگاه ها یا کلینیک های زیبایی شنیده اید و هنوز نمی دانید که مفهوم آن چیست ؟ و واقعا کارآیی آن چیست ؟ و آیا برای پوست شما لازم است یا خیر ؟

مقایسه ی پوست های جوان با پوست های دارای چروک

در تصویر زیر شما تفاوت لایه های پوست جوان و پوست های دارای چروک را ملاحظه می فرمایید:

مقایسه ی پوست های جوان با پوست های دارای چروک

تولید کلاژن پوست از سن بیست سالگی کند می شود

اگر در دهه بیست سالگی یا بالاتر به سر می برید با انجام آن به نتیجه ی مطلوبی می رسید و شما داوطلب مناسبی برای انجام این درمان شگفت انگیز هستید . به گفته ی آن چپس (Anne Chapas) پزشک ، متخصص پوست و عضو هیئت مدیره ی انجمن لیزر درمانی پوست در نیویورک سیتی با بالا رفتن سن ، پوست به طور طبیعی کلاژن و الاستین موجود در خود را از دست می دهد .  همان طور که در تصویر بالا مشاهده می نمایید کاملا واضح می باشد که الاستین در پوست های پیر ازبین رفته در نتیجه میزان مقاومت وسفتی پوست بسته به میزان کلاژن و الاستین موجود در پوست متفاوت است که دو ماده ی مهم تشکیل دهنده ی پوست شما هستند . درست زیر قسمت برون پوستی ، قسمت ضخیمی وجود دارد که بافت های پوست را به هم متصل می کند ، دکتر چپس توضیح می دهد که کلاژن والاستین درست بالای لایه ی چربی یافت می شوند . این دو ماده ی مهم و اساسی پوست با بالا رفتن سن کاهش می یابند و در پی آن پوست قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد ، نازک تر و شکننده تر می شود . پوست شما از دهه ی بیست سالگی به بعد میزان تولید کلاژن را کاهش می دهد . این فرآیند ممکن است زمانی رخ دهد که هنوز شما متوجه اولین چین و چروک در پوست یا سفید شدن اولین موی خود نشده باشید . در واقع از سن بیست سالگی به بعد پوست ما هر سال یک درصد کلاژن کمتری تولید می کند .

انواع سفت کننده های پوست

ابزار آلات سفت کننده ی پوست از انرژی های مختلفی مانند فراصوتی یا امواج رادیویی استفاده می کنند تا پوست را برای ساخت کلاژن تازه تحریک کنند و در نتیجه پوست را محکم ،مقاوم و جوان می کنند . شما می توانید هرقسمتی از بدن خود را که بخواهید از طریق فن آوری لیزر سفت و محکم کنید برای اینکه بدانید کدام بخش از بدن خود را لیزر درمانی کنید باید تحت معاینه قرار بگیرید و آن هم برای اینکه بهترین نتیجه را دریافت کنید با توجه به نیازهای شخصی شما عمل می کنند . تا به حال اثبات شده است این ابزار های سفت کننده ی پوست بر ناحیه ی صورت ، گردن ، شکم ، بازوها ، قسمت بالا و پایین ران ها در هر دو طرف و باسن موثر عمل می کنند . دکتر چپس می گوید : پزشک متخصص شما از مناسب ترین دستگاه برای درمان شما استفاده می کند تا بهترین نتیجه را دریافت کنید .

چه کسانی برای جوان سازی پوست مناسب هستند ؟

اگر هنوز مطمئن نیستید که لیزر درمانی برای شما مناسب می باشد یا خیر ؟ به گفته دکتر چپس ، بیشتر افراد بالغ داوطلب مناسبی برای جوان سازی پوست خود هستند اما کسانی در جوان سازی پوست نتیجه ی بهتری می گیرند که میزان شلی پوستشان ملایم باشد.

مدت زمان بازیابی لیزر سفت کننده پوست چه قدر است ؟

خوشبختانه درمان سفت شدن پوست از طریق لیزر بدون ورود و تهاجم به حفره ی بدنی و در مدت  زمان کمی صورت می گیرد . و مدت زمان استراحت بسته به روشی که درمان از طریق آن صورت می گیرد متفاوت است و معمولا در طی 1 دقیقه درمان صورت می گیرد . ممکن است لیزر درمانی برای جوان سازی و محکم شدن پوست تنها با یک جلسه انجام نشود.

عوارض سفت کردن پوست با لیزر

دکتر چپس می گوید که شما متناسب با درمان همان روز داروی موضعی روی پوست خود دریافت می کنید تا کمتر احساس درد کنید  ، علاوه بر این ممکن است پوست شما کمی متورم و قرمز شود که معمولا طی 48 ساعت به طور کامل بهبود پیدا می کند .

جنبه های منفی سفت کردن پوست با لیزر

لیزر درمانی برای سفت کردن پوست جنبه های منفی نیز دارد :

  • دائمی نیست و شما مجبور هستید چندین جلسه برای انجام درمان اقدام کنید.
  • هر جلسه ممکن است برای شما هزینه بر باشد .

مدت زمان دریافت نتیجه سفت کردن پوست با لیزر

بهترین نتیجه روی پوست شما طی سه ماه حاصل می شود. دکتر چپس می گوید : توصیه می کنم که هر 1 الی 2 سال یکبار درمان را  تکرار کنید تا دائمی شود و به قدرت خود باقی بماند .

متدهای سفت کردن پوست با لیزر

همان طور که گفته شد دکتر متخصص پوست شما بهترین درمان را به  شما  توصیه می کند، اما می توان گفت عموما سه متد اصلی در این زمینه وجود دارد به همراه راه کارهای بسیار زیاد برای هر متد تا شما بهترین متد مخصوص پوست خود را دریافت کنید .

1- امواج فراصوتی

طبق توضیحات دکتر چپس برای چانه ، گردن ،ابرو و نواحی یقه ی باز ( دکولته ) ، انرژی امواج صوتی از سطح پوست گذر می کنند و یک انرژی گرمایی ایجاد می کنند که در پی آن تولید کلاژن از سر گرفته می شود . بیشتر از یک دهه است که از فراصوتی استفاده می شود و امروزه استفاده از امواج صوتی برای سفت کردن و جوان سازی پوست پذیرفته شده و مرسوم است، چرا که با توجه به نیاز هر بیمار قابل تنظیم و تغییر است. بهترین حالت این است که با یک درمان کوچک شروع کنیم و کم کم میزان درمان را طی 3 تا 6 ماه بعد افزایش دهیم . (اف وای آی FYI )تنها روش لیزر درمانی است که نیاز به زمان استراحت دارد . دکتر چپس افزود که بیماران اگر از مواد مخدر جهت التیام دردشان استفاده کرده باشند باید بقیه ی روز را استراحت کنند . یک انتخاب جالب دیگر موج نرم (Soft wave) است که یک موج فراصوتی جالب و راحت برای ناحیه ی صورت و گردن است . بیشتر بافت ها را به سرعت گرم و سفت می کند و به داروهای التیام دهنده ی درد نیاز ندارد . و پس از انجام آن به مراقبت نیاز نیست . و در یک جلسه درمان به پایان می رسد . و هزینه ی درمان بسته به نوع دستگاه و ناحیه ای که لیزر شده متغیر است .

2- فرکانس رادیویی

فرکانس رادیویی از انرژی رادیویی استفاده می کند که سبب گرم کردن پوست و در پی آن تحریک تولید کلاژن در پوست می شود . دستگاه رادیوفرکانسی ( ترماژ Termage) برای نواحی بزرگ مثل شکم کارایی  دارد. این دستگاه نه تنها در سطح نزدیک تری به پوست قرار می گیرد که اثرات لیفتینگ را بالا می برد همچنین عمیقا سطوح ضخیم زیرین پوست را مورد هدف قرار می دهد تا نرم و تراز شوند . بیماران می توانند در یک جلسه از دستگاه ترماژ استفاده کنند. در حالیکه ترمی اسموت دیگر درمان های رادیو فرکانسی موجود حتما باید در 3 الی 6 جلسه صورت بگیرد . با توجه به نوع دستگاه و بزرگی ناحیه ی درمان شده هزینه ها متغیر است .

3- میکرونیدلینگ رادیو فرکانسی

در پایان میکرونیدلینگ (Microneedling) با امواج رادیوفرکانسی دستگاهی دو منظوره است که محکم بر روی پوست فشار می آورد و سوراخ های ذره بینی برروی آن ایجاد می کند . سوزن های کوچک ،امواج رادیو فرکانسی را برای سفت کردن لایه های پوستی روی آن منتشر می کنند . سوزن ها هم زمان با ایجاد زخم های بسیار ریز پوست را گرم می کنند . هزینه ی این درمان هم بسته به نوع دستگاه و ناحیه ی درمان متفاوت است ( اینکه آیا این روش ها شامل اشعه ی لیزر هستند یا خیر ) دکتر چپس طی یادداشتی توضیح می دهد که این دستگاه ها اغلب بر پایه ی انرژی هستن زیرا بیشتر دستگاه های سفت کننده ی پوست با اشعه ی لیزر کار نمی کنند. ولی تعدادی مثل دستگاه های ( اف وای آی ) لیزری هستند . به طور کلی تکنولوژی سفت کردن پوست روی تمام انواع پوست ها مثل یک جادو عمل می کند . دکتر چپس می گوید : اگر بیماری روی پوستش جای زخم و جوش یا منافذ پوستی درشت یا بافت های آسیب دیده باشد بهترین انتخاب میکرونیدلینگ هست چرا که هم زمان این بافت ها را هدف قرار میدهد . اگر علاقه مند به این موضوع هستید با متخصص پوست خود در این باره مشورت کنید تا با توجه به نیاز شما بهترین متد را برایتان معرفی کند. 

مقاله ی دیگر بانو مگ در رابطه با شاخص توده بدنی شاید برایتان جالب باشد . بخوانید … 

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا