بارداری و زایمانسلامتمادر و کودک

10 مزایای فوق العاده ی زایمان طبیعی

امروزه پزشکان انجام زایمان طبیعی را بسیار توصیه می کنند چرا که به جرات می توان گفت این نوع زایمان بدون مداخله ی پزشک انجام می شود. طبیعت راه خود را پیش می گیرد و تنها در مواردی کاملا ضروری مداخله ی پزشکی انجام می گیرد . زایمان طبیعی هم برای مادر و هم برای کودک بسیار مفید است . در این جا با مزایای زایمان طبیعی آشنا می شوید و اینکه چرا مادر باید زایمان طبیعی را مدنظر داشته باشد ،مگر اینکه دلیل بسیار محکمی برای انجام زایمان سزارین داشته باشد .

یکی از مزایای زایمان طبیعی این است که خطرات به حداقل کاهش می یابد :

در این نوع زایمان با توجه به اینکه هیچ عمل جراحی اتفاق نمی افتد و اغلب هیچ دارویی به مادر تزریق نمی شود ، خطرات برای مادر و کودک به حداقل می رسد . داروها ،خطر زایمان طولانی مدت را افزایش می دهند و همچنین منجر به کاهش رشد نوزاد در یک ماهه ی اول زندگی اش می شوند .

خطر اختلالات در نوزاد کاهش می یابد

هنگامی که زایمان با تزریق دارو اتفاق بیافتد،احتمال ایجاد اختلالاتی چون اوتیسم در نوزاد بالا می رود . شما با انتخاب زایمان طبیعی می توانید به میزان قابل توجهی این اختلالات را کاهش دهید . و این نیز یکی دیگر از مزایای زایمان طبیعی می باشد.

در این نوع زایمان خطر تزریق خون کم می شود

وقتی مقدار زیادی هورمون اکسی تسین در خون آزاد شود ،خطر ابتلا به ذات الریه و نیاز به تزریق خون را کاهش می دهد . اما در زایمان سزارین چون این هورمون به اندازه ی کافی ترشح نمی شود . بنابراین خونریزی بسیار زیاد می شود و در نتیجه احتمال نیاز به تزریق خون زیاد می شود .

تغذیه با شیر مادر با سهولت بیشتری اتفاق می افتد

سزارین یک عمل جراحی دشوار است که بهبودی آن هفته ها به طول می انجامد این ممکن است برای مادر جدید بسیار مشکل ساز شود به طوری که نتواند با این وضعیت کودک خود را شیر دهد . اما زایمان طبیعی کمک می کند تا مادر با سهولت به فرزند خود شیر دهد . زیرا روند بهبودی زایمان طبیعی بسیار سریع تر است و مدت زمان بستری برای زنانی که زایمان سزارین انجام داده اند بسیار بیشتر از زایمان طبیعی است .

زایمان طبیعی به رشد مغزی نوزادتان کمک می کند

زایمان طبیعی به افزایش تولید پروتئین در مغز کودک کمک می کند که به رشد و عملکرد آن کمک می کند . اما زایمان سزارین بدن را ترغیب به تولید پروتئین نمی کند بنابراین کودک از این مزیت ارزشمند بی بهره می ماند .

بهبودی آسان تر و بهتر است

این که خودتان را سختی دهید و فشار زایمان طبیعی را تحمل کنید ، هم نشانه ی شجاعت شماست و هم در عوض پس از زایمان 50 درصد زودتر از زایمان سزارین بهبود پیدا می کنید . اما زایمان سزارین زمان براست و طول دوره ی درمان بسیار بیشتر است .

از مزایای زایمان طبیعی کاهش خطر مشکلات تنفسی می باشد

نوزادانی که از طریق زایمان سزارین به دنیا می آیند تغییرات هورمونی حین زایمان را از دست می دهند . این تغییرات هورمونی به رشد مناسب ریه ها کمک می کند و به ریه ها امکان عملکرد مطلوب را می دهد . در زایمان طبیعی لازم نیست رژیم غذایی خاصی را پیرویی کنید و در حین عمل زایمان می توانید آزادانه بخورید و بیآشامید که بدن شما بسیار نرمال و عادی خواهد بود اما درزایمان سزارین شما اجازه ندارید چیزی بخورید و بیآشامید و به همین دلیل هنگام زایمان بدن شما دچار کم آبی ،کتوزمی و هیپوناتومی و افزایش استرس مادر می شود . اما در زایمان طبیعی سطح انرژی مادر حفظ می شود .

تولد طبیعی نوزاد بسیار برای دستگاه تنفسی او مفید است

در طولانی مدت کودکانی که با زایمان سزارین متولد شده اند بیشتر دچار بیماری های تنفسی چون آسم ، آلرژی و عفونت می شوند. با زایمان سزارین کودکان باکتری های مفید ی که در بدن مادر وجود دارد را از دست می دهند . که  این باکتر ی ها در سیستم ایمنی نوزاد نقش اساسی دارد . به دنیا آوردن نوزاد از طریق زایمان طبیعی فرصت بسیار مناسبی است برای مقابله با بسیاری از بیماری های که نوزادان را تهدید می کند .

ترشح هورمون های تسکین دهنده ی درد در زایمان طبیعی اتفاق می افتد

این هورمون ها در ایمن نگه داشتن مادر بسیار موثر هستند . دو هورمون تسکین دهنده ی درد ، اکسی توسین و اندورفین هستند که در زایمان طبیعی ترشح می شوند . این هورمون ها بعد از زایمان باعث خوشحالی و پر انرژی شدن مادر می شوند . اکسی توکسین اغلب به نام هورمون عشق معروف است که مانع از افسردگی بعد از زایمان می شود . در بعضی موارد زنان مجبورند به دلایل محکمی با عمل سزارین نوزاد خود را به دنیا بیآورند . البته عمل سزارین کاملا ایمن است اما با این حال تا جایی که امکان دارد با زایمان طبیعی کودکان خود را به دنیا بیآوردید تا مشکلات بعد از زایمان شما کاهش پیدا کند .اگر می خواهید کودک سالم وقوی تری به دنیا بیآورید و هزینه ی کمتری پرداخت کنید این تنها از طریق زایمان طبیعی امکان پذیر است.

منبع : https://www.apollocradle.com/10-benefits-natural-childbirth

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا