سلامت

5 پاک کننده ی واژن که متخصصین زنان از آن ایراد نمی گیرند

واژن از بخش های مهم بدن است که بخش عمده ایی از محصولات زیبایی و مراقبتی را به خود اختصاص داده است. طبق پیش بینی یک گزارش، بازار محصولات بهداشتی زنان که شامل نوار بهداشتی ، تامپون ها ، اسپری های محافظتی ، پاک کننده ای داخلی و تیغ های یکبار مصرف می شود تا سال 2022 به مبلغی بالغ بر 42.7 میلیارد دلار رشد خواهد کرد . طبق گفته ی دکتر کیمبرلی لانگدون (Dr. Kimberly Langdon) مشاور پزشکی و متخصص زنان از مدزینو (Medzino) یک شرکت بهداشتی دیجیتالی در کالیفرنیا : این طور به نظر می آید که ما در میان موج بزرگی از محصولات بهداشتی برای واژن و ولوا (vulvas) قرار گرفته ایم . در ادامه 5 محصول پاک کننده ی واژن را به شما معرفی میکنیم .

واژن شما به پاک کننده ی خاصی نیاز ندارد اما شاید ولوا از آنها بهره مند شود

ممکن است در بازاریابی دو اصطلاح واژن و ولوا به جای هم استفاده شوند، اما باید بدانید که این دو عضو دو بخش مجزا از هم هستند . ( مرور بر آناتومی بدن : واژن کانال عضلانی در داخل بدن است که در آن قاعدگی و  تولد نوزاد رخ می دهد . ولوا به قسمت های بیرونی اطراف واژن گفته می شود که شامل لب های داخلی و خارجی واژن گفته می شود که شامل لب های داخلی و خارجی واژن  لابیا ، کلیتورال هود ، کلیتوریس ،بخش شرمگاهی و مجرای ادراری  می شود ) . طبق توضیح دکتر رنژی چانگ (Renjie Chang) متخصص زنان و کاشف  نیو ایو (NeuEve) یک محصول بهداشت جنسی زنان . واژن سالم نیاز به شسته شدن ندارد، چرا که عضوی است که به طور خود به خود پاکسازی می شود . یک واژن سالم دارای اکولوژی از باکتری است که PH آن را تنظیم می کند ، که باید حدود 3.5 تا 4.5 باشد که اندکی اسیدی است. در این درجه از PH واژن ما مانع از رشد باکتری های مضر می شود . شست و شوی داخل واژن این تعادل طبیعی را مختل می کند که می تواند منجر به سوزش ، ایجاد باکتری های مضر واژنی و عفونت قارچی شود . علاوه براین لانگدون می گوید: شست وشوی بیش از حد واژن سبب افزایش فشار بر اس تی آی به سمت بالا به سمت لوله های رحمی می شود که خود می تواند باعث بیماری التهاب لگن شود که در نهایت ممکن است منجر به ناباروری شود . پس آیا  ولوا نیاز به شست وشو دارد ؟ بله

ابتدا با روش شستشوی واژن و ولوا آشنا شده و سپس با محصولات پاک کننده ی واژن آشنا می شوید.

شستن روزانه ولوا و واژن به چه صورت باشد ؟

شری راس (Sherry Ross) متخصص زنان و کارشناس سلامت از سانتا مونیکا در کالیفرنیا می گوید : شست و شوی روزانه باید بخشی از فعالیت های بهداشتی شما باشد . آب گرم تنها چیزی است که شما احتیاج دارید تا خوب این ناحیه را تمییز کنید، گرچه محصولاتی هم در بازار موجود هستندکه اگر شما واقعا می خواهید این ناحیه را تمیز ، مرطوب و با طراوات نگهدارید می توانید از آنها استفاده کنید  . دکتر کمیله فیلیپس (Dr. Kameelah Philips) متخصص زنان و زایمان در نیویورک می گوید هرچیزی که شما روی ولوا استفاده کنید به راحتی وارد واژن فوق حساس خود می کنید پس مواد سازنده ی محصول بسیار مهم است . با این وجود باید از محصولاتی استفاده کنید که فاقد عطر باشند چراکه سبب خشکی و تغییر PH واژن می شود . علاوه بر این احتیاج نیست که بوی طبیعی واژن خود را با عطرهای مختلف بپوشانید . اگر دنبال خرید صابون ، دستمال مرطوب یا دیگر محصولات بهداشتی هستید باید سراغ چیزهای ملایم بروید . به طور ایده آل توسط متخصصین پوست تایید شده باشند  تا ایجاد آلرژی نکنند . اینجا با پنج محصول تایید شده توسط متخصصین زنان و پوست آشنا می شویم .

5 پاک کننده ی واژن که متخصصین زنان از آن ایراد نمی گیرند

1- داو برای پوست های حساس

داو برای پوست های حساسبه گفته ی دکتر مری جین (Mary Jane mikin) مین کین پزشک متخصص زنان در بیمارستان نیو هیون و استاد بالینی زنان و زایمان و علوم تولید مثل در دانشکده ی پزشکی یل : به طور کلی ما می خواهیم از محصولی جهت پاک کننده ی واژن استفاده کنید که میزان سم ومواد آلرژی زا در آنها بسیار ناچیز باشد . من به بیماران خود توصیه می کنم که از صابون های قالبی داو که بدون بو هستند استفاده کنند و تا می توانند مصرف صابون را به حداقل برسانند که بدون عطر هم باشند.

لانگدون بقیه ی صابون های ملایم و بدون عطر را که توصیه کرده است شامل :

Eucerin, Aveeno بدون عطر , Basis Sensitive ,Dial Basics , Neutrogena Liquid Cleanser

2- پدهای بهداشتی تابستانه ی ایو(Eve)

پدهای بهداشتی تابستانه ی ایو(Eve)راس می گوید : من خود طرفدار پرو پا قرص دستمال های مرطوب بهداشتی زنانه هستم که بعضی برندها کیفیت بهتری دارند مثل دستمال بهداشتی ایو که طوری طراحی شده است که تعادل PH واژن را مختل نمی کند. این دستمال ها فاقد رنگ ، پارابن هستند و تایید شده  توسط متخصصین زنان هستند . استفاده ی هر روزه از نوار بهداشتی سبب ایجاد باکتری های ناخواسته در این منطقه بسیار حساس و لطیف می شود. این دستمال ها می توانند برای پاک سازی خون از ولوا استفاده شوند . چه در خانه یا در بیرون شما می توانید از این دستمال های برای پاک کردن عرق ایجاد شده بین کشاله ها در هنگام ورزش استفاده کنید.

نکته : دستمال های تابستانه ی ایو نمونه ی عطر دار هم دارد اما ممکن است این نمونه ها پوست حساس ولوا را تحریک کند بهتر است مورد استفاده قرار نگیرند . دکتر جسیکا شفرد (Jessica Shepherd) می گوید بوی طبیعی واژن و ولوا سالم هیچ ایرادی ندارد ، اگر شما بوی بد و ناخوشایند در این ناحیه استشمام می کنید نباید آن را مخفی کنید بلکه باید به آن رسیدگی کنید . بهتر است در این زمینه به پزشک متخصص خود مراجعه کنید تا مساله را بررسی کند .

3- شست وشو کننده  و مرطوب کننده ی واژیسیل(Vagisil)برای پوست های حساس

شست وشو کننده  و مرطوب کننده ی واژیسیل(Vagisil)برای پوست های حساسشست وشو کننده  و مرطوب کننده ی واژیسیل(Vagisil)برای پوست های حساسراس می گوید : واژیسیل ، محصولی است که برای شست و شوی لابیا طراحی شده است و فرمولاسیون آن طوری طراحی شده است که در تعادل PH واژن اختلال ایجاد نمی کند.  او پیشنهاد می کند که از این محصول تنها برای شست وشوی لابیا استفاده کنید و طبق تایید متخصصین زنان این محصول ضد آلرژی و البته در ذهن داشته باشید که این محصول رایحه ای دارد که ممکن است در افرادی که بسیار حساس هستند و یا عفونت قارچی دارند ایجاد حساسیت کند .

 

 

4- روغن خز (Fur oil)

روغن خزاینکه چطور موهای زائد خود را تمیز کنید به انتخاب خودتان بستگی دارد ولی اگر می خواهید همه یا اندکی از آنها را نگهدارید، برای نرم کردن آن می توانید از روغن خز استفاده کنید .  لانگدون می گوید : آیا قسمت شرمگاهی شما نیاز به روغن دارد ؟ روغنی که در این ناحیه استفاده می شود باید رطوبت زیادی ایجاد کند تا سلامت شما را تضمین کند. اگر هنوز هم علاقمند هستید که این ناحیه مرطوب بماند می توانید از روغن خز استفاده کنید که هم توسط متخصصین پوست و هم متخصصین زنان تایید شده است . بنابراین محصول مطمئنی برای خریداران به حساب می آید . راس می گوید برای استفاده از آن یک یا دو قطره از آن را روی انگشت خود بمالید و بعد به ناحیه شرمگاهی بزنید . این روغن حاوی ویتامین E است که مناسب پوست های خشک است . روغن دانه ی مریم گلی برای التهاب است و فاقد پارابن و عطر می باشد . فیلیپس طی یک هشدار دوستانه می گوید : این روغن حاوی روغن درخت چای و نعنای فلفلی است که هر دو بسیار تند و تیز هستند بنابراین اگر روی پوست خود بریدگی یا زخمی داشته باشید باعث سوزش و اذیت شما می شود . یک روش کار آمد برای اینکه ببینیم پوستتان چه واکنشی نشان می دهد این است که یک قطره از این روغن را برروی آرنج خود بمالید و با یک باند روی آن را بپوشانید و تا صبح صبر کنید تا قبل از مصرف از واکنش پوست خود مطمئن شوید .

5- دستمال مرطوب های لولا (lola)

دستمال های مرطوب لولا

مورد پنجم پاک کننده ی واژن شامل دستمال مرطوب لولا می باشد.

فیلیپس می گوید : این دستمال ها به نظر مطمئن می آیند . مواد تشکیل دهنده ی آنها ملایم است و فاقد مواد آلرژی زا برای واژن هستند . آنها از چه چیزی ساخته شده اند؟ 100 درصد بامبو حل شده در آب تصفیه شده . این محصول فاقد الکل ،پارابن، سولفات، مواد نگهدارنده، مواد رنگی و عطرها هستند .

 

 

 

همیشه به یاد داشته باشید که اول  پاک کننده را امتحان کنید و اگر مشکلی داشت از مصرف آن خودداری کنید .

مقاله دیگر بانو مگ درباره روزه داری پوست شاید برایتان جالب باشد. 
بخوانید

منبع : https://www.healthline.com/health/womens-health/vulva-vagina-products#Your-vagina-doesnt-need-special-products,-but-your-vulva-might-benefit

 

5/5 - (10 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

6 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا