بارداری و زایمانقاعدگی

علت عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

علل عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

اگر قاعدگی را از دست داده اید، گرفتگی عضلات و ترشحات سفید از واژن خود دارید، ممکن است باردار باشید. اگرچه دلایل دیگری برای این علائم وجود دارد. ترشحات واژن طبیعی است. در طول چرخه قاعدگی، ترشحات واژن معمولا هم از نظر رنگ و هم مقدار تغییر می کنند. چند روز قبل از شروع قاعدگی، ترشحات واژن ممکن است کدر یا سفید باشد. دل درد بدون پریود نیز می تواند نشانه ای از پریودهای نامنظم، اندومتریوز یا فیبروم رحم باشد. عقب افتادن پریود و ترشحات سفید می تواند به دلایل مختلف جسمی، روحی و روانی رخ دهد که در ادامه به بررسی دلایل آن می پردازیم. برای آشنایی دقیق با علل اصلی تاخیر در قاعدگی به مقاله 8 دلیل اصلی برای تاخیر در قاعدگی مراجعه شود.

 آیا عقب افتادن پریود و ترشحات سفید نشانه ی بارداری است؟

ترشحات سفید رنگ واژن، گرفتگی عضلات و تاخیر در قاعدگی همگی از نشانه های بارداری هستند. اگرچه می توانند علائم تاخیر در پریود یا سایر بیماری ها نیز  مرتبط باشند. درد و گرفتگی معده در دوران بارداری معمولاً با درد و گرفتگی هایی که در طول قاعدگی تجربه می کنید متفاوت است. این به این دلیل است که گرفتگی و درد شکم در بارداری ناشی از کشش رباط‌ های تحتانی شکم است. که نشانه ی انقباض در رحم شماست.  زمانی که  اتفاق می افتد، ممکن است احساس ناراحتی یا درد داشته باشید، به خصوص در قسمت تحتانی شکم.

عقب افتادن پریود و ترشحات سفید
عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

دیگر علائم و نشانه های بارداری

کمردرد، انسداد بینی (احتقان بینی) ، سرگیجه یا غش و تغییرات در سینه ها. این تغییرات شامل: سینه های دردناک و حساس و  نوک سینه های تیره تر و بزرگتر. تغییرات در دستگاه گوارش که شامل: مزه فلزی در دهان، نفخ،  تغییر در ترجیحات غذایی مانند ایجاد هوس یا بیزاری شدید از برخی غذاها، یبوست، حالت تهوع و یا استفراغ، سردرد،خستگی یا نوسانات خلقی، ادرار بیشتر،لکه بینی واژینال به علت خونریزی لانه گزینی جنین.

دیگر دلایل عقب افتادن پریود و ترشحات سفید

علل دیگر این تاخیر و ترشحات سفید بیماری التهابی لگن (PID) می تواند باشد که زمانی رخ می دهد که باکتری، رحم شما را آلوده می کند. عفونت می تواند به تخمدان ها و لوله های فالوپ شما سرایت کند و معمولاً به عنوان یک عفونت مقاربتی (STI) از طریق واژن وارد بدن شما می شود. هنگامی که PID زود تشخیص داده شود، می توان با موفقیت با یک دوره آنتی بیوتیک درمان شود. با این حال، اگر PID زود تشخیص داده نشود، می‌تواند به سیستم تناسلی شما آسیب برساند و باعث ناباروری، تشکیل بافت اسکار در اطراف لوله‌های فالوپ و درد مزمن (طولانی مدت) لگن شود.

علائم رایج بیماری های التهابی لگن (PID)

اسهال، تب، ترشحات شدید واژن، پریودهای نامنظم، سنگین یا دردناک، تهوع یا استفراغ، درد لگن و اندومتریوز.

آندومتریوز زمانی اتفاق می‌افتد که بافتی شبیه به لایه داخلی رحم (آندومتر) در جای دیگری شروع به رشد می‌کند و به اندام‌های دیگر مانند تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ می‌چسبد. تشخیص اندومتریوز شامل صحبت با پزشک در مورد علائم، معاینه لگنی و آزمایش های تصویربرداری است. در برخی موارد، ممکن است برای تایید تشخیص نیاز به جراحی نیز داشته باشید. علائم آندومتریوز را می توان با درمان کاهش داد اما در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد. درمان‌ها شامل درمان‌های هورمونی (قرص‌های ضد بارداری خوراکی و پروژسترون‌ها) می شوند که می‌تواند خونریزی و درد را کاهش دهد و در موارد شدید، جراحی را انجام دهید.

علائم شایع آندومتریوز

خونریزی غیرطبیعی واژینال، علائم گوارشی شامل یبوست، اسهال، حالت تهوع و درد شکم، به ویژه درست قبل یا در طول دوره پریودی شما می شود.

سندرم روده تحریک پذیر (IBS)

IBS یک بیماری شایع گوارشی است که زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند. علائم شایع IBS عبارتند از: درد شکم، نفخ کرامپ یا درد معده بدون پریود، تغییرات در حرکات روده مانند یبوست، درد پایین کمر و مخاط سفید در مدفوع شما.

سایر علائم IBS شامل پریودهای سنگین یا دردناک، درد هنگام رابطه جنسی و ادرار مکرر است. علائم IBS می تواند در طول قاعدگی شما بدتر شود.

سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم سرطانی است که از ورودی رحم شما (دهانه رحم) شروع می شود. بیشتر در زنان 30 تا 45 ساله که از نظر جنسی فعال هستند شایع است. سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد. بعداً علائم عبارتند از: درد حین رابطه جنسی، درد لگن، خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی، خونریزی واژینال در بین قاعدگی، ترشحات غیر معمول واژن و فیبروم یا پولیپ رحم.  فیبروم و پولیپ رحم هر دو رشد غیرسرطانی داخل یا روی رحم شما هستند. آنها می توانند باعث پریودهای سنگین یا دردناک و همچنین پریودهای نامنظم شوند. فیبروم ها و پولیپ ها می توانند کوچک یا بزرگ باشند و از نظر تعداد متفاوت باشند. فیبروم های بزرگ گاهی اوقات می توانند در طی معاینه فیزیکی توسط پزشک تشخیص داده شوند.

علائم فیبروم

یبوست قاعدگی های سنگین یا دردناک، درد در حین رابطه جنسی، درد در شکم، لگن یا کمر و ادرار مکرر.

قبل از یائسگی

دوره زمانی قبل از یائسگی است که سطح استروژن در یک زن شروع به کاهش می کند. علائم شایع شامل پریودهای نامنظم، گرگرفتگی و تعریق شبانه است.

چگونه ترشحات واژن را کنترل کنیم  بخوانید

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری هورمونی است که بر عملکرد طبیعی تخمدان‌ها و توانایی آن‌ها در آزادسازی منظم تخمک‌ها تأثیر می‌گذارد. علائم آن شامل: ناباروری، پریودهای نامنظم، نادر یا بدون قاعدگی پریودهای طولانی دوره های دردناک. راه های درمان تخمدان پلی کیستیک (PCOS) به تفصیل در مقالات پیشین ما آمده است.

قرص های ضد بارداری

وسایل کنترل بارداری و سایر داروها نیز می تواند علت تاخیر باشد. شروع یا توقف مصرف قرص های ضد بارداری چرخه ماهانه قاعدگی شما را تغییر می دهد. ممکن است تا شش ماه پس از قطع مصرف قرص های ضدبارداری، پریودهای نامنظم یا عقب افتاده داشته باشید. در مورد این قرص ها به مقاله ی آنچه زنان در رابطه با قرص ضدبارداری باید بدانند مراجعه کنید.

دستگاه های کنترل بارداری

سیستم هورمونی داخل رحمی (IUS) و دستگاه غیر هورمونی داخل رحمی (IUD)، هر دو می توانند باعث گرفتگی عضلات و همچنین کمردرد شوند. با این حال، در برخی از زنان، IUS می تواند به درمان پریودهای دردناک کمک کند.

سایر داروها

داروهای ضد افسردگی خاص، رقیق کننده های خون و استروئیدها نیز می توانند چرخه قاعدگی شما را تغییر دهند.

استرس یا سایر عوامل سبک زندگی

تغییر در شیوه زندگی یا سلامتی شما نیز می تواند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد یا باعث توقف پریود شود. این شامل: اضطراب و استرس یا هر دو می توانند پریودهای شما را متوقف کنند یا باعث پریودهای دردناک تر شوند. کاهش وزن شدید، بیماری ها و ورزش بیش از حد نیز از علل دیگر هستند.

علل دیگر ترشحات سفید

اگر ترشحات سفید رنگ واژن دارید اما علائم دیگری ندارید، به احتمال زیاد این بخشی از چرخه قاعدگی طبیعی شماست. با این حال، اگر ترشحات واژن برای شما طبیعی نیست، ممکن است عفونتی مانند واژینوز باکتریایی یا عفونت قارچی داشته باشید.

سایر علائم عفونت عبارتند از: احساس سوزش هنگام ادرار، درد در حین رابطه جنسی و خارش یا سوزش واژن.

منبع

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا