بارداری و زایمانزنان و مامایی

چه خونریزی در بارداری خطرناک است

خونریزی و لکه بینی از واژن در دوران بارداری

خونریزی و لکه بینی از واژن در دوران بارداری شایع است. اگر در دوران بارداری خونریزی یا لکه بینی دارید، همیشه به این معنی نیست که مشکلی وجود دارد، اما در برخی موارد ممکن است نشانه‌ای از مشکل برای شما یا سلامت کودکتان باشد. اگر خونریزی شدید دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. ما در پی آن هستیم که بدانیم چه خونریزی در بارداری خطرناک است. خونریزی در بارداری نشانه ی چند چیز است. خونریزی لانه گزینی، حاملگی خارج از رحم، هماتوم ساب کوریونیک، پلیپ دهانه ی رحم ، سقط جنین و بارداری مولار.

چه خونریزی در بارداری خطرناک است

(تا 25٪) از تمام زنان باردار در طول بارداری خود خونریزی یا لکه بینی دارند. خونریزی و لکه بینی در بارداری همیشه به معنای وجود مشکل نیست، اما می تواند نشانه سقط جنین یا سایر عوارض جدی باشد. سقط جنین زمانی است که نوزاد قبل از هفته بیستم بارداری در رحم می میرد. اگر خونریزی یا لکه بینی دارید، حتی اگر متوقف شود، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است ناشی از هیچ چیز جدی نباشد، اما پزشک شما باید بفهمد که علت آن چیست. هر نوع خونریزی در بارداری باید به پزشک گزارش شود ولی نباید باعث نگرانی شما شود. به خصوص در چند هفته ی اول این خونریزی طبیعی است و نشانه لانه گزینی است.

چه خونریزی در بارداری خطرناک است
چه خونریزی در بارداری خطرناک است

تفاوت بین خونریزی و لکه بینی چیست؟

خونریزی یا لکه بینی ممکن است در هر زمانی در دوران بارداری رخ دهد. لکه بینی خونریزی خفیف است. زمانی اتفاق می افتد که چند قطره خون روی لباس زیرتان باشد. لکه بینی آنقدر سبک است که خون روی آستر شورت را نمی پوشاند. خونریزی زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون شدیدتر باشد، به اندازه‌ای که برای جلوگیری از خیس شدن خون در لباس‌های زیر و لباس‌هایتان به یک آستر یا پد نیاز دارید.

اگر در دوران بارداری خونریزی یا لکه بینی داشتید چه باید کرد؟

در صورت داشتن هر نوع خونریزی در دوران بارداری با پزشک خود تماس بگیرید و موارد زیر را انجام دهید: میزان خونریزی خود، شدت یا سبک شدن آن و تعداد پدهایی که استفاده می کنید را یادداشت کنید. به رنگ خون توجه کنید. می تواند رنگ های مختلفی داشته باشد، مانند قهوه ای، تیره یا قرمز روشن.

هنگام خونریزی از تامپون، دوش و رابطه جنسی استفاده نکنید.در هر زمانی در دوران بارداری فوراً با پزشک خود تماس بگیرید یا اگر موارد زیر را دارید به اورژانس مراجعه کنید: خونریزی شدید، خونریزی همراه با درد یا گرفتگی، سرگیجه و خونریزی، درد در شکم یا لگن .

لکه بینی یا خونریزی در اوایل بارداری

وجود لکه بینی یا خونریزی در اوایل بارداری طبیعی است. خونریزی یا لکه بینی در سه ماهه اول ممکن است مشکلی نداشته باشد. می تواند ناشی از داشتن رابطه جنسی، یک عفونت و لانه گزینی باشد. هنگامی که یک تخمک بارور شده (جنین) به پوشش داخلی رحم می چسبد و شروع به رشد می کند. سبب خونریزی خفیف می شود. از دیگر علل می تواند تغییرات هورمونی و  تغییرات در دهانه رحم باشد.

انواع خاصی از آزمایشات در دوران بارداری انجام می شود شامل آمنیوسنتز یا نمونه برداری از پرزهای کوریونی (CVS) است. اینها آزمایشاتی هستند که برای بررسی ناهنجاری های ژنتیکی در کودک شما انجام می شوند. ناهنجاری های ژنتیکی تغییراتی در ژن هایی است که از مادر یا پدر به نوزاد منتقل می شود. این تغییرات ژنتیکی می تواند مشکلات سلامتی برای نوزاد ایجاد کند. مشکلات مربوط به سیگار کشیدن. اگر سیگار می کشید، بهتر است قبل از بارداری یا به محض اینکه متوجه شدید باردار هستید آن را ترک کنید.

گاهی اوقات خونریزی یا لکه بینی در سه ماهه اول نشانه یک مشکل جدی است، مانند: سقط جنین. تقریباً تمام زنانی که سقط می‌کنند، قبل از سقط، خونریزی یا لکه بینی دارند.

حاملگی خارج رحمی

این زمانی است که یک تخمک بارور شده در خارج از رحم لانه گزینی می کند و شروع به رشد می کند. حاملگی خارج از رحم نمی تواند منجر به تولد نوزاد شود. می تواند مشکلات جدی و خطرناکی برای زن باردار ایجاد کند.

بارداری مولار

این نوع بارداری نادر است. زمانی رخ می‌دهد که یک تخمک بارورشده در رحم به‌ جای تبدیل‌ شدن به نوزاد، یک توده سلولی بی‌جان را شکل می‌دهد.

چه چیزی باعث خونریزی یا لکه بینی در اواخر بارداری می شود؟

خونریزی یا لکه بینی در اواخر بارداری ممکن است ناشی از موارد زیر باشد: داشتن رابطه جنسی  سخت، یک معاینه داخلی توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ، مشکلات دهانه رحم، مانند عفونت، رشد، التهاب یا نارسایی دهانه رحم. زایمان زود رس، جفت سرراهی.

التهاب دهانه رحم زمانی است که ممکن است دردناک، متورم، قرمز یا تحریک شده باشد.خونریزی یا لکه بینی در اواخر بارداری ممکن است نشانه یک مشکل جدی باشد.

زایمان زودرس

این نوع زایمان خیلی زود اتفاق می افتد، قبل از هفته 37 بارداری.

جفت سرراهی

زمانی رخ می دهد که جفت بسیار پایین در رحم قرار دارد و تمام یا بخشی از دهانه رحم را می پوشاند.

جفت آکرتا

این زمانی است که جفت بیش از حد عمیق به دیواره رحم رشد می کند.

جدا شدن جفت

زمانی رخ می دهد که جفت قبل از تولد از دیواره رحم جدا می شود.

پارگی رحم

زمانی رخ می دهد که رحم در حین زایمان پاره می شود. این خیلی به ندرت اتفاق می افتد. اگر یک اسکار در رحم ناشی از زایمان سزارین قبلی (که سزارین نیز نامیده می شود) یا نوع دیگری از جراحی روی رحم وجود دارد، می تواند اتفاق بیفتد. سزارین جراحی است که در آن نوزاد شما از طریق برشی که پزشک در شکم و رحم شما ایجاد می کند به دنیا می آید.

لکه بینی در بارداری  بخوانید

خونریزی و لکه بینی چگونه درمان می شود؟

درمان شما بستگی به علت خونریزی شما دارد. ممکن است نیاز به معاینه پزشکی و آزمایش داشته باشید.در اکثر مواقع، درمان خونریزی یا لکه بینی استراحت است. پزشک همچنین توصیه می کند که از محل کار خود مرخصی بگیرید و مدتی از کارخود دور بمانید. ممکن است برای کمک به محافظت از کودک در برابر بیماری Rh به دارو نیاز داشته باشید. بیماری Rh زمانی است که خون شما و خون نوزاد ناسازگار باشد (نمی تواند با هم باشد). این بیماری می تواند مشکلات جدی  حتی مرگ برای کودک شما ایجاد کند.از رابطه جنسی، دوش گرفتن و استفاده از تامپون خودداری کنید. اگر خونریزی شدید دارید، ممکن است نیاز به بستری در بیمارستان یا جراحی داشته باشید.

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا