بارداری و زایمانزنان و ماماییقاعدگی

لکه بینی در بارداری

علت لکه بینی در بارداری چیست؟

مشاهده لکه بینی یا خونریزی خفیف در دوران بارداری می تواند احساس وحشتناکی داشته باشد، اما همیشه نشانه این نیست که چیزی اشتباه است. بسیاری از افرادی که در دوران بارداری لکه بینی دارند، نوزاد سالمی به دنیا می آورند. لکه بینی در بارداری زمانی رخ می دهد که مقدار کمی خون صورتی، قرمز یا قهوه‌ای تیره (زنگ‌رنگ) را مشاهده می‌کنید. ممکن است هنگام استفاده از دستشویی متوجه لکه بینی شوید یا چند قطره خون روی لباس زیر خود مشاهده کنید. سبک تر از دوره قاعدگی شما خواهد بود و خون کافی برای پوشاندن آستر شورت وجود نخواهد داشت.

لکه بینی در بارداری
لکه بینی در بارداری

لکه بینی در بارداری چیست؟

مهم است که توجه داشته باشید که لکه بینی متفاوت از خونریزی شدید است. در خونریزی شدید شما به یک پد یا تامپون برای جلوگیری از خیس شدن خون در لباس زیر خود نیاز دارید. اگر در دوران بارداری خونریزی شدید داشتید به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید.

چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید؟

در صورت مشاهده لکه بینی یا خونریزی در هر زمانی از بارداری به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند تعیین کنند که آیا باید برای نظارت وارد شوید یا برای ارزیابی. ممکن است از شما در مورد علائم دیگر همراه با لکه بینی، مانند گرفتگی یا تب بپرسند. همچنین مهم است که پزشک خود را در مورد خونریزی واژینال مطلع کنید، زیرا برخی از افراد با گروه های خونی خاص در صورتی که در هر زمانی از بارداری خود این مشکل را تجربه کنند، نیاز به دارو دارند. اگر در سه ماهه دوم یا سوم خود دچار خونریزی شدید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

لکه بینی در سه ماهه اول

حدود 15 تا 20 درصد از افراد باردار در سه ماهه اول خونریزی را تجربه می کنند. در مطالعه‌ای در سال 2010 که بر روی 4539 زن باردار انجام شد، تقریباً از هر 4 زن، 1 نفر در طول سه ماهه اول خونریزی داشت. این مطالعه نشان داد که لکه بینی بیشتر در هفته های ششم و هفتم بارداری دیده می شود. این همیشه نشانه سقط جنین نیست.

لکه بینی در 12 هفته اول بارداری ممکن است به دلایل زیر نسبت داده شود: خونریزی لانه گزینی،حاملگی خارج رحم، سقط جنین و علل ناشناخته.

خونریزی لانه گزینی

این نوع خونریزی  6 تا 12 روز پس از لقاح رخ می دهد. اعتقاد بر این است که این نشانه ای از قرار گیری جنین در دیواره رحم است. همه افراد خونریزی لانه گزینی را تجربه نمی کنند، اما برای کسانی که این کار را انجام می دهند، این معمولا یکی از اولین علائم بارداری است. خونریزی لانه گزینی معمولاً صورتی روشن تا قهوه ای تیره است.

این با دوره معمول قاعدگی شما متفاوت است زیرا فقط لکه بینی خفیف است. شما آنقدر خونریزی نخواهید داشت که نیاز به تامپون یا استفاده از نوار بهداشتی داشته باشید. همچنین هنگام استفاده از دستشویی، خون به داخل توالت نمی چکد. خونریزی لانه گزینی چند ساعت یا تا 3 روز طول می کشد و خود به خود متوقف می شود.

حاملگی خارج رحم

حاملگی خارج از رحم یک اورژانس پزشکی است. زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک بارور شده به خارج از رحم بچسبد. لکه بینی یا خونریزی خفیف تا شدید واژن می تواند از علائم حاملگی خارج از رحم باشد. خونریزی یا لکه بینی در حاملگی خارج از رحم معمولاً همراه با موارد زیر است: درد شدید یا مبهم شکم یا لگن، ضعف، سرگیجه یا غش و  فشار مقعدی. در صورت مشاهده این علائم بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

سقط جنین

بیشتر سقط جنین در 13 هفته اول بارداری اتفاق می افتد. اگر می دانید باردار هستید و خونریزی قهوه ای یا قرمز روشن را با یا بدون گرفتگی تجربه می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

علائم سقط جنین

کمر درد خفیف تا شدید، کاهش وزن، مخاط سفید صورتی، گرفتگی یا انقباضات بافتی با مواد لخته مانندی که از واژن عبور می کنند. کاهش ناگهانی علائم بارداری، پس از شروع سقط جنین، کارهای بسیار کمی برای نجات بارداری انجام می شود. با این حال، هنوز باید با پزشک خود تماس بگیرید، بنابراین ممکن است حاملگی خارج از رحم یا عارضه دیگری را رد کند.

پزشک شما احتمالاً دو یا چند آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون بارداری شما انجام خواهد داد. این هورمون گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) نام دارد. فاصله آزمون ها 24 تا 48 ساعت خواهد بود. دلیل اینکه شما به بیش از یک آزمایش خون نیاز دارید این است که پزشکتان تشخیص دهد که آیا سطح hCG شما در حال کاهش است یا خیر. کاهش سطح hCG نشان دهنده از دست دادن بارداری است. سقط جنین به این معنا نیست که در آینده برای باردار شدن با مشکل مواجه خواهید شد. همچنین لزوماً خطر سقط جنین در آینده را افزایش نمی دهد، اگرچه ممکن است در صورتی که قبلاً چندین بار سقط جنین داشته باشید. توجه به این نکته مهم است که سقط جنین معمولاً به دلیل کاری که انجام داده اید یا انجام نداده اید ایجاد نمی شود.

علل ناشناخته و موارد دیگر

همچنین ممکن است به دلیلی غیرقابل شناسایی لکه بینی داشته باشید. در اوایل بارداری شما تغییرات بدنی زیادی را تجربه می کنید. تغییرات در دهانه رحم می تواند باعث لکه بینی خفیف شود. در موارد دیگر، تغییرات هورمونی ممکن است مسئول این امر باشد. همچنین ممکن است پس از رابطه جنسی شدید لکه بینی خفیف را تجربه کنید. عفونت یکی دیگر از دلایل احتمالی لکه بینی است، به همین دلیل مهم است که با پزشک خود در مورد هرگونه لکه بینی در دوران بارداری صحبت کنید. آنها می توانند علل جدی تر را رد کنند و خیال شما را راحت کنند.

لکه بینی در سه ماهه دوم

خونریزی خفیف یا لکه بینی در سه ماهه دوم ممکن است به دلیل تحریک دهانه رحم، معمولاً پس از رابطه جنسی یا معاینه دهانه رحم، ایجاد شود. این شایع است و معمولاً جای نگرانی نیست.

پولیپ دهانه رحم یکی دیگر از دلایل احتمالی خونریزی در سه ماهه دوم است. این یک رشد بی ضرر روی دهانه رحم است. ممکن است به دلیل افزایش تعداد رگ های خونی در بافت، لکه بینی از ناحیه اطراف دهانه رحم داشته باشید. اگر خونریزی واژینال شدیدی مانند دوره قاعدگی را تجربه کردید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

خونریزی شدید در سه ماهه دوم ممکن است نشانه اورژانس پزشکی باشد. مانند: جفت سرراهی، زایمان زودرس و سقط جنین دیررس.

لکه بینی در سه ماهه سوم

خونریزی خفیف یا لکه بینی در اواخر بارداری ممکن است پس از رابطه جنسی یا معاینه دهانه رحم رخ دهد. این شایع است و معمولاً جای نگرانی نیست. همچنین می تواند به دلیل “نمایش خونین” یا نشانه ای از شروع زایمان باشد. اگر در اواخر بارداری دچار خونریزی شدید واژن شدید، به دنبال مراقبت های پزشکی اورژانسی باشید.

علت آن می تواند ناشی از یک: جفت سرراهی و  جدا شدن جفت رخ دهد. اگر جریان خون کم‌تر یا لکه‌بینی خفیف‌تری را تجربه کردید، همچنان باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

علائم سقط جنین سه ماهه اول

بیشتر سقط جنین در 13 هفته اول بارداری اتفاق می افتد. حدود 10 درصد از تمام بارداری های شناخته شده بالینی به سقط جنین ختم می شود. اگر لکه بینی یا خونریزی واژن را تجربه کردید که پس از چند ساعت به خودی خود متوقف نمی شود، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین ممکن است درد یا گرفتگی در ناحیه کمر یا شکم خود، یا خروج مایع یا بافت از واژن همراه با علائم زیر را تجربه کنید: کاهش وزن، مخاط سفید صورتی، انقباضات، کاهش ناگهانی علائم بارداری.

در هفته های اولیه بارداری، بدن شما ممکن است بافت جنین را به خودی خود دفع کند و نیازی به هیچ روش پزشکی نداشته باشد، اما اگر فکر می کنید که سقط جنین را تجربه کرده اید  همچنان باید به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند مطمئن شوند که تمام بافت از بین رفته است، و همچنین یک بررسی کلی انجام دهند تا مطمئن شوند همه چیز خوب است.

علاوه بر این در سه ماهه اول، یا در صورت وجود عوارض، ممکن است به روشی به نام اتساع و کورتاژ که معمولاً D و C نامیده می شود . برای متوقف کردن خونریزی و جلوگیری از عفونت نیاز داشته باشید. مهم است که در این دوران از نظر عاطفی نیز مراقب خود باشید.

سه ماهه دوم و سوم

علائم سقط جنین اواخر بارداری (پس از 13 هفته) عبارتند از: عدم احساس حرکت جنین، خونریزی واژینال یا لکه بینی، گرفتگی کمر یا شکم، عبور مایع یا بافت غیر قابل توضیح از واژن، اگر این علائم را دارید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر جنین دیگر زنده نیست، ممکن است به شما دارویی داده شود تا به شما کمک کند جنین و جفت را به صورت واژینال سقط کنید. یا ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که جنین را با جراحی با استفاده از روشی به نام اتساع و تخلیه، که به نام‌های D و E نیز شناخته می‌شود، خارج کند.

سقط جنین در سه ماهه دوم یا سوم نیاز به مراقبت های جسمی و روحی دارد. اگر خارج از خانه کار می کنید، از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید به مطب یا محل کار خود بازگردید. اگر فکر می کنید برای بهبود عاطفی به زمان بیشتری نیاز دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. آنها ممکن است بتوانند اسنادی را به کارفرمای شما ارائه دهند تا به شما اجازه دهند مرخصی بیشتری داشته باشید. اگر قصد دارید دوباره باردار شوید، از پزشک خود بپرسید که چه مدت به شما توصیه می کند قبل از اقدام به بارداری صبر کنید.

مقاله ی پیشنهادی: علائم و نشانه های بارداری

منبع: https://www.healthline.com/health/pregnancy/spotting-in-pregnancy#Pregnancy-Symptoms:-10-Early-Signs-That-You-May-Be-Pregnant

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا