تغذیهکودکانمادر و کودک

مزایا و معایب مصرف سرلاک در کودکان

سوالات متداول مادران در مورد مصرف سرلاک در نوزادان

نوزادان برای رشد خود از شیرمادر یا شیر خشک تغذیه می شوند. البته که از شش ماه به بعد شیر مادر و شیر خشک تنها پاسخ گوی نیاز تغذیه ای نوزاد نیست و شما باید از غذای کمکی برای رشد نوزاد خود استفاده کنید. بسیاری از مادران نمی دانند که بهترین غذای کمکی برای نوزادشان چیست و از سرلاک به عنوان غذای کمکی استفاده می کنند. اگر شما هم جزء همان مادران هستید پس با ما همراه باشید تا با مزایا و معایب مصرف سرلاک در کودکان به عنوان غذای کمکی بیشتر آشنا شویم.

مزایای مصرف سرلاک در کودکان
مزایای مصرف سرلاک در کودکان

از چه زمانی مصرف سرلاک را شروع کنم؟

خوب! پاسخ به این موضوع کاملاً به رشد کودک شما بستگی دارد و همچنین بستگی زیادی به توصیه های دکتری دارد که به آن مراجعه کرده اید. با این حال، سازمان جهانی بهداشت شیر دادن به کودک را به طور انحصاری به مدت 6 ماه توصیه می کند، اما اگر کودک در حال رشد است، توصیه پزشکان برای شروع سرلاک  از 4 ماهگی آغاز می شود.

زمانی که غذای جامد را برای کودک خود شروع می کنید، در واقع زمان آن است که به این فکر کنید که قرار است به کودک خود چه چیزی بدهید، زیرا این تصمیم از هر جهت بر سلامت کودک شما تأثیر می گذارد.

سرلاک مطمئنا اولین انتخاب برای همه مادران علاقه مند است که می خواهند بهترین ها را به کودک خود بدهند. در آن غلات وجود دارد که سرشار از تمام مواد مغذی ضروری برای رشد و نمو مناسب کودک شماست. سرلاک به خودی خود یک وعده غذایی کامل است که هیچ ماده شیمیایی یا نگهدارنده ای به آن اضافه نشده است. یک تغذیه ی کامل برای کودک شما به حساب می آید.

مزایا و معایب مصرف سرلاک برای کودکان

سرلاک اولین نامی است که وقتی به خرید غذای کودک فکر می کنیم به ذهن ما خطور می کند. تنوع طعم‌های لذیذ و سهولت آماده‌سازی آن باعث شده است که به موفقیتی محبوب تبدیل شود. همه متخصصان اطفال از جمله انجمن اطفال آمریکا توصیه می‌کنند که فقط زمانی که کودک شما 6 ماهه می‌شود، مصرف شود. با این حال، همیشه توصیه می شود قبل از شروع هر گونه غذای جامد برای کودک خود با پزشک مشورت کنید. ممکن است بخواهید به کودکتان غذای خانگی بدهید که با نظارت شخصی شما درست شده است، که به همان اندازه خوب است.

تفاوت عمده سرلاک با غذای خانگی این است که سرلاک با آهن و سایر مواد معدنی ضروری که به عنوان یک وعده غذایی کامل برای کودک در حال رشد استفاده می شود، غنی شده است.

مزایای مصرف سرلاک در کودکان

برخی از مزایای تغذیه نوزاد با سرلاک شامل:  تهیه بسیار آسان آن است. شما فقط به یک قاشق غذاخوری و مقداری آب گرم نیاز دارید، شام کودک آماده است. سرلاک ترکیبی از  غلات، آهن، کلسیم، ویتامین D، پروتئین، روی، ویتامین A، ویتامین C و امگا 3 و امگا 6 را برای کودک فراهم می کند. در مجموع دارای 18 ماده مغذی مهم است و عاری از هرگونه ماده شیمیایی، مواد نگهدارنده، طعم دهنده ها و رنگ ها است. حمل آن در مسافرت ها و گردش ها آسان است. در اکثر فروشگاه ها به راحتی در دسترس است.

وقتی صحبت از غذای خانگی می شود، باید از مکمل های آهن موجود در هویج، انار، اسفناج یا سایر سبزیجات برگ دار استفاده کنید. سرلاک ترکیبی از شیر و غلات است که بهترین خدمات را برای کودک در حال رشد دارد. به طور متوسط سرلاک را می توان تا دو سال به نوزادان داد. اکثر مادران ترجیح می دهند تا یک سال از آن استفاده کنند و پس از آن برای ارائه تنوع و طعم به نوزادان کوچک خود به غذاهای خانگی روی می آورند.

معایب مصرف سرلاک در کودکان

اگرچه سرلاک سرشار از مواد مغذی است، اما یک عیب بزرگ دارد. شکر.گلوکز، ساکارز، فروکتوز، لاکتوز، دکستروز، کارامل، شربت ذرت و مالت اینها برخی از نام هایی هستند که شکر به رژیم غذایی شما وارد می کنند. البته، شما نمی توانید تضمین کنید که کودک شما تمام عمر از شیرینی جات دور بماند او قطعاً یک بستنی  را در مدت کوتاهی خواهد چشید.

چاقی، پوسیدگی دندان، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و آلزایمر از جمله بیماری‌هایی است که شکر به وجود می آورد. با این حال، با توجه به ماهیت اعتیادآور اثبات شده شکر که با هروئین قابل مقایسه است، آیا واقعاً ایده خوبی است که آن را به عنوان اولین طعم جامد به کودک خود معرفی کنید؟

کارامل (آب و ساکارز) و مالتودکسترین از محتویات سرلاک است. این مقدار را در سه پیمانه سه سطح توصیه شده سه بار در روز برای کودکان 6 ماهه ضرب کنید، تکه های قند را وارد رژیم غذایی کودک خود می کنید. بچه‌ها برای تصمیم‌گیری به ما بزرگسالان وابسته هستند. چیزی که ما به آنها می دهیم.مسیر زندگی آنها را تعیین می‌کند. بنابراین خوب است که بیشتر مراقب باشید و انتخاب های خود را در مورد نوزادان دوباره بررسی کنید.

سرلاک برای افزایش وزن

همه ما نوزادان چاق و زیبایی را دیده‌ایم که در تبلیغات سرلاک بازی می‌کنند. و وقتی بچه های کوچک خودمان لاغرتر هستند، نگران می شویم. و این سوالات به ذهن ما خطور می کند که آیا نوزادان سالم نباید چاق باشند؟ آیا یک نوزاد لاغر به این معنی است که من مادر خوبی نیستم؟

همه ی نوزادان استعداد چاقی ندارند. برخی از آنها ویژگی های ژنتیکی خاص خود را دارند و این اشکالی ندارد. تا زمانی که او در حال افزایش وزن است و فعال است، مجبور نیستید غذا یا سرلاک بیشتری به کودک خود بدهید. سرلاک در هنگام مسافرت یا گردش، امکانات بسیار خوبی را ارائه می دهد. درست کردن و سرو کردنش خیلی راحت است و  اندازه گیری و آماده سازی اسکوپ باید دقیقاً همانطور باشد که روی بسته ی آن توصیه شده است.

سوالات متداول در مورد مصرف سرلاک

کدام سرلاک برای یک نوزاد 6 ماهه بهترین است؟

اگر کودک شما 6 ماه یا بزرگتر است، می توانید مرحله 1 سرلاک را به او بدهید. طعم های موجود در مرحله 1 سرلاک عبارتند از: برنج ، گندم و ذرت. بسته به جایی که زندگی می کنید، ممکن است بتوانید انواع دیگری را پیدا کنید.

چه زمانی می توانم سرلاک را به کودکم بدهم؟

می توانید از زمانی که کودک شما 6 ماهه شد به کودک خود به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل سرلاک بدهید. اطمینان حاصل کنید که وعده های مناسبی از میوه ها، سبزیجات، و فرنی ها را همراه با سرلاک به او می دهید.

آیا سرلاک برای کودک خوب است؟

سرلاک به عنوان آخرین راه حل برای نوزاد مفید است. می توان از آن در هنگام مسافرت یا جلوگیری از گرسنه رفتن نوزاد به دلیل شرایط غیرمنتظره استفاده کرد. تحقیقات نشان داد که شیرین کننده ها خطر کلسترول، بیماری قلبی و آلزایمر را افزایش می دهند. تغذیه روزانه سرلاک که دارای شیرین کننده است به کودک شما توصیه نمی شود.

کدام سرلاک برای نوزاد بهترین است؟

نستل برند خوبی است که برای  کودکان 2 تا 5 ساله با غلات، میوه ها و شیر ارگانیک معرفی شده است. چنین مواد غذایی ساخته شده از منابع ارگانیک برای نوزاد بهترین است.

چند بار در روز سرلاک بدهم؟

سازمان بهداشت جهانی  توصیه می کند که به کودکان 6 ماهه، 2 تا 3 بار در روز غذای جامد با شیر خشک یا شیر مادر بدهید. می‌توانید 3 بار در روز غذای فرآوری‌شده مانند سرلاک بدهید یا چند پوره دیگر را که انتخاب کرده و مخلوط کنید و به کودک بدهید.

شب ها به کودک سرلاک بدهم؟

اگر برای بار اول به کودکتان غذای کمکی می دهید. شب زمان مناسبی نیست. اگر سیستم گوارشی کودک شما قادر به هضم وعده غذایی سرلاک نباشد، ممکن است در طول شب از ناراحتی شکم و  قولنج رنج ببرد. اما اگر کودک شما بزرگتر از 9 ماه است، می توانید سرلاک را قبل از خواب به او بدهید.

آیا می توان به کودک 5 ماهه سرلاک داد؟

سازمان بهداشت جهانی و یونیسف، شورای ملی تحقیقات پزشکی و بهداشت استرالیا، تحقیقات فردی انجام داده‌اند و به این نتیجه رسیده‌اند که تا 6 ماهگی نوزادان نباید با مواد جامد تغذیه شوند. غلات در 5 ماهگی بیشتر از اینکه مفید باشد به کودک شما آسیب می رساند، سیستم ایمنی بدن او را به خطر می اندازد و بعداً می تواند منجر به مشکلات سلامتی مانند چاقی شود.

آیا می توان سرلاک را در شیشه شیر نوزاد ریخت؟

هرگز. هرگز نباید سعی کنید سرلاک را در شیشه شیر تغذیه کنید، مگر اینکه او بیماری خاصی داشته باشد و پزشک اطفال شما این کار را توصیه کند. تغذیه سرلاک در شیشه شیرخطر خفگی دارد و  مقدار شیر مورد نیاز کودک را از بین می برد. شما در حال جایگزینی شیر غنی از مواد مغذی با کالری غلیظ و بالا هستید. او را از مواد مغذی محروم می کنید و مسیر را برای پرخوری و چاقی در آینده هموار می کنید. شما باید سرلاک را کاملاً طبق دستورالعمل روی بسته تهیه کنید.

مزایای و معایب مصرف سرلاک در کودکان
مزایای و معایب مصرف سرلاک در کودکان

 

سخن آخر

و نتیجه این که  اگر کودک شما گهگاه وعده‌های غذایی سرلاک بخورد، هیچ ضرری برای کودک شما نخواهد داشت. بهترین کار این است که به کودک خود فرصتی برای تجربه طیف گسترده ای از طعم ها و بافت ها بدهید که یکی از آنها سرلاک است.

مقاله ی پیشنهادی: عصرانه سالم و کامل برای کودکان

منبع: https://www.superbabyonline.com/cerelac/

4.9/5 - (22 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

4 دیدگاه

    1. اگر وزنش به شکل استاندارد اضافه میشه مساله ای نداره حتما شیر مادر سیرش می کنه

  1. با سلام ببخشید بچه ی من ۱ساله ش هست و فقط سرلاک می خوره بت شیر خودم میشه راهنمایی کنید چی کارکنم ؟

    1. سلام عزیزجان اگر با وجود شیر خودتون و سرلاک رشدش کافی هست خیلی جای نگرانی نیست. باید زیر نظر پزشک با مکمل های غذایی ویتامین هاشو تامین کنید و سعی کنید شیر مادر را به حداقل برسونید تا اشتهاش از بین نره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا