بارداری و زایمانزنان و مامایی

حاملگی خارج از رحم

حاملگی خارج از رحم و علل وقوع آن

بارداری با یک تخمک بارور شده شروع می شود. به طور معمول، تخمک بارور شده به پوشش داخلی رحم می چسبد. حاملگی خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور شده در خارج از حفره اصلی رحم کاشته می شود. و رشد می کند. حاملگی خارج از رحم اغلب در لوله فالوپ رخ می دهد که تخمک ها را از تخمدان ها به رحم می برد. به این نوع حاملگی خارج رحمی، حاملگی لوله ای گفته می شود. گاهی اوقات، حاملگی خارج از رحم در نواحی دیگر بدن مانند تخمدان، حفره شکمی یا قسمت پایین رحم (دهانه رحم) که به واژن متصل می شود، رخ می دهد.

این بارداری نمی تواند به طور طبیعی ادامه یابد. تخم بارور شده نمی تواند زنده بماند و بافت در حال رشد در صورت عدم درمان ممکن است باعث خونریزی تهدید کننده زندگی شود.

حاملگی خارج از رحم
حاملگی خارج از رحم

علائم حاملگی خارج از رحم

ممکن است در ابتدا متوجه هیچ علامتی نشوید. با این حال، برخی از زنانی که حاملگی خارج از رحمی دارند، علائم یا نشانه‌های معمول اولیه بارداری را دارند. پریود نشدن، حساسیت پستان‌ها و حالت تهوع.

اگر تست بارداری انجام دهید، نتیجه مثبت خواهد بود. با این حال، حاملگی خارج از رحم نمی تواند به طور طبیعی ادامه یابد. همانطور که تخمک بارور در محل نامناسب رشد می کند، علائم و نشانه ها بیشتر قابل توجه می شوند. علائم با لکه بینی و سپس خونریزی شدید و درد در ناحیه لگن آغاز می شود.

هشدار زودهنگام بارداری خارج از رحم

اغلب، اولین علائم هشدار دهنده حاملگی خارج از رحم، خونریزی خفیف واژینال و درد لگن است. اگر خون از لوله فالوپ نشت کند، ممکن است درد شانه یا تمایل به اجابت مزاج را احساس کنید. علائم خاص شما به محل تجمع خون و اعصاب تحریک شده بستگی دارد.

علائم اورژانسی

اگر تخمک بارور شده در لوله فالوپ به رشد خود ادامه دهد، می تواند باعث پارگی لوله شود. احتمال خونریزی شدید در داخل شکم وجود دارد. علائم این رویداد تهدید کننده زندگی شامل سبکی شدید سر، غش و شوک است. درد شدید در ناحیه ی لگن احساس می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

در صورت داشتن علائم یا نشانه های حاملگی خارج رحمی، از جمله: درد شدید شکم یا لگن همراه با خونریزی واژینال، سبکی شدید سر یا غش و درد شانه فورا به پزشک مراجعه کید.

علل حاملگی لوله ای

رایج ترین نوع حاملگی خارج از رحم  زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور در مسیر خود به رحم گیر می کند. اغلب به این دلیل که لوله فالوپ در اثر التهاب آسیب دیده یا بد شکل است. عدم تعادل هورمونی یا رشد غیرطبیعی تخمک بارور شده نیز ممکن است نقش داشته باشد.

عوامل خطر

برخی از مواردی که احتمال بارداری خارج از رحم را افزایش می دهد عبارتند از:

بارداری خارج از رحم قبلی

اگر قبلاً این نوع بارداری را داشته اید، احتمال بارداری دیگری نیز وجود دارد.

التهاب یا عفونت

عفونت های مقاربتی، مانند سوزاک یا کلامیدیا، می توانند باعث التهاب در لوله ها و سایر اندام های مجاور شوند و خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش دهند.

درمان های باروری

برخی تحقیقات نشان می دهد که زنانی که لقاح آزمایشگاهی (IVF) یا درمان های مشابه انجام می دهند، بیشتر احتمال دارد حاملگی خارج از رحم داشته باشند. خود ناباروری نیز ممکن است خطر شما را افزایش دهد.

جراحی لوله

جراحی برای اصلاح لوله فالوپ بسته یا آسیب دیده، می تواند خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش دهد. انتخاب روش پیشگیری از بارداری احتمال باردار شدن با استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) نادر است. با این حال، اگر با IUD در جای خود باردار شوید، به احتمال زیاد خارج از رحم است.

بستن لوله ها

یک روش دائمی برای جلوگیری از بارداری که معمولاً به عنوان “بستن لوله ها” شناخته می شود، همچنین در صورت باردار شدن پس از این روش، خطر ابتلا را افزایش می دهد.

مصرف سیگار

مصرف سیگار درست قبل از بارداری می تواند خطر حاملگی خارج از رحم را افزایش دهد. هرچه بیشتر سیگار بکشید، خطر بیشتر است.

عوارض بارداری خارج از رحم

می تواند باعث باز شدن لوله فالوپ شما شود. بدون درمان، پارگی لوله می تواند منجر به خونریزی تهدید کننده زندگی شود. جلوگیری، هیچ راهی برای جلوگیری از حاملگی خارج از رحم وجود ندارد. برای کاهش خطر بهتر است تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید. و در حین رابطه ی جنسی از کاندوم استفاده کنید. که  به پیشگیری از عفونت های مقاربتی کمک می کند و ممکن است خطر ابتلا به بیماری التهابی لگن را کاهش دهد.سیگار نکشید. و قبل از اقدام به بارداری آن را ترک کنید.

مقاله ی پیشنهادی: علائم و نشانه های بارداری

منبع: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ectopic-pregnancy/symptoms-causes/syc-20372088#:~

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا