سلامتقاعدگی

8 دلیل اصلی برای تاخیر در قاعدگی

چرخه ی قاعدگی

حتما پیش آمده است که تاخیر در قاعدگی سبب نگرانی شما شده باشد . اگر باردار نباشید معمولا علت به تاخیر افتادن پریود عدم تعادل هورمونی است . هر زنی در زندگی خود دوبار دچار بی نظمی قاعدگی می شود ، یکبار وقتی برای بار اول پریود می شود و یکبار هم در دوران یائسگی . بیشتر زنانی که به یائسگی نرسیده اند ،هر 28 روز یکبار قاعدگی را تجربه می کنند با این حال یک قاعدگی منظم می تواند 21 تا 35 روز یکبار تکرار شود . اگر قاعدگی شما در این محدوده نیست علتش را در زیر جست و جو کنید .

1. استرس یکی از علت های تاخیر در قاعدگی 

استرس ممکن است هورمون های شما را تا مرز نابودی بکشاند و یا تغییر دهد و یا حتی بخشی از مغزتان را که مسئول تنظیم قاعدگی است تحت تاثیر قرار بدهد . این بخش از مغز شما هیپوتالاموس نام دارد . با گذشت زمان و تداوم استرس ، شما دچار افزایش یا کاهش یکباره ی وزن می شوید . که خود بر چرخه ی قاعدگی تاثیر می گذارد . اگر دائما در استرس هستید از تکنیک های آرام سازی خود استفاده کنید و سبک زندگی خود را تغییر دهید. به زندگی روزانه ی خود ورزش را اضافه کنید تا استرس شما کاهش پیدا کند .

2. کمبود وزن

زنانی که مبتلا به اختلالات غذا خوردن هستند و دچار بی اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی هستند ممکن است دچار چرخه ی قاعدگی نامنظم باشند . کمبود وزن یکی از علت های تاخیر در قاعدگی می باشد .  اگر وزن شما 10 درصد کمتر از حد نرمال باشد می تواند عملکرد قاعدگی و تخمک گذاری را متوقف کند . زنانی که ورزش های سختی چون ماراتن انجام می دهند ممکن است با اختلالات قاعدگی روبه رو شوند. اگر نزد پزشک بروید و مساله ی اضافه وزن یا کمبود وزن خود را درمان کنید چرخه ی قاعدگی شما به وضع نرمال خود برمی گردد .

3. چاقی 

همان طور که کمبود وزن باعث تغییرات هورمونی می شود اضافه وزن نیز می تواند اختلالات هورمونی ایجاد کند . اگر بیش از حد چاق هستید و دچار اختلالات قاعدگی هستید تعجب نکنید . برای درمان قاعدگی از بین رفتن تاخیر در قاعدگی باید ابتدا مساله ی اضافه وزن خود را حل کنید . و برنامه ی ورزشی منظمی به فعالیت های روزانه ی خود اضافه کنید .

4. سندروم تخمدان ( پلی کیستیک )

نوعی بیماری است که باعث می شود بدن شما مقدار زیادی هورمون مردانه ی آندروژن آزاد کند . در نتیجه عدم تعادل این هورمون ها ، کیست های تخمدان تشکیل می شود و تخمک گذاری نامنظم شده  یا به طور کلی متوقف می شود . پزشک ممکن است برای درمان از قرص های کنترل بارداری یا داروی دیگر استفاده  کند . هورمون های دیگر مانند انسولین نیز می تواند این مشکل را به وجود بیاورد . این به دلیل مقاومت به انسولین رخ می دهد که مرتبط با سندروم تخمدان است .

5. کنترل بارداری

هنگامی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید چرخه ی قاعدگی شما از نظم طبیعی خارج می شود . چرا که این قرص ها حاوی هورمون های استروژن و پروژسترون هستند که مانع از تخمک گذاری در تخمدان ها می شوند . و پس از قطع این قرص ها شش ماه طول می کشد تا چرخه ی قاعدگی دوباره به حالت اول خود بازگردد . روش های دیگر کنترل بارداری چون تزریق یا دیگر روش ها خود باعث نامنظمی قاعدگی  و تاخیر در قاعدگی می شود .

6. بیماری های مزمن 

بیماری های مزمن چون دیابت و سلیاک نیز می تواند چرخه ی قاعدگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث تغییرات هورمونی  شود . در موارد نادر دیابت کنترل نشده می تواند باعث توقف قاعدگی  شود . بیماری سلیاک باعث التهاب می شود که می تواند منجر به آسیب در روده ی کوچک شود و این خود مانع از جذب مواد مغذی اصلی در بدن می شود . این خود می تواند باعث تاخیر در قاعدگی شود .

7. یائسگی زود رس

بیشتر زنان در سنین 45 تا 55 سالگی وارد دوران یائستگی خود می شوند اما زنانی که در سن 40 سالگی وارد این دوره می شوند ،اغلب دچار یائستگی زود رس هستند و علت آن پایان یافتن میزان تخمک های شماست و در نتیجه دوران قاعدگی شما تمام می شود و به یائسگی می رسید.

8. مشکلات تیروئید 

غده ی تیروئید پرکار یا کم کار می تواند علت توقف یا نا منظمی پریود شود . غده ی تیروئید ،متابولیسم بدن شما را تنظیم می کند . بنابراین اختلال در تیروئید موجب اختلال در سطح هورمون ها می شود . مشکلات تیروئید معمولا با دارو قابل درمان است . پس از درمان احتمالا قاعدگی شما به حالت طبیعی خود برمی گردد .

چه موقع باید به پزشک مراجعه کنید ؟

پزشک شما می تواند با مطالعه و تحقیق علت دقیق توقف یا نامنظمی پریود را  تشخیص دهد . شما باید تاریخ دقیق پریود های خود را ثبت کنید تا پزشک با کمک آنها بتواند علت تاخیر در پریود را تشخیص دهد اگر علائم زیر را دارید بلافاصله با پزشک تماس بگیرید : خونریزی شدید ، تب ، درد شدید ، تهوع و استفراغ ، خونریزی پس از هفت روز  و خونریزی یک سال بعد از ورود به دوره ی  یائسگی .

مقاله دیگر بانو مگ درباره روش غیر جراحی ارگاسم شات (O shot) یا(sweet spot shot ) شاید برایتان جالب باشد. 
بخوانید

منبع : https://www.healthline.com/health/womens-health/why-is-my-period-late

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا