بارداری و زایمانبیماری هاسلامتقاعدگی

راه های درمان تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

نحوه ی تشخیص سندروم پلی کیستیک تخمدان (PCOS) و راه های درمان این بیماری شایع

هیچ آزمایشی برای تشخیص قطعی سندروم پلی کیستیک تخمدان (PCOS) وجود ندارد. معمولا پزشکان برای تشخیص و درمان تخمدان پلی کیستیک سابقه ی پزشکی شما، دوره های قاعدگی و تغییرات وزن را مورد بررسی قرار می دهند.

معاینه ی پزشکی شامل بررسی علائمی چون رشد موهای زائد ، مقاومت به انسولین و آکنه است . در بررسی های دقیق تر پزشک  از سونوگرافی واژینال و معاینه ی لگن کمک می گیرد . پزشک شما اندام های جنسی شما رو معاینه خواهد کرد تا از نظر وجود توده ، رشد و یا سایر ناهنجاری ها مطمئن شود .

ممکن است از شما یک تست خون گرفته شود تا سطح هورمون ها مورد بررسی قرار گیرد . مثلا وجود آندروژن بیش از حد در خون عامل این بیماری است . پزشک برای اطمینان بیشتر از شما آزمایش تحمل گلوکز و سطح کلسترول و تری گلیسیرید می گیرد که در زمان ناشتا انجام می شود . برخی از پزشکان از سونوگرافی رحم، تخمدان یا واژینال کمک می گیرند تا ظاهر تخمدان ها و ضخامت پوشش داخلی رحم را مورد بررسی قرار دهند .

سونوگرافی واژینال با انتشار امواج صوتی در واژن و ارسال تصاویری به رایانه کمک به سزایی در این زمینه می کند. در صورت تشخیص سندروم پلی کیستیک تخمدان پزشک فشار خون ، تحمل گلوکز ، سطح کلسترول و تری گلسیسرید شما را اندازه گیری می کند . در مراحل بعدی ، پزشک غربالگری افسردگی ، اضطراب و بررسی اختلالات خواب را توصیه می کند .

راه های درمان سندروم پلی کیستیک تخمدان (PCOS)

روش های درمانی تخمدان پلی کیستیک شامل : حل مساله ی ناباروری ، پرمویی ، آکنه و چاقی می باشد که ابتدایی ترین راه،  تغییر سبک زندگی است .

سندروم پلی کیستیک تخمدان
سندروم پلی کیستیک تخمدان و راه های درمان

تغییر سبک زندگی برای درمان تخمدان پلی کیستیک

برای شروع راه،  پزشک با دادن یک رژیم غذایی کم کالری وزن شما را کنترل می کند . از دست دادن حداقل 5 درصد از وزن کمک بسزایی برای درمان می کند . کاهش وزن در میزان اثر بخشی داروها موثر است .

داروهای سندروم پلی کیستیک تخمدان (PCOS)

یکی از راه های درمان سندروم پلی کیستیک تخمدان (PCOS) تنظیم چرخه ی قاعدگی است. برای انجام آن پزشک یکی از داروهای زیر را تجویز می کند .

1. قرص های ترکیبی ضد بارداری: این قرص ها که حاوی استروژن و پروژسترون هستند ، باعث کاهش تولید آندروژن در بدن شما می شوند و تنظیم این هورمون ها ، خطر ابتلا به سرطان آندومتر را کاهش می دهد و مانع از رشد بیش از حد موها و آکنه می شود . به جای قرص می توانید از پچ پوستی و یا حلقه ی واژن استفاده کنید که حاوی استروژن و پروژسترون است .

2.پروژسترون درمانی: مصرف پروژسترون به مدت 10 الی 14 روز هر یک الی دو ماه می تواند قاعدگی شما راتنظیم کند و مانع از ایجاد سرطان آندومتر شود . پروژسترون درمانی ،سطح آندروژن را بهبود نمی بخشد و مانع از بارداری نمی شود بنابراین برای پیشگیری از بارداری باید از روش های پیشگیری استفاده کنید .

3.کلومیفن: داروی خوراکی ضد استروژن است که در اولین روز از چرخه ی قاعدگی مصرف می شود .

4.لتروزول (فمارا): این روش درمانی سرطان پستان است که می تواند تخمدان ها را تحریک کند .

5.متفورمین: داروی درمان دیابت نوع 2 است که مقاومت به انسولین را بهبود می بخشد و سطح انسولین را در خون کاهش می دهد . اگر با مصرف کلومیفن باردار نمی شوید ،پزشک متفورین را تجویز خواهد کرد .

6.گنادوتروپین ها: داروی هورمونی و تزریقی است که برای کاهش رشد موهای زائد تجویز می شود .

7.اسپیرونولاکتون: دارویی که برای کاهش آندروژن در پوست تجویز می شود . این دارو می تواند نقص مادرزادی ایجاد کند بنابراین هنگام استفاده حتما از داروهای پیشگیری از بارداری استفاده کنید.

8.افلورنیتین (وانیقا): نوعی کرم است که رشد موهای صورت را کاهش می دهد .

توصیه ها 

سعی کنید وزن خود را در حد متعادل نگه دارید تا سطح انسولین و آندروژن شما کاهش پیدا کند . مصرف کربوهیدرات ها را کاهش دهید . از یک رژیم غذایی کم چرب و کم کالری پیروی کنید .  کربوهیدرات های پیچیده را انتخاب کنید که سطح قند خون شما را به سرعت بالا ببرند . ورزش به کاهش قند خون شما کمک می کند . در صورتی که مبتلا به این سندروم هستید فعالیت های روزانه ی خود را افزایش دهید و وزن خودرا تحت کنترل قرار دهید تا از ابتلا به دیابت جلوگیری شود .

پیش از مراجعه به پزشک علائم خود را شناسایی کنید و داروهای که مصرف می کنید به همرا دوز مصرف را با پزشک خود اطلاع دهید . سوالات خود را یادداشت کنید و از پیش آماده کنید تا از پزشک خود بپرسید . تاریخ چند دوره ی آخر قاعدگی خود را یادداشت کنید تا به پزشک خود اطلاع دهید .

مقاله ی پیشنهادی : سندروم پیش از قاعدگی (PMS) چیست ؟

 منبع : https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pcos/diagnosis-treatment/drc-20353443

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا