جنسی و زناشواییروانشناسیکودکان

آموزش روابط جنسی به کودکان

چگونه در سنین مختلف در مورد روابط جنسی با کودکان گفت و گو کنیم؟

سه سال پیش، زمانی که لیزا کینگ اولین دخترش را باردار بود، برادرزاده شش ساله‌اش مجذوب شکم در حال رشد او شد. “او می‌پرسید، “بچه چگونه وارد شکم شما شده؟” و “کودک چگونه می‌خواهد بیرون بیاید؟” وقتی کینگ این سؤالات را با مادر و مادربزرگش در میان گذاشت، آنها گفتند بگو خدا از طریق جادو بچه را وارد شکم من کرده است. ولی او فکر می کرد بهتر است در مورد این قضیه صداقت داشته باشد. اکنون کینگ که مادر یک کودک 10 ماهه و دو و نیم ساله است، می خواهد به این وعده عمل کند. فقط یک مشکل وجود دارد: او می‌گوید: “من به راهنمایی اساسی نیاز دارم”. با ما همراه باشید تا در مورد آموزش روابط جنسی به کودکان بیشتر بدانید.

در حالی که فرهنگ عامه دوست دارد آموزش روابط جنسی به کودکان را تنها به عنوان یک “گفتگو” بزرگ به تصویر بکشد، کارشناسان معتقدند که رابطه جنسی چیزی است که بچه ها همیشه باید در مورد آن بیاموزند. آنها توصیه می کنند که رابطه جنسی را در بحث های روزمره بگنجانید، اطلاعات بیشتری را در طول زمان به کودکان خود بدهید و مفاهیم خاصی را در سنین خاص معرفی کنید. با در نظر گرفتن این موضوع، ما این راهنمای سنی خاص را گردآوری کرده‌ایم تا به شما کمک کنیم یاد بگیرید چگونه با بچه‌ها در مورد روابط جنسی صحبت کنید.

آموزش روابط جنسی به کودکان
آموزش روابط جنسی به کودکان

آموزش روابط جنسی به کودکان از بدو تولد تا دو سالگی

سیلوربرگ می‌گوید: فرآیند صحبت در مورد رابطه جنسی باید از بدو تولد آغاز شود. این بدان معناست که نام های مناسب اندام تناسلی را در فعالیت های روزمره مانند زمان حمام به کودک خود آموزش دهید. در حالی که سیلوربرگ مخالف استفاده از نام‌های زیبا نیست. مثلا آلت تناسلی، فرج، واژن، کلیتوریس، بادام و نوک سینه‌ها همگی اصطلاحاتی هستند که هر کودک نوپایی باید بداند. و توضیح می‌دهد که آنها به این کلمات برای برقراری ارتباط با مسائل بهداشتی یا آسیب‌ها نیاز دارند. آموزش دادن اصطلاحات صحیح آناتومیک به نوزاد برای اندام تناسلی او ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما تورنهیل می گوید که عادی باشید و با این اصطلاحات مانند کلمه “بازو” یا “مچ پا” رفتار کنید.

او همچنین توصیه می کند که از پیوند زیست شناسی جنسی به جنسیت خودداری شود. به عنوان مثال، این ایده را کنار بگذارید که همه پسرها آلت تناسلی دارند و همه دختران واژن. در عوض بگویید: «افراد دارای آلت تناسلی» هستند.  نزدیک به دو سالگی، می‌توانید با بچه‌هایتان درباره زمان و مکان مناسبی برای کشف بدنشان صحبت کنید. اگر کودک نوپا شما تمایل دارد که اندام تناسلی خود را لمس کند،که کاملا  امری طبیعی است . از آن به عنوان فرصتی برای آشنا کردن او با این اندام استفاده کنید.

آموزش روابط جنسی به کودکان 2 تا 5 سال

تمرکز اصلی برای این گروه سنی، یادگیری در مورد مرزها و مواردی است که در هنگام لمس کردن یا لمس شدن توسط افراد دیگر مناسب است یا خیر. سیلوربرگ می‌گوید: قطعا باید کودکان خود را در این زمینه آموزش دهید. درس‌هایی درباره اشتراک‌گذاری، بازی‌های مبتنی بر لمس مانند قلقلک دادن و تعیین حد و مرزهای خود، مانند اینکه به کودک بگویید چه زمانی خوب است و چه زمانی خوب نیست که به آغوش شما برود، همگی به ایجاد درک شهودی‌تر کمک می‌کنند.

در این سن می توانید از بیان جزئیات صریح صرف نظر کنید، اکنون زمانی است که باید به فرزند خود بگویید که دیگران هرگز نباید از او بخواهند یا سعی کنند اندام تناسلی او را لمس کنند. تورنهیل می‌گوید باید طوری با کودک خود رفتار کنید که او به راحتی بتواند در مورد این مسائل با شما صحبت کند و او را مضطرب و نگران نکنید. او نباید این مسائل را از شما مخفی کند و این مساله به رفتار شما بستگی دارد.

کنجکاوی در این سن

کودکان اغلب در این سن در مورد بدن یکدیگر بسیار کنجکاو هستند. تورنهیل توضیح می دهد که مهم است که این کنجکاوی را بپذیرید و از آن به عنوان نقطه ورود برای بحث در مورد قوانین و ارزش های خانواده خود استفاده کنید. او می‌گوید: در مورد زمان صحیح برهنه بودن با کودک خود صحبت کنید. و اگر بچه‌هایتان را در حال دکتر بازی کردن گرفتید، نترسید. درعوض، در مورد اینکه چگونه دست زدن به اندام تناسلی دیگران مناسب نیست، بحث کنید. زیرا این قسمت‌های بسیار خاصی از بدن هستند که دیگران نباید آنها را لمس کنند.در این سن، کودک شما ممکن است شروع به سوال پرسیدن در مورد نوزادان کند.

او می گوید برای پاسخ به این سوال میزان جزئیاتی که فرد به آن می‌پردازد واقعاً به این بستگی دارد که فکر می‌کنید فرزندتان چقدر می‌تواند درک کند. اگر فرزندتان اطلاعات بیشتری می‌خواهد، می‌توانید چیزی مانند این را امتحان کنید: «دو بزرگ‌تر همدیگر را در آغوش می گیرند و اسپرم و تخمک را به اشتراک می‌گذارند تا کودکی زیبا داشته باشند. یا گاهی اسپرم یا تخمک را از شخص دیگری دریافت می‌کنند. سیلوربرگ اضافه می کند که خوب است به فرزند خود بگویید که برخی از جزئیات، مانند نحوه برخورد اسپرم و تخمک، را در آینده برایت خواهم گفت. “فقط مهم این است که دروغ نگویید.”

آموزش روابط جنسی به کودکان 6 تا 8 سال

در این سن، مهم است که در مورد چگونگی کاوش ایمن در فضاهای مجازی بحث کنیم. تا آنجا که امکان دارد اجازه ندهید فرزندتان بدون نظارت شما در اینترنت سرچ کند. قوانینی را در مورد صحبت کردن با غریبه ها و اشتراک گذاری عکس ها به صورت آنلاین وضع کنید.  تورنهیل خاطرنشان می‌کند که اگرچه نیازی به توضیح پیشگیرانه پورنوگرافی برای بچه‌ها نیست، اما آماده باشید که در هنگام مواجه با آن برخورد صحیح کنید. او می‌گوید: با آرامش توضیح دهید که این نوع وب‌سایت‌ها مربوط به بزرگسالان است. در حالی که نیازی به معرفی پورنوگرافی به عنوان یک چیز بد نیست. باید بیان کنید که این نوع وب سایت ها فقط برای بزرگسالان هستند.

همچنین این زمان خوبی برای بررسی مجدد خودارضایی است، زیرا در سن هشت سالگی اکثر کودکان شروع به کشف بدن خود می کنند. آن را به عنوان چیزی که عادی است، و به صورت خصوصی انجام می شود، چارچوب بندی کنید. و فراموش نکنید که بهداشت را در این زمینه آموزش دهید. در این سن، شما همچنین می توانید صریح تر با بچه ها در مورد سوء استفاده جنسی صحبت کنید. سیلوربرگ توضیح می دهد که برای بچه ها مهم است که در این مورد حوادث ناگواری که ممکن است رخ بدهد را بدانند تا از خود محافظت کنند. یا به دوستی که مورد سوء استفاده قرار می گیرد کمک کنند.

کودکان با هم متفاوت هستند

اینکه این صحبت چقدر مفصل می شود واقعاً به فرزند شما بستگی دارد. سیلوربرگ توصیه می کند که از اصول اولیه شروع کنید، مانند اینکه چگونه هیچ کس نباید بدون اجازه آنها را لمس کند، سپس چند روز بعد موضوع را دوباره بررسی کنید. تا بفهمید چه چیزی را درک کرده و چه احساسی دارند. اگر فرزندتان ناراحت شد، ممکن است بخواهید در مورد این موضوع مکث کنید تا زمانی که کمی بزرگتر شود. در حال حاضر، ممکن است زمان آن رسیده باشد که مکانیزم واقعی جنسیت را برای بچه ها توضیح دهید. سیلوربرگ خاطرنشان می‌کند که اگر فرزندتان به نظر می‌رسد آماده است این اطلاعات را زودتر معرفی کنید، یا اگر فکر می‌کنید آن‌ها را درک نمی‌کند، آموزش را کمی به تأخیر بیندازید. برای اینکه این بحث برای شما آسان‌تر شود، در این زمینه کتاب بخوانید.

آموزش روابط جنسی به کودکان 9 تا 10 سال

در این سن می‌توانید عکس‌های زمانی که آنها کوچک تر بودند را با آنچه اکنون هستند، مقایسه کنید. سیلوربرگ توصیه می‌کند که صحبت‌های دقیق‌تر مربوط به بلوغ را تا زمانی که کودک شما کنجکاوی شدید نمی کند، حفظ کنید. در برخی از دختران رشد جوانه های سینه قبل از 10 سالگی شروع می شود. قاعدگی چند سال بعد، معمولاً در حدود 12 سالگی (اگرچه زودتر از آن غیر معمول نیست) دنبال می شود.

کودکان مبتلا به بلوغ زودرس معمولا نزدیک به 10 سالگی بلوغ را شروع می کنند که رشد موهای ناحیه تناسلی اولین علامت واضح است. وقتی نوبت به بحث در مورد بلوغ می رسد، سیلوربرگ توصیه می کند که یک کتاب خوب با فرزندتان به اشتراک بگذارید که می تواند شما را در جنبه های فنی تر بلوغ راهنمایی کند، مانند تفاوت بین تستوسترون و استروژن، و اینکه چرا و چگونه بدن ما دچار تغییرات مو، اندام تناسلی و صدا می شود. بچه ها نه تنها باید در مورد بدن خود، بلکه بدن های یکدیگر  یاد بگیرند. در حالی که مکانیزم دقیق بلوغ ممکن است به یک گفتگو محدود شود، تأثیر این انتقال باید یک بحث مداوم باشد.

او پیشنهاد می‌کند که مکالمه را در مورد این موضوع را این گونه آغاز کنید که چگونه می‌توانید جنسیت کسی را بر اساس اندام تناسلی‌اش تشخیص دهید.

آموزش روابط جنسی به کودکان 10 تا 12 سال

سیلوربرگ توضیح می دهد که اکنون زمانی است که باید در مورد جنسیت گرایی و جنسیت زدگی صحبت کنید. از نمونه‌هایی که در رسانه‌ها یا حتی در جامعه خود یافت می‌شوند استفاده کنید. برای مثال، پدربزرگ و مادربزرگ هایی که فکر می‌کنند پسرها فقط باید موهای کوتاه داشته باشند. به نمونه‌های مثبتی از افرادی اشاره کنید که بر کلیشه‌ها غلبه کرده‌اند. همچنین به چگونگی پیشرفت اشاره کنید. برای مثال، با تعداد بیشتری از زنان که در زمینه های STEM کار می کنند.

این سن پر از تغییرات عاطفی و اجتماعی است و به ویژه دختران ممکن است با مشکلات بدنی دست و پنجه نرم کنند. تورنهیل والدین را تشویق می کند تا با فرزندان خود در مورد احساسات و آنچه در تعجب هستند صحبت کنند. وقتی صحبت از تغییر بدن آنها می شود، در این سن، واقعاً بارها و بارها تاکید می شود که طبیعی است. چیز دیگری که می خواهید عادی سازی کنید رابطه جنسی ایمن است. تورنهیل می‌گوید: در سن 11 سالگی، باید  درباره انتخاب‌های جنسی و رابطه جنسی ایمن‌تر صحبت کنید. او اعتراف می‌کند که به‌عنوان یک مادر، این ایده کمی نگران‌کننده است، اما بسیار مهم است، زیرا تحقیقات نشان می‌دهد که نوجوانان زمانی که خطرات آن را می‌دانند، انتخاب‌های بهتری انجام می‌دهند.

تورنهیل می‌گوید باید روش های  کنترل بارداری را آموزش دهید و اصول اولیه نحوه عملکرد آنها را توضیح دهید. از آنجایی که این گروه سنی به طور کلی آزادی مجازی بیشتری دارند، ایده خوبی است که به طور دوره‌ای درباره امنیت اینترنت صحبت کنید و قوانین و ارزش‌های فضای مجازی را که قبلاً ایجاد و وضع کردید، یادآوری کنید. از او بپرسید: “به نظر شما احترام گذاشتن در رسانه های اجتماعی به چه معناست؟”. و به او توضیح دهید که ارسال عکس های برهنه ی دیگران در فضای مجازی غیرقانونی است.

 

آموزش روابط جنسی به نوجوانان

صحبت کردن با فرزندانتان در مورد سکس و تمایلات جنسی اگر از همان ابتدای زندگی شروع شود بهتر نتیجه می دهد. تورنهیل می‌گوید: «اگر خود را برای بحث در مورد این موضوعات آماده کرده باشید، احتمالاً بچه‌های شما احساس راحتی بیشتری خواهند کرد که با شما صحبت کنند و از شما سؤال بپرسند». اما اگر تا به حال در مورد رابطه جنسی ساکت بوده اید، او توصیه می کند با نوجوان خود بنشینید و بگویید که راه خود را تغییر می دهید.

او می گویدحتی شنیدن این حرف برای بیشتر بچه‌ها واقعاً آرامش‌بخش است. تورنهیل می‌گوید: اغلب والدین تمایلی به صحبت در این مورد ندارند اما، نوجوانان به صحبت واقعی در مورد کنترل بارداری نیاز دارند، او می‌افزاید که حتی ممکن است بخواهید کاندوم تهیه کنید یا برای پیشگیری هورمونی با پزشک قرار ملاقات بگذارید. همچنین مهم است که مکرراً در مورد رضایت در روابط جنسی صحبت کنید. او می گوید: باید به این فکر کنید که چگونه به آنها کمک کنید از خود در برابر فشار و خشونت حافظت کنند. گفتگوهای مکرر پیرامون روابط سالم بسیار مهم است. اگر فرزند شما تمایلی به صحبت در مورد خودش ندارد، سیلوربرگ توصیه می کند که به جای آن درباره «دوستان در مدرسه» صحبت کنید. در نهایت، وقتی نوبت به نوجوانان می رسد، می خواهید فرزندتان را توانمند کنید تا بتواند خطرات را ارزیابی کند و تصمیمات خوبی بگیرد.

مقاله ی پیشنهادی: تربیت فرزندان شاد

منبع: https://www.todaysparent.com/family/parenting/age-by-age-guide-to-talking-to-kids-about-sex/

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا