بارداری و زایمانزنان و ماماییقاعدگی

لوچیا چیست؟

لوچیا چیست و تفاوت آن با خون قاعدگی در چیست؟

لوچیا چیست؟ لوچیا همان ترشحات واژن است که بعد از زایمان از بدن خارج می شود. حاوی ترکیبی از خون، مخاط و بافت رحم است. بوی کهنه و کپک زدگی مانند ترشحات دوره قاعدگی دارد و می تواند چندین هفته طول بکشد. لوچیا در ابتدا سنگین است، اما به تدریج تا زمانی که از بین می رود، کاهش می یابد. ممکن است ترشحات برای چند هفته ادامه یابد. این ترشحات بخشی طبیعی از روند بهبودی پس از زایمان است و معمولاً عوارضی ایجاد نمی کند.

"<yoastmark

لوچیا چه شکلی است؟

این ترشحات در هر فردی متفاوت است، اما به طور کلی، لوچیا از نظر رنگ و حجم شکل مشابهی دارد. قبل از اینکه مخاطی سفید رنگ شود، به صورت خون شروع می شود.

لوچیا حداقل برای سه یا چهار روز قرمز تیره یا روشن است. همچنین ممکن است لخته های کوچکی را دفع کنید. می توانید انتظار داشته باشید که هر دو تا سه ساعت یک پد را تعویض کنید. پس از حدود یک هفته، لوچیا آبکی تر می شود و به رنگ قهوه ای مایل به صورتی تبدیل می شود. کم کم ترشحات ضعیف تر می شود.

در نهایت، پس از حدود 10 تا 14 روز، لوچیا به رنگ کرمی و سفید مایل به زرد تغییر می کند. در این مرحله، برخی از افراد می توانند آستر  نازک در لباس زیر خود بپوشند.

سه مرحله لوچیا چیست؟

لوچیا سه مرحله دارد. مدت زمان هر مرحله و ظاهر لوچیا می تواند متفاوت باشد.

لوچیا روبرا چیست؟

​​اولین مرحله لوچیا است. می توانید انتظار داشته باشید:خون قرمز تیره یا روشن دفع کنید. سه تا چهار روز ماندگاری دارد. مانند یک دوره سنگین جریان قاعدگی است. لخته های کوچک طبیعی هستند. ممکن است کمی گرفتگی و درد در رحم خود احساس کنید که طبیعی است.

لوچیا سروزا چیست؟

ترشحات قهوه ای مایل به صورتی که ظاهر خونی کمتری دارند. ضعیف تر و آبکی تر از لوچیا روبرا است. چهار تا 12 روز ماندگاری دارد. مانند یک قاعدگی سبک است. لخته شدن کمتر یا اغلب بدون هیچ لخته ای این مرحله را پشت سر خواهید گذاشت.

لوچیا آلبا چیست؟

آخرین مرحله لوچیا است. ترشحات سفید مایل به زرد رنگ است. جریان خون ضعیف است و در حد لکه بینی می باشد. از حدود 12 روز تا شش هفته طول می کشد . اغلب این مرحله بدون لخته می باشد.

لوچیا از چه چیزی ساخته شده است؟

از موارد زیر تشکیل شده است: خون، پوشش بافتی رحم،  مایع آمنیوتیک، باکتری ها و میکروارگانیسم ها، هر گونه باقیمانده غشای جنینی و مخاط دهانه رحم. لوچیا بوی خون قاعدگی می دهد. برخی آن را کپک زده، فلزی، ترش یا کهنه توصیف می کنند. با این حال، نباید بوی ماهی یا گند بدهد. این می تواند به این معنی باشد که باکتری وارد واژن شما شده و باعث عفونت شده است.

چرا لوچیا بو می دهد؟

لوچیا شامل تمام محتویات رحم شما از نه ماهگی بارداری است. بوی خون و ترشحاتی مانند دوره قاعدگی معمولی می دهد. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که بهداشت را رعایت کنید. اگر ترشحات شما بسیار کثیف و عفونی باشد باید با پزشک خود مشورت کنید.  زیرا می تواند نشان دهنده عفونت باشد.

لوچیا چقدر طول می کشد؟

ممکن است بین افراد متفاوت باشد، اما لوچیا معمولاً حدود شش هفته طول می کشد. با این حال، برخی از افراد تا هشت هفته آثار لوچیا دارند.

لوچیا چه تفاوتی با خون پریود دارد؟

شباهت هایی بین خون دوره قاعدگی و لوچیا وجود دارد. هر دو بوی مشخصی دارند و به صورت ترشحات قرمز تیره و سنگین شروع می شوند. لوچیا و خون قاعدگی از این نظر مشابه هستند که خونریزی قبل از از بین رفتن کاهش می یابد. بزرگترین تفاوت بین این دو نوع ترشح این است که لوچیا بسیار طولانی تر است. یک قاعدگی معمولی حدود یک هفته طول می کشد. لوچیا در اکثر افراد حدود شش هفته طول می کشد.

چه چیزی می تواند لوچیا را بدتر کند؟

Lochia برای همه متفاوت است. رنگ، قوام و مدت زمان متفاوت است، اما برخی از عوامل بر میزان لوچیایی که می بینید تأثیر می گذارد. ممکن است لوچیای بیشتری ببینید. در حین یا بعد از فعالیت بدنی مانند راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها، در حین شیردهی (شیردهی)، وقتی صبح از رختخواب بلند می شوید.

مراقبت و درمان لوچیا در خانه

بهبودی بعد از زایمان چند هفته طول می کشد. راحت باشید و در این مدت تا حد امکان استراحت کنید. در اینجا چند نکته در مورد نحوه درمان خونریزی پس از زایمان آورده شده است. در شش هفته اول پس از زایمان فقط از نوارهای بهداشتی ماکسی استفاده کنید. برنامه ریزی کنید که حداقل به مدت یک هفته اول  از چندین پد بزرگ و ضخیم استفاده  کنید.

تا زمانی که به پزشک خود مراجعه نکرده اید از تامپون استفاده نکنید یا چیزی را وارد واژن خود نکنید. این می تواند باکتری را به رحم شما وارد کند و باعث عفونت شود. لوچیا ممکن است لباس های شما را لکه دار کند. به بدن خود زمان دهید تا بهبود یابد. هر چقدر هم که بازگشت به عقب و شروع با فعالیت‌های معمولی هیجان‌انگیز به نظر برسد، می‌تواند از بهبودی شما جلوگیری کند. همچنین می تواند باعث شروع مجدد یا شدیدتر شدن خونریزی شما شود. برای جلوگیری از عفونت، پد خود را هر چند ساعت یکبار عوض کنید. و حداقل به مدت شش هفته چیزی را وارد واژن نکنید.

چگونه بفهمم لوچیای من عفونی شده است؟

بزرگترین علامت عفونت، ترشحات بدبو یا سبز رنگ است. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید زیرا ممکن است بخواهند عفونت را بررسی کنند. لوچیا معمولاً عوارضی ایجاد نمی کند. مقدار ترشحات خونی باید به خودی خود کاهش یابد تا زمانی که کاملاً تمام شود. با این حال، علائمی از خونریزی یا ترشح غیرطبیعی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

اگر علائم زیر را در هفته‌های پس از زایمان تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید. ترشحات واژن مایل به سبز، بوی بد (بوی بدتر از پریود معمولی شما)، خونریزی یا ترشح بیش از حد (هر ساعت یک پد خیس کنید)، لخته های بزرگ به اندازه یک توپ گلف یا لخته شدن بیش از حد، تب، لرز یا علائمی شبیه آنفولانزا، تورم یا درد در اطراف ناحیه واژن، سرگیجه یا احساس غش و گرفتگی بیش از حد یا درد لگن.

آیا با ترشح لوچیا می توانید باردار شوید؟

بهتر است حداقل شش هفته پس از زایمان از رابطه جنسی خودداری کنید. پس از معاینه، پزشک به شما تأییدیه رابطه جنسی را می‌دهد. وارد کردن باکتری و اشیاء به واژن قبل از بهبودی می تواند باعث عفونت شود. وقتی برقراری مجدد رابطه جنسی مشکلی ندارد، از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنید، زیرا حتی اگر دوره قاعدگی شما برنگشته باشد، همچنان می توانید باردار شوید.

آیا در سزارین خونریزی کمتر است؟

اگر زایمان سزارین داشته باشید، همچنان برای چندین هفته خونریزی خواهید داشت، اما ممکن است کمتر از زایمان طبیعی باشد. هنوز باید منتظر خون قرمز تیره باشید که به تدریج در طی چند هفته از قهوه ای به زرد و سفید تغییر می کند.  لوچیا بخشی طبیعی از روند بهبودی پس از زایمان است. برای اکثر افراد، به تدریج طی چند هفته بدون ایجاد مشکل فروکش می کند.

نوار بهداشتی تهیه کنید و در این مدت از تامپون استفاده نکنید. اگر متوجه علائم عفونت مانند ترشحات بدبو یا اگر خونریزی واژینال شما بدتر شد، با پزشک خود تماس بگیرید. مطمئن شوید که به اندازه کافی استراحت می کنید. بدن شما از یک رویداد بسیار مهم در حال بهبود است. حتما باید در این زمان استراحت کنید تا بدن خود را بازیابی کند.

مقاله ی پیشنهادی: علائم و نشانه های بارداری

منبع: https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/22485-lochia

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا