بارداری و زایمانزنان و مامایی

بهترین سن برای باردار شدن چه سنی است؟

آیا شما در سنین بالاتر از 30 هم می توانید باردار شوید؟

به لطف پیشگیری از بارداری و در دسترس بودن گسترده فناوری‌های باروری، امروزه زوج‌ها نسبت به گذشته کنترل بیشتری بر روی زمان تشکیل خانواده خود دارند. انتظار برای تشکیل خانواده امکان پذیر است، اگرچه می تواند باردار شدن را کمی سخت تر کند. باروری به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد و بچه دار شدن در مراحل بعدی زندگی می تواند خطر عوارض بارداری را افزایش دهد. گفته می شود، “بهترین سن” برای باردار شدن وجود ندارد. تصمیم برای تشکیل خانواده باید بر اساس عوامل زیادی باشد از جمله سن شما و آمادگی شما برای پدر و مادر شدن.سوال اینجاست که بهترین سن برای باردار شدن چه سنی است؟ در ادامه شما می توانید پاسخ این پرسش را پیدا کنید. فقط به این دلیل که شما بیش از 30 یا 40 سال سن دارید به این معنی نیست که نمی توانید فرزند سالمی داشته باشید.

بهترین سن برای باردار شدن
بهترین سن برای باردار شدن

در 20 سالگی

در این سن زنان بارورترین هستند و بهترین شانس بارداری را در دهه 20 زندگی خود دارند. این زمانی است که شما بیشترین تعداد تخمک با کیفیت خوب را در دسترس دارید و خطرات بارداری شما کمتر است. در سن 25 سالگی، شانس شما برای بارداری پس از 3 ماه تلاش کمتر از 20 درصد است.

در 30 سالگی

باروری در حدود 32 سالگی به تدریج شروع به کاهش می کند. پس از 35 سالگی، این کاهش سرعت می یابد. زنان با تمام تخمک هایی که تا به حال خواهند داشت باردار می شوند. تعداد این تخمگ ها حدود 1 میلیون است. تعداد تخم ها به مرور زمان کاهش می یابد. در سن 37 سالگی، تخمین زده می شود که حدود 25000 تخمک باقی  می ماند. در سن 35 سالگی، احتمال بارداری بعد از 3 ماه تلاش حدود 12 درصد است. خطر سقط جنین و ناهنجاری های ژنتیکی نیز بعد از 35 سالگی شروع به افزایش می کند.

ممکن است در دوران بارداری یا در حین زایمان با عوارض بیشتری روبرو شوید. به همین دلیل، پزشک ممکن است غربالگری و آزمایشات بیشتری را برای شما و کودکتان توصیه کند.

در 40 سالگی

کاهش شدید توانایی یک زن برای باردار شدن به طور طبیعی در 40 سالگی وجود دارد. در سن 40 سالگی، احتمال بارداری بعد از 3 ماه تلاش حدود 7 درصد است. با گذشت زمان، کمیت و کیفیت تخمک های شما کاهش می یابد. تخمک‌های مسن‌تر می‌توانند مشکلات کروموزومی بیشتری داشته باشند. که احتمال تولد نوزادی با نقص مادرزادی را افزایش می‌دهد. اکثر زنان در 40 سالگی هنوز هم می توانند بارداری و نوزادی سالم داشته باشند، اما خطرات در این دوران به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

خطرات بارداری در سنین بالای 40

زایمان سزارین، تولد زودرس، وزن کم هنگام تولد، نقائص هنگام تولد، مرده زایی و شرایط پزشکی ویژه  مانند دیابت و فشار خون بالادر زنان بعد از 35 سالگی شایع تر است. این موارد می تواند منجر به عوارض بارداری مانند دیابت بارداری و پره اکلامپسی شود. پس از 40 سالگی، پزشک ممکن است آزمایشات و نظارت بیشتری را برای بررسی عوارض احتمالی انجام دهد.

گزینه های باروری

اگر بیش از 35 سال دارید و بیش از 6 ماه است که برای بارداری تلاش کرده اید. ممکن است با مشکلات باروری دست و پنجه نرم کنید. پزشک یا متخصص باروری می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که چرا هنوز باردار نیستید. و اقدامات بعدی را برای تلاش برای بارداری توصیه کند.

فناوری های کمک باروری (ART) می توانند به شما در بارداری کمک کنند، اما نمی توانند به طور کامل نقص های مربوط به سن در باروری شما را جبران کنند. پزشکان مشکلات باروری در زنان را با داروهایی که تولید تخمک را تحریک می‌کنند و تکنیک‌هایی مانند لقاح آزمایشگاهی (IVF) درمان می‌کنند. اما با افزایش سن، احتمال بارداری موفق با این روش ها کمتر می شود.

گزینه دیگر استفاده از تخمک اهدایی سالم است. تخمک با اسپرم همسرتان بارور می شود و سپس به رحم شما منتقل می شود.

تخمک های خود را فریز کنید

اگر کاملاً آماده تشکیل خانواده نیستید، اما می‌دانید که در آینده به آن نیاز خواهید داشت، ممکن است بخواهید تخمک‌های خود را در سال‌های اوج باروری خود منجمد کنید. ابتدا هورمون هایی را برای تحریک تولید تخمک مصرف می کنید. سپس تخم ها بازیابی و منجمد می شوند. آنها می توانند چندین سال منجمد بمانند. هنگامی که آماده استفاده از آنها هستید، تخمک ها ذوب می شوند و با اسپرم برای باروری به آنها تزریق می شوند. سپس جنین به دست آمده در رحم شما کاشته می شود.

انجماد تخمک های شما حاملگی را تضمین نمی کند. بارداری حتی با تخمک های جوان تر زمانی که شما در اواخر دهه 30 و 40 زندگی خود هستید دشوارتر است. اما می تواند اطمینان حاصل کند که تخم مرغ های سالم زمانی که آماده هستید در دسترس شما هستند.

باروری مردانه

باروری مرد نیز با افزایش سن کاهش می یابد. اما این فرآیند دیرتر اتفاق می‌افتد و معمولاً از حدود ۴۰ سالگی شروع می‌شود. پس از آن سن، مردان حجم منی و تعداد اسپرم کمتری دارند. سرعت اسپرم ها پایین می آید. سلول‌های اسپرم مردان مسن‌تر نیز بیشتر از مردان جوان دارای ناهنجاری‌های ژنتیکی هستند. هر چه مرد بزرگتر باشد، مدت بیشتری طول می کشد تا همسرش را باردار کند. و شریک زندگی او بدون توجه به سن او در معرض خطر بیشتری برای سقط جنین است. این بدان معنا نیست که یک مرد نمی تواند در 40 سالگی و بعد از آن بچه دار شود. اما ممکن است کمی دشوارتر از قبل در زندگی او باشد.

مزایای دیر بچه دارشدن

این تاخیر به شما زمان می دهد تا شغل و رابطه خود را کشف کنید. مزایای دیگری هم برای شما و هم برای کودکتان دارد. مطالعه ای که در سال 2016 انجام شد، نشان داد که مادران مسن صبورتر هستند و کمتر فریاد می زنند و تنبیه می کنند. فرزندان آنها نیز در مقطع ابتدایی مشکلات اجتماعی، عاطفی و رفتاری کمتری دارند. تحقیقات همچنین منبع معتبری را نشان می‌دهد که کودکانی که از مادران بزرگ‌تر به دنیا می‌آیند، عموماً سالم‌تر هستند و در نهایت نسبت به همسالان خود که از مادران جوان‌تر به دنیا آمده‌اند، تحصیلات بهتری دارند.

انتظار برای باردار شدن حتی ممکن است به شما کمک کند بیشتر عمر کنید. مطالعه دیگری در سال 2016 نشان داد که شانس زندگی تا 90 سالگی در زنان که دیرتر مادر شده اند وجود دارد. این احتمال وجود دارد که عوامل دیگری در مادران مسن‌تر به جز سن آنها نقش داشته باشد. اما این یافته‌ها نشان می‌دهند که انتظار مزایایی دارد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر سعی کرده اید باردار شوید اما شانسی نداشته اید. وقت آن است که به یک متخصص باروری مراجعه کنید. اگر زیر 35 سال سن دارید، ظرف یک سال پس از تلاش هنوز نتیجه ای نگرفته اید، اگر بالای 35 سال سن دارید، ظرف 6 ماه زوج های مبتلا به بیماری های ژنتیکی شناخته شده یا کسانی که سقط جنین های متعدد داشته اند نیز باید با پزشک یا متخصص باروری مشورت کنند.

بهترین سن برای باردار شدن

در نهایت، بهترین زمان برای باردار شدن زمانی است که احساس خوبی داشته باشید. منتظر بمانید تا زمانی که در شغل و امور مالی خود اطمینان بیشتری پیدا کنید تا خانواده خود را شروع کنید. اگر تصمیم گرفتید صبر کنید، ممکن است بخواهید با پزشک یا متخصص باروری مشورت کنید تا مطمئن شوید که پس از آمادگی کامل، هیچ مشکلی بر سر راه شما قرار نخواهد گرفت.

مقالات پیشنهادی: علائم و نشانه های بارداری

منبع: https://www.healthline.com/health/pregnancy/best-age-to-get-pregnant#get-help

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا