آرایش و زیباییسلامتناخن

15 نکته ی کلیدی برای داشتن ناخن های سالم و زیبا

برای داشتن ناخن های سالم و زیبا چه کارهایی باید انجام دهیم ؟

اینکه ناخن های سالم دارید نشان از سلامت فیزیکی شماست. اما گاهی ناخن های ما به اندازه ی کافی قوی نیستند . خبر خوب این است که ما همیشه می توانیم با تغییر سبک زندگی و عادت های روزمره مان ناخن ها یمان را تقویت کنیم . در این مقاله با 15 نکته ی کلیدی برای تقویت ناخن ها آشنا می شویم.

1- مکمل بیوتین مصرف کنید تا ناخن های سالم داشته باشید

بیوتین ( ویتامین H و B7 است ) که از ویتامین های گروه B  است . این ویتامین ها محلول در آب هستند پس در بدن ذخیره نمی شوند . پس باید هرروز آن را مصرف کنید تا موثر واقع شود . بیوتین علاوه بر تقویت ناخن ها ، بر عملکرد صحیح سیستم عصبی کمک می کند . این ماده در غذا هایی چون : ساردین ، تخم مرغ پخته شده و حبوبات یافت می شود. و همچنین می توانید از مکمل ویتامین B استفاده کنید . قبل از مصرف بیوتین با یک کارشناس بهداشتی صحبت کنید تا مصرفش برایتان خطرناک نباشد .

2- تماس با آب را به حداقل برسانید

اگر بیش از اندازه ناخن هایتان را در آب فروکنید و با آب بشویید ، شکننده و ضعیف می شوند . وقتی ظرف می شویید از دستکش استفاده کنید و هنگام حمام کردن سعی کنید دستانتان را از آب بیرون نگهدارید . گرچه چنین کاری سخت و غیر ممکن می نماید اما سعی کنید کمتر با آب سرو کار داشته باشید تا ناخن های سالم و زیبا داشته باشید .

3- آب کافی بنوشید تا ناخن های سالم داشته باشید

نوشیدن آب کافی برای سلامتی ضروری است و سلامت ناخن ها از این قاعده مستثنی نیست . بدون رطوبت،ناخن ها شکننده می شوند . و به راحتی پوسته پوسته می شوند . پس آب کافی بنوشید تا رطوبت آن را حفظ کرده و در تقویت آن ها کوشا باشید .

4- به رژیم غذایی خود توجه کنید

از یک رژیم غذایی سالم و متنوع پیروی کنید . مکمل های غذایی و مواد معدنی مورد نیاز بدن را فراموش نکنید ، چرا که کل بدن از جمله ناخن ها تحت تاثیر رژیم غذایی سالم هستند.

5-مراقب محصولات مورد استفاده ی خود باشید

بسیاری از محصولاتی که در بازار هستند و به اسم تقویت کننده های ناخن به فروش می رسند ، بالعکس عمل کرده و باعث تضعیف ناخن ها می شوند . از لاک پاکن هایی بدون استون استفاده کنید زیرا استون به سلامت ناخن شما آسیب وارد می کند.

6- از مصرف ژل یا آکلیریک ناخن خودداری کنید

در حالی که امروزه افرادی که ناخن های شکننده و ضعیف دارند از این محصولات برای زیبا شدن ناخن هایشان استفاده می کنند ، مصرف مکرر این محصولات ، ناخن های شما را شکننده و ضعیف می کند . اگر از آنها استفاده می کنید مکرر و دائمی نباشد . برای تولید این محصولات از اشعه ی فرابنفش استفاده می کنند که خود عامل موثری درایجاد سرطان است . اگرچه شاید اثر آن از قرار گرفتن مستقیم دراشعه ی UV خورشید کمتر باشد ولی باز ، خطرات مربوط به خود را دارد و سبب پیری و تضعیف ناخن ها می شود.

7- به ناخن های خود استراحت بدهید تا ناخن های سالم داشته باشید

اگرچه لاک زدن ناخن هایتان را زیبا می کند. اما ناخن های شما نیاز دارند که نفس بکشند. استفاده ی مداوم از لاک ها ، حتی لاک های غیر سمی می تواند باعث ضعف ناخن ها شود. اگر یک هفته از لاک استفاده کردید بعد از آن با لاک پاک کن بدون استون آن را پاک کنید و یک هفته به ناخن هایتان استراحت دهید و از هیچ ماده ی شیمیایی استفاده نکنید.

8- ناخن هایتان را کوتاه نگه دارید

ناخن هایتان را کوتاه نگه دارید
ناخن هایتان را کوتاه نگه دارید

احتمال شکستگی ناخن های کوتاه کمتر است، در حالیکه ناخن های بلند احتمال ترک خوردگی و شکاف بالاتری دارند.

9- برای انجام برخی از کارها از ناخن هایتان استفاده نکنید

برای اینکه ناخن های سالم داشته باشید به جای استفاده از ناخن ها برای باز کردن در نوشابه و سایر بطری ها از پنجه های انگشتتان استفاده کنید. یا اگر قرار است از یک جای باریک چیزی بردارید از گیره ی کاغذ استفاده کنید. استفاده از ناخن برای انجام این گونه کارها سبب شکستن و تضعیف آن ها می شود.

10- به ناخن های خود لوسیون بزنید

بعد از پاک کردن لاک روی ناخن های خود لوسیون بزنید و مطمئن شوید ناخن هایتان را مرطوب کرده اید. هر بار که دست هایتان را می شویید این کار را تکرار کنید تا ناخن های شما سالم و زیبا بمانند.

11- از محصولاتی که ناخن هایتان را خشک می کنند خودداری کنید

اگر از ضد عفونی کننده ها استفاده می کنید ، مواظب باشید روی ناخن هایتان نریزد و از مصرف بیش از حد آنها خودداری کنید . استفاده ی بیش از حد از این محصولات برای ناخن هایتان فاجعه آور است . چرا که ضدعفونی کننده ها ناخن ها را خشک کرده و سبب شکنندگی آن ها می شوند .

12- نحوه ی سوهان زدن روی ناخن هایتان

ناخن های خود را فقط در یک جهت سوهان بکشید . اگر دائم به جان ناخن هایتان بیافتید و دائم با سوهان روی آن ها بکشید آن ها را ضعیف و شکننده می کنید .

13- از مواد شوینده بدون دستکش استفاده نکنید

هنگام نظافت خانه از دستکش لاستیکی استفاده کنید تا با مواد شیمیایی تماس نداشته باشید . بسیاری از دستمال های تمییز کننده ، حاوی موادشیمیایی مضر هستند که ناخن هایتان را تضعیف می کنند .

14- در انتخاب شامپوی سرتان دقت کنید

اگر موهای چرب دارید و مجبور هستید از شامپوی موهای خشک استفاده کنید ، ممکن است همین شامپو ناخن هایتان را خشک کند . سعی کنید چند هفته ای شامپویتان را عوض کرده و تفاوت را بررسی کنید .

15- با دکتر خود مشورت کنید

15 نکته ی کلیدی برای داشتن ناخن های سالم و زیبا
15 نکته ی کلیدی برای داشتن ناخن های سالم و زیبا

اگر چند هفته ای است که از روش های مختلف استفاده کرده اید تا ناخن هایتان را تقویت کنید ولی نتیجه ای نگرفته اید به یک دکتر پوست مراجعه کنید .آنها ناخن شما را معاینه می کنند و سلامت عمومی شما را مورد بررسی قرار می دهند و ممکن است داروهایی را برای تقویت ناخن هایتان تجویز کنند .

به ناخن هایتان توجه کنید

با اینکه به نظر نمی رسد ولی ناخن هایمان عضو مهمی در بدنمان هستند و پیام های مختلفی را به ما می رسانند . شما به کمک ناخن هایتان می توانید سلامتی بدنتان را مورد مطالعه قرار دهید و خبر خوب این است که راه های بسیار زیادی برای تقویت و حفظ زیبایی آن ها وجود دارد .

منبع : https://www.healthline.com/health/how-to-strengthen-nails

5/5 - (26 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا