بارداری و زایمانسبک زندگیسلامت

راه های افزایش شانس بارداری

15 راهکار برای بالا بردن شانس باروری

در این مقاله با راه های افزایش شانس بارداری بیشتر آشنا می شویم. برای اینکه مادر شوید راه درازی درپیش دارید. امروزه 15 درصد از زنان با مشکلات ناباروری دست و پنجه نرم می کنند که جای نگرانی نیست. خوشبختانه چند روش طبیعی برای افزایش قدرت باروری وجود دارد. با تغییردرسبک زندگی می توانید به تقویت باروری کمک کنید.

راه های افزایش شانس بارداری
راه های افزایش شانس بارداری در کمترین زمان

1.غذاهایی رامصرف کنید که حاوی آنتی اکسیدان فراوانی هستند

یکی از راه های افزایش شانس بارداری مصرف آنتی اکسیدان هاست. مانند فولیک اسید و روی ممکن است باعث بهبود قدرت باروری در مردان و زنان شود. آنتی اکسیدان ها، رادیکال های آزاد بدن شما را غیر فعال می کنند. که این رادیکال های آزاد ممکن است به سلول های اسپرم و تخمک آسیب برسانند.

تحقیقات نشان داده است که مصرف 75 گرم گردوی غنی از آنتی اکسیدان در روز کیفیت اسپرم ها را بهبود می بخشد. غذاهایی شامل میوه ها، سبزیجات، آجیل ها، غلات مملو از آنتی اکسیدان های مفید و ویتامین C و E و فولیک اسید، بتاکارتن و لوتئین است.

2. صبحانه ی کامل مصرف کنید

خوردن صبحانه کامل به زنانی که  مشکل باروری دارند کمک بسزایی می کند. مطالعات نشان داده است که خوردن صبحانه ی کامل به افرادی که مبتلا به سندورم پلی کیستیک هستند. و یا اختلالات هورمونی دارند که از دلایل اصلی ناباروری است، کمک می کند. بنابراین یکی از روش های بالا بردن شانس بارداری مصرف صبحانه است. با خوردن صبحانه میزان انسولین آنها تا 8 درصد و سطح تسترون تا 50 درصد کاهش می یابد.

مقادیر بالای انسولین و تسترون سبب ناباروری می شود. طی مطالعه ای که 12 هفته به طول انجامید، زنانی که صبحانه مصرف کرده اند و شام کمتری میل کرده اند مشکلات ناباروری در آنها تا میزان زیادی کاهش پیدا کرده است. البته فراموش نکنید که با افزایش مصرف صبحانه باید وعده ی عصرانه کوچک تر شود تا دچار اضافه وزن نشوید.

3. از مصرف چربی های ترانس خودداری کنید

مصرف چربی های ترانس به دلیل تاثیرات منفی آنها بر حساسیت انسولین با افزایش خطر ناباروری همراه هستند. چربی های ترانس معمولا در روغن های گیاهی هیدروژنه یافت می شوند. معمولا در برخی مارگارین ها، غذاهای سرخ شده، محصولات فرآوری شده و کالاهای پخته شده وجود دارد.

4. اگر دچار سندروم پلی کیستیک تخمدان هستید مصرف کربوهیدرات ها را کاهش دهید

زنانی که مبتلا به پلی کیستیک تخمدان هستند باید یک رژیم غذایی با درصد کربوهیدرات پایین پیروی کنند. رژیم های کم کربوهیدرات ممکن است به شما در حفظ وزن سالم و کاهش سطح انسولین و از دست دادن چربی ها کمک کنند. همه در عین حال به نظم در قاعدگی کمک می کنند.

5. کربوهیدرات تصفیه شده ی کمتری بخورید

فقط مقدار کربوهیدرات ها مهم نیست نوع آنها نیز مهم است . کربوهیدرات های تصفیه شده مشکل ساز هستند که شامل غذاها و نوشیدنی های شیرین از جمله ماکارونی سفید، نان و برنج هستند که  این کربوهیدرات ها سریع جذب می شوند. باعث افزایش قند خون و سطح انسولین می شوند .

انسولین از نظر شیمیایی مشابه هورمون های تخمدان است. این هورمون ها به بالغ شدن تخمک ها کمک می کنند. انسولین که مداوم بالا باشد سبب تولید هورمون های تولید مثل کمتری می شود. زیرا فکر می کند بدن نیازی به آن ندارد .

6. فیبر بیشتری بخورید

فیبر به بدن شما کمک می کند تا از شر هورمون های اضافی خلاص شود. و قند خون را متعادل نگه می دارد. انواع خاصی از فیبر می تواند  با اتصال به روده به حذف استروژن اضافی کمک کند. سپس استروژن اضافی به عنوان ماده زائد از بدن خارج می شود.

فیبر های محلول در میوه هایی مانند آووکادو، سیب زمینی شیرین و جودوسر موجود است.

برخی مواد غذایی که غنی از فیبر هستند شامل غلات سبوس دار، میوه ها، سبزیجات و لوبیا هستند. بنابراین یکی از روش های بالا بردن شانس بارداری بالا بردن مصرف فیبرهاست.

میزان توصیه شده ی فیبر برای زنان 25 گرم در روز و برای مردان 31 گرم در روز پیشنهاد شده است. مطالعه ای که در این زمینه انجام شده است. نشان داد که افزایش 5 گرم فیبر بر روی غذای 250 زن در رده ی سنی 18 تا 44 سال غلظت هورمون ها را کاهش می دهد. و احتمال تخمک گذاری بالا می رود.

7. از لبنیات پرچرب استفاده کنید

مصرف زیاد غذا های کم چرب خطر ناباروری را افزایش می دهد. طبق مطالعه ای در سال 2007 انجام گرفت. زنانی که روزانه یک یا چند وعده لبنیات پرچرب مصرف می کنند 27 درصد احتمال ناباروری آنها کم می شود. بنابراین روزانه یک وعده لبنی کم چربی را بایک وعده ی لبنی پرچرب مانند یک لیوان شیرکامل یا ماست پرچرب جایگزین کنید. ماست یونانی فوق العاده است.

8. هرروز یک مولتی ویتامین مصرف کنید

اگر هرروز یک مولتی ویتامین مصرف کنید احتمال ناباروری شما بسیار کم می شود. اگر زنان در هفته 3 مولتی ویتامین مصرف کنند 20 درصد مشکل ناباروی آن ها حل می شود. ریز مغذی های موجود در ویتامین ها نقش اساسی در حل مشکلات ناباروری دارد. معمولا پزشک روزانه یک فولیک اسید پیشنهاد می کند. بنابراین یکی دیگر از روش های بالا بردن شانس بارداری مصرف روزانه ی یک مولتی ویتامین است.

9. ورزش کنید

همان طور که همیشه به این مطلب اشاره می شود باید ورزش کنید. ورزش کردن منظم یکی از روش های بالا بردن شانس بارداری است. افزایش فعالیت های بدنی ارتباط مستقیم در باروری زنان و مردان به ویژه افراد چاق دارد. ورزش نباید بیش از حد باشد که تاثیر معکوس بگذارد. و ورزش بیش از حد تعادل انرژی بدن را به هم می ریزد. و بر باروری اثر منفی می گذارد .

10.استراحت کنید

اگر می خواهید باردار شوید و استرس دارید، بدانید با افزایش استرس و اضطراب شانس بارداری کم می شود. چرا که سطح هورمون ها تغییر می کند. باید با یک مشاور صحبت کنید و از ورزش یوگا استفاده کنید. تا سطح استرس شما کم شود.

11.مصرف کافئین را کاهش دهید

ارتباط جدی بین میزان مصرف کافئین و افزایش خطر ناباروری وجود دارد. مصرف کافئین را به یک یا دو فنجان در روز کاهش دهید. نوشیدنی های بدون کافئین مصرف کنید .

12.وزنتان را در حد نرمال حفظ کنید

یکی از تاثیرگذارترین عوامل در هنگام باروری برای زنان و مردان است. کمبود وزن یا اضافه وزن با افزایش ناباروری همراه است. بدان معنی که میزان چربی ذخیره شده در بدن بر عملکرد قاعدگی تاثیر می گذارد. به خصوص چاقی با کمبود تخمک گذاری و بی نظمی قاعدگی همراه است. پس وزن خود را درحد نرمال حفظ کنید. یکی از روش های بالا بردن شانس بارداری کنترل وزن است .

13.سطح آهن خون را بررسی کنید

برای تایید اینکه آیا باید مکمل آهن مصرف کنیم یا خیر باید به پزشک مراجعه کنیم. تا تست خون از شما گرفته شود. همراه با مکمل آهن ویتامین C مصرف کنید تا جذب آهن افزایش یابد. آهن با منابع گیاهی در باروری موثر است اما مصرف آهن که منبع حیوانی دارد تاثیری در سطح باروری ندارد.

14.از مصرف بیش از حد الکل خودداری کنید

مصرف الکل تاثیر منفی بر باروری دارد. اگرچه هنوز شواهد دقیقی مبنی بر مصرف الکل و سطح ناباروری وجود ندارد.

15. مکمل های طبیعی استفاده کنید

برخی مکمل های طبیعی خاص به ویژه در مطالعات حیوانی افزایش چشم گیر قدرت باروری را نشان دادند. همیشه قبل از مصرف مکمل های طبیعی با پزشک خود مشورت کنید.

از گرده ی زنبور عسل استفاده کنید: گرده ی زنبور عسل با بهبود ایمنی بدن سبب بالا رفتن قدرت باروری می شود. به خصوص در مردان با بالا بردن کیفیت اسپرم ها قدرت باروری بالاتر می رود.

ژله ی رویال : ژله ی رویال که توسط زنبورهای عسل ساخته می شود دارای آمینو اسید، لیپیدها، قندها، ویتامین ها، اسیدهای چرب، آهن و کلیسیم است.

سخن آخر

در مجموع، داشتن تغذیه ی سالم باعث ایجاد بدن سالم، سیستم ایمنی قوی و قدرت باروری بالا می شود. اگر می خواهید باردار شوید. حتما یک رژیم غذایی مناسب داشته باشید. اجازه ندهید که استرس و نگرانی شما را درگیر کند.در طول روز فعال باشید و ورزش کنید.

مقاله ی پیشنهادی :چگونه پسردار شویم ؟

منبع: https://www.healthline.com/nutrition/16-fertility-tips-to-get-pregnant

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا