تغذیهتناسب اندامسبک زندگیسلامت

رژیم غذایی 16:8 و مزایای آن

رژیم غذایی 16:8 چیست و چگونه عمل می کند؟

رژیم 16:8 یکی از محبوب ترین برنامه های رژیم غذایی بوده است که طی سالها دیده ایم. و البته علتش هم مشخص است و رژیم 8 ساعته نیز نامیده می شود. در این مقاله با رژیم غذایی 16:8 و مزایای آن بیشتر آشنا می شویم.

روشی آسان و ثابت برای روزه داری با روزهای از پیش تعیین شده است. مطالعات نشان داده است که روزه داری متناوب می تواند برای بدن و سلامت روان شما فایده داشته باشد. و همچنین ابزار بسیار قدرتمند برای کاهش وزن می باشد.

یکی از طرافداران معروف این برنامه ی غذایی جنیفر آنیستون معروف است که در مصاحبه ای با مجله ی تایمز گفت که طرفدار این نوع رژیم است. او گفت که به طور متناوب روزه داری می کند و صبح ها 16 ساعت غذای جامد نمی خورد.

رژیم غذایی 16:8 و مزایای آن
رژیم غذایی 16:8 و مزایای آن برای بدن

رژیم غذایی 16:8 و مزایای آن

نوعی روزه داری متناوب است که هر روز به دو قسمت تقسیم می شود 16 و 8 ساعت. به مدت 16 ساعت در روز شما چیزی جزء آب، قهوه و چای نمی نوشید. سپس برای 8 ساعت دیگر در روز می توانید وعده های غذایی و میان وعده های سبک بخورید. این 16 ساعت به نظر طولانی می آید. ولی این گونه نیست چرا که شما نیمی از آن را در خواب خواهید بود. به خصوص اگر خواب کافی داشته باشید.

مطالعه در این زمینه و میزان چربی سوزی آن ادامه دارد. این روزه داری رواج یافته است. در این نوع رژیم چون مدت زمان غذا خوردن محدود است. بنابراین بدن فرصت کافی برای چربی سوزی و پردازش غذا خواهد داشت.

رژیم 16:8 چگونه عمل می کند؟

رژیم 16:8 به صورت ساعتی کار می کند. بنابراین هرروز می توانید در یک بازه ی زمانی 8 ساعته غذا بخورید. و 16 ساعت باقیمانده را روزه بگیرید. در طول 8 ساعت غذا خوردن لازم نیست کالری خود را محدود کنید. تا زمانی که در چارچوب زمانی 8 ساعته سالم غذا بخورید کاهش وزن را مشاهده خواهید کرد.

کارشناسان می گویند که برنامه ی  16:8 رژیم غذایی به بدن ما این فرصت را می دهد تا مواد مغذی ذخیره شده در غذاها را پردازش کند. و کالری بسوزاند. تام جنان متخصص تغذیه و تناسب اندام توضیح می دهد. که رژیم 16:8  نوعی روزه داری متناوب است. که نتایج آن در مواردی ثابت شده است. در ادامه با رژیم غذایی 16:8 و مزایای آن بشتر آشنا خواهیم شد.

در رژیم غذایی 16:8 چه زمانی می توانیم غذا بخوریم؟

می توانید یک بازه ی زمانی 8 ساعته در روز برای خود انتخاب کنید. به عنوان مثال بین 10 صبح تا 6 عصر یا 11 صبح تا 8 شب. به علاوه شما می توانید چای و قهوه را درخارج از این ساعت نیز بنوشید . البته آب بیشتر توصیه می شود. بیشتر افراد این بازه ی زمانی را انتخاب می کنند.

تحقیقات نشان داده که بیشتر افراد بین ساعت 12 تا 8 بعد ازظهر را ترجیح می دهند. چون بیشتر افراد صبح ها گرسنه نیستند و شما نمی خواهید در طول شب کالری زیادی مصرف  کنید. و این به شما امکان می دهد ناهار و شام و همچنین یک وعده ی سالم بخورید.

در این رژیم غذایی چه چیزهایی می توانید بخورید

در این رژیم غذایی شما باید تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را در این 8 ساعت جا بدهید. و تعادل چربی و غذاهای تقویت کننده را برقرار کنید. هر روز سعی کنید گوشت بدون چربی، تخم مرغ ،لبنیات، سبزیجات، آجیل و لوبیا رادر رژیم خود بگنجانید.

در رژیم غذایی 16:8 به غذاهای زیر پایبند باشید

غلات کامل چون: برنج، جودوسر، جو، ماکارانی سبوس دار و کینوا شما را برای مدت بیشتری سیر نگه می دارد. پروتئین ها شامل گوشت، مرغ ، ماهی ، تخم مرغ، آجیل، دانه ها . میوه ها شامل سیب، موز، انواع توت ها، پرتقال و گلابی از نظر ویتامین ها مناسب هستند. سبزیجات شامل کلم بروکلی، سبزیجات برگ دار به ویژه برای اطمینان از اینکه فیبر کافی می خورید مفید هستند. چربی های سالم شامل روغن زیتون، نارگیل و آووکادوور .

دراین رژیم چقدر وزن کم می کنیم

برای کاهش وزن در این رژیم باید غذاهایی که مصرف می کنیم را با ورزش کردن مطابقت دهیم. اگر کار به درستی صورت گیرد. درطی ده هفته حدود 7 تا 11 پوند وزن کم خواهید کرد.

طبق مطالعات انجام شده کسی که بیش از 90 کیلو وزن داشته باشد. در مدت 10 هفته 5 درصد از کل وزن خود را از دست می دهد.

باعث سلامت قلب می شود

روزه داری منظم و طولانی از بروز نارسایی قلبی در بیماران جلوگیری می کند. حتی روزه داری فقط یک روز در ماه به سلامت قلب بسیار کمک می کند.

ریتم شبانه روزی منظم

ساعت داخلی بدن شما در طی 24 ساعته خستگی و هوشیاری شما را تنظیم می کند.

تحقیقات نشان می دهد که روزه داری متناوب ممکن است ریتم شبانه روزی بدن ما را تقویت کند. زیرا پرخوری می تواند سبب اختلال در خواب شود. بنابراین روزه داری زمان خواب ما تنظیم می کند.

روزه داری استرس را کاهش می دهد

رژیم 16:8 به کاهش سطح کورتیزول کمک می کند. و این به معنای استرس کمتر است. کسانی که این رژیم را امتحان کرده اند می گویند در ساعات روزه داری بهره وری آن ها بیشتر است. زیرا وقت کمتری را صرف غذا درست کردن می کنند. و استرس غذا پختن و  چه چیزی خوردن  را ندارند. و در عوض کارهای خود را انجام می دهند.

باید به یاد داشته باشید که شاید چیزی که برای شما مفید است برای ما نباشد. قبل از شروع هر برنامه غذایی بهتر است باپزشک عمومی مشورت کنید تا بهترین روش را پیش بگیرید و آسیب نبینید.

مقاله ی پیشنهادی: نوشیدنی های لاغر کننده ای که معجزه می کنند

منبع: https://www.goodto.com/wellbeing/diets-exercise/16-8-diet-plan-289305

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا