بارداری و زایمانزنان و مامایی

 میزان دقت بیبی چک ها

چقدر می توان به نتایج بیبی چک ها اطمینان حاصل کرد؟

در این مقاله می خواهیم با میزان دقت بیبی چک ها  آشنا شویم. انجام تست بارداری در خانه می تواند اعصاب خورد کن باشد. به خصوص اگر مطمئن نیستید که می توانید به نتایج آن اعتماد کنید یا خیر.

میزان دقت بیبی چک ها
میزان دقت بیبی چک ها بالاست

چه زمانی باید از بیبی چک ها استفاده کنیم؟

بسیاری از این شرکت های سازنده ی  تست های بارداری در منزل معتقد هستند، که میزان دقت بیبی چک ها بسیار زیاد است. دقیقا در اولین روز از دست رفتن قاعدگی یا حتی قبل از آن نتایج دقیق از بارداری شما می دهند. البته بهتر است تا از زمان قاعدگی چند روز بگذرد تا نتایج دقیق تر باشد.

چرا صبر کنید؟ چون اندکی پس از اتصال تخمک بارور شده به پوشش رحم ( لانه گزینی ) جفت تشکیل می شود. و هورمون گنادوتروپین را تولید می کند. این هورمون وارد جریان خون و ادرار شما می شود. در اوایل بارداری غلظت HCG به سرعت افزایش می یابد. هر روز میزان این هورمون 2 برابر می شود. اگر چند روز صبر کنید میزان HCG  به قدری بالا می رود که شناسایی بارداری به راحتی  اتفاق می افتد.

به خاطر داشته باشید که زمان تخمک گذاری هر ماه ممکن است متفاوت باشد. و تخمک بارور شده ممکن است در زمان های مختلف به دیواره ی رحم بچسبد.

مواردی که در بالا به آنها اشاره شد،  زمان تولید HCG و زمان تشخیص بارداری رامتفاوت کند. اگر پریودهای شما نامنظم باشد ممکن است زمان زایمان شما اشتباه محاسبه شود. اگر خیلی عجله دارید زودتر مطمئن شوید که باردار هستید یا خیر. می توانید سونوگرافی و تست خون انجام دهید .

انواع مختلفی از بیبی چک ها

در یک روش ادرار را در ظرف می ریزید. و قطره چکان کوچکی که داخل بیبی چک است را داخل این ظرف فرو می کنید. یا با یک قطره چکان از ادرار خود برمی دارید و داخل یک گودال کوچک که روی بیبی چک است چند قطره ادرار می ریزید. و این ناحیه که کاملا خیس شد ادامه نمی دهید. حدود 2 دقیقه صبر می کنید و نتایج را می خوانید.

اغلب علامت مثبت دو خط قرمز است که روی همین قسمت ظاهر می شود. اگر نتیجه منفی بود یک خط ظاهر می شود. اکثر بیبی چک ها یک نشانگر کنترل دارند که  اگراین نشان گر روی صفحه نمایان شود. یعنی تست را غلط انجام دادید. و باید یک تست دیگر را امتحان کنید. برخی از تست های بارداری در منزل حساسیت بیشتری نسبت به بقیه دارند. به عبارت دیگر میزان HCG مورد نیاز برای شناسایی نتیجه ی مثبت  بسیار کم است. همیشه به تاریخ انقضای این کیت ها توجه کنید .

میزان دقت بیبی چک ها

گرچه دقت این تست ها بالا است وبسیاری از این تست ها ادعا می کنند که 99 درصد دقیق هستند. آزمایشات بارداری در منزل توانایی تشخیص بارداری در زنانی که اخیرا یک قاعدگی را از دست داده اند ضعیف هستند. اگر تست منفی است ولی شما احساس می کنید باردار هستید. یک هفته بعد دوباره تست را تکرار کنید. ممکن است سطح HCG  هنوز خیلی پایین باشد .

برخی داروها می توانند میزان دقت بیبی چک ها را زیر سوال ببرند

داروهای باروری یا سایر داروهای حاوی HCG ممکن است در نتایج آزمایش بارداری در خانه اختلال ایجاد کنند. با این حال اکثر داروها از جمله آنتی بیوتیک ها و قرص های جلوگیری از بارداری تاثیری در نتایج این بیبی چک ها ندارند .

آیا یک نتیجه ی مثبت می تواند اشتباه باشد؟

گرچه این اتفاق خیلی نادر است اما شاید شما در حالی که باردار نیستید نتیجه ی مثبت دریافت کنید. این اتفاق زمانی رخ می دهد که تخمک شما بارور شده و لانه گزینی رخ داده است. ولی به سرعت سقط شده است. به این حالت حاملگی شیمیایی گفته می شود. یا با مصرف دارویی سطح HCG خون شما بالا رفته و نتیجه ی آزمایش مثبت شده است.

گاهی حاملگی خارج از رحم یا یائستگی یا مشکلاتی از این قبیل در نتایج خلل ایجاد می کنند.

آیا یک نتیجه ی منفی می تواند اشتباه باشد ؟

این حالت زمانی رخ می دهد که شما باردار هستید ولی تست نتیجه ی منفی را نشان می دهد. این بدین معناست که شما زود تست را انجام دهید و میزان HCG ادرار شما  به اندازه ی کافی بالا نرفته است.

بهترین کار این است که چند روز دیگر صبر کنید و آزمایش را تکرار کنید. اگر خیلی عجول هستید و نمی توانید صبر کنید باید آزمایش خون بدهید. برای این که نتایج دقیق تر باشد صبح اولین ادرار را تست کنید که غلیظت تر است .

براساس نتایج که از تست دریافت کردید قدم های زیر را بردارید

اگر تست شما مثبت باشد و خیلی نگران هستید که درست نباشد. بعد از دو روز تست دیگر بگیرید. اگر آن هم مثبت بود پس مطمئن باشید که باردار هستید.برای اینکه خیالتان راحت شود یک تست خون بدهید. و یا سونوگرافی انجام بدهید. و زود تر مراقبت های بارداری را شروع کنید . میزان دقت بیبی چک ها بالاست.

اگر تست منفی بود ولی شما هنوز پریود نشده باشید. چند روز بعد دوباره تست بگیرید. باید صبر کنید تا اگر باردار هستید HCG به میزان کافی بالا برود. اگر هنوز تست شما منفی است ولی پریود نشدید حتما به پزشک مراجعه کنید.و تست خون بدهید.

عوامل زیادی باعث قطع قاعدگی می شوند شامل : اختلالات تیروئید، کم وزن بودن، مشکلات تخمدان ، ورزش بیش از حد و استرس .

مقاله یپیشنهادی: سوالات رایج زنان بیش از بارداری

منبع: https://www.vierafertility.com/blog/understanding-sperm-motility-and-its-effects-on-fertility

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا