آرایش و زیباییسلامتمو

علل ریزش مو و درمان آن

چه چیزی باعث ریزش مو می شود؟

ریزش مو علت های مختلفی دارد که شما با دانستن علت می توانید به درمان آن بپردازید. شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که دچار ریزش مو یا طاسی در بخشی از سر خود شده باشید. اگر می خواهید علل ریزش مو و راه های درمان ریزش مو را بدانید این مقاله را تا آخر مطالعه کنید.

ریزش مو به شکل های زیر رخ می دهد:

به تدریج یا ناگهانی اتفاق می افتد، کم پشت شدن موها، گاهی موها خود به خود دوباره رشد می کنند، برای رشد مجدد نیاز به درمان دارد، برای جلوگیری از ریزش دائمی مو نیاز به مراقبت فوری دارد.

علل ریزش مو

علل ریزش مو و درمان آن
علل ریزش مو و درمان آن

ریزش موی ارثی

یکی از شایع ترین علل ریزش مو علت موروثی است. که هم زنان و هم مردان به آن مبتلا می شوند. در مردان به آن ریزش مو با الگوی مردانه می گویند. زنان دچار ریزش موی الگوی زنانه می شوند. صرف نظر از اینکه در مردان یا زنان ایجاد شود، اصطلاح پزشکی آلوپسی آندروژنیک گفته می شود.

مهم نیست از چه اصطلاحی استفاده می‌کنید. ریزش موی ارثی به این معنی است که ژن‌هایی را به ارث برده‌اید که باعث می‌شوند فولیکول‌های موی شما کوچک شوند. و در نهایت رشد مو متوقف می شود. این اتفاق شاید در اوایل نوجوانی رخ بدهد ولی اغلب با شروع دوره ی میان سالی رخ می دهد.

در زنان، اولین علامت قابل توجه ریزش موی ارثی معمولاً نازک شدن کلی یا کم پشت شدن بخشی از موهاست.

هنگامی که یک مرد ریزش موی ارثی دارد، اولین علامت اغلب عقب رفتن خط مو یا نقطه طاسی در بالای سر او است.

در این نوع ریزش مو امکان رشد مجدد وجود دارد؟

بله، درمان می تواند به توقف یا کاهش ریزش مو کمک کند. همچنین ممکن است سبب رشد مجدد موها شود. هرچه درمان زودتر شروع شود، بهتر عمل می کند. بدون درمان، ریزش مو ادامه پیدا خواهد کرد.

افزایش سن

یکی دیگر از علل ریزش مو افزایش سن است. بیشتر مردم متوجه ریزش مو می شوند زیرا رشد مو کند می شود. در برخی مواقع، فولیکول های مو رشد مو را متوقف می کنند، که باعث نازک شدن موهای سر ما می شود. موها نیز شروع به از دست دادن رنگ خود می کنند. خط موی زنان به طور طبیعی شروع به کاهش می کند.

 آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

بله، درمان زود هنگام به برخی از افراد کمک می کند موهای خود را دوباره رشد دهند.

آلوپسی آره آرتا

آلوپسی آره آتا بیماری است که زمانی ایجاد می شود که سیستم ایمنی بدن به فولیکول های مو حمله می کند و باعث ریزش مو می شود. شما می توانید موهای خود را در هر جایی از بدن خود از جمله پوست سر، داخل بینی و گوش خود از دست بدهید. برخی از افراد مژه یا ابروهای خود را نیز از دست می دهند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

بله. اگر موهای شما به خودی خود رشد نکنند، درمان ممکن است به تحریک رشد مجدد کمک کند.

درمان سرطان

یکی دیگر از علل ریزش مو درمان سرطان با شیمی درمانی است. اگر شیمی درمانی دریافت می کنید یا پرتودرمانی برای سر یا گردن خود دارید، ممکن است طی چند هفته پس از شروع درمان، تمام (یا بیشتر) موهای خود را از دست بدهید.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

بله. موها معمولاً در عرض چند ماه پس از اتمام شیمی درمانی یا پرتودرمانی در سر یا گردن شروع به رشد می کنند. متخصصان پوست می توانند دارویی را برای کمک به رشد سریعتر مو ارائه دهند. می توانید از کلاه خنک کننده قبل، در طول و بعد از هر جلسه شیمی درمانی استفاده کنید که به جلوگیری از ریزش مو کمک می کند.

زایمان، بیماری یا سایر عوامل استرس زا

یکی دیگر ازعلل ریزش مو زایمان و شیردهی است. چند ماه پس از زایمان، بهبودی پس از یک بیماری یا انجام عمل جراحی، ممکن است موهای بیشتری را در برس یا بالش خود مشاهده کنید. این همچنین می تواند پس از یک دوره استرس زا در زندگی شما، مانند طلاق یا مرگ یکی از عزیزان رخ دهد.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

اگر استرس متوقف شود، بدن شما دوباره تنظیم می شود و ریزش بیش از حد متوقف می شود. هنگامی که ریزش متوقف می شود، اکثر افراد می بینند که موهای آنها طی 6 تا 9 ماه بعد به حالت طبیعی برمی گردد.

مراقبت از مو

اگر دائم موهای خود را رنگ، اتو ، سشوار و یا فر کنید، ممکن است به موهای خود آسیب بزنید. با گذشت زمان، این آسیب می تواند منجر به ریزش مو شود. داغی بیش از حد هنگام صاف کردن یا سشوار به موها آسیب جدی می زند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

شما می توانید نحوه ی مراقبت از موهای خود را تغییر دهید که می تواند از ریزش مو جلوگیری کند. هنگامی که به فولیکول مو آسیب می رسانید، مو نمی تواند از آن فولیکول رشد کند. داشتن فولیکول های آسیب دیده به مرور باعث ایجاد لکه های طاسی دائمی می شود.

مدل مو

اگر دائم موهای خود را محکم می بندید یا می کشید این عمل خود می‌تواند منجر به ریزش موی دائمی شود. نام پزشکی این بیماری آلوپسی کششی است.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

خیر با ایجاد تغییراتی می توانید از ریزش مو جلوگیری کنید.

عدم تعادل هورمونی

یکی از علل شایع این عدم تعادل، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) است. به همراه سایر علائم و نشانه‌ها، که می‌تواند شامل ریزش مو باشد، منجر به کیست در تخمدان‌های زن می‌شود. قطع برخی از انواع قرص های ضد بارداری می تواند باعث عدم تعادل هورمونی موقت شود. زنانی که دچار عدم تعادل هورمونی می شوند می توانند موهای نازک و کم پشت روی سر خود داشته باشند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

درمان ممکن است کمک کند. و سبب درمان ریزش مو شود.

عفونت پوست سر

عفونت پوست سر می تواند منجر به پوسته پوسته شدن و گاهی اوقات مناطق ملتهب روی پوست سر شما شود. ممکن است نقاط سیاه و کوچکی را روی پوست سر خود مشاهده کنید. اینها در واقع تکه های مو هستند. برخی افراد دچار لکه طاسی می شوند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

بله، درمان می تواند عفونت را از بین ببرد. پس از رفع عفونت، موها تمایل به رشد دارند.

مصرف برخی از دارو

یکی از عوارض جانبی احتمالی برخی داروها ریزش مو است. اگر فکر می کنید دارویی باعث ریزش موی شما می شود، از دکتری که آن را تجویز کرده است بپرسید که آیا ریزش مو یک عارضه جانبی احتمالی است یا خیر. ضروری است که قبل از صحبت با پزشک، مصرف دارو را قطع نکنید. قطع ناگهانی برخی از داروها می تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

بله.

پسوریازیس پوست سر

بسیاری از افرادی که پسوریازیس پلاکی دارند در برخی مواقع به پسوریازیس روی پوست سر خود مبتلا می شوند. این می تواند منجر به ریزش مو شود.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

پس از از بین رفتن پسوریازیس پوست سر، موها دوباره رشد می کنند، اما این عمل زمان بر است. با پیروی از نکات متخصص پوست، ممکن است بتوانید از ریزش مو جلوگیری کنید. و باعث درمان ریزش مو شوید.

کشیدن موها

برخی از افراد اغلب برای کاهش استرس موهای خود را می کشند. اغلب این افراد به طور ناخودآگاه این کار می کنند. و این عمل به یک عادت برای آنها تبدیل شده است. اصطلاح پزشکی برای این تریکوتیلومانیا است.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

اگر فولیکول های مو را از بین نرفته باشد بله. برای رشد مجدد موهایتان، باید کشیدن آن را متوقف کنید.

آلوپسی اسکار

این وضعیت زمانی ایجاد می شود که التهاب، فولیکول های مو را از بین می برد. پس از تخریب فولیکول، مو نمی تواند  رشد کند. شرایط مختلف می تواند باعث این امر شود. نام پزشکی این گروه از بیماری ها آلوپسی سیکاتریسیال است.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

هنگامی که یک فولیکول مو از بین می رود، نمی تواند یک مو را دوباره رشد دهد. تشخیص زودهنگام این بیماری می تواند از ریزش بیشتر مو جلوگیری کند.

عفونت مقاربتی

در صورت عدم درمان، عفونت مقاربتی (STI) می تواند منجر به ریزش مو شود. سیفلیس یک بیماری مقاربتی است. در صورت عدم درمان، سیفلیس می تواند باعث ریزش موی تکه تکه در پوست سر، ابروها، ریش و جاهای دیگر شود. سایر بیماری های مقاربتی نیز می توانند باعث ریزش مو شوند.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

پس از درمان STI، موها اغلب شروع به رشد مجدد می کنند. وسبب  درمان ریزش مو می شود.

بیماری تیرویید

اگر مشکل تیروئید دارید ممکن است موهایتان کم پشت شود. برخی از افراد هنگام برس زدن متوجه می شوند که موهایشان به صورت دسته ای بیرون می آید.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

بله، درمان بیماری تیروئید می تواند باعث درمان ریزش مو شود.

بیوتین، آهن، پروتئین یا روی بسیار کم

اگر یک یا چند مورد از اینها را به اندازه کافی دریافت نکنید، ممکن است ریزش موی قابل توجهی داشته باشید.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

بله. هنگامی که بدن شما به اندازه کافی مواد مغذی از دست رفته را دریافت کند،سبب درمان ریزش مو می شود.

سم

مسموم شدن به طور آهسته می تواند منجر به ریزش مو شود. سمومی که می توانند باعث ریزش مو شوند عبارتند از آرسنیک، تالیم، جیوه و لیتیوم. اگر مقدار زیادی وارفارین را که در سموم موش وجود دارد مصرف کنید، می تواند باعث ریزش مو نیز شود. مصرف مقادیر زیاد ویتامین A یا سلنیوم نیز سمی است و می تواند باعث ریزش مو شود.

آیا رشد مجدد امکان پذیر است؟

بله، زمانی که دیگر در معرض سم نباشید، موها دوباره رشد می کنند.

 

 

مقاله ی پیشنهادی: روش های درمانی سفید شدن موها

منبع: https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/causes/18-causes

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا