بیماری هاپوستسلامت

راه های درمان ترک پا و علل ایجاد آن

درمان های خانگی و پزشکی رفع ترک پاشنه پا

ترک پاشنه پا که به آن شقاق پاشنه نیز می گویند، یک بیماری شایع پا است که می تواند باعث ناراحتی یا حتی درد شود. این ترک ها ناشی از خشکی پوست هستند که گاهی با پینه های زرد یا قهوه ای در اطراف لبه پاشنه همراه هستند. علل مختلفی برای ایجاد ترک پاشنه پا وجود دارد که مورد بررسی قرار خواهیم داد. راه های درمان ترک پا شامل درمان های خانگی و پزشکی است که در ادامه به آن می پردازیم.

اغلب، تنها مشکل پاشنه های ترک خورده ظاهر آنهاست. با این حال، در برخی موارد، اگر ترک ها عفونی شوند، شرایط می تواند شدید شود. بر اساس ارزیابی ملی سلامت پا در سال 2012، 20 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده دچار ترک خوردگی پوست در پاهای خود شده اند. زنان 50 درصد بیشتر از مردان این بیماری را گزارش کردند.

اگر ترک‌های پاشنه پا عمیق باشند، ممکن است دردناک باشند و گاهی اوقات ممکن است خونریزی کنند. افراد در صورت احساس درد، قرمزی، تورم یا درد شدید در هر ناحیه از پا برای بیش از چند روز باید به پزشک مراجعه کنند.

علل ایجاد ترک پاشنه پا و راه
علل ایجاد ترک پاشنه پا و راه های درمان

راه های درمان خانگی ترک پا

درمان های مرطوب کننده به شکل کرم، لوسیون و پماد می تواند به حفظ رطوبت در پوست کمک کند. این کار ممکن است از خشک شدن و ترک خوردن پوست جلوگیری کند. درمان های مرطوب کننده همچنین می توانند به ترمیم پوستی که قبلاً ترک خورده است کمک کند. در موارد خفیف ترک پاشنه پا، مرطوب کردن دو یا سه بار در روز ممکن است مشکل را برطرف کند. مالیدن هر پینه به آرامی با سنگ پا و استفاده از مرطوب کننده نیز می تواند کمک کننده باشد. با این حال، مراقب باشید که از سنگ پا زیاده روی نکنید، زیرا می تواند باعث بدتر شدن ترک خوردگی پاشنه پا شود.

اقدامات زیربه درمان ترک پاشنه پا کمک می کند

 

استفاده از مرطوب کننده

یکی از راه های درمان ترک پا استفاده از نرم کننده است. نرم کننده یا مرطوب کننده ها به پوست نفوذ کرده و از دست دادن آب را کاهش می دهند. آنها شکاف بین پوسته های پوستی را پر می کنند که باعث می شود پوست صاف، نرم و انعطاف پذیر شود. آنها به کاهش از دست دادن آب در پوست کمک می کنند. مرطوب کننده ها به لایه بیرونی پوست نفوذ می کنند، آب را از هوا جذب می کنند و رطوبت را حفظ می کنند. آنها همچنین به افزایش ظرفیت آب پوست کمک می کنند. در شرایط خشک، مرطوب کننده ها ممکن است رطوبت را از لایه های پایینی پوست جذب کنند. این ممکن است به طور کلی منجر به کم آبی بیشتر پوست شود. ترکیب یک مرطوب کننده با یک انسداد ممکن است به آب بندی رطوبت کمک کند.

 استفاده از یک مرطوب کننده انسدادی

آن هنگامی که نرم کننده یا مرطوب کننده جذب شد، افراد می توانند یک لایه ضخیم از یک مرطوب کننده انسدادی را درست قبل از خواب روی آن بمالند تا رطوبت را در خود نگه دارد. مرطوب کننده های انسدادی رطوبت پوست را در یک لایه نازک می پوشانند که از تبخیر رطوبت از بیرونی ترین لایه پوست جلوگیری می کند. نمونه هایی از مرطوب کننده های انسدادی عبارتند از: وازلین، لانولین،روغن معدنی،سیلیکون ها مانند دایمتیکون و ژل پترولیوم به عنوان موثرترین مرطوب کننده انسدادی در نظر گرفته می شود که از دست دادن آب از پوست بیرونی را تا بیش از 98 درصد کاهش می دهد. اگرچه انسدادها برای حفظ رطوبت به خوبی عمل می کنند، اما می توانند چرب، چسبنده و کثیف به نظر برسند.

 استفاده از جوراب 100 درصد نخی در رختخواب

یکی دیگر از راه های درمان ترک پا استفاده از جوراب های 100 درصد نخی در رختخواب پس از ژل نفتی روی پاشنه پا است . این کار مزایای بسیاری دارد از جمله: رطوبت را در خود نگه می دارد، اجازه می دهد پوست پاشنه نفس بکشد، از لکه شدن ملحفه ها جلوگیری می کند و پس از چند روز تکرار این روتین، پوست پاشنه پا باید نرم می شود.

 استفاده از کراتولیتیک روی پوست پاشنه پا

هنگامی که پوست پاشنه ضخیم است، استفاده از کراتولیتیک ممکن است به نازک شدن آن و همچنین سایر درمان ها کمک کند. کراتولیتیک ها عواملی هستند که پوست ضخیم شده را نازک می کنند، باعث شل شدن لایه بیرونی پوست می شوند و به حذف سلول های مرده پوست کمک می کنند. این فرآیند به پوست اجازه می دهد تا رطوبت بیشتری را حفظ کند. نمونه هایی از کراتولیتیک ها عبارتند از: آلفا هیدروکسی اسیدها مانند اسید لاکتیک و اسید گلیکولیک. محصولاتی که حاوی کراتولیتیک و مرطوب کننده هستند ممکن است مفیدتر باشند. به عنوان مثال، اوره هم کراتولیتیک و هم مرطوب کننده است که پوست خشک، ترک خورده و ضخیم شده را مرطوب کرده و از بین می برد.. پوست ضخیم شده را به آرامی با سنگ پا مالش دهید.

 استفاده از سنگ پا

یکی از موثرترین راه های درمان ترک پا استفاده از سنگ پا است. زمانی که پوست مرطوب شد، سنگ پا به کاهش ضخامت پوست سخت و پینه ای کمک می کند. افراد مبتلا به دیابت یا نوروپاتی نباید از سنگ پا استفاده کنند و در عوض باید به متخصص پوست یا متخصص پا مراجعه کنند.

 استفاده از بانداژ مایع

برای پوشاندن پوست پاشنه که ترک خورده است، می توان از بانداژ مایع، ژل یا اسپری استفاده کرد. این ممکن است یک لایه محافظ بر روی ترک ها ایجاد کند، به کاهش درد کمک کند، آلودگی و میکروب ها را به زخم ها متوقف کند و به بهبود سریع تر کمک کند. اگر پاشنه پاهایتان به شدت ترک خورده است یا اگر خوددرمانی بعد از یک هفته باعث بهبود ترک پاشنه پا نشد، افراد باید به متخصص پا یا متخصص پوست مراجعه کنند.

راه های پزشکی درمان ترک پا

در موارد شدید ترک پاشنه، یا در صورت نیاز به مراقبت های پزشکی، پزشک ممکن است: پوست مرده را از بین ببرد. نرم کننده یا حذف کننده قوی تر را تجویز کند. برای مهر و موم کردن ترک ها از چسب پزشکی استفاده کند. در صورت وجود عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند. پاشنه پا را با پانسمان یا بانداژ می ببندد و درج کفش، پد پاشنه یا فنجان پاشنه را توصیه می کند. گاهی پزشک به بیمار کمک می کند نحوه راه رفتن خود را تغییر دهد.

علل ایجاد ترک پاشنه پا

پاشنه های ترک خورده ممکن است به دلیل چاقی، کفش های نامناسب یا ایستادن طولانی مدت ایجاد شود. پوست خشک معمولا باعث ترک پاشنه پا می شود. هنگامی که وزن و فشار به پد چربی زیر پاشنه پا وارد می شود، پوست به طرفین کشیده می شود. اگر پوست فاقد رطوبت باشد، سفت، کشش کمتر و مستعد ترک خوردن می شود.

علل دیگر ایجاد ترک پا: ایستادن برای مدت طولانی، به ویژه روی کفپوش های سخت، چاقی، کفش های پشت باز،کفش های نامناسب، راه رفتن ضعیف،هوای خشک و سرد.

عوامل خطر

برخی از بیماری‌ها باعث می‌شوند که افراد پوست خشکی داشته باشند و خطر ترک پاشنه پا بیشتر شود. این شامل: چاقی، دیابت، پسوریازیس،اگزما ،کف پای صاف، عفونت های قارچی، خار پاشنه،کم کاری تیروئید، سندرم شوگرندرماتوز کف پا نوجوانان.

 مقاله ی پیشنهادی: مزایا و معایب مصرف وازلین روی صورت

منبع: https://www.medicalnewstoday.com/articles/316572#causes

5/5 - (5 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا