روانشناسیسلامتکودکانمادر و کودک

علل جویدن ناخن در کودکان و روش های درمان

چرا بچه ها ناخن های خود را می جویند و راهکارهای درمانی چیست؟

در این مقاله می خواهیم با علل جویدن ناخن در کودکان و روش های درمان آن بیشتر آشنا شویم. کودک شما ممکن است به دلایل مختلف ناخن های خود را بجود. کنجکاوی، کسل بودن، استرس، عادت و یا تقلید.

جویدن ناخن رایج ترین عادت عصبی است. عادات عصبی شامل: مکیدن انگشت شست، ور رفتن با بینی، پیچ دادن یا کشیدن موها و دندان قروچه است. ممکن است این عادات تا بزرگسالی ادامه یابد. در مقالات بعدی راجع به دیگر عادات عصبی گفت و گو خواهیم کرد.

فرآیند بزرگ شدن می تواند کودکان را مضطرب کند. بسیاری از این تنش ها و فشارها برای والدین ملموس هستند. اگر کودک شما دائم خودش را گاز می گیرد بدون اینکه به خود آسیب برساند. مثلا زمانی که تلویزیون تماشا می کند این اتفاق به طور ناخودآگاه می افتد.، یا اگر در واکنش به موقعیت های خاص تمایل به گاز گرفتن دارد. حتما در آن موقعیت دچار استرس می شود. شما خونسردی خود را حفظ کنید. و واکنش شدید نشان ندهید.

به احتمال زیاد این مساله کم کم رفع می شود. اما اگر ادامه دار بود و حل نشد. راه هایی برای ترک این عادت وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

علل جویدن ناخن در کودکان و روش های درمان
علل جویدن ناخن در کودکان و روش های درمان جویدن ناخن در کودکان

علل جویدن ناخن در کودکان و روش های درمان جویدن ناخن در کودکان؟

نگرانی های او را برطرف کنید. جانیس کیسر، یک مشاور کودک، ​​نویسنده کتاب تبدیل شدن به والدینی که می خواهید باشید. می گوید: “واکنش اولیه ما هنگامی که کودکان کار بدی انجام می دهند. این است که آرام باشیم و خونسردی خود را حفظ کنیم”. اما قبل از اینکه بتوانید این کار را انجام دهید، ضروری است که علت این رفتار کودک را پیدا کنید. و سعی کنید آن را رفع کنید تا کودک به طور خود به خود عادتش را ترک کند.

علل جویدن ناخن در کودکان

مثلا  طلاق در خانواده ، مدرسه ی جدید یا کلاس جدید می تواند علت عصبی شدن کودک شود. سعی کنید به او کمک کنید تا در مورد نگرانی هایش صحبت کند. البته گفتن این امر برای اکثر بچه ها راحت تر از انجام آن است. مثلا به کودک بگویید که داری ناخن هایت را تیز می کنی عزیزم؟ اگر با آرامش با او گفت و گو کنید.  ممکن است مجبور شود واقعیت را به شما بگوید و علت مضطرب شدنش را بازگو کند.

روش های درمان جویدن ناخن در کودکان چیست ؟

ناله و تنبیه نکنید. مانند سایر عادات عصبی، ناخن جویدن ناخودآگاه است. پس بدانید که جویدن ناخن دست خودش نیست و کاملا غیر ارادی است. گاهی فرزند شما حتی نمی داند که این کار را انجام می دهد. پس نق زدن و تنبیه استراتژی های کاملاً بی فایده ای هستند.

ترک عادت برای ما بزرگسالان نیز کار دشواری است. اگر این عادت واقعاً شما را آزار می دهد و شما رفتار وسواس گونه نشان می دهید. احتمالا نتیجه ی معکوس خواهید گرفت. فرزند شما اضطرابش چند برابر می شود. چرا که وقتی به خود می آید و شما دعوایش می کنید تازه متوجه می شود که درحال جویدن ناخن بوده است. پس وسواس را کنار بگذارید. تا جایی که می توانید تحریک خود را خفه کنید. اگر می خواهید اضطراب فرزندتان چند برابر نشود باید بر اعصاب خود مسلط باشید. با خود بگویید اصلا دست خودش نیست . او که قصد ندارد من را عصبانی کند.

درمان جویدن ناخن در کودکان چیست ؟

اگر جویدن ناخن فرزند شما بیش از حد نیست. و اگر به خودش آسیب نمیزند . سعی کنید دائم ناخن هایش را کوتاه کنید تا چیزی برای جویدن باقی نماند.  گوش زد کنید که دستانش تمیز باشد و آنها را بشوید تا بیمار نشود.

بدانید که اگر به او فشار آورید که دست از کار بکشد. فقط به استرس او می افزایید و  رفتارش را تشدید می کنید. احتمالاً نمی تواند کار زیادی در مورد آن انجام دهد.

مانند سایر عادات عصبی، ناخن جویدن ناخودآگاه است. باید حواسش را معطوف به چیزی که علاقه دارد کنید تا کم کم این عادت را ترک کند. خوراکی های ریز به او بدهید تا مشغول خوردن شود و ناخن هایش را فراموش کند.

چگونه به فرزندم کمک کنم تا جویدن ناخن را فراموش کند

هرگونه مداخله مستقیم از طرف شما مانند فلفل زدن روی ناخن هایش مجازات محسوب می شود. خواه شما اینطور بدانید یا نه. به طور کلی هرچه کمتر جنجال راه بیاندازید و سر و صدا کنید. این عادت بی سر و صدا از ذهن کودک شما می افتد.

فرزند شما کودکی بیش نیست و نیاز به حمایت شما دارد. اگر برای ترک عادت تنبه اش کنید او حس بدی به شما پیدا می کند. چرا که این عادات ناخودآگاه هستند. و آنها عمدا این کار را نمی کنند.حتما با کودک صحبت کنید و مضرات این کار را برایش توضیح دهید. احساس کودک را بپرسید و اجازه دهید احساسش را به طور کامل شرح دهد. در مورد ترک عادات صحبت کنید. با کودک خود در مورد عادات عصبی و نحوه ترک آنها صحبت کنید.

یک کتاب خوب در این باره برایش بخوانید. به او بگویید که درکش می کنید و می دانید که این کار را عمدا نمی کند. اجازه دهید به شما اعتماد کافی پیدا کند.

بهترین روش درمان جویدن ناخن در کودکان

در مرحله بعد، تصمیم بگیرید که چگونه باید در برنامه ترک او مشارکت داشته باشید. آیا او می خواهد شما در هنگام غفلت به او یادآوری کنید یا خیر؟ بچه های بزرگتر، مشارکت والدین را کمتر ترجیح می دهند. با هم یک رمز کوچک بگذارید تا در هنگام فراموشی به آن اشاره کنید.

برخی از کودکان از یادآوری های فیزیکی که توجه آنها را به عادت در همان لحظه جلب می کند، استفاده می کنند. این گزینه تا زمانی مفید است که فرزند شما آن را امتحان کند. اگر نه، فقط در نظرش مجازات محسوب می شود. مجازات برای کارهای غیر ارادی منصفانه نیست.

نوار چسب روی نوک انگشتانش یا رنگ آمیزی ناخن هایش با چند لایه لاک ناخن مفید است تا از گاز گرفتن امتناع کند. گاهی کودک خودش از شما می خواهد که برای ترک عادت کمکش کنید.  مطمئن شوید که او فرصت کافی برای دویدن و بازی در خارج از منزل دارد. می توانید آنها را درکلاس هنری ثبت نام کنید . هنر و کار با دست سرگرمش می کند. یادگیری نواختن یک ساز موسیقی می تواند بسیار مفید باشد.

چه زمانی نگران ناخن جویدن باشید

در موارد نادر، جویدن ناخن شدید می تواند نشانه اضطراب بیش از حد باشد. اگر ناخن جویدن نوک انگشتانش را دردناک یا خونین می کند. اگر رفتارهای نگران کننده دیگری نیز انجام می دهد یا اگر خوب نمی خوابد، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین اگر عادت جویدن ناخن فرزند شما ناگهان ظاهر شد و به سرعت افزایش یافت، با پزشک مشورت کنید. در هر صورت ، مشاوره حرفه ای حتما مفید خواهد بود.    

مقاله ی پیشنهادی: لکنت زبان در کودکان و روش های درمان آن

منبع: https://www.babycenter.com/child/behavior/nail-biting-why-it-happens-and-what-to-do-about-it_66590

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا