بارداری و زایمانبیماری هاتغذیهسلامت

یبوست در دوران بارداری

درمان یبوست در دوران بارداری

یبوست یک بخش شایع و ناخوشایند بارداری است. اما تغییرات ساده و ساده ای در سبک زندگی وجود دارد که می توانید برای تسکین ایجاد کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند داروهایی را توصیه کند که ممکن است کمک کننده باشند. معمولاً علائم شما پس از زایمان برطرف می شود. یکی از این علائم یبوست در دوران بارداری است.

یبوست در دوران بارداری

یبوست در دوران بارداری چیست؟

داشتن یبوست به این معنی است که شما در حال مبارزه با مدفوع یا اجابت مزاج هستید. زمانی اتفاق می‌افتد که غذایی که بدن شما دیگر به آن نیاز ندارد (ضایعات) به جای اینکه به عنوان مدفوع خارج شود، در قسمت تحتانی دستگاه گوارش (روده) سفت می‌شود. اکثر مردم قبلاً تجربه ناخوشایند یبوست را داشته اند، اما زمانی که باردار هستید شایع تر است. تغییرات هورمونی در بدن شما که بارداری را ممکن می کند، می تواند شانس شما را برای یبوست افزایش دهد.

یبوست در دوران بارداری از چه زمانی شروع می شود؟

هنگامی که سطح هورمون در بدن برای حمایت از بارداری شما افزایش می یابد، ممکن است احساس یبوست کنید. تغییرات ممکن است در اوایل ماه دوم یا سوم سه ماهه اول شما اتفاق بیفتد.

حدود 16 تا 39 درصد از افراد در دوره ای از بارداری دچار یبوست می شوند. به احتمال زیاد در سه ماهه سوم بارداری، زمانی که جنین سنگین تر است و بیشترین فشار را به روده شما وارد می کند، دچار یبوست می شوید. یبوست ممکن است در هر  سه ماهه بارداری اتفاق بیفتد. گاهی اوقات، تا سه ماه پس از تولد نوزاد همچنان یبوست دارید.

علت یبوست در بارداری چیست؟

تغییرات هورمونی در بدن شما در دوران بارداری و عادات روزانه شما می تواند شانس ابتلا به یبوست را افزایش دهد. علل یبوست در دوران بارداری عبارتند از:

بالا رفتن سطح پروژسترون

بدن شما در دوران بارداری هورمون پروژسترون بیشتری تولید می کند. پروژسترون روده‌های شما را شل می‌کند، به طوری که برای فشار دادن مواد زائد از بدن شما به سختی کار می‌کنند. این کندی به بدن شما زمان بیشتری برای جذب مواد مغذی و آب از غذایی که می خورید می دهد. هر چه مدت زمان بیشتری غذا در روده شما باقی بماند، روده بزرگ (کولون) زمان بیشتری برای جذب رطوبت از آن دارد. وقتی می‌خواهید مدفوع کنید، ضایعات خشک می‌شوند و به سختی دفع می‌شوند.

جنین

رشد جنین رحم شما را سنگین تر می کند. این وزن اضافی می تواند فشار بیشتری بر روده شما وارد کند و خروج مواد زائد از بدن را دشوارتر کند.

آهن حاصل از ویتامین دوران بارداری

آهنی که از ویتامین دوران بارداری خود دریافت می کنید به بدن شما کمک می کند تا خون مورد نیاز برای گردش اکسیژن در سراسر بدن شما و جنین را بسازد. اگرچه آهن بیش از حد می تواند تجزیه غذا را برای باکتری های موجود در روده دشوارتر کند.

کم آبی

ننوشیدن آب کافی برای نرم کردن مواد زائد گیر کرده در روده، مشکل را بدتر می کند. ضایعات می توانند جمع شوند و باعث یبوست شوند.

سبک زندگی

رژیم غذایی شما، میزان مایعاتی که در روز می نوشید و میزان ورزش، همگی در ایجاد یبوست نقش دارند. اکثر افرادی که باردار هستند فیبر کافی نمی خورند، آب کافی نمی نوشند یا ورزش کافی برای کمک به سیستم گوارشی خود برای دفع مواد زائد از بدن ندارند.

علائم یبوست چیست؟

رها کردن مدفوع رضایت بخش است. احساس یبوست دقیقا برعکس است. می توانید بگویید که یبوست دارید زمانی که شما فقط می توانید چند بار در هفته مدفوع کنید. فشار می آورید تا مدفوع کنید و شکم شما متورم و پر از نفخ است. هنگامی که مدفوع می کنید، مدفوع شما برآمده و سفت است. آنها آنقدر خشک هستند که عبور از روده را دردناک می کنند. گاهی اوقات یبوست منجر به هموروئید و شقاق مقعدی یا بدتر شدن آن می شود. مانند یبوست، هر دو بیماری در دوران بارداری شایع هستند.

یبوست در دوران بارداری چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است از شما بپرسد که چقدر مدفوع می کنید و مدفوع شما چگونه است. سؤالات دیگر در مورد عادات روزانه شما می تواند به ارائه دهنده شما کمک کند تا بفهمد چه چیزی احتمالاً باعث یبوست شما می شود یا آن را بدتر می کند. ارائه دهنده شما ممکن است بپرسد. رژیم غذایی شما چگونه است و هر روز چقدر الکل می نوشید. اگر ورزش می کنید یا فعالیت بدنی کافی دارید. چه داروها یا مکمل هایی مصرف می کنید.

چگونه یبوست در دوران بارداری را برطرف کنیم؟

شما نمی توانید جلوی هورمون های بارداری را بگیرید که دفع مدفوع را برای شما سخت تر می کنند. اما می توانید تغییرات دیگری ایجاد کنید که می تواند کمک کند. هر روز 25 تا 30 گرم غذاهای غنی از فیبر بخورید. نادیده گرفتن توصیه های بهداشتی که خیلی ساده به نظر می رسند، آسان است، مانند “فقط درست غذا بخورید”. اما فیبر واقعا می تواند کمک کند. فیبر مدفوع شما را نرم می کند تا راحت تر دفع شود. شما می توانید فیبر را از میوه ها، سبزیجات، غلات کامل، لوبیا، نخود و عدس دریافت کنید.

برای اندازه گیری مقدار گرمی که از غذاهایی که می خورید، وقت بگذارید. اگر یبوست دارید، به احتمال زیاد فیبر کافی نمی خورید. هر روز هشت تا 12 فنجان آب بنوشید. این تفکر را نادیده بگیرید که می گوید فقط به هشت فنجان آب در روز نیاز دارید. هشت فنجان حداقل مقدار در دوران بارداری است.  برای حمایت از بارداری و نرم شدن مدفوع به مایعات بیشتری نسبت به معمول نیاز دارید. آب بهترین است، اما اگر طرفدار آن نیستید، نوشیدنی های دیگر را امتحان کنید.

شیر کم چرب، اسموتی ها، چای و آب میوه های بدون قند افزودنی گزینه های خوبی هستند. 20 تا 30 دقیقه ورزش متوسط ​​را سه بار در هفته انجام دهید: زمانی که باردار هستید کمتر حرکت کنید. شما وزن اضافی حمل می کنید بارداری می تواند به ناحیه لگن و مفاصل فشار وارد کند که ممکن است حرکت در اطراف را سخت کند. اما اگر یبوست دارید، نشستن برای روده شما خوب نیست. با پزشک خود در مورد تمریناتی که برای شما بی خطر هستند و باعث تحریک عضلات روده شما می شوند صحبت کنید.

در دوران بارداری چه داروهایی برای رفع یبوست مصرف کنم؟

پزشک ممکن است یک ملین یا مکمل فیبر تجویز کند که می‌تواند کمک کند. با این حال، همیشه قبل از مصرف هر گونه ملین یا مکمل با پزشک خود مشورت کنید. همه آنها از نظر ایمنی و اثربخشی در دوران بارداری آزمایش نشده اند. از داروهای خانگی برای یبوست مانند روغن کرچک یا روغن معدنی خودداری کنید، مگر اینکه پزشک شما مصرف آنها را به شما توصیه کند.

چگونه می توانم خطر ابتلا به یبوست را در دوران بارداری کاهش دهم؟

شما می توانید با انجام همان کارهایی که برای مدیریت یبوست انجام می دهید، خطر ابتلا به یبوست را کاهش دهید. به مقدار فیبری که می خورید و مایعاتی که می نوشید توجه کنید. تمریناتی را برنامه ریزی کنید که برای شما قابل انجام است. پیاده روی، شنا، یوگا، پیلاتس و ایروبیک سبک همگی گزینه های خوبی برای فعال نگه داشتن روده شما هستند.

پس از بارداری

پس از اینکه نوزاد خود را به دنیا آوردید و سطح هورمون های شما شروع به بازگشت به سطح قبل از بارداری کرد. احتمالاً حرکات روده شما به حالت عادی باز می گردد. .

یبوست در دوران بارداری برای جنین خطرناک است؟

خیر. تمام فشاری که به دلیل یبوست در شکم شما ایجاد می شود ممکن است شما را برای کودک خود نگران کند. اما استرس نداشته باشید یبوست ممکن است برای شما ناخوشایند باشد، اما به کودک شما آسیبی نمی رساند.

 مقاله ی پیشنهادی: علائم و نشانه های بارداری

منبع:  https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21895-pregnancy-constipation

5/5 - (5 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا