سلامتقاعدگی

هر آنچه که باید در مورد فنجان های قاعدگی بدانید

مزایا و معایب استفاده از فنجان قاعدگی

فنجان قاعدگی نوعی محصول بهداشتی است که از جنس سیلیکون یا لاستیک ساخته شده است که کوچک و قابل انعطاف است. شما آن را وارد واژن می کنید تا مایعات و خون قاعدگی راجمع آوری کنید.  این محصول را می توانید بارها استفاده کنید . فنجان ها نسبت به تامپون ها ، خون بیشتری در خود جای می دهند بنابراین جایگزین مناسب تر و سازگارتری برای محیط زیست هستند . به طور متوسط یک فنجان می تواند 12 ساعت خون قاعدگی را در خود جای دهد .

نحوه ی استفاده از فنجان قاعدگی

با یک سرچ ساده می توانید بهترین مارک از این کاپ های قاعدگی را پیدا کرده و آن را آن لاین خریداری کنید. ابتدا باید بدانید چه سایزی برای شما مناسب است. پس قبل از خریداری باید با پزشک خود مشورت کنید تا پزشک با توجه به سن شما ،طول دهانه ی رحم ، میزان جریان خون قاعدگی ، قدرت عضلات کف لگن  و نوع زایمان شما ، فنجان با استحکام و انعطاف پذیری مناسبی را معرفی  کند . فنجان های قاعدگی کوچک برای خانم های زیر 30 سال و فنجان های بزرگ تر برای خانم های بالای 30 سال که زایمان طبیعی داشته اند مناسب است .

چگونه برای بار اول از فنجان قاعدگی استفاده کنید

کاپ قاعدگی

وقتی برای اولین بار از یک فنجان قاعدگی استفاده می کنید ممکن است احساس ناراحتی کنید . اما چرب کردن فنجان  می تواند به شما کمک کند تا راحت تر این کار را انجام دهید. پس پیش از گذاشتن کاپ قاعدگی آن را مرطوب یا چرب کنید که راحت تر بتوانید از آن استفاده کنید . اگر قبلا از تامپون استفاده کرده باشید متوجه می شوید که فنجان قاعدگی راحت تر است . گام به گام پیش بروید : دستانتان را بشویید ، فنجان را مرطوب یا چرب کنید . فنجان را از وسط تا کنید و در یک دست نگهدارید و لبه ی آن را به سمت بالا بکشید و به آرامی داخل واژن خود قرار دهید . این کاپ ها باید چند سانتی متر زیر دهانه ی رحم بنشینند وقتی در واژن قرار گرفت آن را بچرخانید. وقتی درست در جای خود قرار بگیرد باز می شود و یک مانع ایجاد می کند که ترشحات دهانه ی رحم داخل آن می ریزد و نمی تواند از این مانع عبور کند. اگر آن را درست گذاشته باشید پس از چند دقیقه به آن عادت می کنید و وجودش را احساس نمی کنید و مثل قبل می توانید بنشینید ، بپرید، بایستید و کارهای روزمره ی خود را بدون این که کاپ بیافتد انجام دهید .

چه موقع کاپ را بیرون بیاورید

بسته به میزان خون قاعدگی می توانید از 6 تا 12 ساعت یک فنجان قاعدگی را در رحم خود نگهدارید . این بدان معنی است که می توانید در طول شب از این فنجان ها استفاده کنید . حتما قبل از 12 ساعت آن را خارج کنید تا مانع از نشتی آن شوید .

برای بیرون آوردن کاپ قاعدگی چه مراحلی را طی کنید

ابتدا دستانتان رابشویید . انگشت اشاره  و شست خود را در واژن قرار دهید . ساقه ی فنجان رابکشید تا پایین بیاید . پایه را نیشگون بگیرید تا مهر و موم آزاد شود و فنجان پایین بیاید . سپس محتویات را در سینک یا توالت تخلیه کرده و خوب آن را بشویید . فنجان های قاعدگی قابل استفاده ی مجدد هستند و اگر خوب و با دوام باشند می توان از 6 تا 10 سال دوام داشته باشند .

فواید استفاده از کاپ های قاعدگی

بسیار مقرون به صرفه هستند . یکبار هزینه می کنید و سال ها از آن ها استفاده می کنید برخلاف تامپون ها و یا پدهای بهداشتی که دائم باید خریداری شوند ، فنجان های قاعدگی ایمن هستند و به جای جذب خون به جمع آوری آن می پردازند. در نتیجه خون بیشتری در خود جای می دهند . سازگاربا محیط زیست هستند. شما با تامپون و پدهای بهداشتی زباله ی زیادی را وارد محیط زیست می کنید و یکی از مزایای ویژه ی آنها این است که می توانید در حین رابطه ی جنسی از آن استفاده کنید . شریک جنسی شما نه تنها کاپ را احساس نمی کند بلکه لازم نیست نگران نشتی آن باشید . فنجان و آی یو دی هیچ تداخلی با هم ندارند و از هردو می توانید به طور هم زمان استفاده کنید .

معایب استفاده از فنجان قاعدگی

ممکن است در مکان یا موقعیتی باشید که برداشتن این کاپ ها برایتان دشوار باشد بنابراین ممکن است نتوانید مانع از نشتی این کاپ ها شوید . ممکن است نتوانید آن را درست جا بزنید یا بردارید و در این مرحله  به مشکل بربخورید یافتن تناسب کمی دشوار است . فنجان های قاعدگی برای همه مناسب نیستند ممکن است پیدا کردن فنجان مناسب و اندازه ی شما دشوار باشد بدان معنا که مجبور شوید تا یافتن مارک و اندازه ی مناسب خود چند کاپ را امتحان کنید ویا ممکن است به مواد سازنده اش آلرژی داشته باشید  که این خود باعث تحریک واژن می شود. اگر این کاپ ها را خوب تمییز نکنید احتمال ایجاد عفونت و ناراحتی زیاد می شود . حتما بعد از شستن آن را خشک کنید و در هنگام استفاده آن را چرب یا مرطوب کنید .

مقاله دیگر بانو مگ درباره دوش واژن شاید برایتان جالب باشد. 
بخوانید

منبع : https://www.healthline.com/health/womens-health/menstrual-cup#disadvantages

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا