روانشناسیکودکاننوجوانان

رفع مشکلات بلوغ نوجوانان

تربیت فرزندان در دوران بلوغ

بلوغ تغییرات زیادی را برای فرزند شما و همچنین برای شما به عنوان یک والد به ارمغان می آورد. فرزند شما در حال انتقال از کودکی به بزرگسالی است. شما باید در این سن بهترین حمایت و پشتیبانی را از او به عمل آورید. بنابراین لازم است که اطلاعات کافی در این زمینه کسب کنید. هرگز نترسید، کارهای زیادی می توانید برای کمک به فرزندتان و رفع مشکلات بلوغ نوجوانان انجام دهید. یکی از بهترین راه ها این است که فقط مطمئن باشید.

بلوغ صرفاً مجموعه ای از تغییرات طبیعی است که هر کودکی با آن روبرو می شود. برخی از بچه ها با این تغییرات دست و پنجه نرم می کنند، در حالی که برخی دیگر بدون نگرانی دوران بلوغ را طی می کنند. تنها درصد کمی از کودکان خود آشفتگی شدید را تجربه می کنند. بلوغ همچنین می‌تواند هیجان‌انگیز و خاص باشد. همه چیز بستگی به شما و نحوه ی برخورد شما با فرزندتان دارد.

رفع مشکلات بلوغ نوجوانان
رفع مشکلات بلوغ نوجوانان

در دوران بلوغ چه انتظاری باید داشت

تغییرات دوران بلوغ، جسمی، جنسی، اجتماعی و عاطفی است. بلوغ زمانی شروع می شود که تغییرات در مغز کودک شما باعث ترشح هورمون های جنسی در موارد زیر می شود: تخمدان ها (معمولاً در سن 10 یا 11 سالگی، اما می تواند بین 8 تا 13 سال نیز باشد)، یا بیضه ها (معمولاً در سن 11 تا 13 سالگی، اما می تواند بین 9 تا 14 سال نیز باشد).

شما نمی توانید پیش بینی کنید که بلوغ کودک شما چه مدت طول می کشد. ممکن است از 18 ماه تا 5 سال باشد. عوامل ژنتیکی، تغذیه ای و اجتماعی تعیین کننده زمان شروع بلوغ و مدت زمان آن هستند. در دوران بلوغ، اکثر کودکان موارد زیر را تجربه خواهند کرد: پوست چرب، موهای چرب که احتمالاً نیاز به شستشوی مکرر دارند، افزایش تعریق و بوی بدن، دوش گرفتن مکرر به این موضوع کمک می کند. جهش رشد (حدود 11 سانتی متر در سال در دختران و تا 13 سانتی متر در سال در پسران).

نوجوانان پس از این جهش اصلی رشد، سالانه حدود 1 تا 2 سانتی متر به رشد خود ادامه می دهند. برخی از اعضای بدن (مانند سر و دست) ممکن است سریعتر از اندام ها و تنه رشد کنند. اما در نهایت بدن یکنواخت می شود.

تغییرات بلوغ در دختران و پسران

در دختران سینه ها تغییر شکل پیدا می کنند و بزرگ می شوند و استخوان لگن بزرگ تر می شود. موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل رویش پیدا می کنند. دختران در شروع بلوغ، قاعدگی را تجربه می کنند. ممکن است قاعدگی در ابتدا نامنظم باشد. برخی از ناراحتی ها، مانند سردرد و گرفتگی معده، طبیعی است. اما اگر نگرانی دارید به پزشک مراجعه کنید. ترشحات شفاف یا سفید رنگ واژن ممکن است قبل از قاعدگی رخ دهد. اگر دخترتان خارش، درد یا بوی شدید داشت به پزشک مراجعه کنید.

پسران رشد آلت تناسلی و بیضه ها را تجربه خواهند کرد. گاهی اوقات رشد بیضه ها ناهموار است (یعنی یک بیضه سریعتر از دیگری رشد می کند). این موضوع جای نگرانی ندارد. رشد موهای ناحیه تناسلی، زیر بغل و صورت شروع می شود. تولید تستوسترون، که بیضه ها را برای تولید اسپرم تحریک می کند نیز هم زمان آغاز می شود. کم کم انزال و نعوظ صورت می گیرد. حنجره تغییر شکل پیدا می کند و کودک شما تغییر صدا می دهد. تغییرات صدا طبیعی است و به مرور زمان برطرف می شود.

از نظر اجتماعی و عاطفی چه انتظاری باید داشت

تغییرات خلقی و تغییرات سطح انرژی بخش‌های طبیعی بلوغ هستند. مانند نوسانات بین احساس استقلال و نیاز به حمایت والدین. فرزند شما می خواهد هویت خود را ایجاد کند، که ممکن است شامل دوستی ها و تجربیات جدید باشد. اگر این اتفاق بیفتد، آنها در مورد نحوه مدیریت دوستی های فعلی با چالش هایی روبرو خواهند شد.

آنها همچنین ممکن است شروع به کشف تمایلات جنسی خود کنند و ممکن است قرار ملاقات بگذارند و شروع به ایجاد روابط عاشقانه کنند. بلوغ و نوجوانی زمانی است که کودکان مستقل تر می شوند. مثل زمانی که می خواهند تنها به مدرسه بروند. آنها همچنین ممکن است به دنبال مسئولیت بیشتری باشند مثل یافتن شغل پاره وقت.یکی از راه های رفع مشکلات بلوغ نوجوانان حمایت آنها در این دوران است.

ممکن است فرزند شما در مورد ظاهر و تغییرات بدن جدید خود حساس باشد. حریم خصوصی و فضای شخصی ممکن است برای آنها بسیار مهم شود. او یک روز  احساس خودآگاهی نسبت به خود دارد و روز بعد خشن و غیر قابل نفوذ می شود. این تغییرات اجتماعی و عاطفی نشان می دهد که فرزند شما در حال شکل گیری هویت خود است و یاد می گیرد که چگونه یک بزرگسال مستقل باشد. قدرت تصمیم گیری پیدا می کند و خیلی جدی تر از قبل می شود.

نوجوانان و رسانه های اجتماعی

استفاده از رسانه های اجتماعی در بین نوجوانان بسیار رایج شده است. که البته مزایای بسیاری دارد، از جمله ارتباط با دوستان، احساس انزوای کمتر، قرار گرفتن در معرض ایده‌های جدید و  اما خطرات آن شامل:  زورگویی سایبری، ارسال پیامک و گذراندن زمان زیاد آنلاین.

 چگونه می توانید از کودک خود در دوران بلوغ حمایت کنید؟

یکی از بهترین راهبردها برای رفع مشکلات بلوغ نوجوانان اطمینان خاطر است. توضیح دهید که بلوغ دوران هیجان انگیزی است که به معنای نزدیک شدن به بزرگسالی است. سعی کنید نسبت به تغییراتی که تجربه می کنند دلسوزی نشان دهید و به آنها اطمینان دهید که تغییرات طبیعی هستند و بسیاری از آنها خواهند گذشت.

البته، اگر در مورد رشد فرزندتان نگران هستید، با متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. بلوغ همچنین زمانی است که پذیرش الگوی بدن واقعاً ارزشمند است. فرزند شما بدن خود را با دوستان خود مقایسه می کند و ممکن است در مورد رشد خود احساس نگرانی کند. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که بفهمید و توضیح دهید که بدن ها در اشکال و اندازه های مختلف هستند. الگوبرداری از یک سبک زندگی سالم نیز به کودک شما کمک خواهد کرد.

نیاز فرزندتان به حریم خصوصی را بپذیرید و ممکن است فرزندتان از طریق خودارضایی بدنش را کشف کند. همیشه قبل از ورود به اتاق آنها در بزنید. اگر فرزند شما زودتر یا دیرتر به سن بلوغ رسیده است، درک درستی داشته باشید و به او اطمینان و حمایت زیادی بدهید. آنها ممکن است احساس خجالت کنند، اما به آنها اجازه دهید بدانند که هر کس با سرعت خود رشد می کند.

نکات زیر را رعایت کنید

فرزند خود را به خاطر تلاش ها، دستاوردها و رفتار مثبتشان تحسین کنید. خود را به جای فرزندتان بگذارید و سعی کنید رفتار او را به همان شکلی که اغلب وجود دارد ببینید. کودک شما در تلاش برای تبدیل شدن به یک فرد است. سعی کنید در هنگام طغیان عصبانیت کودکتان را آرام کنید. قبل از صحبت کردن در مورد مشکل، صبر کنید تا فرزندتان آرام شود.

علاقه مند و درگیر مشکالاتش باشید و اگر فرزندتان می خواهد صحبت کند در دسترس او باشید. با شریک زندگی خود یا سایر والدین گپ بزنید. به اشتراک گذاشتن نگرانی ها و تجربیات می تواند بارمسئولیت شما را کم کند.

یکی از راخ های رفع مشکلات بلوغ نوجوانان حمایتگر بودن است. پس حمایتگر باشید حتی اگر خواسته هایش عجیب به نظر می رسد. مانند داشتن  مدل موی عجیب یا انتخاب لباس‌های نامتعارف. سعی کنید مدت زمان طولانی صرف مراقبت های شخصی، مانند ساعات حضور در حمام را تحمل کنید، اما با فرزند خود در مورد محدودیت های زمانی معقول خانوادگی صحبت کنید.

با فرزندتان در مورد هر تغییر دائمی که می‌خواهد در بدنش ایجاد کند صحبت کنید، مانند خالکوبی و سوراخ کردن، و در مورد جایگزین‌های موقتی مانند خالکوبی حنا که موقتی است صحبت کنید. اگر کودک شما آکنه دارد، با او در مورد احساسش صحبت کنید و بگویید که کامل درکش می کنید. اگر آنها را آزار می دهد، بپرسید که آیا مایلند به پزشک مراجعه کنند یا خیر. پزشک شما ممکن است نوجوان شما را به متخصص پوست ارجاع دهد.

 

مقاله ی پیشنهادی: تربیت فرزندان شاد

منبع: https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/Parenting-children-through-puberty

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا