آرایش و زیباییتناسب اندامجراحی هاسلامت

جراحی بای پس معده

تفاوت های جراحی بای پس معده و اسلیو معده

گاهی اوقات، اضافه وزن می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود. افرادی که 100 کیلو یا بیشتر از وزن ایده آل هستند، بیشتر در معرض مشکلات پزشکی هستند. این مشکلات شامل دیابت، بیماری قلبی، آپنه خواب، بیماری کبد و مشکلات مفصلی است. جراحی کاهش وزن (که جراحی چاقی نیز نامیده می شود) می تواند به افراد دارای اضافه وزن که تلاش کرده اند اما موفق به کاهش وزن نشده اند و با مشکلات پزشکی جدی روبرو هستند، کمک کند. اما این یک راه حل سریع نیست. افراد باید قبل و بعد از عمل کارهای زیادی انجام دهند. یکی از این جراحی ها، جراحی بای پس معده است که در ادامه به آن می پردازیم.

دو نوع جراحی که امروز در بین مردم بسیار شایع است. عمل بای پس معده و اسلیو معده است.

جراحی بای پس معده
جراحی بای پس معده و اسلیو معده

جراحی اسلیو معده چیست؟

اسلیو معده (که به آن اسلیو گاسترکتومی نیز گفته می شود) رایج ترین روش کاهش وزن است. با این عمل جراح بخشی از معده را برمی دارند و از بقیه قسمت های معده لوله یا «آستین» می سازند. معده جدید و موزی شکل بسیار کوچکتر از معده اصلی است. بنابراین گنجایش کمتری دارد. و شما نمی توانید خیلی غذا بخورید و اشتهای شما کاهش می یابد.

بعد از عمل، فرد کمتر غذا می خورد، زودتر احساس سیری می کند و کمتر گرسنه می شود. بخشی از معده که برداشته می شود، هورمون هایی تولید می کند که اشتها را افزایش داده و به کنترل انسولین کمک می کند. بنابراین پس از جراحی اسلیو معده اشتهای فرد کاهش می یابد و مقاومت به انسولین بهبود می یابد. روش اسلیو معده قابل برگشت نیست.

جراحی بای پس معده چیست؟

در بای پس معده (که بای پس معده “Roux-en-Y” نیز نامیده می شود)، یک جراح یک کیسه کوچک در بالای معده قرار می دهد. این کیسه تبدیل به معده جدید می شود. سپس جراحان کیسه را به قسمت میانی روده کوچک وصل می کنند و قسمت بالایی روده کوچک را دور می زنند. پس از جراحی، کیسه معده نسبت به یک معده با اندازه معمولی غذای بسیار کمتری را در خود جای می دهد. فرد کمتر غذا می خورد، زودتر احساس سیری می کند و کمتر گرسنه می شود. و کالری و مواد مغذی کمتری جذب می شود زیرا روده کوچک کوتاهتر است.

افرادی که بای پس معده انجام می دهند نسبت به افرادی که اسلیو معده دریافت می کنند بیشتر وزن کم می کنند، اما ممکن است مشکلات بیشتری نیز وجود داشته باشد. روش بای پس معده قابل برگشت نیست.

خطرات جراحی کاهش وزن چیست؟

مانند هر عمل دیگری، جراحی کاهش وزن خطراتی دارد.افرادی که جراحی کاهش وزن انجام داده اند ممکن است بعد از غذا خوردن درد داشته باشند. آنها ممکن است پس از غذا خوردن، اسهال یا رفلاکس اسید معده (سوزش سر دل) داشته باشند و به خصوص اگر خیلی زیاد یا سریع غذا بخورند. پس از جراحی، افراد باید به خوردن مقادیر بسیار کم عادت کنند. آنها نیاز دارند که غذای خود را بیشتر از گذشته بجوند. اگر این کار را نکنند، ممکن است   احساس بیماری کنند. حتی ممکن است دوباره شروع به افزایش وزن کنند.

عوارض پس از جراحی کاهش وزن

پس از جراحی کاهش وزن (به ویژه بای پس معده) غذا می تواند خیلی سریع در معده و روده حرکت کند. پزشکان به این “سندرم دامپینگ” می گویند. این عمل  می تواند باعث تهوع، ضعف، تعریق، گرفتگی عضلات و اسهال شود. مصرف غذاهای پرشکر یا پرچرب می تواند باعث بدتر شدن دامپینگ شود.

بیماران باید مراقب باشند که چه می خورند زیرا بدنشان به روشی متفاوت برای هضم غذا عادت می کند. افرادی که جراحی کاهش وزن انجام داده اند ممکن است تمام مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت نکنند. یکی از دلایل این است که آنها کمتر غذا می خورند. همچنین، وقتی غذا در کل سیستم گوارشی حرکت نمی کند، بدن نمی تواند ویتامین ها و مواد معدنی زیادی را جذب کند. بعد از جراحی، اکثر افراد مکمل های ویتامین و مواد معدنی مصرف می کنند.

در موارد نادر، برخی از افراد پس از جراحی کاهش وزن دچار مشکلات جدی می شوند، مانند: خون ریزی، واکنش بد به بیهوشی، عفونت در نزدیکی بریدگی های مورد استفاده برای جراحی معده یا روده ، نشتی که می تواند منجر به عفونت ناحیه اطراف معده و سایر اندام ها شود، لخته شدن خون در پاها یا ریه ها، انسداد در روده ها، رفلاکس معده به مری، بازیابی وزن، مشکلات سلامت روان، مانند افسردگی و اضطراب، قبل و بعد از جراحی نگران کننده هستند.

اکثر افراد بعد از جراحی کاهش وزن احساس بهتری نسبت به خود دارند، اما برخی ممکن است به مشکل ادامه دهند. نوجوانانی که این کار را انجام می دهند باید با یک متخصص سلامت روان تماس بگیرند و اگر احساس غمگینی می کنند یا نگرانی های عاطفی دیگری دارند، کمک بگیرند.

چه چیز دیگری باید بدانم؟

جراحی کاهش وزن راه حل جادویی نیست. اما کار سخت ممکن است برای افرادی که دارای اضافه وزن هستند و به دلیل وزنشان مشکلات جدی سلامتی دارند، ارزشش را داشته باشد. اگر نگران وزن خود هستید یا به جراحی کاهش وزن فکر می کنید، با پزشک خود صحبت کنید.

مقاله ی پیشنهادی: چاقی یا لاغری بیش از حد به بهای 4 سال از زندگی تمام می شود

منبع: https://kidshealth.org/en/teens/bariatric.html

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا