بیماری هاتغذیهخوراکی هاسلامت

درمان های خانگی کبد چرب

چگونه در خانه کبد چرب خود را درمان کنیم؟

همان طور که در مقاله های پیشین ذکر کردیم، دو نوع بیماری کبد چرب وجود دارد: الکلی و غیر الکلی. بیماری کبد چرب الکلی ناشی از مصرف زیاد الکل است. بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) با مصرف الکل ارتباطی ندارد. اگرچه محققان هنوز مطمئن نیستند که دقیقاً چه چیزی باعث تجمع چربی در کبد افراد می شود، اما در افرادی که مبتلا به چاقی، دیابت نوع 2، کلسترول و فشار خون یالا هستند، شایع تر است.  در حال حاضر هیچ دارویی برای درمان کبد چرب غیرالکلی وجود ندارد. رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی از موثرترین راه‌ها برای مدیریت این بیماری است. ما می توانیم با  درمان های خانگی کبد چرب به کنترل آن بپردازیم.

درمان های خانگی کبد چرب
درمان های خانگی کبد چرب

کاهش وزن اضافی

یکی از درمان های خانگی کبد چرب کاهش وزن است. کاهش وزن را به عنوان بخش مهمی در بهبود پیشرفت و علائم NAFLD شناسایی می‌کنند. افراد مبتلا به چاقی و NAFLD (کبد چرب غیر الکلی) باید بین 3 تا 5 درصد از وزن بدن خود را کاهش دهند تا تجمع چربی در کبد کاهش یابد. همچنین کاهش بین 7 تا 10 درصد از وزن بدن می تواند سایر علائم NAFLD مانند التهاب، فیبروز و جای زخم را بهبود بخشد. بهترین راه برای کاهش وزن و حفظ آن، برداشتن گام های کوچک به سمت هدف خود در طول زمان است. رژیم های روزه داری و شدید اغلب ناپایدار هستند و می توانند برای کبد شما سخت باشند.

قبل از شروع  هربرنامه کاهش وزن، مهم است که با پزشک خود صحبت کنید تا ببینید برنامه مناسب برای شما چیست. یک متخصص تغذیه می تواند یک برنامه غذایی برای کمک به شما برای رسیدن به اهداف کاهش وزن و انتخاب مواد غذایی مغذی ایجاد کند.

رژیم غذایی مدیترانه ای

تحقیقات 2017 در این زمینه نشان می دهد که رژیم مدیترانه ای ممکن است به کاهش چربی کبد حتی بدون کاهش وزن کمک کند. رژیم غذایی مدیترانه ای همچنین به شرایطی که معمولاً با NAFLD مرتبط است، از جمله کلسترول بالا، فشار خون بالا و دیابت نوع 2 کمک می کند. این برنامه غذایی بر روی انواع غذاهای گیاهی و چربی های سالم تمرکز دارد. در اینجا مروری مختصر از غذاهایی است که باید روی آنها تمرکز کنید.

میوه ها و سبزیجات شامل  انواع توت ها، سیب، پرتقال ها، موز، انجیر، خربزه، کلم بروکلی، فلفل، سیب زمینی شیرین، هویج، اسکواش، خیارها، بادمجان و گوجه فرنگی . حبوبات شامل : لوبیا ، نخود فرنگی، عدس، نخود. چربی های سالم از روغن های سالم مانند روغن زیتون فرابکر استفاده کنید. غلظت بالای چربی های سالم را می توان در موارد زیر نیز یافت: آجیل، دانه آووکادوها، زیتون، ماهی و گوشت بدون چربی، دو بار در هفته ماهی مصرف کنید. تخم مرغ و مرغ بدون چربی، مانند مرغ بدون پوست و بوقلمون، در حد اعتدال خوب هستند. غلات کامل، مصرف غلات و غلات فرآوری نشده مانند: نان گندم کامل، برنج قهوه ای، جو کامل، دانه های کوسکوس، ماکارونی سبوس دار و کوینو.

 قهوه بنوشید

یکی دیگر از درمان های خانگی کبد چرب مصرف قهوه است. طبق تحقیقات انجام شده در سال 2016، قهوه مزایای محافظتی زیادی برای کبد دارد. به طور خاص، تولید آنزیم های کبدی را تحریک می کند که اعتقاد بر این است که با التهاب مبارزه می کنند. همان تحقیق گزارش داد که در میان افراد مبتلا به NAFLD، مصرف منظم قهوه آسیب کلی کبد را کاهش می دهد. به نظر می رسد دو تا سه فنجان قهوه در روز مقداری است که به بهترین وجه خطر ابتلا به بیماری های کبدی را کاهش می دهد. قهوه سیاه بهترین گزینه است، زیرا حاوی هیچ چربی یا شکر اضافه ای نیست. از آنجایی که قهوه حاوی کافئین است، بهتر است همیشه مراقب مصرف خود باشید. اگر دو یا سه فنجان به شما احساس عصبانیت یا اضطراب می دهد، ممکن است بهترین گزینه برای شما نباشد.

 فعال باشید

طبق تحقیقات انجام شده در سال 2017، کبد چرب غیر الکلی اغلب با سبک زندگی بی تحرک مرتبط است. علاوه بر این، عدم تحرک به سایر شرایط مرتبط با NAFLD، از جمله بیماری قلبی، دیابت نوع 2 و چاقی کمک می کند. زمانی که NAFLD دارید فعال بودن بسیار مهم است. حداقل 150 دقیقه ورزش با شدت متوسط ​​در هفته است. این حدود 30 دقیقه، 5 روز در هفته است. با این حال، لزوماً مجبور نیستید یک ورزش انجام دهید یا حتی برای ورزش به باشگاه بروید. 5 روز در هفته می توانید 30 دقیقه پیاده روی سریع داشته باشید. یا، حتی می توانید آن را به دو پیاده روی سریع 15 دقیقه ای، 5 روز در هفته تقسیم کنید.

برای شروع ورزش، سعی کنید فعالیت بدنی متوسط ​​را در برنامه روزانه خود بگنجانید. تا خواربار فروشی پیاده روی کنید، ، با بچه های خود بازی کنید یا هر زمان که می توانید به جای آسانسور از پله ها بالا بروید. اگر علاقه مند به شروع یک برنامه ورزشی جدید هستید، با پزشک خود در مورد بهترین گزینه های خود صحبت کنید.

 از مصرف غذاهای حاوی قندهای اضافه خودداری کنید

عدم استفاده از قندهای مصنوعی یکی از درمان های خانگی کبد چرب می باشد. قندهای رژیمی مانند فروکتوز و ساکارز با ایجاد NAFLD مرتبط هستند. تحقیقات انجام شده در سال 2017 توضیح می دهد که چگونه این قندها می توانند در طول زمان به تجمع چربی در کبد کمک کنند. مقصران اصلی شامل غذاهای فرآوری شده در فروشگاه و محصولات تجاری هستند، مانند: محصولات پخته شده مانند کیک، کلوچه، دونات، شیرینی و یا آب نبات، بستنی، غلات قندی، نوشیدنی بدون الکل، نوشیدنی های ورزشی، نوشیدنی های انرژی زا، محصولات لبنی شیرین شده، مانند ماست های طعم دار.

برای تشخیص اینکه آیا یک غذای بسته بندی شده حاوی شکر اضافه شده است یا خیر، لیست مواد تشکیل دهنده روی بسته بندی محصول را مطالعه کنید. کلماتی که به “ose” ختم می شوند، از جمله ساکارز، فروکتوز و مالتوز، قند هستند. سایر قندهایی که معمولاً به محصولات غذایی اضافه می شوند عبارتند از: نیشکر، شربت ذرت با فروکتوز بالا، شیرین کننده ذرت، کنسانتره آب میوه، عسل، ملاس و  شربت.

راه دیگر برای تشخیص میزان قند موجود در یک ماده غذایی این است که برچسب تغذیه ای را بخوانید و به تعداد گرم قند موجود در یک وعده غذایی آن غذا نگاه کنید .هر چه کمتر، بهتر.

کلسترول بالا را هدف قرار دهید

طبق تحقیقات انجام شده در سال 2012، NAFLD ( کبد چرب غیر الکلی) می تواند مدیریت کلسترول را به تنهایی برای بدن دشوارتر کند. این می تواند کبد چرب غیرالکلی را بدتر کرده و خطر بیماری قلبی را افزایش دهد. سعی کنید برای کمک به مدیریت کلسترول و درمان NAFLD، مصرف انواع خاصی از چربی ها را محدود کنید. چربی هایی که باید محدود شوند عبارتند از: چربی های اشباع شده که در گوشت قرمز و محصولات لبنی پرچرب یافت می شوند.

چربی های ترانس

اغلب در محصولات پخته شده فرآوری شده، کراکرها و غذاهای سرخ شده یافت می شوند. بسیاری از تغییرات سبک زندگی ذکر شده در بالا، از جمله کاهش وزن، فعال ماندن، و اتخاذ یک رژیم غذایی مدیترانه ای نیز می تواند به شما در مدیریت کلسترول کمک کند. پزشک شما همچنین ممکن است برای کلسترول بالا دارو تجویز کند.

 مکمل امگا 3 را امتحان کنید

در حالی که چربی های خاص باید برای سلامت کلی محدود شوند، انواع دیگر چربی ها در واقع می توانند مفید باشند. اسیدهای چرب امگا 3، چربی های غیراشباع چندگانه ای هستند که در غذاهایی مانند ماهی های چرب و برخی مغزها و دانه ها یافت می شوند. آنها فوایدی برای سلامت قلب دارند و اغلب برای افراد مبتلا به NAFLD (کبد چرب غیر الکلی ) توصیه می شود. یک بررسی در سال 2016 از مطالعات نشان می دهد که مصرف مکمل امگا 3 ممکن است باعث کاهش چربی کبد و بهبود سطح کلسترول شود. در بررسی، دوز روزانه امگا 3 از 830 تا 9000 میلی گرم متغیر بود. با پزشک خود در مورد مقداری که باید مصرف کنید صحبت کنید، و اینکه آیا آنها معتقدند مسیر مکمل برای شما بهتر از مسیر غذایی است.

 از تحریک کننده های شناخته شده کبد خودداری کنید

برخی از مواد می توانند استرس زیادی بر کبد شما وارد کنند. برخی از این مواد عبارتند از الکل، داروهای بدون نسخه (OTC) و برخی ویتامین ها و مکمل ها. بر اساس تحقیقات سال 2019، حتی مصرف متوسط ​​الکل می تواند منجر به پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به NAFLD شود. اگر در حال حاضر با NAFLD زندگی می کنید، قبل از مصرف هر گونه دارو، ویتامین یا مکمل OTC با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید، زیرا بسیاری از آنها می توانند بر کبد شما تأثیر بگذارند.

 در مورد ویتامین E از پزشک خود سوال کنید

ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که ممکن است التهاب ناشی از NAFLD را کاهش دهد. با توجه به بررسی سال 2018 مطالعات منبع مورد اعتماد، در حالی که برخی تحقیقات امیدوارکننده هستند، مطالعات بیشتری برای درک اینکه چه کسی و چگونه می تواند از این مکمل بهره مند شود، مورد نیاز است. AASLD در راهنمای سال 2017 خود، دوز روزانه 800 واحد بین المللی ویتامین E در روز را برای افراد مبتلا به NAFLD که دیابت ندارند و استئاتوهپاتیت غیرالکلی (NASH) را تایید کرده اند، توصیه می کند. مانند بسیاری از مکمل‌ها، برخی از خطرات مرتبط با مصرف دوز بالای ویتامین E وجود دارد.

 گیاهان دارویی را بررسی کنید

یکی از درمان های خانگی کبد چرب استفاده از گیاهان دارویی است. بررسی سال 2018 مکمل ها و ادویه جات خاصی را شناسایی کرد که به عنوان درمان های جایگزین برای NAFLD ( کبد چرب غیر الکلی) استفاده شده اند. ترکیباتی که اثرات مثبتی بر سلامت کبد دارند عبارتند از زردچوبه، خار مریم، رسوراترول و چای سبز. به خاطر داشته باشید که اینها درمان های پزشکی قطعی برای NAFLD نیستند و ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. قبل از مصرف هر گونه گیاه و مکمل برای NAFLD مهم است که با پزشک خود صحبت کنید.

درمان های پزشکی

در حال حاضر هیچ درمان پزشکی  دقیقی برای NAFLD ( کبد چرب غیرالکلی) وجود ندارد، اگرچه برخی در حال توسعه هستند. یکی از این درمان ها پیوگلیتازون است، دارویی که معمولا برای دیابت نوع 2 تجویز می شود. پیوگلیتازون ممکن است به بهبود سلامت کبد در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و بدون آن کمک کند. برای درک ایمنی و اثربخشی طولانی مدت این درمان باید تحقیقات بیشتری انجام شود. در نتیجه، این دارو فقط برای افراد مبتلا به NASH توصیه می شود.

عدم استفاده از غذای آماده ، تغییرات سبک زندگی و رژیم غذایی در حال حاضر موثرترین گزینه برای مدیریت NAFLD هستند. کاهش وزن، فعالیت بدنی، کاهش مصرف قند، خوردن یک رژیم غذایی غنی از مواد مغذی و نوشیدن قهوه (اگر می توانید آن را تحمل کنید) برخی از روش هایی هستند که ممکن است به بهبود علائم مرتبط با NAFLD کمک کنند. اگر این عارضه را دارید، حتماً با پزشک خود همکاری نزدیک داشته باشید تا یک برنامه درمانی شخصی مناسب برای شما ایجاد کنید.

مقاله ی پیشنهادی: علائم کبد چرب و راه های تشخیص آن

منبع: https://www.healthline.com/health/home-remedies-for-fatty-liver#5-Foods-to-Help-Fatty-Liver-Reversal

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا