آرایش و زیباییسلامتمو

طرز تهیه ی رنگ موهای طبیعی در خانه

چگونه در خانه با رنگ های طبیعی موهای خود را رنگ کنیم؟

همان طور که می دانید رنگ موهای شیمیایی حاوی مواد سمی و مضر مانند آمونیاک  هستند که به موهای شما آسیب می رسانند. شما می توانید موهای خود را به روش های مختلفی رنگ کنید. از انجام آن در سالن های زیبایی گرفته تا در خانه به روش های سنتی و طبیعی.  اگر طرفدار رنگ موهای طبیعی هستید این مطلب را دنبال کنید تا با طرز تهیه ی رنگ موهای طبیعی در خانه بیشتر آشنا شوید.

طرز تهیه ی رنگ موهای طبیعی
طرز تهیه ی رنگ موهای طبیعی

 

 

طرز تهیه ی رنگ موهای طبیعی

 

آب هویج

اگر می خواهید به موهایتان رنگ قرمز مایل به نارنجی بدهید، آب هویج را امتحان کنید. بسته به رنگ موهای شما، رنگ آن می تواند چند هفته دوام بیاورد.

آب هویج را با روغن طبیعی مانند روغن نارگیل یا زیتون مخلوط کنید. مخلوط را به آرامی روی موهای خود بمالید. موهای خود را در پلاستیک بپیچید و اجازه دهید این مخلوط حداقل یک ساعت باقی بماند.

بعد از رنگ کردن با سرکه سیب بشویید. اگر رنگ به اندازه کافی قوی نیست، می توانید این کار را روز بعد نیز تکرار کنید.

 آب چغندر

اگر می‌خواهید رنگ قرمز عمیق‌تری یا رنگ‌های سردتر داشته باشید، به جای آب هویج، آب چغندر را انتخاب کنید. مراحل استفاده از آب چغندر به عنوان رنگ موی طبیعی مشابه مراحل آب هویج است.

آب چغندر را با روغن زیتون یا نارگیل مخلوط کنید. مخلوط را به مقدار زیاد روی موهای خود بمالید و سپس موهای خود را بپیچید. قبل از اینکه مخلوط را بشویید، اجازه دهید حداقل یک ساعت روی سر شما بماند.

 حنا

حنا یک رنگ طبیعی گیاهی است که به طور سنتی برای ایجاد خالکوبی های موقت به طور مستقیم روی پوست استفاده می شود. همچنین می توان از آن برای رنگ کردن موهای خود به رنگ قرمز استفاده کرد. حنا به شکل پودر است و احتمالاً ماندگارترین و بهترین گزینه ی رنگ موی طبیعی است. حنا می تواند چهار تا شش هفته دوام بیاورد.

طرز استفاده ی حنا برای رنگ کردن مو : حدود 1/2 فنجان حنا را با 1/4 فنجان آب مخلوط کنید. مخلوط را هم بزنید تا کاملا ترکیب شود و مانند پوره سیب زمینی به نظر برسد. در صورت لزوم آب بیشتری اضافه کنید. مخلوط را با پلاستیک بپوشانید و اجازه دهید حدود 12 ساعت بماند. (ممکن است لازم باشد بعد از 12 ساعت آب بیشتری اضافه کنید تا بتوانید آن را روی موهایتان بمالید.).

یک هدبند بپوشید و روغنی مانند روغن نارگیل را در امتداد خط موی خود بمالید. این به این دلیل است که حنا پوست شما را لکه دار نکند. مخلوط خمیر را روی قسمت های کوچکی از موهای شانه شده و مرطوب خود بمالید تا تمام موهای شما پوشانده شود. موهای خود را در پلاستیک بپیچید و اجازه دهید حداقل دو ساعت و حداکثر شش ساعت روی سر شما بماند.

 آبلیمو

آب لیمو می تواند رنگدانه ی مو را به آرامی از بین ببرد و به مرور زمان آن را روشن کند. بهتر است از آن برای به دست آوردن هایلایت های طبیعی استفاده شود. بر خلاف روش های دیگری که در اینجا توضیح داده شد، که به تغییرات رنگ موقت دست می یابند. نتایج استفاده از آب لیمو دائمی است.

رنگدانه ی قسمتی از مو که آب لیمو را روی آن می‌مالید از بین می‌رود. شما می توانید با کوتاه کردن این موهای روشن شده آن را از بین ببرید.

روش رنگ کردن: آب لیمو را در یک بطری اسپری بریزید. آب لیمو روی موهای خود اسپری کنید.از یک شانه استفاده کنید تا آب آن را به طور مساوی روی موهای خود پخش کنید و جدا کنید. برای نتیجه مطلوب بیرون زیر نور خورشید بنشینید. آب لیمو را حداقل یک ساعت بگذارید و سپس آن را بشویید. می توانید این کار را چندین بار انجام دهید تا در صورت لزوم به اثر دلخواه برسید. شاید تغییر رنگ به کندی اتفاق بیافتد و احتمالاً به چند جلسه تکرار نیاز داشته باشد.

 قهوه

یک فنجان قهوه دم کرده می تواند بیشتر از یک نوشیدنی کافئین دار به شما کمک کند. می توانید از قهوه برای تیره کردن موهایتان استفاده کنید. قهوه  موهای شما را یک یا دو درجه تیره تر می کند و حتی ممکن است برخی از موهای خاکستری را بپوشاند.

برای رنگ کردن موهای خود با قهوه: یک فنجان قهوه تیره برشته قوی دم کنید. حدود 1/2 فنجان قهوه را با 2 قاشق غذاخوری نرم کننده ی مو مخلوط کنید. مخلوط را روی موهای تمیز و مرطوب بمالید. اجازه دهید این مخلوط حداقل یک ساعت بماند و پس از اتمام آن را بشویید.در صورت لزوم تکرار کنید. قهوه تغییر شدیدی در موهای شما ایجاد نمی کند و برای مدت طولانی دوام نخواهد داشت. اما اگر به تقویت سریع و مقرون به صرفه نیاز دارید، گزینه خوبی برای امتحان کردن است.

 مریم گلی

اگر موهای قهوه ای تیره یا مشکی دارید و می خواهید آن را کمی تیره تر کنید، مریم گلی گزینه خوبی است. مریم گلی می تواند سایه های موهای تیره را عمیق تر کند و همچنین می تواند به پوشاندن موهای خاکستری کمک کند.

برای استفاده از مریم گلی برای رنگ کردن موهای خود: بین 1/2 تا 1 فنجان مریم گلی خشک را در یک لیتر آب جوش حداقل 30 دقیقه دم کنید. (هرچه بیشتر اجازه دهید بماند رنگ آن تیره تر می شود). بگذارید آب سرد شود و مریم گلی را صاف کنید. .قبل از شستن، اجازه دهید حداقل 15 دقیقه رنگ شود. می توانید برای شست و شوی بعدی از آب مریم گلی استفاده کنید.

چای بابونه

آیا می خواهید موهای خود را روشن کنید؟ چای بابونه می تواند به شما در انجام این کار کمک کند و به ویژه برای کسانی که موهای بلوند دارند بسیار موثر است.

روش استفاده : 1/2 فنجان گل بابونه را در آب جوش دم کنید. اجازه دهید مخلوط به مدت نیم ساعت بماند تا دم بکشد و خنک شود و سپس مخلوط را صاف کنید. برای ماندگاری 10 بار دیگر باید این کار را انجام دهید. 16 دقیقه قبل از شستشو صبر کنید. اما زمانی موثرتر است که حداقل یک بار در هفته از آن برای حفظ رنگ روشن زیبا استفاده کنید.

طرز تهیه ی رنگ های طبیعی
طرز تهیه ی رنگ های طبیعی

چگونه رنگ موی طبیعی را ماندگار کنیم؟

هنگامی که موهای خود را رنگ کردید و عالی به نظر می رسید، آخرین چیزی که نگرانش هستید محو شدن رنگ است. چند راه برای افزایش طول عمر موهای رنگ شده طبیعی شما وجود دارد.

استفاده از ابزارهای داغ مانند سشوار، اتوهای صاف کننده و اتوهای فر را محدود کنید. هنگامی که از ابزارهای حالت دهنده داغ استفاده می کنید، یک محافظ حرارتی روی موهای خود قرار دهید. از گرفتن دوش آب گرم خودداری کنید و در صورت امکان از شستن موها خودداری کنید. از یک فیلتر آب در حمام خود استفاده کنید، که می تواند به فیلتر کردن مواد شیمیایی تخلیه کننده رنگ مانند کلر و فلزات سنگین کمک کند.

اگر نمی خواهید از این مواد طبیعی برای رنگ کردن موهای خود استفاده کنید می توانید از برندهای رنگ موی طبیعی استفاده کنید. برندهای رنگ موی طبیعی برای خرید در دسترس شماست. این رنگ‌های مو ادعا می‌کنند که بدون مواد شیمیایی سمی تولید می شوند.  اگرچه قبل از خرید باید برچسب آن را بررسی کنید. شما باید از موادی مانند پارابن، آمونیاک و سولفات ها اجتناب کنید.

به گفته منابع معتبر هر دو رنگ مو اکسیداتیو نیمه دائمی و دائمی به ساقه مو نفوذ می کنند و به طور بالقوه می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند. به ویژه برای سرطان مثانه و سرطان های خون مانند لوسمی. با این حال، مطالعات بیشتری مورد نیاز است. حتی اگر خطر ابتلا به سرطان کم یا حداقل باشد، مواد شیمیایی خشن موجود در رنگ موهای سنتی می تواند باعث تحریک پوست و آسیب به موهای شما شود.

مقاله ی پیشنهادی: روش های درمانی سفید شدن موها

منبع: https://www.healthline.com/health/natural-hair-dye#natural-hair-dye-brands

5/5 - (5 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

    1. بله عزیزم وقتی که در دوران شیردهی هستید به خصوص بعد از 5 ماهگی ریزش مو کاملا طبیعی است و با گذشت زمان حل می شود نگران نباشید و خود را تقویت کنید و قرص زینک مصرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا