بیماری هاروانشناسیسلامتکودکانمادر و کودک

فوبیا یا هراس در کودکان و راه های درمان

فوبیا یا هراس چیست ؟

در این مقاله می خواهیم با فوبیا یا هراس در کودکان و راه های درمان بیشتر آشنا شویم . فوبیا ترس شدید از چیزی خاصی است. مانند: یک شخص، یک حیوان یا حشره، یک شیء، یک مکان و یا یک موقعیت.

فوبیا احساس ترس را به حدی ایجاد می کند که زندگی روزمره و عادی کودک مختل می شود. آنها بسیار فراتر از ترس های معمول دوران کودکی هستند. و حتی با اطمینان خاطر والدین یا سایر افراد فروکش نمی کنند.

فوبیا یا هراس در کودکان و راه های درمان این بیماری ذهنی
فوبیا یا هراس در کودکان و راه های درمان این بیماری ذهنی

برخی از فوبیاهای رایج در کودکان

حیوانات، خون، تاریکی، فضاهای بسته ، پرواز کردن، مریض شدن ، از دست دادن والدین، ​​خواهر یا برادر ،  حیوان خانگی بیمار یا آسیب دیده، ارتفاعات، حشرات و عنکبوت ها ، آمپول زدن و رعد و برق.

بسیاری از بچه ها با ترس خاصی از جدایی جسمانی از والدین یا سایر اعضای خانواده دست و پنجه نرم می کنند. این اختلال به عنوان اختلال اضطراب جدایی (SAD) شناخته می شود. کودکان مبتلا به فوبیا ممکن است در مورد موضوعات مشابه کودکان مبتلا به اختلال اضطرابی نگران باشند.

علل ایجاد فوبیا یا هراس در کودکان و راه های درمان آن

1. عوامل بیولوژیکی

مغز دارای مواد شیمیایی خاصی است که انتقال دهنده های عصبی نامیده می شوند. و برای کنترل احساسات شخص پیام هایی را به جلو و عقب ارسال می کنند. سروتونین و دوپامین دو انتقال دهنده عصبی مهم هستند. که در صورت اختلال در تولید می توانند باعث ایجاد احساس اضطراب شوند.

2.عوامل خانوادگی

اضطراب و ترس می تواند ارثی باشد. همانطور که یک کودک می تواند موهای قهوه ای والدین، ​​چشم های سبز و نزدیک بینی را به ارث ببرد. کودک نیز می تواند گرایش  والدین به اضطراب بیش از حد را به ارث ببرد. علاوه بر این، اضطراب را می توان از اعضای خانواده و دیگران که به طور قابل توجهی در اطراف کودک دچار استرس یا اضطراب هستند، آموخت. به عنوان مثال، کودکی که والدینش ترس شدید از عنکبوت را نشان می دهد، ممکن است ترس از عنکبوت را نیز بیاموزد.

3.عوامل محیطی

یک تجربه آسیب زا (مانند طلاق ، بیماری یا مرگ در خانواده) یا حتی یک رویداد مهم زندگی مانند شروع سال تحصیلی جدید نیز ممکن است باعث شروع یک اختلال اضطرابی شود.

علائم جسمی فوبیا یا هراس در کودکان و راه های درمان

افزایش ضربان قلب ، تعریق، لرزش  بدن ، تنگی نفس، احساس “خفگی”درد یا ناراحتی در قفسه سینه، ناراحتی معده، احساس سرگیجه یا ضعف، احساس از دست دادن کنترل یا دیوانه شدن، تکرار جمله ی من میمیرم ، گر گرفتگی و تب

تشخیص فوبیا یا هراس در کودکان و راه های درمان

یک پزشک متخصص سلامت روان تعیین می کند که آیا فرزند شما پس از ارزیابی جامع روانپزشکی  دچار فوبیا شده است یا خیر ؟ در طول ارزیابی ، شما در مورد ترس های فرزند خود و علائم حملات صحبت می کنید. همچنین از شما خواسته می شود که یک نمای کلی از سابقه خانوادگی، سابقه پزشکی، زندگی تحصیلی و تعاملات اجتماعی فرزند خود ارائه دهید.

راه های درمان فوبیا یا هراس در کودکان

در صورت تشخیص فوبیا در کودکتان پزشک از روان درمان ، در صورت نیاز دارو درمانی استفاده می کند. با پیشرفت علم و راه های کشف کنترل بر ترس کودک شما خیلی زود درمان خواهد شد. یکی از این روش ها رفتار درمانی است. مثلا اگر کودک مبتلا به ترس از پرندگان  باشد ، تشخیص اینکه پرندگان به ندرت در تماس مستقیم با افراد قرار می گیرند و در صورت بروز آنها نمی توانند صدمات قابل توجهی ایجاد کنند. سبب درمان این ترس می شود.

تمرین “صحبت کردن با خود” برای به خاطر سپردن آنچه واقعی است و آنچه متصور است. تمرینات آرام سازی برای کنترل تنفس و کاهش تنش عضلانی هنگام احساس اضطراب سبب رفع این ترس می شود که تمام این روش ها را پزشک متخصص کامل برایتان توضیح می دهد. کودک می آموزد که من واقعا در خطر نیستم و اگر درموقعیت مورد نظر قرار بگیرم هیچ اتفاق خاصی نمی افتد. و این فقط ساخته ی ذهن من است.

تمرین ایفای نقش با پزشک و یا والدین. مثلا اگر کودک شما از عنکبوت می ترسد سعی کنید به تدریج در ذهن او صحنه ای ایجاد کنید که عنکبوت آمده و او آرام به آن نزدیک می شود. و عنکبوت هیچ آسیبی به او نمی زند. به این شکل کم کم احساس ترس از بین می رود . احساس ترس یک پدیده ی کاملا ذهنی است . بنابراین با رفتار درمانی کاملا قابل درمان است.

فوبیا یا هراس در کودکان و راه های درمان با دارو ( دارو درمانی )

داروهای ضد اضطراب که گاهی تجویز می شوند عبارتند از: آلپرازولام ،لورازپام (آتیوان)، دیازپام (والیوم)، کلونازپام (کلونوپین)، دیفن هیدرامین (بنادریل)، هیدروکسیزین (ویستاریل) . داروهای کمتر معمول که می توانند ترس و اضطراب را نیز درمان کنند عبارتند از: بوسپیرون. برای مشکلات مداوم درمان اضطراب، ممکن است داروی ضد اضطراب یا ضد افسردگی توصیه شود. این داروها عبارتند از: پروزاک ، افکسور، سلکسا، لکساپرو.

مقاله ی پیشنهادی: تربیت فرزندان شاد

منبع: https://www.childrenshospital.org/conditions-and-treatments/conditions/p/phobias/symptoms-and-causes

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا