آرایش و زیباییجراحی هاسلامت

جراحی بینی و مراقبت های پس از آن

همه چیز در مورد جراحی بینی

رینوپلاستی جراحی است که شکل بینی را تغییر می دهد. انگیزه رینوپلاستی ممکن است تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد. قسمت بالایی ساختار بینی استخوانی و قسمت پایینی آن غضروفی است. رینوپلاستی می تواند استخوان، غضروف، پوست یا هر سه را تغییر دهد. با جراح خود در مورد اینکه آیا رینوپلاستی برای شما مناسب است یا خیر قبل از جراحی صحبت کنید.موضوع امروز مقاله ی ما جراحی بینی(رینوپلاستی) و مراقبت های پس از آن می باشد.

هنگام برنامه ریزی برای جراحی بینی، جراح سایر ویژگی های صورت شما، پوست روی بینی و آنچه که می خواهید تغییر دهید را در نظر می گیرد. اگر کاندیدای جراحی هستید، حتما در این باره مطالعه کنید تا با عوارض آن به خونبی آشنا شوید.

جراحی بینی و مراقبت های پس از آن
جراحی بینی و مراقبت های پس از آن

خطرات رینوپلاستی

رینوپلاستی می تواند اندازه، شکل یا حالت بینی شما را تغییر دهد. ممکن است برای ترمیم بدشکلی های ناشی از آسیب، اصلاح نقص مادرزادی یا بهبود برخی مشکلات تنفسی انجام شود. مانند هر عمل جراحی بزرگ، جراحی بینی با خطراتی از جمله: خون ریزی، عفونت، یک واکنش نامطلوب پس از بیهوشی همراه است. جراحی بینی( رینوپلاستی) و مراقبت های پس از آن از مسائلی است که پیش از انجام جراحی باید به آن توجه شود. تا خطرات به حداقل برسد.

سایر خطرات احتمالی مخصوص جراحی بینی عبارتند از: مشکل در تنفس از طریق بینی، حس بد دائمی در داخل و اطراف بینی، احتمال ناهمواری بینی، درد، تغییر رنگ یا تورم که ممکن است ادامه یابد، جای زخم، سوراخ در سپتوم (سوراخ شدن سپتوم) و نیاز به جراحی اضافی باشد. که شما باید پیش از جراحی حتما یک جراح حاذق پیدا کنید تا احتمال این خطرات را به حداقل برسانید.

کارهایی که پیش از جراحی باید انجام شود

قبل از برنامه ریزی برای جراحی بینی، باید با جراح خود ملاقات کنید تا در مورد عوامل مهمی که تعیین می کند آیا جراحی احتمالاً برای شما خوب عمل می کند یا خیر صحبت کنید. این جلسه به طور کلی شامل: سابقه پزشکی شما می شود و مهمترین سوالی که پزشک از شما می پرسد در مورد انگیزه شما برای جراحی و اهداف شما است.

شما باید سوالاتی مبنی بر سابقه انسداد بینی، جراحی ها و هر دارویی که مصرف می کنید، پاسخ دهید. اگر یک اختلال خونریزی مانند هموفیلی دارید، ممکن است این جراحی برای شما مناسب نباشد. پزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل، از جمله هر گونه آزمایش آزمایشگاهی، مانند آزمایش خون، انجام خواهد داد. او همچنین ویژگی های صورت و داخل و خارج بینی شما را بررسی می کند. معاینه فیزیکی به پزشک کمک می کند تا تعیین کند که چه تغییراتی باید انجام شود و چگونه ویژگی های فیزیکی شما، مانند ضخامت پوست یا استحکام غضروف انتهای بینی، ممکن است بر نتایج جراحی شما تأثیر بگذارد.

معاینه فیزیکی نیز برای تعیین تاثیر جراحی بینی بر تنفس شما حیاتی است. دکتر شما از زوایای مختلف از بینی شما عکس می گیرد. جراح شما ممکن است از نرم افزار کامپیوتری برای دستکاری عکس ها استفاده کند تا به شما نشان دهد چه نتایجی خواهید گرفت. پزشک شما از این عکس‌ها برای ارزیابی‌های قبل و بعد، ارجاع در حین جراحی و بررسی‌های طولانی مدت استفاده خواهد کرد. مهمتر از همه، عکس ها اجازه می دهد تا بحث خاصی در مورد اهداف جراحی وجود داشته باشد.

انگیزه ی شما از جراحی بینی

شما و پزشکتان باید در مورد انگیزه ها و انتظارات خود صحبت کنید. او توضیح خواهد داد که جراحی بینی چه کاری می تواند انجام دهد و چه کاری را نمی تواند برای شما انجام دهد و چه نتایجی ممکن است داشته باشد. طبیعی است که در مورد ظاهر خود کمی خودآگاه باشید، اما بسیار مهم است که با جراح خود در مورد خواسته ها و اهداف خود برای جراحی صحبت کنید.

اگر چانه کوچکی دارید، جراح ممکن است با شما در مورد انجام جراحی برای بزرگ کردن چانه صحبت کند. این به این دلیل است که چانه کوچک باعث ایجاد توهم بزرگتر شدن بینی می شود. در این شرایط نیازی به جراحی چانه نیست، اما ممکن است نمایه صورت را متعادل کند. در چند روز اول پس از بیهوشی، ممکن است دچار نقص در حافظه، کاهش زمان واکنش و اختلال در عملکرد ها شوید. بنابراین ترتیبی دهید که یکی از اعضای خانواده یا دوستتان یک یا دو شب در کنار شما بماند تا در انجام کارهای مراقبت شخصی در حین بهبودی از جراحی کمک کند.

غذا و داروهایی که باید پس از جراحی استفاده کنید

به مدت دو هفته قبل و بعد از عمل از مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن خودداری کنید. این داروها ممکن است خونریزی را افزایش دهند. فقط داروهایی را مصرف کنید که توسط جراح شما تایید یا تجویز شده است. همچنین از داروهای گیاهی و مکمل های بدون نسخه خودداری کنید. اگر سیگار می کشید، سیگار را ترک کنید. سیگار روند بهبودی پس از جراحی را کند می کند و ممکن است احتمال ابتلا به عفونت را افزایش دهد.یکی از راه های جراحی بینی(رینوپلاستی) و مراقبت های پس از آن کنترل داروهای مصرفی است.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید

جراحی بینی دارای یک سری مراحل منظم نیست. هر جراحی منحصر به فرد است و برای آناتومی و اهداف خاص فردی که جراحی می شود، متغیر است.

در طول عمل جراحی رینوپلاستی

جراحی بینی بسته به اینکه جراحی شما چقدر پیچیده باشد و جراح شما چه چیزی را ترجیح می دهد، نیاز به بی حسی موضعی همراه با آرامبخش یا بیهوشی عمومی دارد. قبل از جراحی با پزشک خود صحبت کنید که کدام نوع بیهوشی برای شما مناسب است.

بی حسی موضعی همراه با آرامبخش

این نوع بیهوشی معمولاً در محیط سرپایی انجام می شود. این به ناحیه خاصی از بدن شما محدود می شود. پزشک شما یک داروی بی حس کننده درد را به بافت های بینی شما تزریق می کند و با داروهایی که از طریق خط داخل وریدی (IV) تزریق می شود، شما را آرام می کند. این باعث می شود شما گیج شوید اما کاملاً نخوابید.

 بیهوشی عمومی

دارو (بیهوشی) را با استنشاق یا از طریق یک لوله کوچک (خط IV) که در رگ دست، گردن یا قفسه سینه قرار داده شده دریافت می کنید. بیهوشی عمومی کل بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود در حین جراحی بیهوش شوید. بیهوشی عمومی نیاز به یک لوله تنفسی دارد.

رینوپلاستی ممکن است در داخل بینی یا از طریق یک برش کوچک خارجی (برش) در پایه بینی، بین سوراخ های بینی انجام شود. جراح شما احتمالاً استخوان و غضروف زیر پوست شما را دوباره تنظیم می کند. جراح شما می تواند شکل استخوان یا غضروف بینی شما را به روش های مختلفی تغییر دهد، بسته به میزان نیاز به برداشتن یا اضافه کردن، ساختار بینی و مواد موجود، انجام می شود.

برای تغییرات کوچک، جراح ممکن است از غضروف هایی که از عمق داخل بینی یا گوش شما گرفته شده استفاده کند. برای تغییرات بزرگتر، جراح می تواند از غضروف دنده، ایمپلنت یا استخوان سایر قسمت های بدن شما استفاده کند. پس از ایجاد این تغییرات، جراح پوست و بافت بینی را به عقب قرار می دهد و برش ها را در بینی شما بخیه می زند.

اگر دیواره بین دو طرف بینی (سپتوم) خم یا کج (انحراف) باشد، جراح نیز می تواند آن را برای بهبود تنفس اصلاح کند.

جراحی بینی(رینوپلاستی) و مراقبت های پس از آن

شما چند ساعت در اتاق ریکاوری خواهید بود، جایی که کارکنان بر بازگشت شما به حالت بیداری نظارت می کنند. ممکن است یک روزه مرخص شوید یا اگر مشکلات سلامتی دیگری دارید، ممکن است یک شب بمانید. پس از جراحی باید در رختخواب استراحت کنید و سر خود را بالاتر از قفسه سینه قرار دهید تا خونریزی و تورم کاهش یابد.

بینی شما ممکن است به دلیل تورم یا آتل هایی که در حین جراحی در داخل بینی شما قرار داده شده است، گرفتگی داشته باشد. در بیشتر موارد، پانسمان های داخلی برای یک تا هفت روز پس از جراحی در جای خود باقی می مانند. پزشک شما همچنین یک آتل را برای محافظت و حمایت به بینی شما می چسباند.

توصیه های پزشکی پس از جراحی

خونریزی خفیف و تخلیه مخاط و خون قدیمی تا چند روز پس از جراحی یا پس از برداشتن پانسمان طبیعی است. پزشک شما ممکن است یک “پد قطره ای” همراه با یک تکه گاز کوچک که با چسب در جای خود نگه داشته شده است را زیر بینی شما قرار دهد تا خون اضافی را جذب کند. گاز را طبق دستور پزشک تعویض کنید.

پد قطره ای را محکم روی بینی خود قرار ندهید. برای کاهش بیشتر احتمال خونریزی و تورم، پزشک ممکن است از شما بخواهد تا چند هفته پس از جراحی اقدامات احتیاطی را رعایت کنید. پزشک ممکن است از شما بخواهد: از انجام فعالیت های سنگین مانند ایروبیک و دویدن خودداری کنید. زمانی که روی بینی خود بانداژ دارید، از دوش گرفتن خودداری کنید.

برای جلوگیری از یبوست از غذاهای پر فیبر مانند میوه ها و سبزیجات استفاده کنید. یبوست می تواند باعث زور زدن شما شود و به محل جراحی فشار وارد کند. از حالات شدید چهره مانند لبخند زدن یا خنده ی شدید خودداری کنید. دندان های خود را به آرامی مسواک بزنید تا حرکت لب بالایی را محدود کنید.

هنگام بیرون رفتن از خانه

لباس هایی بپوشید که از جلو بسته می شوند. لباس هایی مانند پیراهن یا ژاکت را روی سر خود نکشید. علاوه بر این، حداقل تا چهار هفته پس از جراحی، برای جلوگیری از فشار بر بینی، عینک یا عینک آفتابی را روی بینی خود قرار ندهید. . هنگامی که بیرون هستید، به خصوص روی بینی خود از ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید. آفتاب بیش از حد ممکن است باعث تغییر رنگ دائمی در پوست بینی شما شود.

مقداری تورم موقت یا تغییر رنگ سیاه و آبی در پلک های شما می تواند به مدت دو تا سه هفته پس از جراحی بینی رخ دهد. رفع تورم بینی زمان بیشتری می برد. محدود کردن سدیم رژیم غذایی به بهبود سریعتر تورم کمک می کند. با این حال، بیشتر تورم در عرض یک سال از بین می رود. نمک رژیم غذایی خود را کنترل و محدود کنید. پس از جراحی، چیزی مانند یخ یا کیسه های سرد را روی بینی خود قرار ندهید. بینی شما در طول زندگی تغییر می کند، چه جراحی داشته باشید یا نه. به همین دلیل، دشوار است که بگوییم چه زمانی “نتیجه نهایی” خود را به دست آورده اید.

مقاله ی پیشنهادی: 9 نکته ی مهم که قبل از هاشور ابرو باید بدانید

منبع: https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/rhinoplasty/about/pac-20384532

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا