روانشناسیسلامتکودکانمادر و کودک

نشانه های کودک آزاری

شناخت انواع کودک آزاری

کودک آزاری به چهار گروه تقسیم می شود. آزار جسمی، روحی، غفلت و بی توجهی و آزار جنسی. در این مقاله می خواهیم با علائم و نشانه های انواع کودک آزاری بیشتر آشنا شویم.

اغلب چند نوع با هم اتفاق می افتد. مثلا کودکی که مورد آزار جنسی قرار گرفته است. از نظر روحی نیز آزار می بیند.

علائم و نشانه های کودک آزاری
علائم و نشانه های کودک آزاری

علائم و نشانه های کودک آزاری

آزار جسمی

این نوع کودک آزاری زمانی اتفاق می افتد که کودک عمداً از نظر جسمی آسیب ببیند. یا توسط شخص دیگری در معرض آسیب قرار بگیرد.

آزار جنسی

به  هرگونه فعالیت جنسی با کودک مانند نوازش، تماس دهانی ، تناسلی، مقاربتی، سوء استفاده یا قرار گرفتن در معرض پورنوگرافی تلقی می شود.

آزار روحی

آژار روحی به معنای آسیب رساندن به عزت نفس کودک یا احساس او تلقی می شود. مثلا آزار کلامی و احساس مانند تحقیر مداوم یا تحقیر کودک  و همچنین منزوی کردن ، نادیده گرفتن یا رد کودک است.

بی توجهی و غفلت

این نوع کودک آزاری یعنی برطرف نکردن نیازهای اولیه ی کودک. عدم تامین غذا، سرپناه، محبت، نظارت، آموزش، یا مراقبت های دندانپزشکی یا پزشکی است.

کودک آزاری توسط چه کسی رخ می دهد

در بسیاری از موارد، کودک آزاری توسط شخصی که کودک می شناسد. و به او اعتماد دارد انجام می شود. اغلب والدین یا خویشاوندان نزدیک.

علائم کودک آزاری

احساس گناه، شرم یا گیجی می کند. او ممکن است از گفتن علت آن  به کسی بترسد مخصوصاً اگر متجاوز والدین، ​​اقوام دیگر یا دوستان خانوادگی باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که مراقب رفتارهای کودکتان باشید.

این رفتارها شامل: کناره گیری از دوستان یا فعالیت های معمول، تغییرات در رفتار مانند پرخاشگری، عصبانیت، خصومت یا بیش فعالی، یا تغییر در عملکرد مدرسه، افسردگی، اضطراب یا ترسهای غیر معمول،  از دست دادن ناگهانی اعتماد به نفس، غیبت های مکرر از مدرسه ،عدم تمایل به ترک فعالیت های مدرسه ، نمی خواهد به خانه برود، تلاش برای فرار، رفتار سرکش یا تحقیرآمیز، خودآزاری یا اقدام به خودکشی.

علائم و نشانه های خاص به نوع سوء استفاده بستگی دارد و می تواند متفاوت باشد. حواستان به علائم هشدار دهنده باشد. وجود علائم هشدار دهنده لزوماً به معنای سوء استفاده از کودک نیست.

علائم و نشانه های آزار جسمی

آسیب های غیر قابل توضیح مانند کبودی، شکستگی یا سوختگی. آسیب هایی که با توضیح داده شده مطابقت ندارند.

علائم و نشانه های آزار جنسی و روحی

رفتار جنسی یا دانش نامناسب برای سن کودک، بارداری یا عفونت مقاربتی، وجود خون در لباس زیر کودک، اظهاراتی مبنی بر اینکه مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته است، تماس جنسی نامناسب با سایر کودکان.

از دست دادن اعتماد به نفس یا عزت نفس، کناره گیری اجتماعی یا از دست دادن علاقه یا اشتیاق، افسردگی، اجتناب از برخی شرایط خاص مانند امتناع از رفتن به مدرسه یا سوار شدن به اتوبوس، ناامیدانه به دنبال محبت است،ضعف عملکرد مدرسه یا از دست دادن علاقه به مدرسه ،از دست دادن مهارتهای  قبلی و افزایش یا کاهش وزن.

والدین  بی توجه

والدینی که نگرانی کمی برای کودک نشان می دهند. به نظر می رسد که نمی تواند ناراحتی های جسمی یا روحی را در کودک تشخیص دهند.کودک را مسئول مشکلات می داند. به طور مداوم کودک را تحقیر می کند. و کودک را با اصطلاحات منفی مانند “بی ارزش” یا “شر” توصیف می کند.

از کودک انتظار دارد که 100 درصد از خود مراقبت کند. و به نظر می رسد که به سایر اعضای خانواده اطمینان 100 درصدی دارد. از انضباط بدنی شدید استفاده می کند. ارتباط کودک با دیگران را به شدت محدود می کند. توضیحات متناقض یا قانع کننده ای در مورد آسیب های کودک ارائه می دهد. و خود را توجیه می کند. یا اصلا توضیحی ارائه نمی دهد.

کارشناسان بهداشت کودکان، استفاده از خشونت به هر شکلی را محکوم می کنند. اما برخی از مردم هنوز از تنبیه بدنی، مانند ضربه زدن به عنوان راهی برای تنبیه فرزندان خود استفاده می کنند. هرگونه تنبیه بدنی ممکن است زخم های عاطفی به جا بگذارد. رفتارهای والدین باعث درد، آسیب جسمی یا ضربه روحی می شود. حتی اگر به نام نظم و انضباط انجام شود. و این خود می تواند کودک آزاری باشد.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم

اگر نگران هستید که کودک شما یا کودک دیگری مورد آزار قرار گرفته باشد. فوراً به دنبال کمک باشید. بسته به موقعیت، با پزشک کودک یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ، آژانس حفاظت از کودکان محلی، اداره پلیس تماس بگیرید. اگر کودک نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد با اورژانس تماس بگیرید. به خاطر داشته باشید که متخصصان مراقبت های بهداشتی از نظر قانونی موظفند همه موارد مشکوک به کودک آزاری را به مقامات مربوطه شهرستان یا پلیس گزارش دهند.

در مقاله ی بعدی بیشتر در این مورد مطالعه خواهیم کرد.

مقاله ی پیشنهادی: تربیت فرزندان شاد

منبع: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/child-abuse/symptoms-causes/syc-20370864

3/5 - (2 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا