سلامتکودکان

تشخیص ضعف بینایی در کودکان

آیا کودک من نیاز به عینک دارد؟

رشد صحیح چشم های سالم در سنین پایین به شدت بر توانایی کودک شما برای رشد و یادگیری تأثیر می گذارد. شما باید علائمی را که نشان می دهد کودک شما ممکن است به عینک نیاز داشته باشد، را بشناسید. و اگر مشکوک هستید که کودک شما با بینایی خود مشکل دارد، ضروری است. فورا برای او یک معاینه چشم رزرو کنید. اگر هر گونه مشکلی در چشم کودک شما تشخیص داده شود، می تواند بر توانایی او برای یادگیری در مدرسه تأثیر بگذارد و کیفیت بینایی او را در آینده تحت تأثیر قرار دهد. با دقت به علائم تشخیص ضعف بینایی در کودکان به راحتی می توانید این موضوع را حل و فصل کنید.

تشخیص ضعف بینایی در کودکان
تشخیص ضعف بینایی در کودکان

 

چشمان خیره و سر خمیده

اگر متوجه شدید کودکتان هنگام نگاه کردن به چیزها خیره می شود یا سرش را کج می‌کند، ممکن است نشانه‌ای از نزدیک‌بینی او باشد. اگر نزدیک بینی در اوایل زندگی کودک تشخیص داده شود، اقدامات کنترلی موثری وجود دارد که می توان برای کاهش اثرات آن انجام داد. برخی از اقدامات شامل قطره چشمی آتروپین و عینک یا لنزهای تماسی مخصوص کنترل نزدیک بینی است.

 

ریزش اشک بیش از حد

یکی از علائم تشخیص ضعف بینایی در کودکان ریزش اشک دائم است. این مورد می تواند نشانه ای از این باشد که یک یا هر دو چشم کودک شما بیش از حد کار کرده است یا چشمان او ممکن است عفونت یا آسیب دیده باشد. این مشکل همچنین می تواند از مسدود شدن مجاری اشک ناشی شود. برای تشخیص درست آنچه که کودک شما تجربه می کند. باید او را برای معاینه چشم بیاورید تا یک اپتومتریست بتواند ارزیابی دقیقی از چشمان کودک شما انجام دهد و توصیه کند که چه نوع راه حلی موثرتر است.

 استفاده از انگشت هنگام مطالعه

اگر کودک شما  هنوز از انگشت خود برای دنبال کردن در هنگام مطالعه استفاده می کند، می تواند نشانه آن باشد که تنبلی چشم (تنبلی چشم) دارد. از کودک خود بخواهید بدون انگشت خود بخواند و اگر به طور مداوم در متن گم می شود، باید در نظر بگیرید که آیا به عینک اصلاحی نیاز دارد یا خیر.

گم کردن متن

آستیگماتیسم و ​​استرابیسم (چشم های ضربدری) می تواند علت اصلی از دست دادن جای کودک شما در حین مطالعه باشد. اگر فرزندتان به شما اشاره می‌کند که نمی‌تواند چیزی را که در صفحه است بفهمد. یا می‌گوید که متن هنگام خواندن تحریف یا تار می‌شود، این می‌تواند نشانه‌ای از نیاز او به عینک باشد. وادار کردن فرزندتان به خواندن با صدای بلند برای شما می‌تواند راهی عالی برای تقویت مهارت‌های سواد او باشد، اما همچنین به شما فرصتی می‌دهد تا بینایی و توانایی خواندن متن را زیر نظر داشته باشید. گم کردن متن هنگام مطالعه از علائم تشخیص ضعف بینایی در کودکان است.

 مالش چشم و خستگی چشم

اگر کودک شما همیشه چشم‌هایش را می‌مالد یا از درد چشم‌هایش شکایت می‌کند، ممکن است نشان‌دهنده نیاز به عینک باشد. این وضعیت اغلب ناشی از مشکلات انکساری است و ممکن است نشان دهد که کودک شما آستیگماتیسم، نزدیک بینی یا دوربینی دارد. چشم‌های کودک شما برای دیدن در شرایط خاصی بسیار سخت کار می‌کنند، و تشخیص دقیق آن در طول معاینه چشم برای درک وضعیت دقیقی که با آن مواجه است مهم است.

 پوشاندن یک چشم در هنگام نگاه کردن

اگر کودک شما با یک چشم در مقایسه با چشم دیگر بهتر می بیند. کودک شما ممکن است آمبلیوپی یا آستیگماتیسم در یک چشم داشته باشد. این شرایط می تواند از شدید تا تقریباً ناچیز متغیر باشد، بنابراین ایده خوبی است که کودک خود را برای معاینه نزد چشم پزشک ببرید. تا ببینید آیا به عینک به عنوان یک اقدام اصلاحی برای بینایی خود نیاز دارد یا خیر. یک راه آسان برای تشخیص اینکه کودک شما با کدام چشم مشکل دارد این است که هر یک از چشم های او را یکی یکی بپوشانید و سپس از آنها بپرسید که چه چیزی را می بیند و کدام چشم او واضح تر می بیند.

 شکایت از تاری دید در فواصل معین

یکی از واضح ترین علائم تشخیص ضعف بینایی در کودکان شکایت از تاری دید است. زیرا آنها مستقیماً تأیید می‌کنند که کودک به نوعی با بینایی خود مشکل دارد. با توجه به مسافتی که به وضوح می‌تواند ببیند، ممکن است نزدیک‌بین یا دوربین‌بین باشد. اگر یک یا هر دو چشم دائماً تار باشند، ممکن است کودک شما آستیگماتیسم باشد. یا نوعی آسیب به چشمانشان بر توانایی دید آنها تأثیر گذاشته است.

 عملکرد در مدرسه

ممکن است فرزند شما در مدرسه به دلیل ناتوانی در دیدن اطلاعات روی رایانه ها و تخته های سفید با مشکل مواجه شود. اغلب این مشکل مربوط به نزدیک بینی است، اما سایر بیماری ها مانند کوررنگی ممکن است علت اختلال بینایی آنها باشد. از فرزندتان بپرسید که آیا فکر می کند خواندن اطلاعات روی تخته سفید کار سختی است یا خیر. و از آنها بپرسید که نسبت به تخته در کلاس درس کجا می نشینند. این به شما نشان می دهد که مشکل بینایی ممکن است وجود داشته باشد.

حساسیت شدید به نور و سردرد

این مشکل می تواند به دلیل فوتوفوبیک بودن کودک شما (حساس به نور) باشد. اگر کودک شما زمانی که برای مدتی بیرون است دچار سردرد می شود، این می تواند نشانه ای از فتوفوبیک بودن او باشد. می توانید از عدسی‌های عینک و عینک آفتابی ویژه برای کاهش شدت حساسیت کودک شما به نور استفاده کرد و به او کمک کرد در شرایط روشن، واضح‌تر ببیند.

بیش از حد به تلویزیون نزدیک شدن

یکی دیگر از علائم تشخیص ضعف بینایی در کودکان نزدیکی بیش از حد او به صفحه ی نمایشگر است. که می تواند نشانه دیگری از نزدیک بینی باشد. نزدیک بودن بیش از حد به صفحه‌های دیجیتال می‌تواند تأثیر مضری بر بینایی در سنین پایین داشته باشد. و برای کاهش مشکلات کودک شما با نزدیک‌بینی باید از عینک استفاده کرد.

در صورت نیاز به عینک چه باید کرد؟

اگر فرزند شما هر یک از علائم بالا را دارد، ایده خوبی است که یک قرار ملاقات رزرو کنید تا ببینید آیا به عینک اصلاحی یا لنز تماسی نیاز دارد یا خیر. چشم پزشک  قادر است کودک شما را به طور دقیق معاینه کند و موثرترین عینک اصلاحی را متناسب با نیازهای او توصیه کند. بسیاری از کودکان می توانند در اوایل زندگی خود دچار نزدیک بینی شوند و این یکی از شایع ترین مشکلات چشمی در جهان است. کنترل نزدیک بینی برای کودکان فرآیند تشخیص صحیح مشکلات چشمی کودک شما، ارائه نسخه لنز به آنها و کار مداوم بر روی اصلاح بینایی آنها در حین رشد از طریق یک برنامه تخصصی است که مطابق با نیازهای آنها باشد.

مقاله ی پیشنهادی: عینک بهتر است یا لنزهای تماسی

منبع: https://eyecarecs.com/does-my-child-need-glasses-10-signs-to-watch-for/

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا