بیماری هاسلامت

علائم آبله مرغان در کودکان و راه های درمان آن

آبله مرغان یک بیماری عفونی است که ناشی از ویروس واریسلا زوستر است. این بیماری معمولاً در کودکان و نوجوانان رخ می‌دهد و اغلب خودبخود بهبود می‌یابد. این بیماری عمدتاً بثورات خارش دار همراه با تاول های کوچک پر از مایع ایجاد می کند. این تاول ها همراه با خارش شدید هستند و علائمی مانند تب و تشنگی دارند. آبله مرغان از طریق تماس مستقیم با فرد مبتلا یا از طریق هوا منتقل می‌شود. امکان سرایت این بیماری به کسانی که به این بیماری مبتلا نشده اند یا واکسن آبله مرغان را دریافت نکرده اند بسیار بالاست. در این مقاله به بررسی علائم آبله مرغان در کودکان می پردازیم.

در گذشته آبله مرغان یک مشکل گسترده بود، اما امروزه واکسن آن از کودکان در برابر آن محافظت می کند. واکسیناسیون می‌تواند از ابتلا به آبله مرغان جلوگیری کند. در صورت ابتلا، استراحت کنید، از پوست آسیب‌دیده مراقبت کنید. آبله مرغان برای والدین و کودکان ناراحت‌کننده است و پیگیری و مراقبت مناسب می‌تواند به بهبود سریع‌تر و سلامتی کودک کمک کند.

علل ابتلا به آبله مرغان

این بیماری عمدتاً به دلیل ازاد شدن ویروس آبله مرغان در بدن ایجاد می‌شود. اما عواملی که می‌توانند منجر به انتقال و شیوع این ویروس شوند عبارتند از:

 1. عدم واکسیناسیون : کودکانی که تا کنون واکسن آبله مرغان را دریافت نکرده‌اند، در معرض بیماری قرار دارند. واکسیناسیون می‌تواند از ابتلا به آبله مرغان جلوگیری کند.
 2. تماس با فرد مبتلا: اگر کودک با فردی که آبله مرغان دارد در تماس باشد، احتمال انتقال بیماری به او افزایش می‌یابد.

توجه داشته باشید که ویروس آبله مرغان بسیار قابل سرایت است و از محیطی به محیط دیگر از طریق هوا منتقل می‌شود. بنابراین، اهمیت واکسیناسیون و پیشگیری از تماس با افراد مبتلا به این بیماری بسیار مهم است.

علائم آبله مرغان در کودکان

بثورات ناشی از آبله مرغان 10 تا 21 روز پس از قرار گرفتن، در معرض ویروس واریسلا زوستر ظاهر می شود. بثورات اغلب حدود 5 تا 10 روز طول می کشد. علائم دیگری که ممکن است 1 تا 2 روز قبل از جوش ظاهر شوند عبارتند از:

 • حالت تب و تشنگی: یکی از علائم آبله مرغان در کودکان حالت تب و تشنگی ست.این مشکلات به دلیل عفونت در بدن ایجاد می‌شوند.
 • تورم و درد در گلو : یکی دیگر از علائم آبله مرغان در کودکان گلوی تورم‌یافته و دردناک است .
 • از دست دادن اشتها : یکی دیگر از علائم آبله مرغان در کودکان از دست دادن اشتهای کودک می باشد.
 • کم خونی و لرز : در برخی موارد می توان گفت یکی از علائم آبله مرغان در کودکان کم خونی کودک و لرزش اوست.
 • سردرد : از علائم آبله مرغان در کودکان می توان به سردرد هم اشاره کرد.
 • خستگی و احساس ناخوشی عمومی : خستگی غیرعادی کودک می تواند یکی از علائم آبله مرغان در کودکان باشد.

هنگامی که جوش های آبله مرغان ظاهر می شود، سه مرحله را طی می کنید:

 1. در طی چند روز برآمدگی هایی به نام پاپول ایجاد می شوند. این پاپول ها از علائم آبله مرغان در کودکان است.
 2. سپس در طی حدودا یک روز تاول های کوچک پر از مایع به نام وزیکول تشکیل می شوند و سپس می شکنند و نشت می کنند.
 3. پوسته ها و دلمه ها که تاول های شکسته را می پوشانند و چند روز دیگر بهبود می یابند.

برجستگی های جدید برای چندین روز همچنان ظاهر می شوند. بنابراین ممکن است همزمان برآمدگی، تاول و دلمه داشته باشید. تا 48 ساعت قبل از ظاهر شدن بثورات، می توانید ویروس را به افراد دیگر منتقل کنید. و ویروس تا زمانی که تمام تاول های شکسته پوسته نشوند، مسری باقی می ماند.

این بیماری به طور کلی در کودکان سالم خفیف است. اما گاهی اوقات، بثورات می تواند تمام بدن را بپوشاند. ممکن است تاول در گلو و چشم ایجاد شود. آنها همچنین ممکن است در داخل مجرای ادرار، مقعد و واژن نیز ایجاد شوند.

برای درمان زونا چه بخوریم  بخوانید

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟

معمولا آبله مرغان با معاینه بثورات و سایر علائم قابل تشخیص است. ممکن است به داروهایی نیاز داشته باشید که به مبارزه با ویروس یا درمان سایر مشکلات سلامتی که ممکن است به دلیل آبله مرغان رخ دهد کمک کند. برای جلوگیری از آلوده شدن دیگران در اتاق انتظار پزشک، از قبل برای قرار ملاقات تماس بگیرید. ذکر کنید که فکر می کنید ممکن است شما یا فرزندتان به آبله مرغان مبتلا شده باشید.

اگر موارد زیر را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 • بثورات به یک یا هر دو چشم گسترش می یابد.
 • بثورات بسیار گرم یا حساس می شوند، که ممکن است نشانه ای از آلوده شدن پوست به باکتری باشد.
 • همراه با بثورات، علائم جدی تری نیز دارید. مانند سرگیجه، گیجی، ضربان قلب سریع، تنگی نفس، لرزش، از دست دادن توانایی استفاده از عضلات با هم، سرفه ای که بدتر می شود، استفراغ، سفت شدن گردن یا تب بالاتر از 102 فارنهایت (38.9 درجه سانتیگراد) باشید.
 • شما با افرادی زندگی می کنید که هرگز به آبله مرغان مبتلا نشده اند و هنوز واکسن آبله مرغان را دریافت نکرده اند.
 • فردی در خانواده شما باردار است.
 • شما با فردی زندگی می کنید که بیماری دارد یا داروهایی مصرف می کند که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد.

عوامل خطر آبله مرغان

اگر قبلاً آبله مرغان نگرفته اید یا واکسن آبله مرغان را تزریق نکرده اید، خطر ابتلا به ویروسی که باعث آبله مرغان می شود بیشتر است. برای افرادی که در مراکز مراقبت از کودک یا مدرسه کار می کنند بسیار مهم است که واکسینه شوند.

اکثر افرادی که مبتلا به آبله مرغان شده اند یا واکسن را دریافت کرده اند در برابر آبله مرغان مصون هستند. اگر واکسن زده اید و هنوز به آبله مرغان مبتلا می شوید، علائم اغلب خفیف تر هستند. ممکن است تاول های کمتری داشته باشید و تب خفیف یا بدون تب داشته باشید. چند نفر ممکن است بیش از یک بار به آبله مرغان مبتلا شوند، اما این اتفاق نادر است.

عوارض آبله مرغان

آبله مرغان معمولا یک بیماری خفیف است. اما می تواند جدی شود و می تواند منجر به یک سری مشکلات سلامتی شود مانند :

 • پوست، بافت نرم، استخوان، مفاصل یا جریان خون آلوده ناشی از باکتری
 • کم آبی بدن، زمانی که آب و سایر مایعات در بدن کم می شود.
 • پنومونی، بیماری در یک یا هر دو ریه
 • تورم مغز به نام آنسفالیت
 • سندرم شوک سمی، عارضه خطرناک برخی از بیماری های ناشی از باکتری
 • سندرم ری، بیماری ای که باعث تورم در مغز و کبد می شود. این مورد می تواند در کودکان و نوجوانانی که در هنگام آبله مرغان آسپرین مصرف می کنند اتفاق بیفتد.
 • در موارد بسیار نادر، آبله مرغان می تواند منجر به مرگ شود.

چه کسانی در معرض خطر آبله مرغان هستند ؟

علائم آبله مرغان در کودکان

افرادی که در معرض خطر بیشتر عوارض آبله مرغان هستند عبارتند از:

 • نوزادان و نوزادانی که مادرانشان هرگز آبله مرغان یا واکسن آن را نگرفته اند. این شامل کودکان زیر 1 سال است که هنوز واکسن را تزریق نکرده اند.
 • نوجوانان و بزرگسالان.
 • زنان بارداری که آبله مرغان نگرفته اند
 • افرادی که سیگار می کشند
 • افراد مبتلا به سرطان یا HIV که داروهایی مصرف می کنند که روی سیستم ایمنی بدن اثر می گذارد
 • افراد مبتلا به یک بیماری مزمن مانند آسم که از داروهایی استفاده می کنند که سیستم ایمنی را سرکوب می کند
 • افرادی که پیوند عضو داشته اند و برای محدود کردن عملکرد سیستم ایمنی دارو مصرف می کنند

آبله مرغان و بارداری

وزن کم نوزاد هنگام تولد و مشکلات اندام در نوزادان متولد شده از زنانی که در اوایل بارداری خود به آبله مرغان مبتلا شده اند، شایع تر است. هنگامی که یک فرد باردار در هفته قبل از تولد یا در عرض چند روز پس از زایمان به آبله مرغان مبتلا می شود، کودک در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت های تهدید کننده است.اگر باردار هستید و در برابر آبله مرغان مصون نیستید، با پزشک خود در مورد این خطرات صحبت کنید.

آبله مرغان و زونا

اگر به آبله مرغان مبتلا شده اید، در خطر عارضه ای به نام زونا هستید. پس از از بین رفتن بثورات آبله مرغان، ویروس واریسلا زوستر در سلول های عصبی شما باقی می ماند. سال‌ها بعد، ویروس دوباره فعال می‌شود و باعث ایجاد زونا می‌شود، مجموعه‌ای دردناک از تاول‌ها. احتمال بازگشت این ویروس در افراد مسن و افرادی که سیستم ایمنی ضعیف تری دارند بیشتر است.

درد زونا می تواند پس از از بین رفتن تاول ها مدت زیادی طول بکشد و می تواند جدی باشد. به این حالت نورالژی پس از هرپس می گویند.

در ایالات متحده، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) پیشنهاد می‌کند که اگر 50 سال یا بیشتر دارید، واکسن شینگریکس را دریافت کنید. همچنین اگر 19 سال یا بیشتر دارید و به دلیل بیماری ها یا سیستم ایمنی ضعیف تری دارید، Shingrix را پیشنهاد می کند. شینگریکس توصیه می شود حتی اگر قبلاً زونا داشته اید یا واکسن قدیمی زوستا واکس را دریافت کرده اید.

راه های جلوگیری از آبله مرغان

واکسن آبله مرغان، بهترین راه برای پیشگیری از آبله مرغان است. در ایالات متحده، کارشناسان CDC گزارش دادند که دو دوز واکسن بیش از 90 درصد از بیماری جلوگیری می کند. حتی اگر بعد از دریافت واکسن به آبله مرغان مبتلا شوید، علائم شما ممکن است بسیار خفیف تر باشد.

در ایالات متحده، دو واکسن آبله مرغان مجوز استفاده دارند: Varivax فقط حاوی واکسن آبله مرغان است. کهمی توان از آن برای واکسینه کردن افراد 1 ساله یا بالاتر استفاده کرد. ProQuad واکسن آبله مرغان را با واکسن سرخک، اوریون و سرخجه ترکیب می کند. این واکسن را می توان در ایالات متحده برای کودکان 1 تا 12 ساله استفاده کرد. این واکسن MMRV نیز نامیده می شود.

چه کسانی نباید واکسن آبله مرغان را بزنند ؟

 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند. مثل کسانی که مبتلا به HIV هستند یا داروهایی مصرف می کنند که روی سیستم ایمنی بدن تأثیر دارد و سیستم ایمنی را ضعیف می کند.
 • افرادی که به ژلاتین یا آنتی بیوتیک نئومایسین حساسیت دارند.
 • افرادی که مبتلا به هر نوع سرطان یا در حال درمان سرطان با پرتو یا دارو هستند
 • افرادی که اخیراً خون از اهداکننده یا سایر فرآورده های خونی دریافت کرده اند
 • زنانی که باردار هستند واکسن آبله مرغان را دریافت نکنند. اگر تصمیم به واکسینه شدن قبل از بارداری دارید، در طول واکسن های متوالی یا تا یک ماه پس از آخرین دوز واکسن اقدام به بارداری نکنید.

آیا واکسن آبله مرغان ایمن و موثر است؟

علائم آبله مرغان در کودکان

والدین اغلب از خود می پرسند که آیا واکسن ها بی خطر هستند یا خیر. از زمانی که واکسن آبله مرغان در دسترس عموم قرار گرفت، مطالعات نشان داده اند که این واکسن بی خطر است و به خوبی کار می کند. عوارض جانبی اغلب خفیف است. عوارض آن شامل درد، قرمزی، درد و تورم در محل تزریق است. به ندرت ممکن است بثورات موضعی یا تب داشته باشید.

راه های درمان آبله مرغان

درمان آبله مرغان در کودکان معمولاً به عنوان یک فرآیند طبیعی اتفاق می‌افتد و بیشتر افراد به آسانی بهبود می یابند. درمان این بیماری شامل مراقبت از کودک و کاهش علائم آبله مرغان در کودکان می‌شود. در ادامه به چند راه درمان آبله مرغان در کودکان اشاره می‌کنیم :

1. استراحت و تغذیه مناسب :

 • به کودک فرصت بیشتری برای استراحت دهید تا بدنشان بتواند با بیماری مقابله کند.
 • کودکان باید تغذیه مناسب و متنوع داشته باشند. مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی کمک به بهبود عمومی و سریع‌تر شدن کودک خواهد کرد.

2.مراقبت از پوست

 • از خراشیدن یا خاراندن کردن بثورات آبله مرغان پرهیز کنید تا نشانه های عفونت و التهاب افزایش نیابد.
 • از صابون‌ها یا مواد شوینده زیاد بر روی پوست کودک استفاده نکنید.

3. به اندازه کافی به کودک آب دهید :

 • کودک باید به میزان کافی آب بنوشد تا دچار کم آبی و عطش نشود.

4.داروهای ضدعفونی :

در برخی موارد، پزشک ممکن است داروهای ضدعفونی تجویز کند تا عفونت را کنترل کند.

5. کاهش عوارض :

در صورت بروز عوارض جانبی نظیر تب بسیار بالا یا آسیب به سیستم تنفسی، به پزشک مراجعه کنید.

با اجرای این راه‌های درمانی و مراقبت از کودک در طی دوره بیماری، بهبودی کودک سریع‌تر اتفاق خواهد افتاد و این بیماری معمولاً بدون عوارض جدی تمام می‌شود.

نتیجه‌گیری

آبله مرغان برای کودکان می‌تواند بسیار ناراحت‌کننده باشد. با شناخت علائم آبله مرغان در کودکان، علت‌ها، و راه‌های پیشگیری و درمان آن، می‌توانید به بهبود سریع‌تر و سلامتی کودکان خود کمک کنید.

سوالات متداول

آیا آبله مرغان در کودکان عوارض جانبی دارد؟

در بیشتر موارد، آبله مرغان در کودکان بهبودی آسانی دارد و عوارض جانبی ندارد. اما در موارد نادر، ممکن است عوارضی نظیر عفونت‌های ثانویه روی آبله‌ها یا عوارض در سیستم تنفسی رخ دهد.

آیا آبله مرغان به بزرگترها هم منتقل می‌شود؟

آبله مرغان عمدتاً در کودکان و نوجوانان رخ می‌دهد، اما ممکن است در بزرگترها نیز انتقال یابد. به هر حال، علائم و شدت بیماری در بزرگترها معمولاً کمتر است.

چگونه می‌توان از انتقال آبله مرغان به دیگران جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از انتقال آبله مرغان به دیگران، از تماس نزدیک با افراد مبتلا به این بیماری پرهیز کنید. همچنین از اشیاء شخصی مثل حوله، لباس و وسایل بهداشتی اشتراکی با افراد مبتلا استفاده نکنید.

چگونه می‌توان درمان بثورات قرمز و خارش ایجاد شده توسط آبله مرغان را آسان‌تر کرد؟

برای کاهش بثورات قرمز و خارش ایجاد شده توسط آبله مرغان، می‌توانید از کرم‌ها یا لوسیون‌های ضدآفتاب مراجعه کنید. همچنین ممکن است پزشک داروهای ضدخارش تجویز کند.

آیا واکسیناسیون در برابر آبله مرغان ضروری است؟

بله، واکسیناسیون در برابر آبله مرغان بسیار مهم است. واکسن آبله مرغان می‌تواند از ابتلا به بیماری جلوگیری کند و از شیوع آن در جامعه جلوگیری کند.

5/5 - (1 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا