بارداری و زایمانبیماری هاسلامت

علائم دیابت بارداری و راه های پیشگیری

دیابت بارداری چیست و چگونه می توان از آن پیشگیری کرد؟

دیابت بارداری یک وضعیت موقتی است که می تواند در دوران بارداری رخ دهد. اگر دیابت بارداری دارید، به این معنی است که سطح قند خون شما در دوران بارداری بالاتر از حد طبیعی است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، دیابت بارداری تقریباً 2 تا 10 درصد از بارداری ها را تحت تأثیر قرار می دهد. اگر دیابت بارداری دارید، مهم است که به سرعت تحت درمان قرار بگیرید، زیرا می تواند برای سلامتی شما و کودکتان مشکلاتی ایجاد کند. علل دیابت بارداری به طور کامل شناخته نشده است و نمی توان به طور کامل از آن پیشگیری کرد. اما شما می توانید خطر ابتلا به آن را کاهش دهید. در ادامه با علائم دیابت بارداری و راه های پیشگیری از آن گفت و گو خواهیم کرد.

علائم دیابت بارداری و راه های پیشگیری
علائم دیابت بارداری و راه های پیشگیری

عوامل خطر دیابت بارداری چیست؟

عوامل خطر آفرین در دیابت بارداری شامل : سن بیشتر از بیست سال، اضافه وزن ، داشتن یک خویشاوند نزدیک مبتلا به دیابت نوع 2، مقاومت به انسولین در شرایطی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و اختلال پوستی آکانتوز نیگریکانس، فشار خون بالا قبل از بارداری، ابتلا به دیابت بارداری در بارداری قبلی، افزایش وزن زیاد در دوران بارداری فعلی یا قبلی، مصرف گلوکوکورتیکوئیدها و بارداری چند قلو، مثل دوقلو یا سه قلو.

علائم دیابت بارداری و راه های پیشگیری از آن؟

بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به دیابت بارداری این است که سالم بمانید و بدن خود را برای بارداری آماده کنید. اگر اضافه وزن دارید، می توانید اقدامات زیر را برای آمادگی برای بارداری انجام دهید. برای بهبود رژیم غذایی خود تلاش کنید و غذاهای سالم بخورید. یک برنامه ورزشی منظم ایجاد کنید. کاهش وزن را در نظر بگیرید. با پزشک خود در مورد بهترین راه برای کاهش وزن صحبت کنید، زیرا حتی چند کیلو  نیز می تواند در سطح خطر ابتلا به دیابت بارداری تفاوت ایجاد کند. اگر فعال نیستید، صرف نظر از اینکه اضافه وزن دارید یا نه، باید حداقل سه بار در هفته روی فعالیت بدنی منظم کار کنید. هر بار حداقل 30 دقیقه به طور متوسط ​​ورزش کنید.

یک رژیم غذایی سالم را اتخاذ کنید که بر سبزیجات، میوه ها و غلات کامل تمرکز دارد. هنگامی که باردار شدید، سعی نکنید وزن خود را کاهش دهید، مگر اینکه پزشک شما آن را توصیه کند. بیاموزید که اگر چاق و باردار هستید چگونه وزن کم کنید. اگر در دوران بارداری قبلی دیابت بارداری داشته اید و قصد دارید دوباره باردار شوید، به پزشک خود اطلاع دهید. آنها غربالگری زودهنگام را برای شناسایی عوامل خطر شما و اطمینان از داشتن بارداری سالم انجام می دهند.

چه ارتباطی بین دیابت بارداری و انسولین وجود دارد؟

همه انواع دیابت با هورمون انسولین مرتبط هستند. انسولین میزان قند خون شما رو تنظیم می کند. انسولین ناکافی یا استفاده ناکارآمد از انسولین توسط سلول های بدن شما منجر به افزایش سطح گلوکز در خون می شود. با افزایش وزن بدن شما از انسولین کمتری استفاده می کند، بنابراین برای تنظیم قند خون شما نیاز به تولید بیشتر دارد. علاوه بر این، زمانی که باردار هستید، جفت شما هورمون های مسدودکننده انسولین را تولید می کند. این باعث می شود قند بعد از غذا برای مدت طولانی تری در خون شما بماند.

کودک شما مواد مغذی را از خون شما دریافت می کند، بنابراین در دوران بارداری مفید است که مواد مغذی مدت بیشتری در خون شما باشند تا کودک شما بتواند به آنها دسترسی داشته باشد. سطح معینی از مقاومت به انسولین در دوران بارداری طبیعی است. سطح گلوکز شما ممکن است در دوران بارداری خیلی بالا برود. اگر شما قبل از بارداری به انسولین مقاوم بودید، سطح گلوکز خون شما قبل از بارداری بالا بود، شرایطی دارید که شما را در معرض خطر بیشتری برای مقاوم شدن به انسولین قرار می دهد. اگر سطح گلوکز شما بیش از حد بالا باشد، دیابت بارداری برای شما تشخیص داده می شود.

علائم دیابت بارداری

 

به طور کلی، هیچ علامت قابل توجهی از دیابت بارداری را تجربه نخواهید کرد. برخی از زنان ممکن است علائم خفیفی داشته باشند. مانند: خستگی، تشنگی بیش از حد، افزایش و تکرر ادرار، خرناس و افزایش وزن.

دیابت بارداری می تواند خطر ابتلا به بیماری های دیگر را افزایش دهد. یکی از جدی ترین آنها پره اکلامپسی است که باعث فشار خون بالا می شود و در صورت عدم درمان سریع می تواند کشنده باشد. دیابت بارداری همچنین با ماکروزومی همراه است، وضعیتی که در آن کودک شما بیش از حد بزرگ می شود. ماکروزومی با خطر بیشتری برای زایمان سزارین اورژانسی همراه است. دیابت بارداری همچنین می تواند منجر به پایین آمدن گلوکز خون نوزاد در بدو تولد شود. در موارد دیابت بارداری که به خوبی کنترل نشده باشد، کودک شما در معرض خطر بیشتری برای مرده زایی است.

دیابت بارداری چگونه تشخیص داده می شود؟

از آنجایی که دیابت بارداری به طور معمول هیچ علامتی ندارد، با آزمایش خون تشخیص داده می شود. پزشک شما آزمایش غربالگری دیابت بارداری را در سه ماهه دوم شما تجویز می کند. اگر عوامل خطر خاصی دارید، ممکن است آزمایش را زودتر در سه ماهه اول انجام دهید. غربالگری را می توان به یکی از دو روش انجام داد.

اولین آزمایش تست چالش گلوکز (GCT) نام دارد. در طول آزمایش، یک محلول قندی می‌نوشید و یک ساعت بعد خون‌گیری می‌کنید. برای این آزمایش لازم نیست ناشتا باشید. اگر این نتیجه بالا باشد، باید یک آزمایش گلوکز سه ساعته انجام دهید. گزینه دوم  تست تحمل گلوکز (OGTT) است. در طول این آزمایش، شما باید ناشتا باشید و خون گیری کنید. سپس یک محلول شیرین می نوشید و یک ساعت و دو ساعت بعد قند خون خود را چک می کنید. اگر یکی از این نتایج بالا باشد، دیابت بارداری برای شما تشخیص داده می شود.

دیابت بارداری چگونه درمان می شود؟

بسیاری از زنان می توانند دیابت بارداری را از طریق رژیم غذایی و ورزش مدیریت کنند که می تواند در کنترل سطح قند خون بسیار موثر باشد. باید توجه ویژه ای به میزان کربوهیدرات دریافتی و اندازه سهم خود داشته باشید. همچنین برای شما مهم است که از خوردن و نوشیدن برخی اقلام، از جمله الکل، غذاهای فرآوری شده و نشاسته مانند سیب زمینی سفید و برنج سفید خودداری کنید. برای نکات بیشتر در مورد آنچه که در صورت ابتلا به دیابت بارداری می توانید بخورید و نمی توانید بخورید،لیست مواد غذایی را بررسی کنید. پزشک برنامه غذایی و برنامه ورزشی را توصیه می کند.

ورزش هایی که در دوران بارداری ایمن هستند

پیلاتس، یوگا، پیاده روی، شنا،  تمرین با وزنه، همچنین باید سطح قند خون خود را کنترل کنید تا مطمئن شوید که گلوکز شما خیلی بالا نیست. اگر رژیم غذایی و ورزش به تنهایی موثر نیستند، ممکن است نیاز به مصرف انسولین نیز داشته باشید.

هر چند وقت یکبار سطح قند خون آزمایش می شود؟

پزشک سطح قند خون شما را در بقیه دوران بارداری به طور منظم آزمایش می کند و شما باید سطح قند خون خود را روزانه در خانه آزمایش کنید. برای انجام این کار، از یک سوزن کوچک برای گرفتن نمونه خون از انگشت خود استفاده می‌کنید که آن را روی نوار آزمایشی در دستگاه اندازه‌گیری قند خون قرار می‌دهید. پزشک به شما خواهد گفت که چه محدوده عددی را باید جستجو کنید. اگر گلوکز شما خیلی بالاست، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. علاوه بر آزمایش در خانه، اگر دیابت بارداری دارید، بیشتر به پزشک مراجعه خواهید کرد. پزشک شما احتمالاً می خواهد سطح گلوکز شما را هر ماه یک بار در مطب آزمایش کند تا خوانش های خانگی شما را تأیید کند.

دیابت بارداری چه تاثیر دیگری بر بارداری من دارد؟

ممکن است سونوگرافی های مکرر برای نظارت بر رشد کودک خود انجام دهید. پزشک شما ممکن است یک آزمایش بدون استرس انجام دهد تا مطمئن شود ضربان قلب کودک شما زمانی که فعال است افزایش می یابد. اگر زایمان در تاریخ زایمان شما شروع نشود، ممکن است پزشک شما القاء را توصیه کند. این به این دلیل است که زایمان پس از موعد می تواند خطرات شما را در هنگام ابتلا به دیابت بارداری افزایش دهد.

پس از زایمان

دیابت بارداری معمولاً پس از زایمان خود به خود از بین می رود. پزشک شما 6 تا 12 هفته پس از زایمان سطح قند خون شما را آزمایش می کند تا مطمئن شود که سطح قند خون شما به حالت عادی باز می گردد. اگر این کار را نکرده باشند، ممکن است دیابت نوع 2 داشته باشید. حتی اگر پس از تولد نوزاد، قند خون شما به حالت عادی برگردد، دیابت بارداری شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع 2 در آینده قرار می دهد.

برای اطمینان از طبیعی بودن سطح گلوکز خون باید هر 3 سال یک بار آزمایش بدهید. اگر دیابت بارداری داشتید، کودک شما نیز در سنین بالاتر در معرض خطر اضافه وزن یا ابتلا به دیابت نوع 2 است. شما می توانیداین خطر را کاهش دهید.  شیر دادن، عادات غذایی سالم را از سنین پایین به کودک خود آموزش دهید. کودک خود را تشویق کنید تا در طول زندگی خود فعالیت بدنی داشته باشد.

مقاله ی پیشنهادی: انواع مختلف دیابت و علائم آنها 

منبع: https://www.healthline.com/health/pregnancy/preventing-gestational-diabetes#risk-factors

5/5 - (5 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا