سلامتطب سنتی

فواید حجامت بر بدن

حجامت چیست و چه اثراتی بر بدن ما دارد؟

حجامت یا بادکش درمانی  روش سنتی است که  برای پیشگیری و درمان بسیاری از مشکلات و حفظ سلامت در بدن انجام می گیرد. این روش از کشور چین وارد سایر کشورها شده است. این روش با انجام مکش یا گرم کردن و ایجاد نوعی خلأ با کمک وسیله‌ای که مانند فنجان است، بر روی نقاط خاصی از پوست بدن اعمال می‌شود. با استفاده از این روش، برخی بیماری ها و شبه مرض هایی چون تب، درد مزمن کمر، بی اشتهایی، سوءهاضمه، فشارخون بالا، آکنه، بیماری‌های مزمن پوستی مانند درماتیک آتوپیس، کم خونی، بازیابی توانایی پس از سکته مغزی، گرفتگی، ناباروری و درد دوران قاعدگی را درمان می کنند. بنابراین فواید حجامت بر بدن برکسی پوشیده نیست.

"<yoastmark

حجامت چیست؟

حجامت یک درمان شفابخش باستانی است که برخی افراد از آن برای کاهش درد استفاده می کنند. یک فنجان را روی کمر، شکم، بازوها، پاها یا سایر قسمت های بدن شما قرار می دهند. در داخل فنجان، یک نیروی مکش یا خلاء، پوست را به سمت بالا می‌کشد. خون در آن ناحیه جمع می شود. سپس لیوان یا فنجان را برداشته و با تیغ این محل را چند خراش می دهند تا خون آلوده از این محل خارج شود. بعد از انجام حجامت اثرات شفابخش آن ظاهر می شود.

مکش در حجامت خون را به ناحیه تحت درمان می کشد. این نیروی مکش رگ های خونی ریز (مویرگ ها) زیر پوست را منبسط کرده و می شکند. خون بیشتری را به ناحیه می فرستد تا روند طبیعی بهبودی را تحریک کند. حجامت منافذ را پاک کرده و سموم را آزاد می کند.

چه کسی حجامت می کند؟

متخصصان مختلفی می توانند برای انجام حجامت آموزش ببینند، از جمله: متخصصان طب سوزنی، درمانگران، اپراتورهای ماساژ، پزشکان و فیزیوتراپیست ها.

فواید حجامت بر بدن

مردم بیشتر از حجامت برای تسکین شرایطی که باعث درد می شوند استفاده می کنند. برخی از مردم می گویند که به مشکلات سلامتی مزمن (مداوم) نیز کمک می کند. حجامت علائم زیر را کاهش می دهد.

آرتریت، از جمله آرتریت روماتوئید، کمر درد، گردن درد، زانو درد و شانه درد، مشکلات تنفسی، مانند آسم و آلرژی، سندرم تونل کارپال،اختلالات گوارشی، مانند بیماری روده تحریک پذیر (IBD)، سردرد و میگرن، فشار خون بالا، دردهای پریودی، علائم یائسگی و کاهش گرفتگی عضلات. برای درمان فشار خون بالا می توانید حجامت کنید همچنین یکی از راه های درمان آلرژی در کودکان انجام حجامت است.

راه های درمان آلرژی در کودکان  بخوانید

 انواع حجامت

حجامت خشک

پزشک شما داخل  فنجان را گرم می کند. معمولاً با یک پنبه ی آغشته به الکل که شعله ور می شود. گرما، اکسیژن را از فنجان بیرون می فرستد و خلاء ایجاد می شود. برخی از ارائه دهندگان از یک دستگاه مکنده برای حذف هوا از فنجان ها استفاده می کنند. هنگامی که بر روی پوست شما قرار می گیرد، نیروی خلاء پوست را به داخل فنجان می کشد.

حجامت مرطوب

پزشک  شما از یک سوزن برای سوراخ کردن اندکی پوست شما قبل و گاهی بعد از حجامت استفاده می کند. در حین عمل حجامت، سموم از طریق زخم های سوراخ شده از بدن خارج می شوند. اکثر ارائه دهندگان از لیوان های شیشه ای یا پلاستیکی استفاده می کنند، اما فنجان ها ممکن است از جنس : بامبو، سرامیک، فلز و سیلیکون باشد.

بهترین زمان حجامت چه فصلی است؟

بهترین زمان حجامت بهار و اوایل تابستان است و پس از آن فصل پاییز توصیه می‌شود. ماه فروردین برای حجامت بسیار توصیه می شود. اما روز اول و روز آخر ماه قمری زمان مناسبی برای حجامت نیست. روزهای ۱۶ و ۱۷ ماه‌های قمری برای حجامت توصیه می‌شود. بهترین زمان ساعات روز است چون در روز خون به سطح بدن می آید بنابراین توصیه می شود در طول روز حجامت انجام شود. بلافاصله پس از استحمام نباید حجامت انجام داد. حجامت در زمان استحمام کار بسیار اشتباهی است. در زمان گرسنگی و بلافاصله پس از مصرف غذا هم حجامت کار مناسبی نیست. در مجموع حجامت روشی درمانی است که مناسب همه افراد نیست و باید با تجویز و تحت نظر پزشک انجام شود. برای اینکه فواید حجامت بر بدن مشخص شود زمان آن نیز مهم است.

بعد از حجامت چه انتظاری باید داشته باشم؟

نیروی مکش ناشی از حجامت رگ های خونی ریز زیر پوست را می شکند. علائم گرد مانند کبودی خواهید داشت که در عرض یک یا دو هفته محو می شوند.

فرق خون دادن با حجامت چیست ؟

بین این دو مورد، تفاوت‌های زیادی قائل است. به طوری که اصلا نباید این دو موضوع را از یک خانواده در نظر گرفت. در واقع، اهدای خون، با هدف ذخیره کردن خون، برای افرادی که به خون نیاز دارند می‌باشد و یک عملی است که برای جامعه مفید می‌باشد و با این کار، می‌توان افرادی را از مرگ نجات داد. اما خونی که در اثر حجامت از فرد خارج می‌شود، حاوی اخلاط بسیار آلوده می‌باشد که عملا، برای هیچ کاری مفید نیست. همچنین باید در نظر داشته باشید که میزان خونی که در حجامت از دست می‌دهید، حدود 80 سی سی می‌باشد، این در حالی است که در اهدای خون، شما حدود 500 سی سی خون اهدا می‌کنید. تفاوت دیگر این که حجامت، باعث تحریک برخی غده‌ها و رگ‌ها می شود که از فواید حجامت بر بدن است. در حالی اهدا خون، به این شکل نیست.

عوارض حجامت

حجامت یک درمان نسبتا کم خطر است. با این حال، ممکن است از گرمای فنجان فرد دچار سوختگی شود. که علت آن ناشی بودن فرد حجامت کننده است .خستگی، سردرد، تنش یا درد عضلانی، حالت تهوع، عفونت های پوستی، خارش یا جای زخم نیز می تواند از عوارض دیگر باشد.

چه کسانی نباید حجامت کنند؟

از آنجایی که محققان در مورد اثرات حجامت بر بارداری اطلاعات کمی دارند، مادران آینده در دوران شیردهی و بارداری نباید این درمان را دریافت کنند. همچنین در صورت داشتن موارد زیر از حجامت خودداری کنید: اختلالات خونریزی مانند هموفیلی، مشکلات لخته شدن خون، مانند ترومبوز ورید عمقی یا سابقه سکته مغزی، بیماری های پوستی، از جمله اگزما و پسوریازیس، تشنج (صرع)، زنان در دوران قاعدگی. یکی از ممنوعات دوران بارداری انجام حجامت و از این قبیل کارهاست.

ممنوعات دوران بارداری  بخوانید

حجامت و پزشکی سنتی

حجامت در سنت‌های پزشکی قدیمی از دوران باستان مورد استفاده بوده است. مردمان از قدیم‌الایام به این روش به عنوان یکی از راه‌های اصلی درمان بیماری‌ها و بهبود سلامتی استفاده می‌کردند. بر اساس آیاتی از قرآن کریم نیز به حجامت ارجاع شده است که نشان می‌دهد مردمان در گذشته به این روش درمانی با اعتقاد عمیقی نگاه می‌کردند.

حجامت در پزشکی سنتی به عنوان یکی از روش‌های تصفیه بدن و تعادل دادن انرژی‌های بدن شناخته می‌شود. اصول این روش بر پایه تئوری چهار عنصر (آب، باد، آتش و خاک) استوار است که با انجام حجامت می‌توان انرژیهای بدن را تنظیم کرده و از اختلالات و ناسازگاری‌ها در آن جلوگیری کرد.

حجامت و پزشکی مدرن

از آنجایی که حجامت از زمان‌های باستانی مورد استفاده بوده است، تا به امروز تحقیقات و مطالعات زیادی درباره اثرات و کاربردهای این روش انجام شده است. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که حجامت می‌تواند برای درمان بیماری‌های مختلف و بهبود علائم بیماری‌ها مؤثر باشد.

در پزشکی مدرن، حجامت به عنوان یک روش تکمیلی و مکمل به کار گرفته می‌شود. بسیاری از پزشکان مدرن از حجامت به عنوان یک روش مؤثر برای تسکین درد، بهبود عملکرد اعصاب و سیستم ایمنی بدن تعقیب می‌کنند. همچنین، برخی بیماری‌های مزمن مانند میگرن، آرتریت و درد عضلانی نیز می‌توانند به کمک حجامت تحت کنترل قرار گیرند.

ایمنی و احتیاط‌ها

اگرچه حجامت می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد، اما باید به نکات ایمنی و احتیاط‌های لازم نیز توجه کرد. انجام حجامت باید توسط کارشناسان و متخصصان حجامت انجام شود تا جلوی هرگونه مشکل احتمالی گرفته شود. همچنین باید از ابزارها و وسایل حجامتی که به کار می‌رود، اطمینان حاصل کرد تا بهداشت و سلامتی بیمار حفظ شود.

حجامت و سلامت روانی

حجامت نه تنها برای بهبود سلامت جسمی بلکه برای بهبود سلامت روانی نیز مؤثر است. اغلب بیماری‌ها و مشکلات جسمی با عوامل روانی نیز مرتبط هستند. حجامت می‌تواند به کاهش استرس و اضطراب کمک کند و بهبود حالت ذهنی فرد را تسهیل کند.

سوالات متداول فواید حجامت بر بدن

آیا حجامت دردناک است؟

حجامت به طور کلی دردناک نیست و بیشتر افراد احساس درد یا تنگی ندارند. احتمالاً حس خفیفی از کشش در محل حجامت احساس می‌شود که به سرعت بهبود می‌یابد.

یک جلسه حجامت به طور معمول چه قدر طول می کشد؟

مدت زمان یک جلسه حجامت معمولاً بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه است، اما این مدت زمان ممکن است بسته به نوع حجامت و منطقه‌ای که انجام می‌شود، متغیر باشد.

هرکسی می‌تواند حجامت انجام دهد؟

عموماً بله، اما برخی از موارد خاص مانند بارداری، دوران پریود، مشکلات پوستی شدید و برخی بیماری‌های خاص ممکن است مانع انجام حجامت شوند. قبل از اقدام به حجامت، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

آیا حجامت عوارض جانبی دارد؟

حجامت به طور کلی ایمن است، اما ممکن است بعضی افراد به حجامت حساسیت نشان دهند و علائمی مانند خارش، قرمزی، و تورم پوست را تجربه کنند. همچنین باید از حجامت توسط افراد ماهر و متخصص اطمینان حاصل کنید تا از هرگونه مشکل جدی جلوگیری شود.

منبع

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا