بارداری و زایمانجنسی و زناشواییزنان و ماماییقاعدگی

زمان دقیق تخمک گذاری و بهترین زمان برای نزدیکی چه وقت است؟

چه زمان نزدیکی کنیم تا زودتر باردار شویم؟

وقتی می خواهید بچه دارشوید باید دقت کنید کدام یک از روزهای ماه شانس بچه دار شدن شما بیشتر است. در این مقاله شما را با زمان دقیق تخمک گذاری و بهترین زمان برای نزدیکی آشنا می کنیم تا سعی کنید در این روزها شانس خود را امتحان کنید. در اینجا یک توضیح علمی در مورد نحوه ی بارور شدن تخمک بیان می شود.

 تخمک گذاری چگونه رخ می دهد؟

در زمان تخمک گذاری یک تخمک بالغ وارد لوله ی رحمی می شود. آن تخمک 12 تا 24 ساعت وقت دارد تا توسط یک اسپرم بارور شود. خوشبختانه اسپرم برای مدت زمان طولانی تری ( چند روز ) در لوله های رحمی زنده باقی می ماند. بنابراین اگر چند روز قبل از تخمک گذاری رابطه ی جنسی داشته باشید احتمال باروری زیاد می شود. حالا اینکه زمان دقیق تخمک گذاری شما چه روزی است باهم مورد بررسی قرار می دهیم.  بهترین زمان برای نزدیکی هین موقع است.

برای پی بردن باید از اولین روز قاعدگی خود شروع کنید. تاریخ دقیق آن را یادداشت کنید تا قاعدگی بعدی به طور متوسط 28 روز زمان طی می شود. که البته این در افراد مختلف متفاوت است . برای بعضی ها از 21 تا 35 روز متغیر است. که اگر در این طیف قرار بگیرد طبیعی و نرمال است.

نیمه ی اول چرخه (مرحله ی فولیکولار) از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما مرحله ی دوم (لئوتال) معمولا برای همه یکسان است. 14 روزطول می کشد. اگرچه می تواند 12 روز باشد. بدان معنا که اگر دوره ی شما 28 روز باشد در روز چهاردهم یعنی از اولین روز قاعدگی خود بشمرید. و به روز 14 که رسیدید احتمال تخمک گذاری در آن روز بیشترین درصد است. این زمان بین 14 تا 16 روز متغیر است . یعنی اگر شما یکم ماه پریود شدید روز 14 تا 16 آن ماه احتمال آزاد شدن تخمک زیاد است.

باید در این روز نزدیکی کنید . هرچه قاعدگی منظم باشد این روش بهتر عمل می کند. اما اگر پریود نامنظم باشد چه کنیم ؟ در آن صورت باید با علائم تخمک گذاری آشنا شوید که در زیر بیشتر در مورد آن توضیح می دهیم.

زمان دقیق تخمک گذاری و بهترین زمان برای نزدیکی
زمان دقیق تخمک گذاری و بهترین زمان برای نزدیکی چه وقت است

علائم تخمک گذاری

مخاط دهانه ی رحم

یکی از علائم مهم تخمک گذاری ترشحات شبیه سفیده ی تخم مرغ است. هرگاه چنین ترشحاتی از شما تخلیه شد یعنی تخمک گذاری در حال انجام است. پس بهترین زمان برای نزدیکی است.

برای باروری اگر خوب به این موضوع توجه کنید خواهید دید که در سایر روزها واژن خشک و تمیز است. این ترشحات کش دار و مایل به زرد رنگ هستند. هرگاه چنین ترشحاتی مشاهده کردید که روشن و کش دار بود از هرچیزی که مشغول آن هستید دست بکشید و به نزدیکی بپردازید.

دهانه ی رحم خود را بشناسید

می توانید دهانه ی رحم خود را از نظر علائم باروری بررسی کنید. در روزهای عادی دهانه ی رحم محکم و بسته است. ولی در روزهای تخمک گذاری نرم و باز است. این تغییرات باعث ورود راحت تر اسپرم به این ناحیه می شود.

می توانید با نشستن روی توالت یا چمباتمه زدن انگشت تمییز خود را که ناخن کوتاه دارد وارد واژن کنید. و آنچه در طول ماه احساس می کنید ثبت کنید. در زمان تخمک گذاری این لبه ها متورم می شوند.

درد های زیر شکمی

نشانه ی دیگر که در زمان تخمک گذاری احساس می کنید درد زیر شکم است. این گرفتگی ها ممکن است ملایم یا دردناک باشند که به درد میان دوره ای مشهور هستند.

این اتفاق توسط تخمدان ها ایجاد می شود. ممکن است یک درد کلی باشد. اگر هرگز چنین چیزی را احساس نمی کنید جای نگرانی نیست. از هر5 زن یک نفر چنین درد هایی را در زمان تخمک گذاری احساس می کند.

دمای بدن خود را اندازه بگیرید

تغییر دما خود نشانه ی تخمک گذاری است. با نوسان هورمون ها دمای بدن شما تغییر می کند.

از اول چرخه تا روز تخمک گذاری سطح استروژن  زیاد است. و دمای بدن شما صبح ها پایین تر است. یک یا دو روز پس از تخمک گذاری درجه ی حرارت شما تا نیم درجه افزایش می یابد. و سطح پروژسترون افزایش می یابد و شما برای باروری آماده می شوید. برای نظارت به این موضوع یک دماسنج دیجیتال که دقیق باشد نیاز دارید.

هرروز صبح قبل از هرکاری دمای بدن خود را اندازه گیری و یادداشت برداری کنید . گرفتن دما معمولا از روز پایان پریود آغاز می شود تا 10 روز بعد که احتمال تخمک گذاری زیاد است. شاید روز شانزدهم احساس کردید که دمای بدن شما بالا رفته پس تخمک گذاری شما در روز 16 خواهد بود.

یک کیت پیش بینی تخمک گذاری تهیه کنید

اگر به دنبال یک روش پیشرفته و دقیق تر هستید از کیت های پیش بینی تخمک گذاری استفاده کنید. این کیت ها سطح هورمون لوتئین LH شما را آزمایش می کنند. شما روی این کیت ادرار می کنید و منظر می مانید تا اگر سطح لوتئین شما بالا باشد نشانه ی تخمک گذاری است. که از روی خطوطی که روی آن قرار دارد که تیره و روشن است می توانید متوجه این موضوع شوید.

دستگاه بررسی باروری

روش دیگر دستگاه بررسی است که به شما این امکان را می دهد که سطح استروژن و LH ادرار را بررسی کنید. که مانند کیت های تشخیص تخمک گذاری عمل می کند و قدرت باروری را کم ، زیاد و بسیار شدید نشان  می دهد.

تست کننده ی بزاق

روشی دیگری که روز تخمک گذاری را مشخص می کند آزمایش بزاق است. که میزان الکترولیت ها را در آب دهان مورد بررسی قرار می دهد. صبح که از خواب بیدار شدید آب دهان خود را روی لنز دستگاه بریزید تا میزان استروژن تشخیص داده شود. که باید خوب بررسی کنید و الگوها را پیدا کنید.

حتما از راهنما برای استفاده از این روش کمک بگیرید . در تمام روزهای عادی یک سری الگوی های تصادفی مشاهده خواهید کرد اما 2 روز پیش از تخمک گذاری یک الگوی دقیق  و مشخص ظاهر می شود. که نشانه ی تخمک گذاری است .

ردیاب هایی که به تلفن هوشمند وصل می شوند و تخمک گذاری را مشخص می کنند

این ردیاب ها نمک عرق شما را مورد بررسی قرار می دهند. 4 الی 6 روز قبل از تخمک گذاری یون کلرید در عرق شما بالا می رود. این ردیاب درجه ی حرارت ، نبض و تنفس شما را مورد بررسی قرار می دهد و ثبت می کند. به محض اینکه تخمک گذاری رخ دهد شما متوجه می شوید و می توانید برای بارداری اقدام کنید. بهترین زمان برای نزدیکی همین زمان است.

عوامل زیادی وجود دارد که سبب می شود شما تخمک گذاری نکنید. از جمله چاقی ،استرس و بیماری های خاص.

اگر به هر دلیلی متوجه شدید که شما تخمک گذاری نمی کنید باید به پزشک مراجعه کنید. 15 درصد از زنان پریود می شوند اما تخمک آزاد نمی کنند. بدون تخمک هم که نمی شود باردار شد. پس باید به دنبال دلایل و درمان باشید. پزشک شما می تواند از روش القای تخمک گذاری استفاده کند تا شما به زودی خبرهای خوب دریافت کنید.

مقاله ی پیشنهادی:چند بار در هفته رابطه جنسی داشته باشیم؟

منبع:https://www.whattoexpect.com/getting-pregnant/ovulation/when-is-best-time-have-sex-get-pregnant/

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا