سلامت

انواع بوی واژن که ممکن است نشانه سلامتی یا بیماری باشد

یک واژن سالم چه بو هایی می دهد؟

یک واژن سالم بوهای مختلفی می دهد که البته بوی گل شامل آن نمی شود . بله ! البته ما تبلیغات تامپون های معطر را زیاد در اطراف خود دیده ایم و به نظر ما تمام آن تبلیغات زیبا نمونه هایی از اشتباهات رایج در مورد واژن است. فقط کافی است سری به داروخانه ی محل خود بزنید. حتما در قفسه ها محصولات زیادی را می بینید که تضمین می کنند از بین برنده ی 100 درصد بوی واژن هستند. مثل دوشینگ ها . که البته جامعه ی پزشکی آن را رد کرده است چون تعادل طبیعی واژن را از بین می برد. این محصول که برای تمییز کردن واژن کاربرد دارد در واقع ممکن است سبب ایجاد واژینوز باکتریایی شود (Bacterial vaginosis). سال گذشته حتی در اینترنت هم شاهد آن بودیم که از ویکس واپوراب (Vicks Vapo Rub) برای درمان قطعی بوی بد واژن استفاده می شد. حقیقت این است که واژن شما خانه ی میلیاردها باکتری است که آرایش دقیق آنها به صورت روزانه و گاهی حتی در یک ساعت تغییر می کند. این تغییرات طبیعی است. این تغییرات در بوی واژن نتیجه ی چرخه ی قاعدگی یا عادات بهداشتی شماست . به علاوه ناحیه ی ران دارای غدد عرقی متعدد است ، پس تعجب ندارد اگر واژن شما بوی بد بدهد؟ ما با دکتر مری جین مین کین (Dr. Mary Jane Minkin) که حدود 30 سال روی سلامت زنان کار کرده است تماس گرفتیم که در این زمینه به ما کمک کند و دراین جا با اطلاعات پزشکی دقیقی ما را همراهی کرد .

انواع بوی واژن

انواع بوی واژن
7 نوع از بوهای واژن

در ادامه 7 نوع از بوهایی که یک واژن ممکن است بدهد را معرفی میکنیم: 

1- بوی تند یا تخمیر شده

نوع اول بوی واژن ، بوی تند یا تخمیر شده می باشد. ایجاد بوی تند یا ترش در واژن بسیار رایج است . بعضی ها آن را با بوی غذای تخمیر شده مقایسه می کنند . در واقع مواد غذایی مثل ماست ،نان خمیر مایه و حتی آبجوی ترش حاوی همان باکتری های مفیدی هستند که در واژن سالم موجود است  لاکتوباسیل ها ( Lactobacilli).

علت بوی تند یا تخمیر شده :

اگر بوی آن شبیه بوی خوراکی بود که آخر هفته خورده بودید نترسید ( علت بوی تخمیر شده در واژن این است که PH یک واژن سالم باید کمی اسیدی یعنی حدود 3.8 تا 4.5 باشد که باکتری لاکتوباسیلی آنرا اسیدی می کند تا ما را در مقابل باکتری های مضر محافظت کند .

2-بوی فلزی شبیه مس

نوع دوم بوی واژن ، بوی فلزی شبیه مس می باشد. بعضی می گویند که واژن آنها بوی فلز گونه ایی می دهد شبیه مس که البته جای نگرانی نیست و به ندرت این بو نشانه ی بیماری خاصی است .

علت بوی فلز :

خون انسان حاوی آهن است که بوی فلزی دارد . شایع ترین دلیل ، خون قاعدگی است . در زمان پریود خون و مقداری از بافت های خونی که از دیواره ی رحم جدا می شوند از طریق کانال واژن از بدن شما خارج می شوند. سکس : خون ریزی خفیف بعد از انجام سکس هم رایج است که معمولا به خاطر خشکی واژن یا انجام سکس خشن که خود منجر به پارگی یا زخم در این ناحیه می شود به وجود می آید . برای جلوگیری از آن از کمی روغن استفاده کنید. بوی فلزی میتواند به دلایل غیر شایع ولی جدی نیز رخ دهد . این بوی فلز گونه نباید مدت زیادی پس از پایان دوران قاعدگی شما باقی بماند . اگر واژن شما با مایع منی برخورد کند ممکن است PH آن تغییر کند و بوی فلزی ایجاد کند. و بوی فلزی به خود بگیرد. اگر شما بی دلیل خونریزی کنید و بوی فلزی همراه با خارش و ترشح همچنان ادامه داشت، باید به یک پزشک مراجعه کنید .

3-شیرین مثل شهد قند

نوع سوم بوی واژن ، بوی شیرین مثل شهد قند می باشد. وقتی می گوییم شیرین منظور کلوچه های شیرینی که تازه پخته شده اند نیستند ، منظور بوی قوی و تند است . اما دلواپس نباشید بوی شیرین خطری  را ایجاد نمی کند .

علت بوی شیرین :

باکتری ، بله ، بازهم باید بگوییم که این باکتری ها هستند که به خاطر تغییر در PH واژن، اکوسیستم شان تغییر می کند و گاهی سبب می شود که شما بوی شیرین استشمام کنید .

4-مواد شیمیایی مثل حمام تازه شسته شده

نوع چهارم بوی واژن ، بوی موادشیمیایی می باشد . بویی شبیه آمونیاک یا سفید کننده های بهداشتی که البته با هم متفاوت هستند . گاهی می تواند علت مراجعه ی شما به پزشک باشد .

علت بوی مواد شیمیایی : 

ادرار ، ادرار حاوی محصول جانبی از آمونیاک به نام اوره است . تجمع ادرار در لباس زیر شما یا اطراف ولوا (Vulva) می تواند علت این بو باشد . به خاطر داشته باشید که بوی تند آمونیاک ادرار نشانه ی کم آبی بدن است .

واژینوز باکتریایی : مین کین می گوید : ممکن است که بوی شیمیایی نشانه ی واژینوز باکتریایی باشد که در رده ی بوی ماهی قرار دارد . واژینوز باکتریال یک عفونت شایع است که علائم آن بوی بد ماهی ، ترشحات خاکستری رنگ ، سفید یا سبز ، خارش واژن و سوزش ادرار است .

5-بوی گیاه دودی یا خاکی یا بوی راسو

نوع پنجم بوی واژن ، بوی گیاه دودی یا خاکی یا بوی راسو می باشد. شما تنها نیستید عده ی زیادی هستند که احساس می کنند بوی بدنشان شبیه بوی ماری جوآنا است . متاسفانه دلیل علمی هم برای آن وجود ندارد ولی می توان علتش را به غدد عرقی که در این ناحیه وجود دارد مرتبط دانست .

علت بوی گیاه دودی یا خاکی یا بوی راسو :

آپوکرین (Apocrine)، استرس های عاطفی . بدن شما دارای دو نوع غدد عرقی است : آپوکرین و اکسرین (Eccerine). اکسرین سبب تولید عرق در بدن شما و در نهایت خنک شدن آن می شود و آپوکرین برای پاسخ به احساسات شما ترشح می شود . این غدد در نواحی زیر بغل و ران ها قرار دارند.

وقتی استرس دارید غدد آکوپرینی یک مایع شیری مانند تولید می کنند که بوی خاصی ندارند اما وقتی با مقدار زیادی باکتری که در بخش ولوا وجود دارد برخورد می کنند رایحه ی تندی ایجاد می کنند.

6-بوی ماهی

حتما شنیده اید که برخی می گویند واژن آنها بویی شبیه به بوی ماهی می دهد. البته ماهی تازه هیچ وقت چنین بویی نمی دهد. چرا ؟ تری متیل آمین (Trimethylamine) یک ماده ی شیمیایی است که مسبب بوی بد در ماهی فاسد شده است و واژن ناسالم است.

علت بوی ماهی مرده در واژن واژینوز باکتریایی :

مین کین می گوید : شما وقتی به بیماری واژینوز باکتریایی مبتلا می شوید که در واژن شما تعداد زیادی باکتری بی هوازی رشد کند و این باکتری ها مولد این بوی بد هستند .  تریکومونیازیس(Trichomoniasis) که یکی از رایج ترین نوع عفونت است که از راه آمیزش جنسی منتقل و به راحتی با مصرف آنتی بیوتیک قابل درمان است و به بوی تند ماهی مشهور است . مین کین می گوید : ترکومونیازیس بیشتر به بوی ماهی معروف است تا واژینوز باکتریایی . به ندرت این بوی ماهی نشانه ی بیماری جدی است .

7- بوی فاسدشدگی

قطعا بوی بسیار بدی که باعث می شود صورت خود را کنار بکشید عادی و نرمال نیست . اگر بویی که به مشامتان می خورد به قدری تند باشد که احساس می کنید یکی از ارگان های داخلی تان خراب شده است مطمئنا این بو از واژن نیست بلکه از داخل واژن است .

علت بوی فاسد شده گی :

ممکن است علتش یک تامپون فراموش شده در داخل بدن شما باشد . با اینکه به نظر جدی نمی آید ولی گاهی به طور ناخواسته یک تامپون ، روزها و حتی هفته ها در داخل واژن شما باقی می ماند. مین کین می گوید : باورتان نمی شود که تا به حال چند تامپون فراموش شده را از داخل واژن بیماران بیرون کشیدم، برای خیلی ها اتفاق می افتد و لازم نیست بابت آن خود را سرزنش کنید . خوشبختانه بیرون آوردن تامپون توسط بیمار خطری ندارد . اینکه چه موقع باید به پزشک مراجعه کنید ، ممکن است سوال افراد زیادی باشد . شناسایی بوهای غیر عادی کار دشواری نیست . بوهایی که باعث در هم رفتن چهرتان شود مثل اندام مرده ، ماهی فاسد شده ، اینها همه نشانه های خطر هستند . اگر مساله جدی باشد اغلب با علائم دیگری ظاهر می شود .

وقتی بوی واژن با این موارد همراه بود به پزشک مراجعه کنید:

1- خارش یا سوزش

2-درد

3-درد در هنگام مقاربت جنسی

4-ترشحات درشت پنیری شکل

بوهای واژن ممکن است تغییر کنند و اشکالی هم ندارد

تغییر بوی واژن عادی است. تغییر جزئی در بوی واژن امری طبیعی است . به یاد داشته باشید که علت اصلی بوی واژن کاملا مرتبط به PH آن است و عوامل زیادی هستند که باعث تغییر بوی واژن شما می شود. برای مثال وقتی رابطه ی جنسی دارید و مایع منی وارد واژن شما می شود سبب تغییر PH واژن می شود پس طبیعی است که بعد از سکس احساس بوی خاصی در واژن خود کنید . نگران نباشید این بوها موقتی هستند . برای شستن واژن می توانید از 5 نوع پاک کننده ای که متخصص زنان از آن ایراد نمیگیرند استفاده کنید که ما در اینجا لیست آن را قرار دادیم . کلیک کنید .

یائسگی هم بر PH واژن تاثیر می گذارد . مین کین می گوید : در زمان یائسگی به علت کمبود استروژن معمولا زنان مخاط واژنی کمتری ترشح می کنند. مخاط واژنی سبب پرورش باکتری های لاکتوباسیلی می شود بنابراین بدون این سلول ها شما با PH بالاتری رو به رو می شوید.

توصیه ی ما به شما ؟ بیشتر با واژن خود آشنا شوید با تمام بوهایی که ممکن است ایجاد کند . هرچه بیشتر با این بوها آشنا شوید بهتر می توانید آنها را بررسی کنید و صد البته که واژن کارهای بسیار مهمی برای ما انجام می دهد. پس وقت آن است که این اندام حساس و لطیف را بیشتر بشناسیم .

مقاله دیگر بانو مگ درباره 5 پاک کننده واژن شاید برایتان جالب باشد. 
بخوانید

 

منبع : https://www.healthline.com/health/womens-health/vagina-smells

5/5 - (20 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا