بیماری هاپوستجنسی و زناشواییسلامت

10روش درمان خانگی خارش واژن

خارش واژن می تواند به علل مختلفی رخ دهد. از جمله علت های شایع می توان به خشکی واژن ، تماس با مواد شیمیایی محرک مثل صابون های معطر ، عفونت قارچی ، واژینوز باکتریال و عفونت مقاربتی اشاره کرد . در مقاله قبل به صورت کامل تمامی علل خارش واژن را توضیح دادیم . برای مشاهده مقاله قبل اینجا را کلیک نمایید. در این مقاله پیوست مقاله ی قبل(علل خارش واژن) می خواهیم راجع به روش های خانگی درمان خارش واژن با هم گفت و گو کنیم  . بسته به علت خارش، نوع درمان نیز متفاوت می شود. برای مثال اگر خارش در داخل واژن باشد ، علتش ممکن است عفونت قارچی باشد ولی اگر خارش بیرون و روی پوست ، در محلی که مو روییده احساس شود ممکن است علتش بیماری های پوستی مثل اگزما باشد .

1- درمان خارش واژن با حمام جوش شیرین

یکی از راه حل های خانگی برای درمان خارش واژن ، ریختن جوش شیرین در داخل وان و غلطیدن در آن می باشد که بسیار برای از بین بردن عفونت قارچی موثر است . طبق مطالعه ایی که در سال 2013 انجام شد ، مشخص شد که جوش شیرین اثر ضد قارچی دارد. و مطالعه ایی در همین راستا در سال 2014 انجام گرفت که نشان داد ، جوش شیرین سلول های کاندیدا (candida) را که عامل اصلی عفونت قارچی است نابود می کند . بنیاد ملی اگزما توصیه می کند که یک چهارم فنجان جوش شیرین را در وان حمام ریخته یا اینکه آن را به صورت خمیر درآورید و برای درمان اگزما روی پوست خود بمالید . مطالعات نشان داده است که استفاده از جوش شیرین در حمام برای از بین بردن پسوریازیس (psoriasis) بسیار موثر است .

2- درمان خارش واژن با ماست یونانی

یکی دیگر از نابود کننده های عفونت قارچی ، ماست یونانی است . ماست پروبیوتیک سبب رشد باکتری های مفید در واژن می شود . این باکتری ها می توانند مخمر را از بین ببرند.  و درنتیجه سلامت واژن را تضمین کنند . مطالعه ایی که در سال 2015 روی 70 زن غیر باردار صورت گرفت نشان داد که ماست و عسل برای نابودی قارچ ها،از کرم های شیمیایی موجود در بازار بسیار موثرترهستند . ( شما می توانید مقداری ماست یونانی را روی واژن خود بمالید تا خارش آن رفع شود- شما می توانید یک تامپون را پر از ماست یونانی کرده و در داخل واژن خود بگذارید – شما می توانید از پد استفاده کنید تا ماست لباس شما را کثیف نکند – سعی کنید از ماست یونانی بدون قند و مواد افزودنی استفاده کنید . )

3- درمان خارش واژن با استفاده ی لباس زیر پنبه ای

استفاده از لباس زیر پنبه ای برای رفع هرگونه مشکل در واژن مفید است . لباس زیر نخی یا پنبه ای کمک می کند که هوا رد وبدل شود و واژن شما نفس بکشد و میزان خارش آن کم شود . چرا که مخمر در مکان هایی بیشتر رشد می کند که تهویه ندارد .

4- درمان خارش واژن با حمام سرکه ی سیب

بسیاری از مردم معتقد هستند که شما با اضافه کردن سرکه ی سیب به وان حمامتان می توانید به مقدار قابل توجهی قارچ های مضر را نابود کرده و در نتیجه خارش را تسکین دهید . متاسفانه شواهد چندانی برای اثبات این ادعا وجود ندارد . البته سرکه ی سیب گران نیست و امتحان آن ضرری ندارد . و عارضه ی جانبی خاصی را نیز به همراه ندارد . برای انجام این روش، نصف فنجان سرکه ی سیب را به آب اضافه کرده و حدود 10 الی 40 دقیقه در این آب بمانید .

5- درمان خارش واژن با مکمل پروبیوتیک

وجود باکتری های مفید در واژن بسیار ضروری است . مکمل های پروبیوتیک باکتری های مفید را افزایش می دهند. شما می توانید این مکمل ها را از داروخانه ی محله تان یا به صورت آنلاین خریداری کنید . این مکمل ها به شکل کپسول و داروهای تقویتی در بازار در دسترس هستند . این محصولات باکتری های مفید واژن و روده را افزایش می دهند در نتیجه مصرف آنها یک اقدام پیش گیرانه است ، به خصوص هنگام مصرف آنتی بیوتیک ها . چرا که آنتی بیوتیک ها علاوه بر باکتری های مضر ، باکتری های مفید را نیز نابود می کنند .

6- درمان خارش واژن با روغن نارگیل

مطالعه ای در سال 2016 انجام گرفت نشان داد که روغن نارگیل می تواند سلول های کاندیدا را نابود کند که خود منجر به ایجاد عفونت قارچی می شود . گرچه مطالعه  در آزمایشگاه انجام گرفته است و هنوز شواهد دقیقی دال بر اینکه این مطالعات روی انسان پاسخ گو هست یا خیر وجود ندارد . می توانید روغن نارگیل را به طور مستقیم وارد واژن خود کنید و اگر قرار است هر روز این کار را انجام دهید بهتر است از پدهای روزانه استفاده کنید تا لباس زیرتان کثیف نشود . حتما از روغن نارگیل مرغوب و خالص استفاده کنید.

7- درمان خارش واژن با کرم های ضد قارچ

اگر علت خارش شما عفونت قارچی ( مخمر ) بود ، می توانید از کرم های ضد قارچی که در بازار موجود است و بدون نسخه نیز قابل تهیه است ، استفاده کنید . این کرم ها ، قارچ ها را نابود می کنند و در نتیجه خارش شما رفع می شود . این کرم ها به شکل شیاف هم در بازار موجود هستند که می توانید داخل واژن خود بگذارید. اگر از این کرم ها استفاده می کنید بهتر است از پدهای بهداشتی استفاده کنید تا از ترشح آن در لباس زیر یا شلوارتان جلوگیری شود .

8- درمان خارش واژن با کرم کورتیزون ( Cortisone )

اگر پس از تراشیدن ناحیه تناسلی دچار خارش شدید ، کرم کورتیزون بهترین گزینه برای حل این مساله است . این کرم همچنین برای درمان اگزما ، آلرژی پوستی و برخی بیماری های بثوراتی بسیار مفید است . این کرم را هرگز وارد واژن خود نکنید اما می توانید بر روی پوست بیرونی جایی که مو روییده است بمالید .

9- درمان خارش واژن با مصرف غذای شامل پروبیوتیک

خوردن غذاهای پروبیوتیک سبب رشد باکتری های مفید در واژن می شوند . و این باکتری ها برای سلامتی واژن شما ضروری است . غذاهای پروبیوتیک شامل : ماست ، کومبوچا (نوعی نوشیدنی تخمیر شده )، کیمچی ، کلم ترش و میسو . اگر به عفونت قارچی ( مخمر) مبتلا هستید ، خوردن این غذاها می تواند به شما در درمان  کمک کند.

10-درمان خارش واژن با رعایت بهداشت

از صابون های معطر ، ژل ها و پاک کننده هایی که در بازار هستند استفاده نکنید حتی محصولاتی که با تبلیغات زیاد در بازار مشهور شده اند. از دوش واژن تنها در صورتی که پزشکتان تجویز کرده باشد ، استفاده کنید . شست وشوی بیش از حد واژن و ولوا ( Vulva) خود باعث خارش و آزار شما می شود . استفاده از صابون های معطر ، سبب خارش و ایجاد آلرژی و عفونت در این ناحیه می شود .

خارش واژن اغلب به یکی از دلایل زیر رخ می دهد :

عفونت قارچی ( مخمر ) :

حدود 75 درصد از زنان این نوع عفونت را در طول زندگی خود تجربه می کنند . که همراه با ترشحات غلیظ سفید و پنیری می باشد .

واژینوز باکتریال :

این نوع بیماری زمانی اتفاق می افتد که یک باکتری در واژن شما بیش از حد رشد کند . واژینوز باکتریال اغلب با بوی ماهی همراه است که علائمی چون ترشحات خاکستری ، سفید و سبز به همراه سوزش در هنگام دفع ادرار می باشد.

خشکی واژن :

خشکی واژن می تواند سبب خارش آن شود و درهنگام مقاربت دردسر ساز و آزار دهنده شود .

تماس با یک محرک شیمیایی :

تماس با یک پد آغشته به مواد شیمیایی ، شست وشو با مواد شیمیایی معطر ، اسپری ها ممکن است سبب خارش واژن شما شود . به همین دلیل است که توصیه می شود برای شست وشو تنها از آب گرم استفاده کنید . اگر احساس کردید که نوار بهداشتی شما مسبب این خارش است ، بهتر است مارک دیگری خریداری کنید یا از تامپون و فنجان قاعدگی استفاده کنید.

مشکلات پوستی :

اگزما ، پسوریازیس و خشکی پوست منجر به خارش واژن شما می شود .

بیماری های مقاربتی :

بیماری های مقاربتی که باعث خارش واژن می شوند شامل : کلامیدیا (chlamydia)، زگیل تناسلی ، سوزاک ، تب خال ناحیه تناسلی ، تریکومونیازس (trichomoniasis) اگر فکر می کنید به یکی از این بیماری ها مبتلا هستید سریعا به پزشک مراجعه کنید .

کلام آخر

تمام راه حل های خانگی که برای خارش واژن نام برده شد از ماست یونانی گرفته تا روغن نارگیل همگی بسیار موثر و مفید هستند اما اگر خارش با علائم غیر طبیعی همراه بود فورا به پزشک زنان مراجعه کنید .

منبع : https://www.healthline.com/health/womens-health/itching-vagina-home-remedies#_noHeaderPrefixedContent

5/5 - (20 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا