پوستسلامت

آنچه باید راجع به خارش واژن بدانید

خارش واژن اغلب دردناک و آزار دهنده است . از علت های آن می توان به عفونت ، تماس با مواد تحریک کننده و یائسگی اشاره کرد و یا ممکن است درنتیجه ی برخی اختلالات پوستی و یا مقاربتی (STD) رخ دهد. در موارد نادر علت خارش واژن ممکن است استرس و یا سرطان ولوا (Vulvar) باشد . در بیشتر موارد خارش واژن نشانه ی بیماری خاصی نیست . با این وجود ، اگر خارش شدید باشد یا مشکوک به بیماری زمینه ای هستید، با پزشک زنان تماس بگیرید. دکتر از طریق آزمایش و معاینه ، علت خارش را تشخیص می دهد و بعد برای درمان دارو تجویز می کند .

ما در مقالات قبلی درباره انواع بوهای واژن که می تواند نشانه سلامتی یا بیماری باشد صحبت کردیم برای خواندن آن می توانید اینجا کلیک کنید.

علل خارش واژن :

تماس واژن با مواد شیمیایی تحریک کننده، ممکن است باعث واکنش آلرژیک در آن شود .

1-محرک ها

محرک های شیمیایی رایج عبارت اند از : صابون ،مواد معطری که در وان حمام میریزید تا کف کند ، اسپری های زنانه ، دوش های واژنی (douche) ، ضد بارداری های موضعی ،کرم ها ، پمادها ، نرم کننده های پارچه ، دستمال توالت معطر . اگر مبتلا به دیابت یا بی اختیاری ادرار باشید ، ریزش بی اختیار ادرار در لباس زیر سبب خارش و تحریک واژن می شود .

2-بیماری های پوستی

برخی بیماری های پوستی مثل اگزما و پسوریازیس (Psoriasis) یا صدفک می تواند باعث خارش و قرمزی ناحیه ی تناسلی شود . نام دیگر اگزما، درماتیت آتوپیک است که در واقع لکه های برجسته و درشتی است که بیشتر در افراد مبتلا به آسم و آلرژی دیده می شود . این لکه ها قرمز رنگ هستند و از بافت پوسته پوسته تشکیل شده اند . ممکن است زنان مبتلا به اگزما، این بیماری را به واژن خود نیز سرایت دهند . پسوزیاریس یک بیماری شایع پوستی است که اغلب در امتداد سر و مفاصل ایجاد می شود و گاهی این لکه ها روی واژن ظاهر می شوند .

3-عفونت قارچی ( تخمیری )

مخمر یک قارچ طبیعی است که معمولا در واژن وجود دارد و ایجاد مشکل نمی کند . اما اگر رشد آن بی رویه شود و تحت کنترل قرار نگیرد سبب ایجاد عفونت آزار دهنده در دستگاه تناسلی می شود . این عفونت بسیار شایع است به طوری که از هر 4 زن 3 نفر به این قارچ مبتلا می شود و آن را در زندگی خود تجربه می کند . معمولا وقتی شما یک دوره آنتی بیوتیک مصرف می کنید ، این اتفاق می افتد زیرا آنتی بیوتیک ها علاوه بر باکتری مضر ، باکتری های مفید را نیز نابود می کنند و باکتری های مفید هستند که کنترل این قارچ ها را برعهده دارند . رشد بی رویه ی مخمر در واژن موجب خارش ، سوزش و ترشحات غیر طبیعی می شود .

4-واژینوز باکتریال BV

واژینوز باکتریال یکی از دلایل رایج خارش واژن است . دقیقا همانند عفونت قارچی واژن ، واژینوز باکتریال به علت عدم تعادل میان باکتری های خوب وبد در واژن ایجاد می شود . اغلب علائم خاصی ایجاد نمی کند. اما مشکل زمانی ایجاد می شود که شما دچار خارش وترشحات بدبوی غیر طبیعی می شوید . این ترشحات ممکن است رقیق ، خاکستری یا سفید  وکف مانند باشند .

5-بیماری های مقاربتی

بیماری های بسیاری در هنگام مقاربت جنسی بدون محافظت ایجاد می شود، که سبب ایجاد خارش و تحریک واژن می شوند .این بیماری ها شامل : کلامیدیا(chlamydia ) ، زگیل تناسلی ، سوزاک ، تب خال تناسلی و تریکومونیازیس (trichomoniasis) هستند. این بیماری ها اغلب با ترشحات واژنی سبز یا زرد رنگ و درد هنگام دفع ادرار همراه هستند.

6-یائسگی

افرادی که یائسه شده اند یا در شرف یائسگی هستند، بیشتر مستعد ایجاد خارش در ناحیه ی تناسلی خود هستند . علت اصلی آن کاهش سطح استروژن در این دوران است که منجر به تضعیف واژن ( آتروفی ) می شود . آتروفی واژنی ، یعنی نازک شدن مخاط دیواره ی واژن و در نتیجه، خشک شدن بیش از حد این ناحیه، که منجر به خارش می شود . اگر آتروفی درمان نشود منجر به خارش شدید واژن می شود .

7-استرس

یکی دیگر از دلایل خارش واژن استرس های جسمی و ذهنی است که البته خیلی شایع نیست . زمانی اتفاق می افتد که استرس زیاد ، سیستم ایمنی شما را تضعیف کرده باشد و بدن شما را مستعد رشد عفونت و در نتیجه خارش کند.

8-سرطان ولوا( vulvar)

به ندرت اتفاق می افتد که خارش واژن شما به علت سرطان ولوا باشد . این سرطان در بخش خارجی واژن به نام ولوا ایجاد می شود . قسمت خارجی دستگاه تناسلی شامل لبهای خارجی و داخلی ، کلیتورس و دهانه ی واژن است . سرطان ولوا ممکن است بدون علامت باشد یا علائمی مانند خارش ، خونریزی غیر طبیعی و یا درد در ناحیه ی ولوا همراه داشته باشد . سرطان ولوا اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود به راحتی قابل درمان است . به همین علت است که شما سالانه حداقل یک بار باید برای معاینه به پزشک زنان مراجعه کنید.

چه زمان برای خارش واژن باید به پزشک مراجعه کنید

زمانی به پزشک مراجعه کنید که این خارش به حدی شدید باشد که زندگی روزمره و خواب شما را تحت تاثیر قرار دهد . گرچه در بیشتر موارد ، علت مهمی ندارد و درمان هایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا ازمیزان خارش بکاهید . اگر خارش واژن بیش از یک هفته طول بکشد یا با علائم زیر همراه باشد ، با دکتر خود تماس بگیرید :

1-زخم و تاول در ناحیه ی ولوا

2-آشفتگی در مقاربت

3-درد و حساسیت در دستگاه تناسلی

4-زخم و قرمزی در ناحیه تناسلی

5-مشکل در دفع ادرار

6-ترشحات غیر طبیعی واژن

زمان مراجعه به پزشک او از شما راجع به علائم بیماری و اینکه چه مدت به طول انجامیده سوال خواهد کرد . او همچنین در مورد مسائل جنسی تان سوال می پرسد و لگن شما را مورد معاینه قرار می دهد و با یک اسپکولوم ( آیینه ی طبی ) داخل واژن را مشاهده می کند . پزشک در حالیکه یک انگشتش را در واژن فرو می کند با دست دیگر شکم شما را فشار می دهد تا اندام های تولید مثلی شما را مورد بررسی قرار دهد . پزشک ممکن است یک قسمت از پوسته ی ولوا را جهت نمونه برداری جدا کرده و به آزمایشگاه بفرستد و آزمایش خون و ادرار برای شما تجویز کند .

درمان دارویی خارش واژن

زمانی که دکتر علت اصلی خارش واژن را پیدا کند، راه درمانی را ارائه می دهد . دوره ی درمانی شما بسته به مشکل شما متفاوت است .

درمان خارش عفونت قارچی واژن

دکتر این عفونت را با داروهای ضد قارچ درمان می کند . این داروها در شکل های مختلف مثل کرم ها ،پماد و قرص ها ، با نسخه یا بدون نسخه در دسترس هستند . اگر دکتر بیماری شما را عفونت قارچی تشخیص نداد، از مصرف بدون نسخه ی این داروها پرهیز کنید .

درمان خارش واژینوز باکتریالBV

که معمولا پزشکان با آنتی بیوتیک این بیماری را درمان می کنند. پس  سعی کنید طبق توصیه های پزشک تان پیش بروید تا زودتر درمان شوید .

درمان خارش بیماری های مقاربتی

اغلب بیماری های مقاربتی با مصرف آنتی بیوتیک ها ، ضد ویروس ها یا ضد انگل ها درمان می شوند . پس تا پایان مصرف داروهایتان از رابطه ی جنسی خودداری کنید تا عفونت و بیماری تان کاملا از بین برود .

درمان خارش یائسگی

خارش های مربوط به دوران یائستگی با کرم استروژن ،قرص یا قرار دادن حلقه های واژن درمان می شود .

دلایل دیگر خارش واژن

اگر خارش شما علتی به غیر از عللی که برشمردیم داشته  باشد ،معمولا به خودی خود از بین می رود. در ضمن می توانید از سایر کرم ها یا لوسیون های استروئیدی استفاده کنید تا التهابات آن را کاهش داده و خارش آن را تسکین دهید . البته این داروها نباید زیاد مصرف شوند . چرا که خود می توانند مانند یک محرک عمل کنند.

 

منبع : https://www.healthline.com/health/vaginal-itching

5/5 - (30 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

  1. من هم دقیقا همین مشکل خارش واژن رو دارم و هرچه درمان میکنم دوباره بعد از چند وقت مشکل دوباره اتفاق می افتاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا