آرایش و زیباییپوستسلامت

10 مرطوب کننده ی خانگی برای پوست های خشک

اگر از خشکی پوستتان رنج می برید راه حل آن در دست ماست

اگرپوست بدنتان خشک باشد قطعا برایتان پیش آمده است که وقتی از حمام بیرون می آیید، بسیار احساس خشکی می کنید . و با اینکه از محصولات مختلفی که در بازار هست استفاده کرده اید اما به نتیجه ی دلخواه و مطلوب خود  نرسیده اید .در ادامه با 10 مرطوب کننده ی طبیعی برای پوست های خشک آشنا می شوید.

درمان خشکی پوست واقعا دشواراست اما خبرخوب این است که ما راه حل بسیار موثری برای حل این مشکل پیداکرده ایم. هیچ چیز مانند مواد طبیعی بر پوست شماموثرنیست . در اینجا چند دستور فوق العاده کار آمد، برای ساخت مرطوب کننده های خانگی از مواد اولیه ی کاملا طبیعی و ساده قرار داده ایم . حتما درست کنید و نتایج حیرت انگیز آن را مشاهده کنید .

10 مرطوب کننده ی خانگی برای پوست های خشک

10 مرطوب کننده ی طبیعی بی نظیر برای پوست های خشک

  1. مرطوب کننده ی خانگی با کره ی شی (Shea butter) مناسب پوست های خشک
  2. مرطوب کننده ی طبیعی صورت ،مخصوص پوست های خشک
  3. مرطوب کننده ی موم و عسل برای پوست های خشک
  4. مرطوب کننده ی ملایم آلوئه ورا برای پوست های خشک
  5. مرطوب کننده ی تقویتی برای پوست های خشک
  6. مرطوب کننده ی عسل و گلیسیرین برای پوست های خشک
  7. مرطوب کننده ی طبیعی صورت برای پوست های خشک
  8. کرم روز تقویت کننده ی پوست های خشک
  9. کرم ملایم و آبرسان برای پوست های خشک
  10. احیا کننده ی گل ختمی مخصوص پوست های خشک

نکته :  مواد اولیه برای ساخت این دستورها همه در بازار موجود است و یا اینکه می توانید آن ها را آن لاین خریداری کنید . چون این محصولات از مواد طبیعی ساخته می شوند پس ماندگاری آنها کم است و نباید به مقدار زیاد درست کنید تا خراب شوند.پس به مقدار کمی درست کنید تا در عرض یک ماه آن را مصرف کنید که هم تازه باشند ،هم موثر .

مرطوب کننده ی خانگی با کره ی شی (shea butter )

بهترین مرطوب کننده ی صورت برای پوست های خشک و حساس

مواد لازم : نصف فنجان کره ی شی – 6 الی 7 قطره روغن خار گوزن دریایی – 6الی 7 قطره روغن گل محمدی – 6 الی 7 قطره روغن شمعدانی – 1 قاشق چای خوری روغن آووکادور .

طرز تهیه مرطوب کننده ی خانگی با کره ی شی (shea butter ):

روغن شی را در قابلمه ی دو جداره ذوب کنید تا کامل نرم شود بعد از روی حرارت بردارید و روغن آوواکادو را به آن بیافزایید و خوب هم بزنید. سپس همه ی روغن های دیگر را به آن بیافزایید. انقدر هم بزنید تا یک ترکیب یکنواخت خامه ای به دست آید . در یک ظرف شیشه ایی ریخته و هرروز به عنوان کرم صورت از آن استفاده کنید . این کرم بسیار مفید است چرا که روغن خار گوزن دریایی در درمان اگزما و پوست ها ی بسیار خشک و زبر شده موثر هستند و روغن دانه ی گل محمدی ، شمعدانی و آوواکادو تسکین دهنده ی پوست های خشک هستند . و کره ی شی ، رطوبت مورد نیاز پوست شما را فراهم می کند  و در تقویت آن موثر است . برای ذوب کردن کره می توانید از حرارت غیر مستقیم کتری بخار استفاده کنید به طوری که کره را در ظرفی ریخته و روی بخار کتری نگه دارید تا ذوب شود .

مرطوب کننده ی طبیعی صورت برای پوست های خشک

نصف فنجان روغن آرگان ( شما می توانید از روغن جوجویا و یا روغن کنجد نیز استفاده کنید) – نصف قاشق چایخوری روغن شترمرغ – 4 الی 6 قطره از سایر عصاره ها مثل ( بادرنجویه ، گل شمعدانی ، گل رز ، بابونه ، پالمارزا ، رزماری ، اسطوخودوس یا نعناع فلفلی ) از هرکدام که در دسترس بود .

طرز تهیه مرطوب کننده ی طبیعی صورت برای پوست های خشک:

یک بطری شیشه ای بردارید و روغن آرگان را داخل آن بریزید . روغن های دیگر را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید و از این ترکیب برای ماساژ پوست خود استفاده کنید . این مرطوب کننده بسیار موثر است چرا که روغن آرگان بسیار سبک و تسکین دهنده ی خشکی پوست شماست و روغن شتر مرغ یک نرم کننده ی طبیعی است که رطوبت پوست شما را حفظ می کند وآن را ترمیم می کند .

مرطوب کننده ی موم و عسل برای پوست های خشک

مواد لازم : یک چهارم فنجان حبه ی موم – نصف فنجان روغن نارگیل – نصف فنجان روغن زیتون -10 قطره از عصاره های ( پاچولی – بابونه – وانیل – کندر – مریم گلی یا روغن شمعدانی و اسطوخودوس ) .

طرز تهیه مرطوب کننده ی موم و عسل برای پوست های خشک:

برای ذوب کردن موم از قابلمه ی دو جداره استفاده کنید . وقتی ذوب شد، اجازه دهید کاملا خنک شود . مقداری روغن نارگیل و زیتون را اضافه کرده و خوب هم بزنید . بعد عصاره های روغنی را اضافه کرده و دوباره خوب مخلوط کنید تا یک کرم خامه ای به دست آید . این مخلوط را به یک ظرف شیشه ای منتقل کنید و بعد از خنک شدن در جای خشک و خارج از یخچال نگهداری کنید . موم و روغن زیتون هر دو در درمان درماتیک آتوپیک ( اگزما ) بسیار موثر هستند . روغن نارگیل رطوبت مورد نیاز پوست شما را تامین می کند و عصاره ای روغنی بهبودی پوست شما را تسریع می کنند .

مرطوب کننده ی ملایم آلوئه ورا مخصوص پوست های خشک

مواد لازم : یک فنجان ژل آلوئه ورا ( ژل تازه را از برگ آن خارج کنید )- 12 قاشق غذا خوری غذا خوری موم – یک چهارم فنجان روغن نارگیل – یک چهارم فنجان روغن بادام – 10 قطره عصاره ی روغنی که در بالا ذکر شد ( هر کدام که در دسترس بود ) .

طرز تهیه مرطوب کننده ی ملایم آلوئه ورا مخصوص پوست های خشک :

موم و روغن نارگیل و بادام را دریک قابلمه ی دوجداره ذوب کنید . در یک میکسر ریخته و صبر کنید تا سرد شود . روغن های عصاره ای را ریخته و ژل آلوئه ورا را اضافه کنید و تا زمانیکه مخلوط کرمی شکل ایجاد شود خوب هم بزنید . می توانید این کرم را در یخچال نگهداری کنید . آلوئه ورا پوست را نرم می کند و التهابات آن را کاهش می دهد ( زبری و سختی پوست را از بین می برد ) . موم، پوست شما را تسکین می دهد و رطوبت آن را حفظ می کند و روغن های عصاره ای مانع از ایجاد عفونت در آن می شوند .

تقویت کننده ی پوست صورت و بدن

نصف فنجان کره ی شی – 2 قاشق غذاخوری روغن بادام – 5 قطره رز ماری – 10 قطره اسطوخودوس -3 قطره عصاره ی دانه ی هویج .

طرز تهیه تقویت کننده ی پوست صورت و بدن :

کره ی شی را در قابلمه ی دو جداره حل کنید و روغن بادام را به آن اضافه کنید . و از روی حرارت بردارید . صبر کنید تا سرد شود البته تا حدی که سفت نشود . بعد عصاره های روغنی را بیافزایید و خوب مخلوط کنید و در ظرف شیشه ایی بریزید و در دمای اتاق نگهداری کنید . و هنگام ماساژدادن روی بدن خود بمالید . روغن های عصاره ایی از سلول های پوست شما محافظت می کنند . تمام این روغن ها خاصیت ضد عفونی کنندگی دارند و از آسیب های پوستی پیش گیری می کنند . کره ی شی  و روغن بادام سبب تقویت و مرطوب شدن پوست شما می شود .

گلیسیرین و عسل ، مرطوب کننده های پوست های خشک

1 قاشق چای خوری عسل -1 قاشق چای خوری عصاره ی لیمو ترش – 2 قاشق چای خوری چای سبز .

طرز تهیه : تمام مواد را خوب با هم مخلوط کنید و مخلوط به دست آمده را آرام روی پوست خود برای چند دقیقه ماساژ دهید . و اجازه دهید تا صبح روی پوست شما باقی بماند. و صبح روز بعد آن را با آب بشویید . عسل و گلیسیرین مرطوب کننده ای بسیار قوی هستند که سبب آبرسانی به پوست شما می شوند و لیمو ، پوست شما را روشن کرده و چای سبز در پوست شما آرامش ایجاد می کند و ضد عفونی کننده پوست است .

مرطوب کننده ی کننده ی طبیعی پوست

مواد لازم : 1 قاشق چای خوری بابونه – نصف فنجان آب – 1 قاشق غذا خوری لانولین (Lanolin) – 1 قاشق غذا خوری موم – 1 عدد کپسول ویتامین A و کپسول ویتامین E – 3 قطره عصاره ی شمعدانی .

طرز تهیه : چای بابونه را در آب قرار دهید تا بجوشد و مایع را صاف کنید . اجازه دهید تا محلول سرد شود . لانولین را در یک قابلمه ی دو جداره ذوب کنید . اجازه دهید تا خنک شود دم کرده ی بابونه را به آن بیافزایید . کپسول های ویتامین را سوراخ کرده و در مخلوط بچکانید . خوب بهم بزنید و عصاره ی روغنی را اضافه کرده و مخلوط کرمی شکل را در ظرف شیشه ای بریزید و در مکان خنک و تاریک نگهداری کنید و جهت ماساژ پوست از آن استفاده کنید . این مخلوط یک آبرسان قوی است و بابونه اثر ضد التهابی دارد و پوست شما را نرم و آرام می کند و روغن بادام و موم باعث تقویت پوست شما می شود .

کرم روز تقویت کننده ی پوست

3 قاشق غذاخوری روغن بادام شیرین – 1 قاشق غذاخوری آوواکادوو – 3 قاشق چای خوری موم – 2 قطره اسطوخودوس – 2 قاشق غذاخوری آب معدنی – 1 قطره عصاره ی نعناع فلفلی .

طرز تهیه : موم و عصاره های روغنی را در قابلمه ی دو جداره ذوب کنید . آب معدنی را گرم کنید ( نجوشانید ) و به آرامی به مخلوط اضافه کنید . وقتی کامل ذوب شد از روی حرارت بردارید و خنک کنید و در نهایت مخلوط کرمی شکل را داخل ظرف شیشه ای نگهداری کنید و به عنوان کرم روز از آن استفاده کنید . آوکادوو و روغن بادام حاوی مواد محافظت کننده در مقابل اشعه ی UV خورشید هستند و نعناع فلفلی مثل ضد آفتاب عمل می کند و شما را در مقابل اشعه ی خطرناک خورشید محفوظ می دارد .

مرطوب کننده ی ملایم وآبرسان

3 قاشق غذا خوری کره شی – 1 قاشق چای خوری روغن ویتامین E-1 قاشق چای خوری ژل آلوئه ورا – 3 قاشق غذاخوری روغن هسته ی زرد آلو – 5 قطره عصاره ی هلیکوز – 3 قطره عصاره مریم گلی

طرز تهیه : کره شی را در قابلمه ی دو جداره ذوب کنید و اجازه دهید خنک شود و ژل آلوئه ورا را اضافه کرده و با هم خوب مخلوط کنید و سایر عصاره ها را اضافه کرده و پس از هم زدن اجازه دهید خنک شوند . و قوام بیایند. مخلوط آماده شده را در ظرف شیشه ای بریزید و درهنگام نیاز به بدن و صورت خود بمالید . این مخلوط حاوی ویتامین A,E,D است که سبب تقویت پوست شما و رفع اگزما و خشکی بافت های آن می شود .

احیا کننده ی گل ختمی

مواد لازم : 2 قاشق غذاخوری گل ختمی – 1 فنجان روغن نارگیل تازه

روش تهیه احیا کننده ی گل ختمی:

گل ختمی را به صورت پودر دربیاورید و روغن نارگیل را در قابلمه دو جداره گرم کنید بعد پودر را به آن بیافزایید برای مدتی در آن را بپوشانید . دوباره خوب هم بزنید تا مخلوط صورتی رنگ یکنواخت شود . از روی حرارت برداشته به ظرف شیشه ایی منتقل کنید.  در آفریقا از مغز ساقه ی گل ختمی برای درمان زخم  استفاده می شود . این ترکیب مفید برای سم زدایی نیز کاربرد دارد . و روغن نارگیل رطوبت پوست را بالا میبرد .

این مرطوب کننده های خانگی که تهیه کردید بسیار برای پوست های خشک مفید هستند و احساس شادابی و طراوت در پوست شما ایجاد می کنند . این مرطوب کننده ها ملایم بوده و پوست شما را تحریک نمی کنند . پس حتما آن ها را امتحان کنید تا با معجزه ی آنها رو به رو شوید .

مقاله دیگر بانو مگ درباره عوارض لیزر موهای زائد شاید برایتان جالب باشد.  بخوانید

 

منبع :  https://www.stylecraze.com/articles/effective-homemade-moisturizers-for-dry-skin

5/5 - (60 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا