بارداری و زایمانبیماری هاجنسی و زناشواییسلامت

9 راهبرد کاربردی برای پیشگیری از بارداری

گزینه های مناسب برای پیشگیری از بارداری وجود دارد اما سوال این است که کدام گزینه برای شما مناسب تر است . بسته به سبک زندگی خود باید یکی از این روش ها را انتخاب کنید . تاریخ بزرگداشت روز جهانی پیشگیری از بارداری تاریخ 26 سپتامبراست . با ما همراه باشید تا با کاوش در محبوب ترین انواع راه های پیشگیری از بارداری ، با تصاویر آن ها  را برای شما تجزیه و تحلیل کنیم .

1- کاندوم یکی از مهم ترین راه های پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری
کاندوم برای پیشگیری از بارداری

کاندوم ، تنها راه پیشگیری از بارداری است که از عفونت های مقاربتی STI (برای بیماری های مقاربتی می توانید اینجا را کلیک کنید) محافظت می کند و همچنین از بارداری جلوگیری می کند . این روش پیشگیری فاقد هرگونه هورمون است و به راحتی می توانید با خود کاندوم  حمل کنید . کاندوم در انواع زنانه و مردانه در بازار موجود است . کاندوم های مردانه زمانی که آلت تناسلی مرد تحریک شده و بزرگ شده اند قابل استفاده است . این کاندوم ها از جنس لاتکس هستند و از عبور مایعات جنسی بین افراد جلوگیری می کنند . کاندوم های زنانه قبل از رابطه ی جنسی در واژن قرار می گیرند . البته این کاندوم ها به اندازه ی کاندوم های مردانه موثر نیستند و شاید مدت ها طول بکشد تا به آن ها عادت کنید .

مزایای کاندوم :

بهترین محافظ عفونت های مقاربتی است و همیشه قابل دسترس است و فاقد هرگونه هورمونی است .

معایب کاندوم :

ممکن است در زمان رابطه پاره شود و برخی افراد به مواد آن آلرژی دارند .

2- قرص های ضد بارداری خوراکی

پیشگیری از بارداری
قرص های ضدبارداری برای پیشگیری از بارداری

این قرص های کوچک روزی 1 عدد مصرف می شوند . این قرص ها بیشتر توسط زنان استرالیایی مصرف می شوند . چند نوع مختلف از این قرص ها وجود دارد که شاید بررسی کنید کدام یک برای شما موثر تر است . این قرص ها شامل ترکیب استروژن و پروژسترون است . قرص های کوچک تنها از یک هورمون پروژسترون ساخته شده اند . این قرص ها می توانند فواید بسیاری داشته باشند اما یادآوری برای مصرف روزانه این قرص ها بسیار ضروری است . این قرص ها بدون نسخه ی پزشک در دسترس نیستند . پس برای تهیه ی آن ها حتما باید به یک پزشک مراجعه کنید .

مزایای قرص های ضد بارداری : وقتی به درستی استفاده شوند بسیار موثر هستند باعث تحریک جنسی می شوند و رابطه ی جنسی موثر ایجاد می کنند . برخی از این قرص ها قاعدگی سنگین و دردناک را تسکین می دهند .

معایب قرص های ضدبارداری : اگر فراموش کنید این قرص ها را به طور مرتب مصرف کنید ممکن است اثر بخشی آنها کم شود . تنها زن ها می توانند این قرص ها را مصرف کنند و ازانتقال بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کنند . برای زنانی که نمی توانند از بارداری های حاوی استروژن استفاده کنند مناسب نیستد . حتما باید با نسخه ی پزشک تهیه شوند .

3-دستگاه داخل رحمی IUD

پیشگیری از بارداری
دستگاه IUD برای پیشگیری از بارداری

این دستگاه کوچک که شبیه حرف T انگلیسی است از مواد حاوی هورمون پروژسترون و پلاستیک ساخته شده است و توسط یک کارشناس مامایی در رحم شما جاگذاری می شود . این یک روش پیشگیری از بارداری طولانی مدت و برگشت پذیر است که بسته به نوع آن می تواند 3 تا 10 سال در جای خود باقی بماند . برخی از IUD ها حاوی هورمون هایی هستند که به تدریج آزاد می شوند و مانع از بارداری می شوند .بعد از نصب IUD  پنج روز بعد شما می توانید به عنوان محافظ جنسی رویش حساب کنید . IUD هایی که از جنس مس هستند 99 درصد موثر هستند و آنهایی که حاوی هورمون ها هستند 99.8 درصد موثر هستند. بنابراین شما درصد بسیار بالایی محافظت می شوید.

معایب : در شش ماه اول شما دچار خونریزی نامنظم و لکه بینی می شوید . برای برداشتن و گذاشتن آن باید به مرکز بهداشتی مراجعه کنید و این دستگاه ها از انتقال بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کنند .

4-ایمپلنت پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری
ایمپلنت پیشگیری از بارداری

یک میله ی کوچک و انعطاف پذیر است که در زیر بازوی یک زن قرار داده می شود  و نوعی هورمون پروژسترون آزاد می کند که تخمک گذاری را متوقف می کند و در نتیجه سبب ضخیم شدن دیواره ی رحم شده و مانع از ورود اسپرم به داخل آن می شود . برای کاشت و برداشت این میله نیاز به بی حسی موضعی است . بعد از سه سال باید این میله تعویض شود .

مزایای کاشت ایمپلنت : رابطه ی جنسی را قطع نمی کند . یک گزینه ی پیشگیری از بارداری طولانی مدت  و برگشت پذیر است .

معایب : به یک کارشناس مامایی نیاز است تا نصب شده یا برداشته شود و گاهی اوقات ممکن است در ابتدای نصب دچار خونریزی نامنظم شوید و در برابر بیماری های مقاربتی شما را محافظت نمی کند .

5-تزریق های پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری
تزریق های پیشگیری از بارداری

این ماده به باسن و بازوی خانم ها تزریق می شود و طی 12 هفته ی بعد این هورمون به آرامی آزاد شده و وارد جریان خون شما می شود .

جوانب مثبت :  تزریق تا سه ماه ادامه دارد . بسیار موثر است و رابطه ی جنسی را قطع نمی کند و سبب بالا رفتن میل جنسی می شود .

معایب : تزریق ممکن است سبب پریود نامنظم و یا لکه بینی شود و از بیماری های مقاربتی جلوگیری نمی کند .

6-قرص های اورژانسی ضد بارداری

پیشگیری از بارداری
قرص های اورژانسی ضد بارداری

قرص ها اورژانسی ضد بارداری می توانند بعد از رابطه ی جنسی مصرف شوند . در صورت عدم استفاده از هیچ گونه محافظتی و یا در صورت پاره شدن کاندوم در حین رابطه ی جنسی یا تجاوز می توان از قرص های اورژانسی استفاده کرد . در واقع تا 5 روز بعد از رابطه ی جنسی بدون محافظ موثر است . هرچه زودتر مصرف شود ، موثرتر است اگر سه روز اول بعد از رابطه ی جنسی مصرف شود اثر بخشی اش بالاست . از حدود 85 درصد از حاملگی های پیش بینی نشده جلوگیری می کند . این قرص ها حاوی دوزهای خاصی از هورمون های زنانه هستند که هر خانمی می تواند از آنها استفاده کند . این داروها را می توان بدون نسخه ی پزشک از داروخانه خریداری کرد. عوارض جانبی اسهال ، تهوع و استفراغ است و ممکن است دوره ی قاعدگی بعدی شما با تاخیر یا زودرس باشد و از STI محافظت نمی کنند .

7-حلقه های پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری
حلقه های پیشگیری از بارداری

این روش شامل یک حلقه ی پلاستیکی انعطاف پذیر است که به طور مداوم هورمون آزاد می کند این حلقه توسط فرد در واژن قرار می گیرد و به مدت سه هفته در جای خود باقی می ماند و سپس باید برداشته شود تا یک هفته استراحت کنید و یکی دیگر را وارد  کنید . حلقه ، حاوی هورمون های استروژن است . این همان هورمونی است که در قرص های ترکیبی ضد بارداری خوراکی استفاده می شود اما دوز کمتری دارند.

8-دیافراگم

پیشگیری از بارداری
دیافراگم برای پیشگیری از بارداری

دیافراگم گنبدی شکل از جنس سیلیکونی نرم و کوچک است که برای جلوگیری از ورود اسپرم به رحم در داخل واژن قرار می گیرد . مانند کاندوم مردانه عمل می کند و نمی گذارد اسپرم به تخمک برسد و یک مانع فیزیکی است . دیافراگم باید حداقل شش ساعت بعد از رابطه ی جنسی در جای خود بماند . اما بیشتر از 24 ساعت بعد از رابطه ی جنسی باید بیرون آورده شود .

مزایا : شما می توانید از یک دیافراگم تا دو سال استفاده کنید البته اگر خوب  از آن مراقبت کنید.

معایب : باید حواستان به ساعت باشد . تاثیر آن خوب است ولی نه به اندازه ی قرص ، ایمپلنت یا IUD  .

9-عقیم سازی برای پیشگیری از بارداری

پیشگیری از بارداری
عقیم سازی برای پیشگیری از بارداری

این روش از بین بردن کامل توانایی تولید مثل است که  از طریق جراحی تهاجمی باز انجام می شود و یک روش دائمی پیشگیری از بارداری است. معمولا برای افرادی کاربرد دارد  که مطمئن هستند دیگر بچه نمی خواهند. عقیم سازی برای زنان و مردان قابل انجام است .  

منبع :   https://www.health.qld.gov.au/news-events/news/types-contraception-women-condoms-pill-iud-ring-implant-injection-diaphragm

 

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا