بیماری هاجراحی هاسلامت

آپاندیس و جراحی آن

آنچه باید در مورد آپاندیس بدانید

آپاندیس یک لوله نازک در سمت راست پایین شکم شماست که در ابتدای روده ی بزرگ قرار دارد.  از نظر تاریخی، بسیاری از مردم بر این باورند که آپاندیس یک عضو اضافی در بدن است. وقتی مورد توجه قرار می گیرد، معمولاً به این دلیل است که عفونی شده است. اما امروزه محققان متوجه شده اند که آپاندیس کارایی خاصی در بدن دارد. محققان در حال یادگیری هستند که آپاندیس شما ممکن است در سلامتی شما نقش داشته باشد. در این مقاله می خواهیم با آپاندیس و جراحی آن بیشتر گفت و گو کنیم.

"<yoastmark

آپاندیس شما چه می کند؟

آپاندیس شما لوله ای به طول 4 اینچ است. به قسمت اول روده بزرگ شما متصل است. عملکرد دقیق آن نامشخص است. برخی از مردم بر این باورند که این یک عامل تکاملی است که هیچ فایده ای برای سلامتی شما ندارد. این حکمت مرسوم منجر به استفاده گسترده از آپاندکتومی برای پیشگیری و درمان بیماری شده است. به عنوان مثال، آپاندیسیت زمانی اتفاق می افتد که آپاندیس شما ملتهب شود. محققان هشدار می دهند که اگر مرد هستید، خطر ابتلا به آپاندیسیت در طول زندگی شما 8.6 درصد است. اگر زن هستید، خطر  آن 6.7 درصد است. پزشکان آپاندکتومی برای برداشتن آپاندیس شما انجام می‌دهند. بسیاری از آپاندکتومی ها برای پیشگیری است نه درمان. امروزه محققان کشف کرده اند که این زائده برای افزایش ایمنی بدن است . و با ترشح هورمون هایی ایمنی بدن را بالا می برد.

بر اساس مطالعات، میزان آپاندکتومی بیشتر از میزان آپاندیسیت است. تخمین زده می شود که برای جلوگیری از یک مورد آپاندیسیت، 36 آپاندکتومی اتفاقی لازم است. آپاندیسیت می تواند برای سلامتی شما خطراتی ایجاد کند، اما جراحی نیز می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد.

آپاندیس و جراحی آن؟

برخلاف آنچه در گذشته تصور می شد آپاندیس وظایفی در بدن دارد و ممکن است پناهگاهی برای باکتری های مفید در بدن شما باشد. این باکتری‌های مفید ممکن است به بهبود هضم غذا کمک کرده و از سیستم ایمنی بدن شما حمایت کنند. بنابراین برداشتن آن پیش از عفونی شدن توصیه نمی شود.

وقتی آپاندیس شما ملتهب می شود چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که آپاندیس شما ملتهب می شود، آپاندیسیت نامیده می شود. معمولاً ناشی از عفونت باکتریایی است. عفونت ممکن است از معده شما شروع شود و به آپاندیس شما برسد. همچنین ممکن است از یک تکه مدفوع سفت شده در مجرای روده شما ایجاد شود. علائم آپاندیسیت می تواند متفاوت باشد. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند: درد در قسمت پایین سمت راست شکم شما، استفراغ، تب بدون درمان که در ادامه ممکن است دچار آبسه یا پارگی آپاندیس شوید. که یک وضعیت تهدید کننده زندگی می باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

آپاندیسیت چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر مشکوک به آپاندیسیت هستید، با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید. برای تشخیص وضعیت شما، آنها از شما در مورد علائم می پرسند و یک معاینه فیزیکی انجام می دهند. تست خون و سونوگرافی میزان تورم آپاندیس را نشان می دهد. و سپس پزشک ، آپاندیس و جراحی آن را توصیه خواهد کرد.

آپاندیسیت چگونه درمان می شود؟

روش سنتی برای درمان آپاندیسیت جراحی است. بیشتر و بیشتر، پزشکان به جراحی کم تهاجمی یا لاپاراسکوپی روی می آورند. برای انجام جراحی کم تهاجمی، پزشک معمولاً از دو یا چند برش کوتاه به جای یک برش طولانی‌تر استفاده می‌کند.در مقایسه با جراحی سنتی “باز”، مزایایی دارد.  بستری کوتاه تر در بیمارستان، درد کمتر، بهبودی سریعتر و میزان عوارض کمتر. در برخی موارد، پزشک ممکن است سعی کند از جراحی به طور کلی اجتناب کند.

مطالعات نشان داد که آنتی بیوتیک ها ممکن است بهترین درمان برای آپاندیسیت بدون عارضه باشند. به نظر می رسد استفاده از آنتی بیوتیک ها به جای جراحی، خطر عوارض را حداقل تا 31 درصد کاهش می دهند. به نظر می رسد این یک گزینه ایمن و موثر برای آپاندیسیت بدون عارضه است. پزشک شما می تواند از تکنیک های تصویربرداری برای اطلاع از اینکه آپاندیسیت شما مشکلی ندارد یا نیاز به جراحی دارد استفاده کند. و در مورد آپاندیس و جراحی آن نظر دهد.

پس از جراحی آپاندیس

اگر آپاندکتومی می کنید، پزشک باید نحوه مراقبت از خود را پس از آن به شما آموزش دهد. بهبودی ممکن است چند هفته یا بیشتر طول بکشد. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید انتظار داشته باشید که فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. آپاندکتومی می تواند به درمان یک مشکل حاد کمک کند، اما ممکن است بعداً خطر سایر مشکلات را افزایش دهد.

طبق مطالعه ای ، انجام آپاندکتومی اندکی شانس ابتلا به بیماری پارکینسون را 10 سال یا بیشتر پس از عمل افزایش می دهد. به گفته محققان در مجله PLoS OneTrusted Source، آپاندکتومی همچنین ممکن است خطر ابتلا به سرطان کولورکتال، به ویژه سرطان رکتوم را افزایش دهد.

مقاله ی پیشنهادی: درمان های خانگی کبد چرب

منبع: https://www.healthline.com/health/what-does-the-appendix-do#outlook

5/5 - (5 امتیاز)
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

    1. دانشمندان به تازگی کشف کردند که این عضو هورمون هایی ایجاد می کند که برای بالا بردن ایمنی بدن لازم است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا