آرایش و زیباییتناسب اندامجراحی هاسلامت

مزایا و خطرات لیپوساکشن

آنچه باید در مورد لیپوساکشن و انواع آن بدانید!

لیپوساکشن که به آن لیپوپلاستی، ساکشن لیپوسکلپچر، لیپکتومی یا لیپو نیز می گویند، نوعی جراحی زیبایی است که چربی را از بدن تجزیه کرده و “مکد” می کند. اغلب در شکم، ران ها، باسن، گردن، چانه، قسمت فوقانی و پشت بازوها، ساق پا و پشت استفاده می شود. چربی از طریق یک ابزار توخالی که به عنوان کانولا شناخته می شود، خارج می شود. این ابزار زیر پوست قرار داده می شود. یک خلاء قدرتمند و پرفشار روی کانولا اعمال می شود. در ادامه با مزایا و خطرات لیپوساکشن بیشتر آشنا می شویم.

مزایا و خطرات لیپوساکشن
مزایا و خطرات لیپوساکشن

 

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن یک روش کلی کاهش وزن نیست. افرادی که تحت عمل لیپوساکشن قرار می گیرند معمولا وزن بدن ثابتی دارند اما مایلند رسوبات نامطلوب چربی بدن را در قسمت های خاصی از بدن حذف کنند. لیپوساکشن یک روش کلی کاهش وزن نیست. درمان چاقی نیست. این روش سلولیت، گودی، یا علائم کشش را از بین نمی برد. مناسب کسانی است که می خواهند کانتور بدن خود را تغییر دهند و تقویت کنند. لیپوساکشن سلول های چربی را برای همیشه از بین می برد و شکل بدن را تغییر می دهد. با این حال، اگر بیمار پس از عمل سبک زندگی سالمی نداشته باشد، خطر بزرگتر شدن سلول های چربی باقی مانده وجود دارد. مقدار چربی که می توان با خیال راحت از بین برد محدود است.

برخی از خطرات از جمله عفونت، بی حسی و زخم وجود دارد. اگر چربی بیش از حد برداشته شود، ممکن است برآمدگی یا فرورفتگی در پوست ایجاد شود. به نظر می رسد خطرات جراحی با مقدار چربی برداشته شده مرتبط باشد.

مزایا و خطرات لیپوساکشن

لیپوساکشن عمدتاً برای بهبود ظاهر استفاده می شود، نه اینکه فوایدی برای سلامتی بدن ایجاد کند. اکثر مردم احتمالاً با اتخاذ یک سبک زندگی سالم، با رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و برنامه خواب سالم به نتایج مشابه یا بهتری دست خواهند یافت. لیپوساکشن معمولا تنها در صورتی توصیه می شود که تغییر سبک زندگی به نتایج مطلوب دست نیافته باشد. می تواند نواحی چربی را که به ورزش و رژیم غذایی مقاوم هستند درمان کند.

هنگامی که یک فرد وزن اضافه دارد، اندازه و حجم هر سلول چربی افزایش می یابد. لیپوساکشن تعداد سلول های چربی در نواحی ایزوله را کاهش می دهد. افراد باید قبل از تصمیم گیری در مورد انجام این کار، مزایا و معایب لیپوساکشن را با پزشک خود در میان بگذارند. لیپوساکشن فقط باید پس از بررسی دقیق انجام شود.

نواحی تحت لیپوساکشن شامل :شکم، باسن، قفسه سینه، زانوهای داخلی، پهلوهاف  خط گردن و ناحیه زیر چانه، ران، هر دو “کیسه زین”، یا بیرونی ران، و ران داخلی و بازوهای بالایی. لیپوساکشن برای افرادی که رنگ پوست و خاصیت ارتجاعی خوبی دارند، افرادی که پوستشان فاقد خاصیت ارتجاعی است ممکن است در نواحی که این روش انجام شده است، پوستی شل داشته باشند.

اگر فرد باید بالای 18 سال سن داشته باشد و از سلامت کامل برخوردار باشد احتمالا در این عمل موفق تر است. افرادی که دارای مشکلات گردش خون یا جریان خون هستند، مانند بیماری عروق کرونر، دیابت، یا سیستم ایمنی ضعیف، نباید تحت لیپوساکشن قرار گیرند.لیپوساکشن معمولا برای اهداف زیبایی انجام می شود، اما گاهی اوقات برای درمان برخی از بیماری ها استفاده می شود. این بیماری ها شامل:

لنف ادم

یک بیماری مزمن یا طولانی مدت که در آن مایع اضافی به نام لنف در بافت ها جمع می شود و باعث ادم یا تورم می شود. ادم معمولاً در بازوها یا پاها رخ می دهد. گاهی اوقات از لیپوساکشن برای کاهش تورم، ناراحتی و درد استفاده می شود.

ژنیکوماستی

گاهی چربی زیر سینه‌های مرد جمع می‌شود.

سندرم لیپودیستروفی

چربی در یک قسمت از بدن جمع می شود و در قسمت دیگر از بین می رود. لیپوساکشن می تواند ظاهر بیمار را با توزیع طبیعی تر چربی بدن بهبود بخشد.

درمان افتادگی پوست بعد از کاهش وزن

فردی که دچار چاقی مرضی است که حداقل 40 درصد از شاخص توده بدنی خود را از دست می دهد، ممکن است به درمان برای برداشتن پوست اضافی و سایر ناهنجاری ها نیاز داشته باشد.

لیپوم ها

تومورهای خوش خیم و چرب هستند.

پیش از لیپوساکشن

بیماران باید تحت برخی آزمایشات سلامتی قرار بگیرند تا از آمادگی آنها برای جراحی اطمینان حاصل شود. توصیه های زیر ممکن است ارائه شود. افرادی که به طور منظم از آسپرین و داروهای ضد التهابی استفاده می کنند باید حداقل 2 هفته قبل از جراحی مصرف آنها را قطع کنند. ممکن است از زنان خواسته شود که مصرف قرص های ضد بارداری را متوقف کنند.از بیماران مبتلا به کم خونی خواسته شود که مکمل های آهن مصرف کنند.

فرد باید یک فرم رضایت نامه را امضا کند. این تأیید می کند که آنها از مزایا و خطرات لیپوساکشن  کاملاً آگاه هستند.

در طول لیپوساکشن

ممکن است قبل از عمل یک بیهوشی عمومی دریافت کنند که می تواند 1 تا 4 ساعت طول بکشد. اپیدورال ممکن است برای درمان در قسمت تحتانی بدن استفاده شود. در این حالت، ماده بی‌حس کننده به فضای اپیدورال اطراف دورا یا کیسه پر از مایع در اطراف ستون فقرات تزریق می‌شود. این کار تا حدی شکم و پاها را بی حس می کند. هنگامی که لیپوساکشن در نواحی بسیار کوچک انجام می شود، ممکن است از بی حسی موضعی استفاده شود.

اگر بیمار فقط به بی حسی موضعی نیاز داشته باشد، ممکن است از او خواسته شود که در طول عمل بایستد تا از برداشتن صحیح چربی اطمینان حاصل شود.

انواع لیپوساکشن

لیپوساکشن متورم

چندین لیتر محلول نمکی با یک بی حس کننده موضعی (لیدوکائین) و یک تنگ کننده عروق (اپی نفرین) به زیر پوست در ناحیه ای که قرار است ساکشن شود پمپ می شود. چربی از طریق لوله های مکش کوچک ساکشن خارج می شود. این محبوب ترین شکل لیپوساکشن است.

لیپوساکشن خشک

قبل از برداشتن چربی مایعی تزریق نمی شود. این روش امروزه به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. خطر کبودی و خونریزی بیشتر است.

لیپوساکشن با کمک اولتراسوند (UAL)

که به عنوان لیپوساکشن اولتراسونیک نیز شناخته می شود، کانولا با سونوگرافی انرژی می گیرد. این باعث می شود که چربی در تماس آب شود. ارتعاشات اولتراسوند دیواره سلول های چربی را می شکند. این باعث امولسیون یا مایع شدن چربی می شود و مکش آن را آسان تر می کند. این روش برای نواحی فیبری مانند سینه، پشت و نواحی که قبلا لیپوساکشن انجام شده است مناسب است.پس  از لیپوساکشن اولتراسونیک، لیپوساکشن به کمک ساکشن برای حذف چربی مایع انجام می شود.

لیپوساکشن با کمک برق (PAS)

همچنین به عنوان لیپوساکشن برقی شناخته می شود، PAS از یک کانول تخصصی با سیستم مکانیزه استفاده می کند که به سرعت به جلو و عقب حرکت می کند و به جراح اجازه می دهد تا چربی را راحت تر بیرون بکشد.

لیپولیز به کمک لیزر (LAL)

همچنین به عنوان لیپوماتیک هدایت شده با لیزر شناخته می شود، این روش نیاز به استفاده از مایع افزایش دهنده دارد. این یک روش کمتر تهاجمی و خونین نسبت به روش سنتی لیپوساکشن برای از بین بردن چربی است. یک لوله کوچک از طریق یک برش کوچک وارد می شود تا انرژی و حرارت لیزر را به چربی زیر پوست برساند. پس از عمل، جراح ممکن است برش ها را باز بگذارد تا مایع و خون اضافی از بدن خارج شود. بعد از عمل لیپوساکشنس از لیپوساکشن اولتراسونیک، لیپوساکشن به کمک ساکشن برای حذف چربی مایع انجام می شود.

بعد از عمل لیپوساکشن

کسانی که بیهوشی عمومی دارند معمولا شب را در بیمارستان می گذرانند. کسانی که بی حسی موضعی داشتند ممکن است بتوانند در همان روز بیمارستان را ترک کنند. برای ناحیه مورد نظر، یک کرست یا بانداژ کش دار تعبیه می شود.ممکن است بلافاصله پس از عمل آنتی بیوتیک تجویز شوند. مسکن ها می توانند به تسکین درد و التهاب کمک کنند. جراح در یک قرار ملاقات بعدی بخیه ها را می کشد.ممکن است کبودی قابل توجهی در ناحیه مورد نظر ایجاد شود. ممکن است در ناحیه ای که چربی برداشته شده بی حسی وجود داشته باشد. این باید در 6 تا 8 هفته بهبود یابد

تا زمانی که التهاب کاهش نیابد، نتایج لیپوساکشن مشخص نخواهد شد. در برخی موارد، این ممکن است چند ماه طول بکشد. بیشتر تورم بعد از حدود 4 هفته برطرف می شود و ناحیه ای که چربی برداشته شده است باید حجم کمتری به نظر برسد. افرادی که وزن خود را حفظ می کنند معمولاً می توانند انتظار نتایج دائمی داشته باشند. کسانی که بعد از عمل وزن اضافه می کنند ممکن است متوجه شوند که توزیع چربی آنها تغییر می کند.

مزایا و خطرات لیپوساکشن

هر جراحی بزرگ خطر خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به بیهوشی را به همراه دارد. خطر عوارض معمولاً با حجم عمل و همچنین مهارت‌ها و آموزش خاص جراح مرتبط است. خطرات، عوارض جانبی ناخوشایند یا عوارض زیر ممکن است شامل کبودی ، التهاب، یک لخته خون در وریدها ، بی نظمی های کانتور، ممکن است پوست پژمرده، موج دار یا برآمده به نظر برسد، عفونت، سوراخ شدن اندام های داخلی، واکنش های آلرژیک ، سوختگی پوست و در موارد نادر مرگ.

 

مقاله ی پیشنهادی: جراحی کانتورینگ یا پیکر تراشی

منبع:https://www.medicalnewstoday.com/articles/322060

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا