تغذیهسبک زندگیسلامت

فواید روزه داری

8 فایده ی روزه برای سلامتی

روزه داری علیرغم افزایش محبوبیت اخیر، عملی است که قدمت آن به قرن ها قبل برمی گردد و در بسیاری از فرهنگ ها و مذاهب نقش محوری دارد. روزه داری پرهیز از مصرف  غذاها و نوشیدنی ها برای مدت زمان معینی تعریف می شود. روش های مختلفی برای این کار وجود دارد. شما از زمان اذان صبح تا مغرب لب از خوردن و آشامیدن می کشید که این کار فواید بسیاری برای بدن شما دارد. در این مقاله می خواهیم با فواید روزه داری بیشتر آشنا شویم. ثابت شده است که روزه فواید بسیاری برای سلامتی دارد، از افزایش کاهش وزن گرفته تا عملکرد بهتر مغز.

فواید روزه داری

فواید روزه داری
فواید روزه داری

 

بهبود قند خون

یکی از فواید روزه داری کاهش مقاومت به انسولین، در نتیجه کنترل قند خون است. چندین مطالعه نشان داده اند که روزه داری کنترل قند خون را بهبود می بخشد. که می تواند به ویژه برای افرادی که در معرض خطر دیابت هستند مفید باشد. در واقع، یک مطالعه روی 10 نفر مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که روزه داری متناوب کوتاه مدت به طور قابل توجهی سطح قند خون را کاهش می دهد. در همین حال، بررسی دیگری نشان داد که هر دو روزه متناوب و روزه متناوب به اندازه محدود کردن کالری دریافتی در کاهش مقاومت به انسولین مؤثر هستند.

کاهش مقاومت به انسولین می‌تواند حساسیت بدن شما به انسولین را افزایش دهد و به آن اجازه می‌دهد گلوکز را از جریان خون شما به سلول‌هایتان انتقال دهد. همراه با اثرات بالقوه کاهش قند خون، روزه داری می تواند به ثابت نگه داشتن قند خون شما کمک کند و از جهش و سقوط در سطح قند خون شما جلوگیری کند. البته به خاطر داشته باشید که برخی از مطالعات نشان داده‌اند که روزه‌داری ممکن است بر میزان قند خون مردان و زنان تأثیر متفاوتی بگذارد. به عنوان مثال، یک مطالعه کوچک  سه هفته‌ای نشان داد که تمرین روزه‌داری متناوب، کنترل قند خون را در زنان مختل می‌کند، اما در مردان تأثیری ندارد.

 مبارزه با التهاب

این مبارزه باعث ارتقای سلامتی بهتر می شود. در حالی که التهاب حاد یک فرآیند ایمنی طبیعی است که برای کمک به مبارزه با عفونت ها استفاده می شود، التهاب مزمن می تواند عواقب جدی برای سلامتی شما داشته باشد. تحقیقات نشان می دهد که التهاب ممکن است در ایجاد شرایط مزمن، مانند بیماری قلبی، سرطان و آرتریت روماتوئید دخیل باشد. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که روزه‌داری می‌تواند به کاهش سطح التهاب و بهبود سلامتی کمک کند. یک مطالعه روی 50 فرد بزرگسال سالم نشان داد که روزه‌داری متناوب به مدت یک ماه به طور قابل‌توجهی سطح نشانگرهای التهابی را کاهش می‌دهد.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که پیروی از یک رژیم غذایی بسیار کم کالری برای تقلید از اثرات روزه داری، سطح التهاب را کاهش می دهد و در درمان مولتیپل اسکلروزیس، یک بیماری التهابی مزمن، مفید است.

افزایش سلامت قلب

یکی از فواید روزه داری بهبود فشار خون، تری گلیسیرید و سطح کلسترول است که به سلامت قلب کمک بسزایی می کند. بیماری قلبی به عنوان عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان در نظر گرفته می شود و حدود 31.5 درصد از مرگ و میرها در سراسر جهان را شامل می شود . تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی یکی از موثرترین راه ها برای کاهش خطر بیماری قلبی است. برخی از تحقیقات نشان داده اند که گنجاندن روزه در برنامه روزانه شما ممکن است به خصوص در مورد سلامت قلب مفید باشد.

یک مطالعه کوچک نشان داد که هشت هفته روزه داری متناوب، سطح کلسترول بد LDL و تری گلیسیرید خون را به ترتیب 25% و 32% کاهش می دهد. مطالعه دیگری بر روی 110 بزرگسال چاق نشان داد که روزه گرفتن به مدت سه هفته تحت نظارت پزشک به طور قابل توجهی باعث کاهش فشار خون و همچنین سطوح تری گلیسیرید خون، کلسترول تام و کلسترول بد LDL می شود . علاوه بر این، یک مطالعه بر روی 4629 نفر روزه داری را با خطر کمتر ابتلا به بیماری عروق کرونر و همچنین خطر ابتلا به دیابت که یک عامل خطر اصلی برای بیماری قلبی است، مرتبط دانست.

بهبود عملکرد مغز

از فواید دیگر روزه داری بهبود عملکرد مغز است. روزه داری از اختلالات عصبی جلوگیری می کند. چندین مطالعه نشان داده اند که روزه می تواند تأثیر قدرتمندی بر سلامت مغز داشته باشد. یک مطالعه روی موش ها نشان داد که تمرین روزه متناوب به مدت 11 ماه هم عملکرد مغز و هم ساختار مغز را بهبود می بخشد.

سایر مطالعات حیوانی گزارش کرده اند که روزه می تواند از سلامت مغز محافظت کند. و تولید سلول های عصبی را برای کمک به تقویت عملکرد شناختی افزایش دهد. از آنجایی که روزه ممکن است به تسکین التهاب نیز کمک کند، می تواند به پیشگیری از اختلالات عصبی نیز کمک کند. به طور خاص، مطالعات روی حیوانات نشان می‌دهد که روزه‌داری ممکن است از شرایطی مانند بیماری آلزایمر و پارکینسون محافظت کند و نتایج آن را بهبود بخشد.

کمک به کاهش وزن

روزه داری با محدود کردن کالری دریافتی و افزایش متابولیسم به کاهش وزن کمک می کند. بسیاری از افرادی که رژیم دارند روزه می گیرند و به دنبال راهی سریع و آسان برای کاهش چندکیلیویی هستند. از نظر تئوری، پرهیز از همه یا برخی غذاها و نوشیدنی‌ها باید کالری دریافتی شما را کاهش دهد، که می‌تواند منجر به کاهش وزن در طول زمان شود. برخی تحقیقات همچنین دریافته‌اند که روزه‌داری کوتاه‌مدت ممکن است متابولیسم را با افزایش سطح انتقال‌دهنده عصبی نوراپی‌نفرین افزایش دهد، که می‌تواند کاهش وزن را افزایش دهد.

در واقع، یک بررسی نشان داد که روزه داری تمام روز می تواند وزن بدن را تا 9 درصد کاهش دهد و به طور قابل توجهی چربی بدن را طی 12 تا 24 هفته کاهش دهد. بررسی دیگری نشان داد که روزه داری متناوب طی 3 تا 12 هفته در کاهش وزن به اندازه محدودیت کالری مداوم و کاهش وزن بدن و توده چربی به ترتیب تا 8 و 16 درصد در کاهش وزن مؤثر است . علاوه بر این، مشخص شد که روزه‌داری در افزایش کاهش چربی و در عین حال حفظ بافت عضلانی، مؤثرتر از محدودیت کالری است.

ترشح هورمون رشد

هورمون رشد انسانی (HGH) نوعی هورمون پروتئینی است که برای بسیاری از جنبه های سلامتی شما نقش اساسی دارد. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که این هورمون کلیدی در رشد، متابولیسم، کاهش وزن و قدرت عضلانی است. چندین مطالعه نشان داده اند که روزه می تواند به طور طبیعی سطح HGH را افزایش دهد. یک مطالعه روی 11 بزرگسال سالم نشان داد که روزه گرفتن به مدت 24 ساعت به طور قابل توجهی سطوح HGH را افزایش می دهد.

مطالعه کوچک دیگری در 9 مرد نشان داد که روزه داری فقط به مدت دو روز منجر به افزایش 5 برابری در میزان تولید HGH شد. به علاوه، روزه داری ممکن است به حفظ سطح قند خون و انسولین ثابت در طول روز کمک کند. که ممکن است سطح HGH را بیشتر بهینه کند، زیرا برخی تحقیقات نشان داده‌اند که افزایش سطح انسولین ممکن است سطوح HGH را کاهش دهد.

افزایش طول عمر

از فواید روزه داری می توان به تاخیر پیری اشاره کرد. روزه داری طول عمر را افزایش می دهد. چندین مطالعه روی حیوانات نتایج امیدوارکننده‌ای را در مورد اثرات بالقوه افزایش طول عمر روزه‌داری پیدا کرده‌اند. در یک مطالعه، موش‌هایی که یک روز در میان روزه می‌گرفتند. سرعت پیری با تاخیر را تجربه کردند و 83 درصد بیشتر از موش‌هایی که روزه نمی‌گرفتند، عمر کردند. سایر مطالعات حیوانی یافته‌های مشابهی داشته‌اند و گزارش می‌دهند که روزه می‌تواند در افزایش طول عمر و نرخ بقا مؤثر باشد.

پیشگیری از سرطان

روزه داری به پیشگیری از سرطان و افزایش اثربخشی شیمی درمانی کمک می کند. مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که روزه داری ممکن است برای درمان و پیشگیری از سرطان مفید باشد. در واقع، یک مطالعه روی موش ها نشان داد که روزه داری متناوب به جلوگیری از تشکیل تومور کمک می کند. به طور مشابه، یک مطالعه ی دیگر نشان داد که قرار دادن سلول‌های سرطانی در معرض چندین دوره روزه‌داری به اندازه شیمی‌درمانی در به تاخیر انداختن رشد تومور مؤثر بود. و اثربخشی داروهای شیمی‌درمانی بر تشکیل سرطان را افزایش داد.

انواع روزه داری

 روزه آب

مصرف فقط آب برای مقدار معینی در طول روز است. آب میوه ناشتا: فقط مستلزم مصرف آب سبزیجات یا میوه برای مدت معینی است.

روزه داری متناوب

ساعت ها تا چند روز در یک زمان و یک رژیم غذایی عادی از سر گرفته می شود.

روزه نسبی

مصرف برخی غذاها یا نوشیدنی ها مانند غذاهای فرآوری شده،محصولات حیوانی یا کافئین برای مدت معینی از رژیم غذایی حذف می شوند.

برای شروع، سعی کنید انواع مختلف روزه را آزمایش کنید تا بهترین را بیابید.

 

مقاله ی پیشنهادی: رژیم غذایی 16:8 و مزایای آن

منبع: https://www.healthline.com/nutrition/fasting-benefits#TOC_TITLE_HDR_11

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا