تغذیهخوراکی هادمنوش هاسلامت

مزایای چای سفید

9 مزیت چشمگیر چای سفید

چای سفید از گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می شود. برگ‌ها و جوانه‌های آن درست قبل از باز شدن کامل، زمانی که با کرک‌های سفید ریز پوشیده شده‌اند، چیده می‌شوند. اینجاست که چای سفید نام خود را می گیرد. چای سبز و چای سیاه نیز از گیاه کاملیا سیننسیس تهیه می شوند. با این حال، روش های مختلف پردازش طعم و عطر منحصر به فرد خود را به آنها می دهد. چای سفید کمترین فرآوری شده در بین این سه چای است. به همین دلیل، مقدار زیادی آنتی اکسیدان را حفظ می کند. تصور می‌شود که این یکی از دلایلی است که چرا مطالعات چای سفید را با فواید بسیاری برای سلامتی مرتبط می‌دانند. از مزایای چای سفید می توان به کاهش خطر بیماری قلبی، مبارزه با پیری پوست و حتی کمک به کاهش وزن اشاره کرد.

 

مزایای بی نظیر چای سفید

 

مزایای چای سفید
مزایای بی نظیر چای سفید

 

1. سرشار از آنتی اکسیدان است

چای سفید مملو از نوعی پلی فنول به نام کاتچین است. پلی فنول ها مولکول های گیاهی هستند که به عنوان آنتی اکسیدان در داخل بدن عمل می کنند. آنتی اکسیدان ها از سلول ها در برابر آسیب توسط ترکیباتی به نام رادیکال های آزاد محافظت می کنند. آسیب بیش از حد رادیکال های آزاد می تواند اثرات مضری بر بدن داشته باشد. این با افزایش سن، التهاب مزمن، سیستم ایمنی ضعیف و انواع بیماری های مضر مرتبط است. خوشبختانه به نظر می رسد چای سفید یکی از بهترین انواع چای برای مبارزه با رادیکال های آزاد می باشد.

مطالعات نشان می دهد که چای سفید دارای مزایای آنتی اکسیدانی مشابه با چای سبز است. یک مطالعه  نشان داد که عصاره چای سفید می تواند به محافظت از سلول های عصبی حیوانات در برابر آسیب رادیکال آزاد به نام پراکسید هیدروژن کمک کند. مطالعه ی دیگری دراین زمینه انجام شد. نشان داد که پودر چای سفید در کاهش التهاب ناشی از رادیکال‌های آزاد در سلول‌های پوست انسان بسیار مؤثر است.

2. خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد

یکی دیگر از مزایای چای سفید کاهش خطرات بیماری های قلبی است. بیماری قلبی علت اصلی مرگ و میر در جهان است. این به شدت با التهاب مزمن مرتبط است که با عوامل مختلفی مرتبط است. اینها شامل رژیم غذایی، ورزش و عادات سبک زندگی مانند سیگار کشیدن است. پلی فنول هایی مانند آنهایی که در چای سفید یافت می شوند ممکن است از راه های مختلفی به کاهش خطر بیماری قلبی کمک کنند. به عنوان مثال، چندین مطالعه نشان داده اند که پلی فنول ها ممکن است به شل شدن رگ های خونی و تقویت ایمنی کمک کنند. مطالعات دیگر نشان داده‌اند که پلی‌فنول‌ها ممکن است از اکسید شدن کلسترول بد LDL جلوگیری کنند که عامل خطر دیگری برای بیماری قلبی است.

در تجزیه و تحلیل پنج مطالعه، دانشمندان دریافتند افرادی که سه فنجان یا بیشتر چای در روز می نوشند، 21 درصد کمتر در معرض خطر بیماری قلبی قرار دارند. در حالی که این نتایج نشان می دهد که چای سفید به کاهش خطر بیماری قلبی کمک می کند، ایجاد تغییرات دیگری در شیوه زندگی برای داشتن قلب سالم نیز مهم است. اینها شامل خوردن میوه و سبزیجات بیشتر، ورزش منظم و استراحت زیاد است.

.3. کمک به کاهش وزن

چای سبز اغلب اولین چایی است که وقتی به نوشیدنی های لاغری می رسیم،به مغز ما خطور می کند. با این حال، چای سفید ممکن است در مورد چربی سوزی به همان اندازه موثر باشد. هر دو چای دارای سطوح مشابهی از کافئین و کاتچین مانند اپی گالوکاتچین گالات (EGCG) هستند، ترکیبی در چای سبز که با چربی سوزی مرتبط است. به نظر می رسد که این ترکیبات با هم یک اثر هم افزایی دارند. به عنوان مثال، یک مطالعه آزمایشگاهی  نشان داد که عصاره چای سفید قادر به تحریک تجزیه چربی و جلوگیری از تشکیل سلول های چربی جدید است. این تا حد زیادی به دلیل EGCG  بود.

بررسی مطالعات همچنین نشان می دهد که چای سفید ممکن است به افزایش متابولیسم شما 4 تا 5 درصد اضافی کمک کند. این ممکن است برابر با سوزاندن 70 تا 100 کالری اضافی در روز باشد. پس از مزایای چای سفید می توان به چربی سوزی فوق العاده ی آن نام برد. شاید به دلیل اینکه چای سفید چندان محبوب نیست، هیچ تحقیقی در مورد اثرات نوشیدن چای سفید و کاهش وزن طولانی مدت انجام نشده است.

4. محافظت از دندان ها در مقابل باکتری ها

از مزایای دیگر چای سفید منبع عالی فلوراید، کاتچین ها و تانن ها است. این ترکیب از مولکول ها می تواند با مبارزه با باکتری ها و قند به تقویت دندان ها کمک کند. فلوراید می‌تواند با مقاوم‌تر کردن سطح دندان‌ها در برابر حملات اسیدی توسط باکتری‌ها در ترکیب با شکر، از ایجاد حفره‌های دندانی جلوگیری کند. کاتچین ها آنتی اکسیدان های گیاهی هستند که در چای سفید به وفور یافت می شوند. نشان داده شده است که آنها رشد باکتری های پلاک را مهار می کنند. تانن ها نوع دیگری از پلی فنول موجود در چای سفید هستند.

5. اثرات ضد سرطانی

سرطان دومین علت شایع مرگ و میر در جهان است چندین مطالعه نشان داده اند که چای سفید ممکن است اثرات ضد سرطانی داشته باشد. در یک مطالعه ی آزمایشگاهی ، عصاره چای سفید باعث مرگ سلولی در چندین نوع سرطان ریه شد. دو مطالعه دیگر در لوله آزمایش به بررسی اثرات چای سفید بر سلول های سرطانی روده بزرگ پرداختند. مطالعات نشان داد که عصاره چای سفید رشد سلول های سرطانی روده بزرگ را سرکوب کرده و از گسترش آنها جلوگیری می کند. آنتی اکسیدان های موجود در عصاره چای سفید همچنین از سلول های طبیعی در برابر آسیب مولکول های مضر محافظت می کند.

 

6. خطر مقاومت به انسولین را کاهش می دهد

انسولین یک هورمون فوق العاده مهم است. به انتقال مواد مغذی از جریان خون به سلول‌ها کمک می‌کند تا بعداً استفاده یا ذخیره شوند. با این حال، در نتیجه چندین عامل از جمله مصرف زیاد قند، برخی از افراد به انسولین پاسخ نمی دهند. این مقاومت به انسولین نامیده می شود. متأسفانه، مقاومت به انسولین بسیار رایج است و با بسیاری از بیماری‌های مزمن از جمله دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سندرم متابولیک مرتبط است. جالب توجه است، مطالعات نشان داده اند که پلی فنول هایی مانند آنهایی که در چای سفید وجود دارد ممکن است خطر مقاومت به انسولین را کاهش دهد.

از مزایای چای سفید کاهش خطر مقاومت به انسولین را می توان نام برد. مطالعات حیوانی نشان داده است که EGCG و سایر پلی فنول های موجود در چای سفید ممکن است اثرات انسولین را افزایش داده و از سطح بالای قند خون جلوگیری کنند. در تجزیه و تحلیل 17 مطالعه با بیش از 1100 نفر، دانشمندان دریافتند که مولکول های داخل چای، مانند پلی فنل ها، به طور قابل توجهی سطح قند خون و انسولین را کاهش می دهند.

7. مبارزه با پیری پوست

یکی دیگر از مزایای چای سفید مبارزه با پیری است. با افزایش سن، طبیعی است که پوست چروک شده و شل می شود. پیری پوست به دو روش اصلی رخ می دهد. داخلی و پیری خارجی. پیری خارجی زمانی اتفاق می افتد که عوامل محیطی به پوست آسیب می رسانند و باعث پیری می شوند. به عنوان مثال، اشعه ماوراء بنفش خورشید می تواند به مرور زمان از طریق التهاب به پوست آسیب برساند.

پیری درونی به پیری طبیعی نیز معروف است. این در اثر آسیب ناشی از عوامل مختلفی در داخل بدن شما، مانند رادیکال های آزاد و آنزیم های خاص ایجاد می شود . آنزیم هایی به نام الاستاز و کلاژناز ممکن است به شبکه فیبر پوست آسیب برسانند که به طور معمول به سفت و محکم ماندن آن کمک می کند. ترکیبات موجود در چای سفید ممکن است به محافظت از پوست شما در برابر اثرات پیری داخلی و خارجی کمک کند.

در یک مطالعه، دانشمندان کشف کردند که استفاده از عصاره چای سفید روی پوست به محافظت در برابر اثرات مضر اشعه ماوراء بنفش خورشید کمک می کند. بسیاری از مطالعات نشان داده‌اند که پلی‌فنول‌ها، که در چای سفید یافت می‌شوند، می‌توانند چندین جزء سلولی را که ممکن است به شبکه فیبری آسیب بزنند که به سفت و محکم ماندن پوست کمک می‌کند، سرکوب کند.

8.محافظت در مقابل پارکیسنسون و آلزایمر

ترکیبات موجود در چای سفید، مانند پلی فنل EGCG، خطر ابتلا به پارکینسون و بیماری آلزایمر را کاهش می دهد. مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده اند که EGCG می تواند رادیکال های آزاد را سرکوب کند، التهاب را کاهش دهد و سایر عوامل خطر را برای هر دو بیماری کاهش دهد. به عنوان مثال، چندین مطالعه  نشان داده اند که EGCG می تواند از تا شدن و جمع شدن نامناسب پروتئین ها به یکدیگر جلوگیری کند . این یک عامل خطر برای پارکینسون و بیماری آلزایمر است. پروتئین های تا شده و انباشته شده به اشتباه می توانند باعث التهاب شوند و به اعصاب مغز آسیب برسانند.

9. تهیه آن آسان است

از مزایای دیگر چای سفید تهیه ی آسان آن است. چای سفید نه تنها سالم است، بلکه تهیه آن نیز بسیار آسان است. به سادگی چای سفید  را به یک قوری اضافه کنید و آب داغ را روی برگ های چای بریزید. اجازه دهید پنج تا هشت دقیقه برگ ها دم بکشد، سپس آن را صاف کرده و چای را سرو کنید. در حالت ایده آل، آب باید 170-185 درجه فارنهایت (75-85 درجه سانتیگراد) باشد. از استفاده از آب جوش خودداری کنید زیرا می تواند طعم لطیف چای سفید را از بین ببرد. در عوض، آب را به جوش بیاورید، سپس بگذارید یک یا دو دقیقه بماند تا خنک شود. چای سفید طعمی لطیف و در عین حال با طراوت دارد. می توان آن را هم به صورت گرم و هم به صورت سرد میل کرد.

اگر چای قوی تری را ترجیح می دهید، در صورت تمایل می توانید برگ های خشک بیشتری اضافه کنید.می توانید برگ های چای سفید را به صورت آنلاین یا از فروشگاه مواد غذایی بهداشتی محلی خود خریداری کنید.

مقاله ی پیشنهادی: دمنوش های لاغری

منبع: https://www.healthline.com/nutrition/white-tea-benefits#TOC_TITLE_HDR_11

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا