تناسب اندامخوراکی هادمنوش ها

دمنوش های لاغری

بهترین دمنوش های لاغری و کاهش وزن

چای نوشیدنی است که در سراسر جهان از آن لذت می برند. مصرف چای با فواید بسیاری برای سلامتی از جمله محافظت از سلول ها در برابر آسیب و کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است. طبق مطالعات چای سبب کاهش وزن و مبارزه با چربی شکم می شود. مشخص شده است که برخی از  دمنوش های لاغری در دستیابی به این امر مؤثرتر هستند.

 

دمنوش های لاغری
دمنوش های لاغری

چای سبز

یکی از دمنوش های لاغری چای سبز است. چای سبز یکی از بهترین انواع چای است. و فواید زیادی برای سلامتی دارد. همچنین یکی از موثرترین دمنوش ها برای کاهش وزن است. شواهد قابل توجهی وجود دارد که چای سبز را با کاهش وزن و چربی بدن مرتبط می کند. در یک مطالعه در سال 2008، 60 فرد چاق به مدت 12 هفته از یک رژیم غذایی استاندارد پیروی کردند در حالی که به طور منظم چای سبز یا دارونما مصرف می کردند. در طول این مطالعه، کسانی که چای سبز نوشیدند، 3.3 کیلوگرم وزن بیشتری نسبت به گروه دارونما وزن کم کردند.

مطالعه دیگری نشان داد افرادی که به مدت 12 هفته عصاره چای سبز مصرف کردند، در مقایسه با گروه کنترل، کاهش قابل توجهی در وزن بدن، چربی بدن و دور کمر داشتند. عصاره چای سبز سرشار از کاتچین است، آنتی اکسیدان های طبیعی که متابولیسم و چربی سوزی را افزایش می دهد. همین اثر در مورد ماچا نیز صدق می‌کند، نوع بسیار غلیظ چای سبز پودری که حاوی همان مواد مفید چای سبز معمولی است.

 چای پوئر

چای پوئر که با نام های pu’er یا puerh نیز شناخته می شود، نوعی چای سیاه چینی است که تخمیر شده است. اغلب بعد از غذا از آن میل می شود و عطر خاکی دارد که هر چه مدت طولانی تری نگهداری شود بیشتر می شود. طبق برخی مطالعات چای پوئر ، قند خون و تری گلیسیرید خون را کاهش می دهد. و سبب کاهش وزن می شود. در یک مطالعه، به 70 مرد یک کپسول عصاره چای پوئر یا دارونما داده شد. پس از سه ماه، کسانی که از کپسول چای پوئراستفاده کردند تقریباً 1 کیلوگرم بیشتر از گروه دارونما، وزن  از دست دادند.

مطالعه دیگری روی موش‌ها یافته‌های مشابهی داشت که نشان داد عصاره چای پوئر اثر ضد چاقی دارد و به سرکوب افزایش وزن کمک می‌کند.

 چای سیاه

یکی دیگر از دمنوش های لاغری چای سیاه است. چای سیاه نوعی چای است که نسبت به انواع دیگر مانند چای سبز، سفید یا اولانگ بیشتر اکسید شده است. اکسیداسیون یک واکنش شیمیایی است که زمانی اتفاق می‌افتد که برگ‌های چای در معرض هوا قرار می‌گیرند و در نتیجه قهوه‌ای می‌شوند که باعث رنگ تیره مشخص چای سیاه می‌شود. انواع مختلفی از چای سیاه و ترکیبات مختلفی وجود دارد. یک مطالعه بر روی 111 نفر نشان داد که نوشیدن سه فنجان چای سیاه در روز به مدت سه ماه به طور قابل توجهی کاهش وزن و کاهش دور کمر را در مقایسه با نوشیدن یک نوشیدنی کنترلی مطابق با کافئین افزایش می دهد.

برخی بر این باورند که اثرات بالقوه چای سیاه برای کاهش وزن ممکن است به دلیل وجود فلاون های زیاد باشد، نوعی رنگدانه گیاهی با خواص آنتی اکسیدانی. یک مطالعه 4280 بزرگسال را طی 14 سال مورد بررسی قرار داد. این نشان داد که افرادی که فلاون بیشتری از غذاها و نوشیدنی‌هایی مانند چای سیاه دریافت می‌کنند نسبت به کسانی که فلاون کمتری دریافت می‌کنند، شاخص توده بدنی (BMI) کمتری دارند. با این حال، این مطالعه فقط به ارتباط بین BMI و مصرف فلاون می پردازد.

چای اولانگ

یکی دیگر از دمنوش های لاغری چای اولانگ است. چای اولانگ یک چای سنتی چینی است که تا حدی اکسید شده است و آن را از نظر اکسیداسیون و رنگ در جایی بین چای سبز و چای سیاه قرار می دهند. اغلب به عنوان داشتن رایحه میوه ای، معطر و طعمی منحصر به فرد توصیف می شود، اگرچه بسته به سطح اکسیداسیون می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. طبق مطالعات این چای سبب افزایش متابولیسم و چربی سوزی می شود.

مطالعه کوچک دیگری به مردان برای یک دوره سه روزه آب یا چای داد و میزان متابولیسم آنها را اندازه گیری کرد. در مقایسه با آب، چای اولانگ مصرف انرژی را به میزان 2.9 درصد افزایش داد که معادل سوزاندن 281 کالری اضافی در روز است. در حالی که مطالعات بیشتری در مورد اثرات چای اولانگ مورد نیاز است، این یافته ها نشان می دهد که اولانگ می تواند به طور بالقوه برای کاهش وزن مفید باشد.

 چای سفید

از دیگر دمنوش های لاغری چای سفید را می توان نام برد. در میان انواع دیگر چای متمایز است، زیرا در زمانی که گیاه چای هنوز جوان است، کمتر پردازش و برداشت می شود. چای سفید دارای طعمی متمایز و بسیار متفاوت از سایر انواع چای است. طعم آن لطیف و کمی شیرین است. و فوایدی چون  بهبود سلامت دهان تا کشتن سلول های سرطانی از ویژگی های منحصر به فرد آن است.

چای سفید می تواند در کاهش وزن و چربی بدن نیز مفید باشد. مطالعات نشان می دهد که چای سفید و چای سبز دارای مقادیر قابل مقایسه ای از کاتچین هستند که ممکن است به کاهش وزن کمک کنند. علاوه بر این، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره چای سفید تجزیه سلول های چربی را افزایش می دهد و از تشکیل سلول های جدید چربی جلوگیری می کند.

چای گیاهی

دمنوش های گیاهی شامل دم کردن گیاهان، ادویه ها و میوه ها در آب داغ است. آنها با چای های سنتی متفاوت هستند زیرا معمولاً حاوی کافئین نیستند. انواع چای گیاهی محبوب شامل چای رویبوس، چای زنجبیل، چای گل رز و چای هیبیسکوس است.

در یک مطالعه حیوانی، محققان به موش‌های چاق چای گیاهی دادند و دریافتند که وزن بدن را کاهش می‌دهد و به عادی سازی سطح هورمون کمک می‌کند. چای رویبوس نوعی چای گیاهی است  به ویژه در مورد چربی سوزی موثر است. چای رویبوس متابولیسم چربی را افزایش می دهد و به جلوگیری از تشکیل سلول های چربی کمک می کند. اگرچه بسیاری از مردم چای را صرفاً به دلیل کیفیت تسکین دهنده و طعم لذیذ آن می نوشند، اما هر فنجان آن ممکن است فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد.

دمنوش های لاغری جایگزینی مناسب برای نوشیدنی های پرکالری مانند آبمیوه یا نوشابه هستند و منجر به کاهش وزن می شوند. و در عین حال از تشکیل سلول های چربی جلوگیری می کنند. علاوه بر این، بسیاری از انواع چای به خصوص دارای ترکیبات مفیدی مانند فلاون ها و کاتچین ها هستند که می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند. همراه با یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم، یک یا دو فنجان چای در روز می تواند به کاهش وزن و جلوگیری از چربی مضر شکم کمک کند.

مقاله ی پیشنهادی: خواص گیاه بابونه

منبع: https://www.healthline.com/nutrition/weight-loss-tea#TOC_TITLE_HDR_8

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا