بارداری و زایمانتغذیهخوراکی هازنان و مامایی

چه بخوریم تا دوقلو باردار شویم ؟

دوقلوزایی با تغذیه

داشتن دوقلو یک تجربه شگفت‌انگیز است که بسیاری از زوج‌ها آرزوی آن را دارند. اگرچه ژنتیک و شانس در باروری دوقلو نقش مهمی ایفا می‌کنند، انتخابات غذایی و سبک زندگی می‌توانند به افزایش احتمال دوقلو زایی کمک کنند. در این مقاله،به سوال اینکه چه بخوریم تا دوقلو باردار شویم ؟ پاسخ می دهیم .

چه بخوریم تا دوقلو باردار شویم
چه بخوریم تا دوقلو باردار شویم

عوامل مؤثر بر بارداری دوقلو

1. ژنتیک

تاریخچه خانوادگی تأثیر قابل توجهی در احتمال بارداری دوقلو دارد. اگر در خانواده شما دوقلو زایی وجود داشته باشد، به ویژه از سوی مادری، احتمال باروری دوقلو افزایش می‌یابد.

2. سن

زنان بالای ۳۰ سال ممکن است در زمان تخمک‌گذاری بیش از یک تخمک آزاد کنند که احتمال دوقلویی را افزایش می‌دهد.

3. نژاد

برخی از نژادها، مانند افریقایی‌ها، نرخ بارداری دوقلو را بیشتر دارند.

4. تعداد بارداری‌ها

زنانی که قبلاً چندین بار باردار شده‌اند، ممکن است در بارداری‌های بعدی احتمال باروری دوقلوی بیشتری داشته باشند.

ممنوعات دوران بارداری بخوانید

انواع دوقلوها

1. دوقلوهای غیرمشابه

دوقلوهای غیرمشابه، همچنین با نام دوقلوهای دی‌زیگوتیک شناخته می‌شوند، زمانی اتفاق می‌افتند که دو تخمک مجزا توسط دو اسپرم مختلف ترکیب می‌شوند. هر یک از دوقلوها پلاکنتای جداگانه و کیسه آمنیوتیک خود را دارند. عواملی مانند ژنتیک و سن نقش مهمی در تولید دوقلوهای غیرمشابه ایفا می‌کنند.

2. دوقلوهای مشابه

دوقلوهای مشابه یا دوقلوهای مونوزیگوتیک زمانی رخ می‌دهند که یک تخمک تخمین زده شده به دو جنین تبدیل می‌شود. این دوقلوها ماده ژنتیکی مشترکی را به ارث می‌برند و کیسه آمنیوتیک مجزا دارند اما ممکن است یک پلاکنتای مشترک را به اشتراک بگذارند.

بهترین روش درمان استرس بارداری بخوانید

رژیم غذایی و بارداری دوقلو

اگرچه هیچ تضمینی وجود ندارد، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که برخی از غذاها ممکن است احتمال بارداری دوقلو را افزایش دهند.

1. محصولات لبنی

تحقیقات نشان می‌دهند که زنانی که محصولات لبنی، به ویژه شیر مصرف می‌کنند، احتمال باروری دوقلو را دارند. دلیل دقیق آن کاملاً مشخص نیست، اما باور بر این است که برخی از هورمون‌های موجود در محصولات لبنی ممکن است نقشی ایفا کنند.

2. یام (یم)

در برخی مناطق، زنانی که به طور مرتب یام مصرف می‌کنند، نرخ بارداری دوقلوی بالاتری دارند. یام‌ها شامل ماده طبیعی فیتواستروژن هستند که ممکن است بر روی تخمک‌گذاری تأثیر بگذارند.

یام (یم): نام نوعی از سبزیجات غده ای از گونه تمیس هست که بومی آسیا، آفریقا و کارائیب می باشند. پوست بیرونی یام قهوه ای رنگ است اما گوشت آن بسته به بلوغ می تواند سفید، زرد، بنفش یا صورتی باشد.

یام

جالب است بدانید که در بیشتر منابع یام را با سیب زمینی شیرین اشتباه می گیرند اما باید بگوییم که سیب زمینی شیرین از خانواده تمیسیان نیست و همچنین یام شیرینی کمتر و نشاسته ی بیشتری نسبت به سیب زمینی شیرین دارد.

یام سرشار از آنتی اکسیدان ها، تیامین، ویتامین B5، فولات، ویتامین C، منگنز، منیزیم، پتاسیم، مس و فیبر است. یام مزایای مختلف برای سلامتی دارد که از آن جمله می توان بهبود سلامت مغز، کاهش التهاب بدن و کنترل قند خون را نام برد.

3. اسید فولیک

مصرف رژیم غذایی غنی از اسید فولیک برای هر مادر باردار اهمیت دارد. برخی از مطالعات نشان می‌دهند که مصرف اسید فولیک ممکن است احتمال دوقلو زایی را افزایش دهد، اما نیاز به تحقیقات بیشتری برای تأیید این موضوع وجود دارد.

4. کاساوا

کاساوا نوعی سبزی ریشه‌ای است که می‌توانید از آن در کنار سیب‌زمینی، هویج و تربچه استفاده کنید. عده ای باور دارند که کاساوا تخمک گذاری را تحریک می کند و احتمال آزاد شدن چندین تخمک را افزایش می‌دهد.

تنبلی تخمدان چه تاثیری در بارداری دارد بخوانید

سبک زندگی و بارداری دوقلو

علاوه بر رژیم غذایی، برخی از عوامل سبک زندگی نیز می‌توانند بر احتمال بارداری دوقلو تأثیر گذار باشند.

1. وزن

چاقی یا لاغری می‌تواند سطح هورمون‌ها را تحت تأثیر قرار داده و احتمال بارداری دوقلو را تحت تاثیر قرار دهد.

2. تعداد فرزندان

زنانی که قبلاً چندین بار باردار شده‌اند، احتمال باروری دوقلوی بیشتری در بارداری‌های بعدی دارند.

3. قد

بلندی قد زن ممکن است با افزایش احتمال دوقلویی مرتبط باشد.

4. استفاده از درمان‌های بهداشت باروری

استفاده از درمان‌های بهداشت باروری مانند تلقیح مصنوعی می‌تواند احتمال بارداری دوقلو یا حتی بیشتر از آن را به طور قابل توجهی افزایش دهد.

نتیجه‌گیری

با اینکه وقوع بارداری دوقلو کاملاً در دسترس ما نیست، شناخت عواملی که ممکن است احتمال آن را تحت تأثیر قرار دهند، برای کسانی که آرزوی داشتن دوقلو دارند، مفید است. عواملی مانند ژنتیک، سن، نژاد و رژیم غذایی همگی نقشی در احتمال بارداری دوقلو ایفا می‌کنند. با این حال، مهم است به یاد داشته باشیم که بارداری دوقلو یک پدیده طبیعی است و نبایددر این کار اجبار کنیم.

سوالات متداول چه بخوریم تا دوقلو باردار شویم

آیا می‌توان با دنبال کردن یک رژیم غذایی خاص، بارداری دوقلو را تضمین کرد؟

خیر، هیچ تضمینی وجود ندارد که به وسیله مصرف برخی از غذاها بتوان بارداری دوقلو را تضمین کرد. اگرچه برخی غذاها ممکن است احتمال آن را افزایش دهند، اما همچنان یک اطمینان مطلق وجود ندارد.

آیا دوقلوهای مشابه دقیقاً یکسان هستند؟

بله، دوقلوهای مشابه از یک تخمک ایجاد شده و به دو جنین تبدیل می‌شوند و به همین دلیل دقیقاً یکسان هستند.

آیا احتمال بارداری دوقلو در زنان با سن بالا بیشتر است؟

بله، زنان بالای ۳۰ سال ممکن است احتمال بارداری دوقلو بیشتری داشته باشند، زیرا معمولاً تخمک‌گذاری بیش از یک تخمک را آزاد می‌کنند که می‌تواند به باروری دوقلو منجر شود.

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا