بیماری هاتغذیهسلامتکودکانمادر و کودک

علت کولیک در نوزادان و درمان

چرا نوزادان دچار نفخ و دل درد می شوند و راه های درمانی چیست؟

در این مقاله می خواهیم  علت کولیک در نوزادان و درمان آن را مورد بررسی قرار دهیم. چرا نوزادان دچار نفخ و دل دردهای عجیب می شوند و چگونه می توان از شر آنها خلاص شد؟

علت و درمان کولیک در نوزادان
علت و درمان کولیک در نوزادان هنوز به طور قطع مشخص نشده است

کولیک چیست؟

زمانی می گوییم یک نوزاد کولیک دارد که به مدت طولانی و شدید بی تابی کند. کولیک می تواند برای والدین بسیار ناامید کننده باشد زیرا ناراحتی نوزاد بدون هیچ دلیل مشخصی رخ می دهد. و به نظر می رسد هیچ راه حلی باعث تسکین نمی شود. این بی تابی ها اغلب زمان غروب رخ می دهد که والدین خود خسته هستند.

علت کولیک در نوزادان و درمان

اغلب کولیک در نوزاد 6 هفته ای به اوج خود می رسد. و پس از 3 تا 4 ماهگی به طور قابل توجهی کاهش می یابد. این دوران زمان بسیار سختی برای والدین می باشد. سختی های نوزاد تازه متولد شده یک طرف و بی تابی های شدید او طرف دیگر. باعث فشار و افسردگی شدید در والدین می شود.

شما می توانید اقداماتی را انجام دهید تا از شدت و مدت دوره کولیک بکاهید.شربت هایی که برای درمان کولیک و نفخ در نوزادان تجویز می شود شامل: گریپ میکسچر، کولیز ، پدی لاکت، کولیک اید هستند.

همه ی این شربت ها در داروخانه ها موجود هستند. شما می توانید یکی از این شربت ها را تهیه کنید و در زمان های شروع دل درد نوزاد به او بدهید. البته که هیچ کدام از این شربت ها به طور کامل نفخ نوزادان را برطرف نمی کند. ولی  تاثیر زیادی در آرام شدن نوزادان دارد.

تغذیه ی مادران شیرده تاثیر مستقیمی بر نفخ نوزادان دارد. مادران باید از مصرف غذاهایی که سبب کولیک در نوزادان می شود جدا خودداری کنند. مثلا از مصرف شیر گاو خودداری کنند. و سعی کنند شیر بدون لاکتوز مصرف کنند. شیرسویا بهترین شیر برای مادران شیرده است. از مصرف غذاهای نفاخ جلوگیری کنند تا به دل درد نوزاد دامن نزنند.

شما به عنوان والد یک نوزاد باید صبور باشید. این چند ماه اول زندگی نوزادان کمی دشوار و همراه با سختی های اینچنینی است. ولی بعد از گذشت چهار ماه با یک نوزاد شیرین و زیبا روبه رو خواهید شد که به تمام این سختی ها می ارزد.

علائم کولیک در نوزادان

سر و صدا و گریه برای نوزادان طبیعی است. به ویژه در سه ماهه ی  اول. به طور کلی، کولیک عبارت است از گریه ی سه ساعت یا بیشتر در روز ، سه روز یا بیشتر در هفته، به مدت سه هفته یا بیشتر. علت های کولیک در نوزادان و درمان آن را در زیر مورد بررسی قرار می دهیم.

  • گریه شدید که ممکن است بیشتر شبیه فریاد یا بیان درد به نظر برسد
  • گریه بدون دلیل مشخص بر خلاف گریه برای ابراز گرسنگی یا نیاز به تعویض پوشک
  • آشفتگی شدید
  • زمان بندی قابل پیش بینی، گریه هایی که همیشه در زمان مشخص اتفاق می افتد
  • تغییر رنگ صورت، مانند قرمز شدن صورت یا رنگ پریده شدن پوست اطراف دهان
  • فشار آوردن به بدن مانند بالا کشیدن یا سفت شدن پاها، سفت شدن بازوها، مشت های گره کرده، قوس به عقب، یا شکم متورم

علت کولیک در نوزادان

یکی از علت های اصلی کولیک در نوزادان خوردن شیر با ولع است. اغلب نوزادان با ولع شیر می خورند. با این کار هوا وارد دهان و سپس روده های آنها می شود. که این خود یکی از علتهای اصلی کولیک است. اغلب نوزاد می تواند با تخلیه ی این گاز احساس راحتی کند.

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم

گریه زیاد و غیرقابل تسکین ممکن است کولیک باشد. و یا نشان دهنده بیماری یا شرایطی باشد که باعث درد یا ناراحتی می شود. اگر نوزاد شما با گریه زیاد یا علائم یا نشانه های دیگر دل درد مواجه شد. برای معاینه کامل به پزشک مراجعه کنید.

علل قطعی کولیک مشخص نیست. ممکن است ناشی از عوامل  متعددی باشد. در حالی که علل متعددی مورد بررسی قرار گرفته است، توضیح همه ویژگیهای مهم برای محققان دشوار است. مانند اینکه چرا دل درد در 4 ماه اول زندگی نوزاد دیده می شود و کم کم رفع می شود. چگونه در نوزادان متفاوت است.  چرا در ساعات خاصی از روز اتفاق می افتد و چرا خود به خود برطرف می شود.

 علت های دیگر کولیک در نوزادان و درمان

سیستم گوارشی که هنوز کامل نشده است ، عدم تعادل باکتری های سالم در دستگاه گوارش، حساسیت یا عدم تحمل مواد غذایی، تغذیه ی زیاد، تغذیه کم یا نزدن آروغ ، استرس و اضطراب خانواده.

عوامل خطر

عوامل خطر آفرین برای کولیک به خوبی شناخته نشده است. اما می توان گفت مادری که سیگار می کشد، مادری که زایمان زود رس داشته است، کودکی که دائما از شیر خشک استفاده می کند معمولا بیشتر تحت خطر است. کولیک یا دل درد، مشکلات کوتاه مدت یا بلند مدت پزشکی را برای کودک ایجاد نمی کند.

کولیک برای والدین استرس زا است. افزایش احتمال افسردگی پس از زایمان در مادران، توقف زودرس شیردهی، احساس گناه، خستگی، درماندگی یا عصبانیت همه و همه می توانند به حال بد والدین و دل درد نوزاد دامن بزند.

تکان دادن شدید نوزاد

استرس ناشی از آرام کردن نوزاد گریان گاهی اوقات والدین را بر آن داشته تا فرزند خود را محکم تکان دهند. یا به نحوی دیگر به او آسیب برسانند.

تکان دادن نوزاد می تواند باعث آسیب جدی به مغز و مرگ او شود. اگر والدین اطلاعاتی در مورد آرام کردن کودک گریان نداشته باشند.خطر این واکنش های کنترل نشده بیشتر است.

مقاله ی پیشنهادی: بهترین تغذیه برای کودکان

منبع: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/colic/symptoms-causes/syc-20371074

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا