پوستسلامتمو

علت ایجاد شوره سر و راه های درمان

شوره ی سر چیست و چگونه درمان می شود؟

علت ایجاد شوره سر مربوط  می شود به درماتیت سبورئیک (SD)، که باعث خارش و پوسته پوسته شدن پوست می شود، اما فقط روی پوست سر ایجاد می شود. شوره ی سر بسیار رایج است و تقریبا نیمی از مردم جهان آن را تجربه می کنند. در این مقاله به راه های درمان شوره ی سر اشاره خواهیم کرد.

اغلب این پوسته پوسته شدن افراد را آزار می دهد. و البته خارش سر نیز آزاردهنده است.

علت ایجاد شوره سر و راه های درمان

علت ایجاد شوره سر

پوسته پوسته شدن پوست سر از علائم اصلی شوره سر است. شوره سر، پوسته های سفید و روغنی است که اغلب در موهای شما و روی شانه های شما دیده  می شوند. و اغلب در ماه های پاییز و زمستان که هوا خشک است بدتر می شوند.

سایر علائم شوره ی سر:

لکه های قرمز روی پوست سر و گاهی اوقات روی صورت

شوره ابرو

ریزش مو

پوسته های خشک روی پوست صورت

چگونه از شر شوره سر خلاص شویم

خلاص شدن از شر شوره سر می تواند شامل مصرف داروهایی باشد که می توانید از طریق نسخه و بدون نسخه دریافت کنید. همچنین برخی از درمان های خانگی وجود دارد که می توانید امتحان کنید. بهترین راه برای از بین بردن شوره سر استفاده از شامپو های ضد شوره و درمان های پوست سر است.

انجمن آکادمی پوست آمریکا (AAD) اقدامات زیر را توصیه می کند. حتما بیش از مصرف شامپوها دستورالعمل مصرف را دنبال کنید. از آنجایی که انواع مختلفی از شامپوهای درمان شوره سر وجود دارد، و هر کدام دستورالعمل های خاص خود را دارند، مهم است که دستورالعمل های محصول انتخابی خود را به دقت بخوانید و دنبال کنید. مطمئن شوید که می دانید آیا قرار است شامپو را برای مدت معینی قبل از شستن روی پوست سر خود بگذارید یا باید فوراً آن را بشویید.

بهترین اقدام شما ممکن است صحبت با یک متخصص پوست که دارای گواهی معتبر است باشد.او می تواند بهترین محصولات را برای نوع مو و پوست شما و دفعات استفاده از آنها را به شما بیاموزد.

ترکیبات معمولی شامل: کتوکونازول، سولفید سلنیوم، قطران زغال سنگ و پیریتیون روی است. این مواد معمولاً پوسته های شوره سر را از بین می برند یا با رشد بیش از حد قارچ مالاسزیا مبارزه می کنند، که ممکن است در ایجاد شوره نقش داشته باشد.

برندهای معتبر شامپوی ضد شوره

راه های درمان شوره ی سر مصرف شامپو های ضد شوره است. از برندهای معتبر می توان به شامپوی Head & Shoulders و Jason Dandruff Relief حاوی روی پیریتیون هستند که ضد باکتری و ضد قارچ هستند اشاره کرد. شوره سر توسط قارچ ایجاد نمی شود، اما این شامپوها می توانند به کاهش تولید سلول های اضافی پوست کمک کنند.

Neutrogena T/Gel یک شامپو بر پایه قطران است. زغال سنگ می تواند با کاهش سرعت مرگ و پوسته پوسته شدن سلول های پوست سر از پوسته پوسته شدن و بسورات پوستی جلوگیری کند. این نوع شامپو می تواند موها را تغییر رنگ دهد، بنابراین اگر بلوند یا خاکستری هستید مراقب باشید. Neutrogena T/Sal دارای دوز اسید سالیسیلیک است و ممکن است میزان پوسته شما را کاهش دهد. اما می تواند پوست سر شما را خشک کند. اگر متوجه شدید که پوست سرتان به طور خاص خشک است،  از یک نرم کننده یا مرطوب کننده استفاده کنید.

Selsun Blue دارای قدرت سولفید سلنیوم است. می تواند سلول های پوست شما را از مرگ نجات دهد و همچنین مالاسزیا را کاهش دهد. این نوع شامپو ممکن است رنگ های روشن تر مو را تغییر دهد.

Nizoral یک شامپو کتوکونازول است، به این معنی که حاوی یک ضد قارچ با طیف گسترده است. این نوع شامپو را می توانید بدون نسخه یا با نسخه پیدا کنید.با این حال، AAD در مورد استفاده از شامپو قطران زغال سنگ هشدار می دهد. این نوع شامپو می تواند موهای روشن را تغییر رنگ داده و پوست سر شما را نسبت به نور خورشید حساس تر کند. اگر از آن استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام می‌دهید.

درمانهای خانگی شوره ی سر

اگر می خواهید قبل از روی آوردن به محلول های دارویی، برخی از داروهای طبیعی را امتحان کنید. می توانید گزینه های زیر را در نظر بگیرید:

جوش شیرین

به آرامی آن را در حمام به پوست سر خود بمالید و پس از چند دقیقه آبکشی کنید.

سرکه سیب

1/4 فنجان سرکه ی سیب را با 1/4 فنجان آب مخلوط کنید. به مدت 15 دقیقه تا 1 ساعت روی موهای خود بمالید و سپس آبکشی کنید. این کار را دو بار در هفته انجام دهید.

روغن نارگیل

3 تا 5 قاشق چایخوری روغن نارگیل  را به پوست سر خود بمالید و بگذارید 1 ساعت بماند. سپس موهای خود را با شامپو بشویید.

آب لیمو تازه

2 قاشق چایخوری آب لیموی تازه را به پوست سر خود بمالید و بشویید. سپس یک قاشق چای خوری دیگر را با 1 فنجان آب مخلوط کنید. این کار را هر روز انجام دهید.

آلوئه ورا

قبل از شستن موها، ژل آلوئه ورا را به پوست سر خود بمالید. 10 قطره روغن زیتون را به پوست سر خود بمالید. سر خود را با کلاه بپوشانید و یک شب بگذارید بماند. صبح موهای خود را شامپو بزنید و بشویید.

دیگر علت های ایجاد شوره سر

عوامل زیادی می توانند در ایجاد شوره سر نقش داشته باشند، بنابراین تعیین علت دقیق خارش و پوسته پوسته شدن پوست سر شما می تواند دشوار باشد.

ترشحات غدد چربی شما، استعمار قارچ در سطح پوست،کم شامپو زدن به موها که ممکن است باعث تجمع سلول های پوست و ایجاد پوسته پوسته و خارش شود، یا برعکس  پوست سر را بیش از حد شامپو کردن و بیش از حد خشک کردن نیز می تواند علت باشد. برس زدن بیش از حد موهای سر نیز ممکن است علت ایجاد شوره ی سر باشد.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید، فشار بیش از حد به پوست سر از طریق کلاه، در معرض گرد و غبار قرار گرفتن نیز ممکن است سبب شوره ی سر شود. برخی از افراد نسبت به برخی دیگر بیشتر مستعد شوره ی سر هستند.

چه کسانی بیشتر مستعد شوره ی سر هستند؟

مشخص است که مردان بیشتر از زنان دچار شوره سر می‌شوند. افرادی که موهای چرب‌تری دارند یا با بیماری‌های خاصی (مانند بیماری پارکینسون یا HIV) زندگی می‌کنند نیز در معرض خطر بیشتری هستند.

ممکن است علائمی را در دوران بلوغ مشاهده کرده باشید، اما شوره سر در هر سنی ممکن است ایجاد شود.

تفاوت شوره ی سر و خشکی پوست

گرچه تشخیص تمایز شوره ی سر و خشکی مو کار دشواری است. زیرا هر دو می توانند به طور مشابه ظاهر شوند. هر دو می توانند باعث ایجاد پوسته پوسته و احساس خارش در پوست سر شما شوند. اما در حالی که شوره سر به درماتیت سبورئیک مربوط می شود، خشکی پوست سر به سادگی به از دست دادن آب بیش از حد پوست مربوط می شود. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که مایعات کافی دریافت نکنید. اما، ممکن است به علت برخی از محصولات مو که ممکن است روی پوست سر خود استفاده می کنید نیز رخ دهد.

اگر در آب و هوای سرد و خشک زندگی می کنید، ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به خشکی پوست سر باشید. درمان خشکی پوست سر معمولاً شامل تغییر شامپو به یک شامپوی ملایم و بدون مواد شیمیایی است.

چگونه مانع از ایجاد شوره ی سر شویم

بهداشت را خوب رعایت کنید. حتی اگر خارش دارید مقاومت کنید چرا که با خارش، پوست را تحریک می کنید و اوضاع بدتر می شود. هنگامی که دست به پوست خود می زنید ممکن است موجب انتقال آلودگی به نقطه ی حساس شده شوید. که می تواند شوره سر را بدتر کند.

حتما از شامپوی مناسب استفاده کنید. و به اندازه کافی شامپو بزنید تا چربی ها را از بین ببرید. البته که زیاده روی تاثیر معکوس دارد. استرس را کاهش دهید. استرس می تواند شوره سر را برای برخی افراد تشدید یا حتی بدتر کند. در حالی که مالاسزیا با استرس وارد پوست سر شما نمی شود، اگر سیستم ایمنی بدن شما به خطر بیفتد، می تواند رشد کند، این دقیقا همان کاری است که استرس با بدن شما می کند.

در جاهایی که هوا تازه تر است، بدون پوشش باشید تا پوست سر هوا بخورد. این عمل می تواند به کاهش تجمع چربی در پوست سر کمک کند.

پوست سر خود را ماساژ دهید. اصطکاک را محدود کنید استفاده از کلاه و روسری، به ویژه آنهایی که از مواد مصنوعی ساخته شده اند را محدود کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

خبر خوب این است که بسیاری از موارد شوره سر را می توان به طور موثر با شامپوهای بدون نسخه و سایر اقدامات درمان کرد. همانطور که گفته شد، شوره سر تنها دلیلی نیست که شما ممکن است خارش پوست سر داشته باشید. اگر شوره سر شما به خصوص سرسخت و همراه با خارش شدید باشد، ممکن است پسوریازیس، اگزما یا یک عفونت قارچی واقعی داشته باشید.

پزشک شما می تواند کمک کند. اگر خارش شما برطرف نشد یا پوست سرتان قرمز یا متورم شد، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است قرمزی به سایر نواحی بدن شما سرایت کند، و زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. گاهی اوقات علائم می تواند نشان دهنده شرایط جدی تر دیگری مانند کراتوز اکتینیک (AKs) یا طاسی باشد که فورا باید به پزشک مراجعه کنید.

مقاله ی پیشنهادی: علل ریزش مو و درمان آن

منبع: https://www.healthline.com/health/dandruff-itchy-scalp#causes

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا