بیماری هاکودکانمادر و کودک

علل دل درد در کودکان

8 علت شایع شکم درد در کودکان

شکم درد در کودکان شایع است و افراد زیادی فرزند خود را به این دلیل نزد پزشک می برند. درد می تواند از یک مشکل جدی مانند آپاندیس تا یک مشکل خوش خیم مانند یبوست، متغیر باشد. بنابراین، چگونه می‌توانید بین یک بیماری جدی که نیاز به مراقبت پزشکی دارد و یک ناراحتی گذرا که فرزندتان تجربه می‌کند، تشخیص دهید؟ در این مقاله با علل شایع دل درد در کودکان بیشتر آشنا می شویم.

بچه‌ها اغلب ارتباط‌دهنده خوبی نیستند، مخصوصاً وقتی صحبت از دردی می‌شود که قبلاً تجربه نکرده‌اند. بیایید نگاهی بیندازیم به برخی از شایع ترین علل دل درد در کودکان و  چگونگی تشخیص علائم آن.

علل دل درد در کودکان
علل دل درد در کودکان

علل دل درد در کودکان چیست؟

درد یعنی بدن به شما می گوید چیزی اشتباه است. همیشه خوب است که وقتی احساس درد می کنید به بدن خود گوش دهید، زیرا احتمالاً به این معنی است که باید نوعی اقدام برای درمان آن انجام دهید. این یک مفهوم مهم برای آموزش به فرزندتان است. گاهی اوقات شما نمی‌توانید به‌طور خودکار بفهمید که چه زمانی درد دارند. وقتی صحبت از درد شکم به میان می آید، چندین علت بالقوه وجود دارد.

گاز

یکی از علل دل درد در کودکان پیچیدن گاز در شکم است. نفخ در کودکان در تمام سنین بسیار شایع است. تولید گاز یک فرآیند طبیعی در هضم است، اما اگر گاز به دام افتاده باشد یا به خوبی در روده حرکت نکند، می تواند باعث درد شود. رژیم غذایی کودک معمولاً عامل ایجاد درد است. نوشیدنی‌های گازدار (مانند نوشابه‌های گازدار)، جایگزین‌های شکر (موجود در آب نبات‌های بدون قند)، لوبیاها، غذاهای تند، محصولات لبنی و خوردن یا نوشیدن خیلی سریع می‌توانند باعث افزایش تولید گاز شود. باید کودک خود را تشویق کنید تا غذاها را خوب بجود و از خوردن غذاهای نفاخ خودداری کند.

یبوست

از علل شایع دل درد در کودکان یبوست است. برای کودکان و بزرگسالان، یبوست یک منبع شایع شکم درد است. با این حال، کودکان ممکن است ندانند یبوست چیست و می تواند باعث دل درد آنها شود. اگر در نزدیکی ناف یا سمت چپ پایین شکم احساس درد می کنند، ممکن است یبوست باشد. درد معمولاً کولیک است (می آید و می رود). از آنها بپرسید آخرین بار کی عمل دفع را انجام داده اند. آیا در دفع مدفوع مشکل داشته اند. برای اطلاعات بیشتر در مورد یبوست و راه های درمان آن به مقالات پیشین ما مراجعه کنید.

پرخوری

از دیگر علل دل درد در کودکان زیاده روی در خوردن است. پرخوری می تواند باعث ناراحتی معده شود که کودک شما آن را دردناک می داند. خوردن بیش از حد هر چیزی، از پیتزا گرفته تا میوه، می تواند باعث درد شکم شود. از آنجایی که بچه ها اغلب سریع غذا می خورند و از مضرات دردناک این کار اطلاعی ندارند، گاهی آنها تمایل دارند زمانی که معده آنها واقعاً پر شده است، باز به خوردن ادامه دهند. پس از آن درد را احساس می کنند. که معمولا با استراحت و خوردن کمی عرق نعنا قابل حل است.

عدم تحمل لاکتوز

بسیاری از افراد دچار عدم تحمل لاکتوز هستند، اما تا زمانی که غذای حاوی لاکتوز نخورند، متوجه این موضوع نمی شوند. لاکتوز نوعی قند است که در شیر و فرآورده های آن مانند پنیر و بستنی یافت می شود. بدن معمولاً آنزیمی به نام لاکتاز تولید می کند تا لاکتوز را به درستی هضم کند، اما برخی از افراد این آنزیم را ندارند. این بدان معناست که آنها دارای شرایطی به نام عدم تحمل لاکتوز هستند. هنگامی که آنها محصولات شیری می خورند، گرفتگی شکم، گاز، اسهال یا یبوست را تجربه می کنند. اگر کودک شما به عدم تحمل لاکتوز مبتلا است و آن را نمی داند، درد معده او می تواند ناشی از مصرف محصولات لبنی ​​باشد. پس یکی دیگر از علل دل درد در کودکان عدم تحمل لاکتوز است.

مسمومیت غذایی

حدود 48 میلیون آمریکایی هر سال مسمومیت غذایی را تجربه می کنند. کودکان نیز از این تعداد مستثنی نیستند. مسمومیت غذایی زمانی اتفاق می‌افتد که فرد غذای درست پخته نشده یا غذایی که به مرور زمان فاسد شده است را بخورد. مسمومیت می تواند باعث درد معده و همچنین اسهال و استفراغ شود. در زمان مسمومیت باید چیزی نخورید تا معده تخلیه شود و اگر شدت مسمومیت زیاد است به اوراژانس مراجعه کنید.

ویروس معده

ویروس معده مانند ویروس آنفولانزا یا سرماخوردگی است. بنابراین کودکان ممکن است این ویروس را از هم سالان خود در مهدکودک یا مدرسه دریافت کنند. این یک عفونت ویروسی است که به جای سیستم تنفسی فوقانی یا سینوس ها، معده را تحت تاثیر قرار می دهد. معده درد معمولاً اولین علامت ویروس معده است که معمولاً در عرض 24 ساعت استفراغ و اسهال را به دنبال خود دارد. برای درمان باید به پزشک مراجعه کرد.

آپاندیسیت

یکی از علل دل درد در کودکان آپاندیس است که در صورت بروز باید کودک خود را در اسرع وقت به بخش اورژانس ببرید. آپاندیسیت التهاب آپاندیس است که اندام کوچکی است که از روده بزرگ خارج می شود. اگر کودک شما می گوید که درد شدید و دائمی در سمت راست پایین شکم دارد و حتی حرکت جزئی باعث درد در آن می شود، می تواند آپاندیسیت باشد. در حالی که در کودکان زیر 5 سال غیر معمول است، آپاندیسیت بیشتر در کودکان بزرگتر و نوجوانان رخ می دهد.

استرس

یکی دیگر از علل شایع دل درد در کودکان استرس است. هنگامی که کودکان یا بزرگسالان احساس نگرانی یا استرس می کنند، درد شکم می تواند ایجاد شود. اگر کودک شما دچار معده درد مکرر بدون هیچ دلیل آشکار دیگری است، ممکن است استرس باشد. بهترین راه حل برای این علت این است که به آرامی از آنها بپرسید که آیا نگران چیزی هستند و آیا مایلند در مورد آن صحبت کنند. با وجود همه این دلایل مختلف معده درد، برای والدین دشوار است که بدانند چه نوع درمان یا مراقبتی باید به فرزندشان بدهند. با این حال، مهم است که علت دل درد فرزندتان را پیدا کنید تا در صورت نیاز بتوانید او را نزد پزشک ببرید.

علائمی که باید مراقب باشید و راه های درمان

کودکان در سنین مختلف علائم متفاوتی نشان می‌دهند که دل درد یکی از آنهاست. نوزادان و کودکان نوپا معمولاً ناراحتی خود را با گریه کردن، خراشیدن صورت و جمع کردن بدن خود ابراز می کنند. کودکان خردسال نیز ممکن است گریه کنند یا خم شوند، اما معمولاً سریع به شما می گویند که چیزی آزار دهنده است.

کودکان بزرگتر و نوجوانان ممکن است تمایلی به گفتن احساس درد نداشته باشند، اما اگر نشانه کوچکی ارائه کردند، می توانید برای درک بیشتر علائم از آنها سؤالات بیشتری بپرسید. اگر کودک شما می تواند صحبت کند، حتما از او بپرسید که چه مدت درد داشته است و درد کجاست. معده درد ناشی از گاز یا ویروس معده اغلب در عرض 24 ساعت از بین می رود. درد شکمی که بیش از 24 ساعت طول بکشد، نیاز به مراجعه به پزشک دارد. همچنین می توانید توجه داشته باشید که آیا کودک شما استفراغ می کند یا اسهال دارد.

هر یک از این علائم نیازی به مراجعه فوری به پزشک ندارند، اما استفراغی که بیش از 24 ساعت طول بکشد یا اسهالی که بیش از 72 ساعت طول می کشد نشان می دهد که ممکن است مشکل جدی تری وجود داشته باشد. اگر بعد از مدتی استفراغ یا مدفوع فرزندتان خون داشت، باید برای مراقبت های پزشکی به پزشک مراجعه کنید.

نکات درمانی در منزل

اگر کودک شما علائم شدیدتر را نشان نمی دهد و درد آن شدید نیست، می توانید دل درد را در خانه درمان کنید. سعی کنیداز کودک خود بخواهید تا دراز بکشد و سپس یک پد گرم کننده یا کمپرس گرم را روی شکم او قرار دهید. همچنین می توانید به آرامی شکم آنها را ماساژ دهید و جرعه های کوچک آب به آنها بدهید. این مراحل باید به گاز یا سوء هاضمه که باعث درد می شود کمک کند.

شما همچنین می توانید داروهای بدون نسخه برای کاهش درد به آنها بدهید، اما همیشه باید قبل از انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید. اگر به نظر می رسد کودک شما درد معده دارد که طی چند روز تا چند هفته می آید و می رود، باید غذایی که می خورد را بررسی کنید و به دنبال ارتباط بین برخی غذاها و درد آنها باشید. آنها ممکن است آلرژی غذایی داشته باشند که باعث درد می شود.

اگر هنوز نگرانی داشته باشم چه؟

بیشتر معده دردها فقط یک یا دو ساعت طول می کشند، اما دانستن دلایل رایج معده درد می تواند به آرامش ذهن شما کمک کند. با ارائه وسایل راحتی کوچک برای درمان معده درد در خانه، می توانید به کودک خود کمک کنید تا سریعتر احساس بهتری داشته باشد. در حالی که برخی از دردهای معده را می‌توان در خانه درمان کرد، اگر می‌خواهید فرزندتان ارزیابی شود ، نگرانی‌های خود را با یک متخصص پزشکی در میان بگذارید.

مقاله ی پیشنهادی: علت کولیک در نوزادان و درمان

منبع: https://www.indigourgentcare.com/blog/8-common-causes-of-stomach-pain-in-kids

اگر این مقاله برای شما مفید بود امتیاز دهید
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا